Ρουμανία Χριστούγεννα στην Ρουμανία

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Και τα δυο ειναι αρκετα ομορφα. Πρεπει να δεις και τα δυο, ειναι κοντα στο brasov. Εγω παντως θα εμενα μια νυχτα στο σιμπιου. Θυμιζει αυστριακη πολη.
συμφωνω το Σιμπιου αξιζει σιγουρα μια νυχτα!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
:shock::shock::shock::shock:
ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ ΜΠΡΕ!!! και δεν μας έχει πάρει χαμπάρι κι ο taver!
Το Sibiu είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θυμίζει σε όλους! μια οποιαδήποτε ευρωπαική πόλη! αν έχεις πάει σε μία, πας σ' άλλη μία, και μετά και σε μια τρίτη! Φτάνει!! Ανατολική Ευρώπη πάνε οι άνθρωποι! Τι θα δούνε? Δυτική? Μα πάνω κάτω θα την έχουν δει και στο Brasov! ΚΑΙ Sibiou??

Sighisoara να πάτε! Hands Down!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
:shock::shock::shock::shock:
ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ ΜΠΡΕ!!! και δεν μας έχει πάρει χαμπάρι κι ο taver!
Το Sibiu είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θυμίζει σε όλους! μια οποιαδήποτε ευρωπαική πόλη! αν έχεις πάει σε μία, πας σ' άλλη μία, και μετά και σε μια τρίτη! Φτάνει!! Ανατολική Ευρώπη πάνε οι άνθρωποι! Τι θα δούνε? Δυτική? Μα πάνω κάτω θα την έχουν δει και στο Brasov! ΚΑΙ Sibiou??

Sighisoara να πάτε! Hands Down!
χαχαχαχα κατα βαθος τρολαρα για να εμφανιστεις:bleh: Η Σιγκισοαρα τα σπαει αλλα και το Σιμπιου καλο ειναι βρε Σπυρετο!:cool:
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Η αλήθεια είναι ότι θα κάνουμε 2 διανυκτερευσεις στο Μπρασόβ(για να κανουμε και 1 μονοήμερη Σιναια) ,1 στην Σιγκισοάρα και 2 στο Βουκουρέστι!!!!Από φωτογραφίες του forum και απο 1 μικροέρευνα στο Google earth η Σιγκισοάρα μας ταιριάζει πιο πολύ!Κάναμε τις κρατήσεις των ξενοδοχείων μας (Σιγκισοάρα:Hotel casa Wagner,Μπρασοβ:Hotel Natural) σε πολύ καλές τιμες!!!!!Ελπίζω ότι θα είναι τέλεια!!!!!!! :D:D:D:D

Από εστιατόρια με καλό φαγητό και οικονομικές τιμες σε Βουκουρέστι-Μπρασόβ-Σιναια και Σιγκισοάρα έχουμε προτάσεις;;;
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Brasov στο Bella muzika για φαγητο και ζαχαροπλαστείο Cοfetarie La Vatra Ardealului!
Sighisoara OXI στο Rustic!
Bucharest στο διασημο Caru cu berre μην περιμενετε φαι της προκοπης αλλα η ατμοσφαιρα ειναι ωραια!
Αν δεν εχεις παρει ακομα οδηγο νομιζω οτι ο Rough guide ειναι καλυτερος απο Lonely planet ριξε μια ματια!
Επισης θα φανω αδιακριτη και θα ρωτησω γιατι δυο νυχτες Βουκουρεστι;
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Brasov στο Bella muzika για φαγητο και ζαχαροπλαστείο Cοfetarie La Vatra Ardealului!
Sighisoara OXI στο Rustic!
Bucharest στο διασημο Caru cu berre μην περιμενετε φαι της προκοπης αλλα η ατμοσφαιρα ειναι ωραια!
Αν δεν εχεις παρει ακομα οδηγο νομιζω οτι ο Rough guide ειναι καλυτερος απο Lonely planet ριξε μια ματια!
Επισης θα φανω αδιακριτη και θα ρωτησω γιατι δυο νυχτες Βουκουρεστι;
Την πρώτη μέρα θα πάμε απο Sighisoara στο Βουκουρεστι με τρένο οποτε θα φτάσουμε εκει αργά το μεσημερακι μιας και είναι γύρω στις 5-6 ώρες το ταξίδι, θα κάνουμε την πρώτη μας διανυκτέρευση.Την δευτερη μέρα να περιηγηθούμε απο το πρωί στην πόλη και ετσι έρχεται η 2η διανυκτέρευση...Την επόμενη μέρα πετάμε πρωι-πρωι!
 

Virginia

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:shock: Δεν ειναι του δράκουλα;;;;; :lol::lol::lol: Το έχω ακούσει ότι δεν είναι του δράκουλα...(μην σου πω ψέματα όμως οτι ξέρω ποιανου είναι :haha:).Θα ενημερωθώ όμως πριν πάω...το υπόσχομαι!!!!!!!:D
το "ναι" ήταν απάντηση στο αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;;;;;Γιατι είμαι όλη αυτιά....:p
Το κάστρο του Δράκουλα είναι λίγο έξω από πόλη της Μπίστριτα, αρκετά ψηλά, κάπου 6 + ώρες από του Βουκουρέστι :)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
δεν υπαρχει μονο ενα καστρο. Αυτο που λεγεται πως ειναι το κυριο, βρισκεται στη νοτια πλευρα του transfagarasan κατω απο το φραγμα της λιμνης vidrau
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν έχεις κάψα ντε και καλά να πας στο κάστρο του Vlad και να είναι και το αυθεντικό πάνε με το τρένο μεχρι Curtea de Arges,απο κει μέχρι το κάστρο του Poenari αυτο που λέγεται οτι είναι το αυθεντικο κάστρο του Δρακουλα είναι περίπου 30 λεπτά.Θέλει βέβαια μεταφορικό μέσο δεν ξέρω αν έχει για εκεί κανένα λεωφορείο.Είναι λίγο πριν τη λίμνη που αναφέρει ο σπυρος.

Μην περιμένεις να δεις ομως τίποτα συγκλονιστικό.Καμία σχέση με το ανέπαφο κάστρο στο Bran.Εδώ θα δείς τα ερείπια και οτι έχει απομείνει.
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
:shock: Δεν ειναι του δράκουλα;;;;; :lol::lol::lol: Το έχω ακούσει ότι δεν είναι του δράκουλα...(μην σου πω ψέματα όμως οτι ξέρω ποιανου είναι :haha:).Θα ενημερωθώ όμως πριν πάω...το υπόσχομαι!!!!!!!:D
το "ναι" ήταν απάντηση στο αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;;;;;Γιατι είμαι όλη αυτιά....:p
Στο βαθμό που ο κόμης Δράκουλας είναι περισσότερο χαρακτήρας βιβλίου παρά το πραγματικό πρόσωπο το οποίο βασίστηκε (που δεν είχε καμμία σχέση με βαμπίρ ο άνθρωπος), τότε αυτό είνα το κάστρο του, στο Bran. Αυτό περιγράφεται στο βιβλίο.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Πιστεύω οτι θα είναι τέλεια παντού....Μακαρι να βρούμε τόσο χιόνι ώστε να είναι ατμοσφαιρικά αλλά και να μην μας εμποδιζει στις μετακινήσεις μας....Θα αγοράσουμε οδηγό,αλλα οποτε ακούω ατομα από το forum είναι σωστοι..και γιάυτο παντα ξεκινάω απο εδώ!!!!

Τι πρέπει οπωσδήποτε να έχω αγοράσει απο την Ρουμανία φεύγοντας;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom