Γενικά Χριστούγεννα 2021 - Πρωτοχρονιά 2022. Που λέτε ?

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Δηλαδή αν λόγω αύξησης κρουσμάτων (40.000 εχτές ) αποφασίσει lock down η υποχρεωτική καραντίνα ….. να πληρώσω 10 μέρες ξενοδοχείο η να του πω του Τζόνσον …. Μεγάλε έρχομαι μην κλείσει τίποτα ;;
Αυτό που πρέπει να πεταχτούν ορισμενοι να πουν κάτι άσχετο …. Δεν το κατάλαβα ποτέ !!!!
Δε σου λεει κατι ασχετο αλλα κατι σχετικο..αν εισαι ανεμβολιαστος-η τοτε επρεπε ηδη να χεις ακυρωσει το Λονδινο,δε προκειτε να αλλαξει κατι δραματικα..αν εισαι εμβολιασμενος-η τοτε δε βρισκω ποιο ειναι το προβλημα να πας δεδομενου οτι σας δινουν ελευθεριες...τωρα αν αποφασισουν να βαλουν λοκνταουν εκει δε ξερεις αν το ιδιο θα συμβει και Μιλανο και Ισπανια που θες να πας...αν θες πχ σιγουρη χωρα που να μην επηρεαστει το ταξιδι σου μεχρι την τελευταια στιγμη πηγαινε Στοκχολμη,Κοπεγχαγη που ειναι ολοι πληρως εμβολιασμενοι και δεν ειχαν ΠΟΤΕ λοκνταουν!ολα τ αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε..ωστοσο απ ολες τις πολεις που προτεινεις Λονδινο ειναι πιο ομορφα στολισμενο για γιορτες..γιατι δε κοιτατε κατι προς Γερμανια με χριστουγεννιατικες αγορες;
 
D

Delmem38110

Guest
@ToTheMoonAndBack Έτσι μου χαν πει γνωστοί μου που είχαν πάει εκεί Χειμώνα ...
έχει γλυκότερο κρύο σε σχέση με την Ευρώπη πέρα από τις άλπειες, όλος ο βοράς υποφέρει από ομίχλη την χειμερινή περίοδο αλλά δεν έχει πολλά χιόνια.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;

Basla

Member
Μηνύματα
30
Likes
20
και εγω εχω κλεισει για βερολινο δεκεμβριο. ξενοδοχειο κλεινεις πλεον μονο με δωρεαν ακυρωση.
για τα αεροπορικα το βλεπεις μια βδομαδα πριν το ταξιδι αναλογα με την τοτε κατασταση.
το να σκεφτεσαι ακυρωση 2 μηνες πριν λογω πιθανου κλεισιματος ειναι ατοπο πιστευω.
Καθόλου άτοπο αν κρίνεις την μέχρι τώρα απρόβλεπτη συμπεριφορά της εν λόγω κυβέρνησης στο θέμα του COVID . Καμία αχεση με τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες αν σκεφτείς ότι στις υπόλοιπες ο εμβολιασμένος μπαίνει με τεστ από Ελλάδα ενώ ΗΒ κλείνεις εκεί να κανείς το τεστ την 2η και 8η ημέρα . Γι αυτό λοιπόν έχω τόσους ενδοιασμούς για το Λονδίνο συγκεκριμένα . Αν ήταν για οποιαδήποτε αλλη ευρωπαϊκή χώρα δεν θα το σκεφτόμουν καν

Δε σου λεει κατι ασχετο αλλα κατι σχετικο..αν εισαι ανεμβολιαστος-η τοτε επρεπε ηδη να χεις ακυρωσει το Λονδινο,δε προκειτε να αλλαξει κατι δραματικα..αν εισαι εμβολιασμενος-η τοτε δε βρισκω ποιο ειναι το προβλημα να πας δεδομενου οτι σας δινουν ελευθεριες...τωρα αν αποφασισουν να βαλουν λοκνταουν εκει δε ξερεις αν το ιδιο θα συμβει και Μιλανο και Ισπανια που θες να πας...αν θες πχ σιγουρη χωρα που να μην επηρεαστει το ταξιδι σου μεχρι την τελευταια στιγμη πηγαινε Στοκχολμη,Κοπεγχαγη που ειναι ολοι πληρως εμβολιασμενοι και δεν ειχαν ΠΟΤΕ λοκνταουν!ολα τ αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε..ωστοσο απ ολες τις πολεις που προτεινεις Λονδινο ειναι πιο ομορφα στολισμενο για γιορτες..γιατι δε κοιτατε κατι προς Γερμανια με χριστουγεννιατικες αγορες;
Για να κανονισω ταξίδι στο Λονδίνο εννοείσαι είμαστε εμβολιασμένοι .
Ολα αυτά τα διαδικαστικά από πλευράς μου τα γνωρίζω καλά και τα έχω ψάξει .
Από ότι έψαξα Γερμανία οι χριστουγεννιάτικες αγορές είναι μέχρι 26 δεκ , εμείς θα πάμε μετά .
 

Basla

Member
Μηνύματα
30
Likes
20
Πρώτα επικοινώνησε με την εταιρεία και ύστερα κρινε.Εγω,εκτός αν αντιμετώπιζα καραντίνα εκεί ή στην επιστροφή δεν θα ακυρωνα τπτ.
Επικοινώνησα μπορώ να ακυρώσω και πάλι και να πάρω voucher έστω και μια ημέρα πριν
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Για να κανονισω ταξίδι στο Λονδίνο εννοείσαι είμαστε εμβολιασμένοι .
Ολα αυτά τα διαδικαστικά από πλευράς μου τα γνωρίζω καλά και τα έχω ψάξει .
Από ότι έψαξα Γερμανία οι χριστουγεννιάτικες αγορές είναι μέχρι 26 δεκ , εμείς θα πάμε μετά .
Αφου τα εχεις ψαξει αραγε θα γνωριζεις οτι για τους εμβολιασμενους ειναι χωρις καραντινα η εισοδος και μονο μ ενα τεστ την 2η μερα οχι pcr αν θυμαμαι καλα..αρα δε νομιζω να κλεισουν κατι αντε να μην γινουν public events ή χριστ.αγορες..αφου μπορεις να ακυρωσεις μεχρι και μια μερα πριν το αεροπορικο στη θεση σου θα εκλεινα κ σ ενα αλλο προορισμο ενα ξενοδοχειο με δωρεαν ακυρωση και μια βδομαδα πριν το ταξιδι σου στο Λονδινο αποφασιζεις αν θα τ ακυρωσεις ή οχι..ωστοσο αν γινει καποιο ειδος λοκ για τη χριστ.περιοδο πιστευω ως αρχες Δεκεμβρη θα εχει ανακοινωθει απο οποιαδηποτε χωρα
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Καθόλου άτοπο αν κρίνεις την μέχρι τώρα απρόβλεπτη συμπεριφορά της εν λόγω κυβέρνησης στο θέμα του COVID . Καμία αχεση με τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες αν σκεφτείς ότι στις υπόλοιπες ο εμβολιασμένος μπαίνει με τεστ από Ελλάδα ενώ ΗΒ κλείνεις εκεί να κανείς το τεστ την 2η και 8η ημέρα . Γι αυτό λοιπόν έχω τόσους ενδοιασμούς για το Λονδίνο συγκεκριμένα . Αν ήταν για οποιαδήποτε αλλη ευρωπαϊκή χώρα δεν θα το σκεφτόμουν καν
προφανως ηξερες τα μετρα οταν εκλεισες τα εισητηρια.
για καποιο λογο το μετανοιωσες και οτι και να πουμε εσυ θα ακυρωσεις.
τζαμπα κουβεντα κανουμε.
 

Basla

Member
Μηνύματα
30
Likes
20
Αφου τα εχεις ψαξει αραγε θα γνωριζεις οτι για τους εμβολιασμενους ειναι χωρις καραντινα η εισοδος και μονο μ ενα τεστ την 2η μερα οχι pcr αν θυμαμαι καλα..αρα δε νομιζω να κλεισουν κατι αντε να μην γινουν public events ή χριστ.αγορες..αφου μπορεις να ακυρωσεις μεχρι και μια μερα πριν το αεροπορικο στη θεση σου θα εκλεινα κ σ ενα αλλο προορισμο ενα ξενοδοχειο με δωρεαν ακυρωση και μια βδομαδα πριν το ταξιδι σου στο Λονδινο αποφασιζεις αν θα τ ακυρωσεις ή οχι..ωστοσο αν γινει καποιο ειδος λοκ για τη χριστ.περιοδο πιστευω ως αρχες Δεκεμβρη θα εχει ανακοινωθει απο οποιαδηποτε χωρα
2η και 8η ημέρα γίνονται τα ραπιντ τεστ (εξαρταται τις ημερεσ Που παραμένει κάποιος ) τα οποία τα κλείνεις πριν φύγεις από Ελλάδα σε ένα αρκετά υψηλό κόστος σε σχέση με την Ελλάδα (60- 90 λίρες το άτομο , ανάλογα το εργαστήριο ) .
Μπορώ να περιμένω μέχρι αρχές Δεκέμβρη αφού και το εισιτήριο ακυρώνεται και το ξενοδοχείο είναι χωρίς προπληρωμή αλλά μετά δεν ξέρω αν βρω να πάω κάπου άλλου με τις συνθήκες που θέλω

προφανως ηξερες τα μετρα οταν εκλεισες τα εισητηρια.
για καποιο λογο το μετανοιωσες και οτι και να πουμε εσυ θα ακυρωσεις.
τζαμπα κουβεντα κανουμε.
Προφανώς τα ήξερα τα μέτρα τα οποία και δεν ανέφερα πουθενά ότι με ενοχλούν σε κάτι .
τουλάχιστον διάβαζε σωστά και μην βιάζεσαι να απαντήσεις άσχετα . Δεν ξέρω γιατί συμμετέχεις σε αυτό το θέμα .
τζαμπα κουβέντα να γίνεται ….. όπως τα λες !!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
2η και 8η ημέρα γίνονται τα ραπιντ τεστ (εξαρταται τις ημερεσ Που παραμένει κάποιος ) τα οποία τα κλείνεις πριν φύγεις από Ελλάδα σε ένα αρκετά υψηλό κόστος σε σχέση με την Ελλάδα (60- 90 λίρες το άτομο , ανάλογα το εργαστήριο ) .
Μπορώ να περιμένω μέχρι αρχές Δεκέμβρη αφού και το εισιτήριο ακυρώνεται και το ξενοδοχείο είναι χωρίς προπληρωμή αλλά μετά δεν ξέρω αν βρω να πάω κάπου άλλου με τις συνθήκες που θέλω
Οι συνθηκες που θες ποιες ειναι;
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Για να κανονισω ταξίδι στο Λονδίνο εννοείσαι είμαστε εμβολιασμένοι .
Ολα αυτά τα διαδικαστικά από πλευράς μου τα γνωρίζω καλά και τα έχω ψάξει .
Από ότι έψαξα Γερμανία οι χριστουγεννιάτικες αγορές είναι μέχρι 26 δεκ , εμείς θα πάμε μετά .
Στο Βερολίνο αρκετές αγορές μένουν ανοιχτές και μετα τις 26.12. Είναι πολύ όμορφα και Χριστουγεννιάτικα, έχει βέβαια κρυο (όσο στο Λονδίνο φαντάζομαι...).

Berliner Weihnachtsmärkte 2021 - Übersicht nach Datum

Τωρα απο θέμα κοβιντ κανείς δεν μπορεί να κάνει προβλέψεις, οπότε αν το μαράζι σας είναι το Λονδίνο εχει νοημα να το αφησεις μεχρι τελευταια στιγμη και βλεπεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.801
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom