Γενικά Χριστούγεννα 2021 - Πρωτοχρονιά 2022. Που λέτε ?

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
Αν δεν θελεις να μπαινεις σε μετρο, τρενα, λεωφορεια, θα αποκλεισεις πρωτευουσες. Μια μικρη πολη για περπατημα με καροτσι.
Δεν νομιζω οτι ξερω καποια που να εχει και αεροδρομιο διπλα και να μη χρειαζεται μμμ.
εκτος απο τη Βαλετα, Μαλτα. Εχει και φθηνο ταξι να πηγαινετε παντου, καραβακια κλπ
Μαλτα;μμμμ…έχει πάει κανείς περίοδο Χριστουγέννων;είναι ωραία;Η Μαλτα έχει και από τα μεγαλύτερα ποσοστά εμβολιασμένων (προορισμός για υποχόνδριους σαν εμένα)
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Με 2 ετών παιδί ή πας στην Ελλάδα και κάνεις διακοπάρες με ήλιο, θάλασσα και εκδρομές στη φύση ή πας σε κάποια χώρα της Ευρώπης στην επαρχία, νοικιάζεις αμάξι και κάνεις βόλτες σε χωριά και μικρές πόλεις για να μην χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις ΜΜΜ.
Το Παρίσι με σκόρπια τα αξιοθέατα δεν το βλέπεις με τα πόδια. Ούτε στην Disneyland πας με δίχρονο γιατί το βρέφος μπαίνει σε ελάχιστα παιχνίδια, όπως το jumbo το ελεφαντάκι και σε καρουζελ. Αλλιώς ο ένας θα φυλάει το καρότσι με το βρέφος και ο άλλος θα μπαίνει στα παιχνίδια.... Αυτό για μένα δεν έχει κανένα νόημα με δεδομένο το υψηλό εισιτήριο εισόδου στα πάρκο.
Εγώ προτείνω την επαρχία της Ολλανδίας που έχει πολλά χωριά και μικρές πόλεις όπου άνετα κινείσαι με τα πόδια και με καρότσι. Επίσης εξαιρετική επιλογή είναι το Στρασβούργο (αρκεί να μείνεις στο κέντρο) σε συνδυασμό με τα χωριά της Αλσατίας και τον Μέλανα Δρυμό όπου τα πάντα τα βλέπεις με τα πόδια χαλαρά! Πετάγεσαι και μια ημερήσια εκδρομή στην Χαϊδελβέργη.
Και στην Ιταλία μπορείς να κάνεις συνδυασμούς χωριών και μικρών πόλεων όπου εάν μένεις στο κέντρο δεν έχεις θέμα μετακινήσεων. Το μόνο που με προβληματίζει στην Ιταλία είναι τα ανώμαλα πλακόστρωτα δρομάκια όπου θεωρώ ότι είναι δύσκολο να μετακινηθεί καρότσι. Τοσκάνη ή Βόρεια Ιταλία με λίμνη Como και βόλτα με το φέρυ στα χωριά είναι μια χαλαρή επιλογή.
Πάντως με δίχρονο βρεφος καλό θα ήταν να αποφύγεις τα μεγάλα αστικά κέντρα για λόγους ασφαλείας και για να μην εκθέσεις το παιδί σου σε πιθανή μόλυνση από τον Covid 19.
Η επαρχία της Ελβετίας θα είναι σίγουρα μια εξαιρετική επιλογή σε συνδυασμό με κάποιες από τις πόλεις της π.χ. Ζυρίχη που και αυτή περπατιέται χαλαρά.
Αυτά όλα που προτείνω προυποθέτουν την ενοικίαση αμαξιού που όταν θα μπαίνεις στις πόλεις θα το βάζεις σε πάρκινγκ και θα βολτάρετε με το καρότσι.
Αυτήν την τακτική ακολουθώ εγώ στα οικογενειακά μας ταξίδια τα τελευταία 9 χρόνια.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Μαλτα;μμμμ…έχει πάει κανείς περίοδο Χριστουγέννων;είναι ωραία;Η Μαλτα έχει και από τα μεγαλύτερα ποσοστά εμβολιασμένων (προορισμός για υποχόνδριους σαν εμένα)
Μιλάς για εκδρομή τώρα την περίοδο των Χριστουγέννων ή γενικά για διακοπές με βρέφος;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Μαλτα;μμμμ…έχει πάει κανείς περίοδο Χριστουγέννων;είναι ωραία;Η Μαλτα έχει και από τα μεγαλύτερα ποσοστά εμβολιασμένων (προορισμός για υποχόνδριους σαν εμένα)
Σε περιοδο κοβιντ με καροτσι, μωρο κλπ δεν ρωταμε αν ειναι ωραια αλλα αν ειναι ασφαλης, οχι παγωμενος και ευκολος προορισμος. Εχει και πιο ωραιους προορισμους αλλα χωρις μμμ στην πολη η ενοικιαση αυτοκινητου απο το αεροδρομιο δεν βρισκεις. Ωραια θα ειναι, ξεκουραστα και με ασφαλεια.
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
Μιλάς για εκδρομή τώρα την περίοδο των Χριστουγέννων ή γενικά για διακοπές με βρέφος;
αμέλησα.μιλάω για φέτος τα χριστούγεννα /πρωτοχρονιά

Σε περιοδο κοβιντ με καροτσι, μωρο κλπ δεν ρωταμε αν ειναι ωραια αλλα αν ειναι ασφαλης, οχι παγωμενος και ευκολος προορισμος. Εχει και πιο ωραιους προορισμους αλλα χωρις μμμ στην πολη η ενοικιαση αυτοκινητου απο το αεροδρομιο δεν βρισκεις. Ωραια θα ειναι, ξεκουραστα και με ασφαλεια.
αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο φυσικά.αν δεν υπήρχε το θέμα ασφάλειας από πιθανή μόλυνση θα έψαχνα πολύ διαφορετικά.ασφαλώς τώρα ψάχνω για μέρος με λίγες ώρες πτήση,να περπατιέται χωρίς να μπάινω σε μμμ και με σχετικά "εύκολο" καιρό ώστε να μην αναγκάζομαστε να είμαστε συνεχώς σε κλειστούς χώρους. ψύλος στα άχυρα.
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
Με 2 ετών παιδί ή πας στην Ελλάδα και κάνεις διακοπάρες με ήλιο, θάλασσα και εκδρομές στη φύση ή πας σε κάποια χώρα της Ευρώπης στην επαρχία, νοικιάζεις αμάξι και κάνεις βόλτες σε χωριά και μικρές πόλεις για να μην χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις ΜΜΜ.
Το Παρίσι με σκόρπια τα αξιοθέατα δεν το βλέπεις με τα πόδια. Ούτε στην Disneyland πας με δίχρονο γιατί το βρέφος μπαίνει σε ελάχιστα παιχνίδια, όπως το jumbo το ελεφαντάκι και σε καρουζελ. Αλλιώς ο ένας θα φυλάει το καρότσι με το βρέφος και ο άλλος θα μπαίνει στα παιχνίδια.... Αυτό για μένα δεν έχει κανένα νόημα με δεδομένο το υψηλό εισιτήριο εισόδου στα πάρκο.
Εγώ προτείνω την επαρχία της Ολλανδίας που έχει πολλά χωριά και μικρές πόλεις όπου άνετα κινείσαι με τα πόδια και με καρότσι. Επίσης εξαιρετική επιλογή είναι το Στρασβούργο (αρκεί να μείνεις στο κέντρο) σε συνδυασμό με τα χωριά της Αλσατίας και τον Μέλανα Δρυμό όπου τα πάντα τα βλέπεις με τα πόδια χαλαρά! Πετάγεσαι και μια ημερήσια εκδρομή στην Χαϊδελβέργη.
Και στην Ιταλία μπορείς να κάνεις συνδυασμούς χωριών και μικρών πόλεων όπου εάν μένεις στο κέντρο δεν έχεις θέμα μετακινήσεων. Το μόνο που με προβληματίζει στην Ιταλία είναι τα ανώμαλα πλακόστρωτα δρομάκια όπου θεωρώ ότι είναι δύσκολο να μετακινηθεί καρότσι. Τοσκάνη ή Βόρεια Ιταλία με λίμνη Como και βόλτα με το φέρυ στα χωριά είναι μια χαλαρή επιλογή.
Πάντως με δίχρονο βρεφος καλό θα ήταν να αποφύγεις τα μεγάλα αστικά κέντρα για λόγους ασφαλείας και για να μην εκθέσεις το παιδί σου σε πιθανή μόλυνση από τον Covid 19.
Η επαρχία της Ελβετίας θα είναι σίγουρα μια εξαιρετική επιλογή σε συνδυασμό με κάποιες από τις πόλεις της π.χ. Ζυρίχη που και αυτή περπατιέται χαλαρά.
Αυτά όλα που προτείνω προυποθέτουν την ενοικίαση αμαξιού που όταν θα μπαίνεις στις πόλεις θα το βάζεις σε πάρκινγκ και θα βολτάρετε με το καρότσι.
Αυτήν την τακτική ακολουθώ εγώ στα οικογενειακά μας ταξίδια τα τελευταία 9 χρόνια.
σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.είχα ξεχάσει τι φοβερά ατομα υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ.

Την Ολλανδία αλήθεια δεν την είχα στο νου μου.Θα αρχίσω άμεσα ψάξιμο. Για βόρεια Ιταλία το σκέφτομαι σοβαρά.Έχω και αρκετούς φίλους εκεί.
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Σεβίλλη ή Μάλαγα, Νότια Ισπανία. Ωραίο ήπιο κλίμα (σούπερ για βόλτες έξω με καρότσι) και υπέροχος χριστουγεννιάτικος στολισμός και ατμόσφαιρα.
Πολύ εύκολες βόλτες στην υπόλοιπη Ανδαλουσία ως ημερήσιο road trip.
Και τέλος, τέλειο φαγητό και ποτό (γιατί και οι γονείς έχουν ψυχή...)
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
εχεις σκεφτει κανεις κατι Ασφαλες και σχετικα οικονομικο για Χριστουγεννα; Βρυξελλες τι λεει;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
εχεις σκεφτει κανεις κατι Ασφαλες και σχετικα οικονομικο για Χριστουγεννα; Βρυξελλες τι λεει;
Δεν ξέρω αν είναι "ασφαλές" ταξίδι το Βέλγιο.Αυτη την στιγμή τρέχει με τα διπλά κρούσματα από μας (παρόμοιος πληθυσμός) και αν είχα ακούσει καλά, τα περισσότερα στις Βρυξέλλες.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
εχεις σκεφτει κανεις κατι Ασφαλες και σχετικα οικονομικο για Χριστουγεννα; Βρυξελλες τι λεει;
Όλα καλά, έχει πολύ κόσμο γενικά σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Νομίζω ότι αν προσέχεις θα είσαι οκ. Γενικά η αλήθεια είναι ότι στο Βέλγιο βλέπω πολύ κόσμο να μην προσέχει, πχ στις Βρυξέλλες ενώ έχει συνωστισμό στον κέντρο, πολλοί δεν φοράνε μάσκα. Αλλά εγώ προσωπικά ταξιδεύω κανονικά μέσα στο Βέλγιο, παίρνω τρένα, πάω σε διάφορες πόλεις μέσα στο ΣΚ και ακόμα είμαι καλά :p Αλλά οκ, θέλει προσοχή σίγουρα. Πάντως τα κρούσματα έχουν αρχίσει να πέφτουν. Τα μαγαζιά κλείνουν στις 11 και πρέπει να δείχνεις παντού το πιστοποιητικό εμβολιασμού. Αν πας και θες να φας το βραδυ πχ σε εστιατόριο, καλύτερα να κάνεις κράτηση πρώτα γιατί γενικά είναι όλα γεμάτα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom