ΗΠΑ Χρόνος transit στο JFK - προλαβαίνω?

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Καλημέρα σας,
Τον προσεχή Σεπτέμβριο έχω την ακόλουθη πτήση η οποία με έχει αγχώσει:
06:50 ATHENS - 08:00 ROME FUMICINO
09:10 ROME FUMICINO- 12:55 NEW YORK JFK
15:40 NEW YORK JFK - 06:51 ORLANDO INTL

Με ανησυχεί το γεγονός ότι έχω μόλις 2 ώρες και 40 λεπτά χρόνο στο JFK για να προλάβω την επόμενη πτήση για Orlando. Ξέρω ότι πρέπει να κατέβω, να περάσω απο immigration, να παραλάβω βαλίτσα, να πάω στο terminal 5, να ξαναδώσω βαλίτσα και να ξαναπεράσω απο έλεγχο ασφαλείας.

Ξέρετε αν ο χρόνος είναι αρκετός?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.991
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα σας,
Τον προσεχή Σεπτέμβριο έχω την ακόλουθη πτήση η οποία με έχει αγχώσει:
06:50 ATHENS - 08:00 ROME FUMICINO
09:10 ROME FUMICINO- 12:55 NEW YORK JFK
15:40 NEW YORK JFK - 06:51 ORLANDO INTL

Με ανησυχεί το γεγονός ότι έχω μόλις 2 ώρες και 40 λεπτά χρόνο στο JFK για να προλάβω την επόμενη πτήση για Orlando. Ξέρω ότι πρέπει να κατέβω, να περάσω απο immigration, να παραλάβω βαλίτσα, να πάω στο terminal 5, να ξαναδώσω βαλίτσα και να ξαναπεράσω απο έλεγχο ασφαλείας.

Ξέρετε αν ο χρόνος είναι αρκετός?
Ψιλο-οριακά είσαι, αλλά εφόσον είναι εννιαίο το εισιτήριο και στο πουλάνε, λογικά προλαβαίνεις, κι αν παρ' ελπίδα δεν τα καταφέρεις θα σε βάλουν στην επόμενη πτήση. To Minimum connection time στο αεροδρόμιο αυτό, κάτω από το οποίο δεν επιτρέπεται να πωληθεί εννιαίο εισιτήριο, είναι 1 ώρα και 45 λεπτά για International->Domestic (φαντάζομαι πετάς με Delta?).
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Να διορθωσω,αυτο που ειπα,οτι ο χρονος ειναι αρκετος,γιατι νομιζα,οτι και εγω,ειχα τον ιδιο χρονο,αλλα τελικα,ειχα 30 λεπτα πιο πολυ,απο σενα....
Θα συμφωνησω,απολυτα,με τον taver...
Θα κερδισεις λιγο χρονο,αν βγεις πιο γρηγορα απο τους αλλους συνεπιβατες σου,απο το αεροπλανο και μπεις στην ουρα του τελωνειου πριν απο αυτους και επισης,θα χρησιμοποιησεις το ασανσερ,για να αλλαξεις οροφο,και να βρεις το airtrain,για να πας στο τερμιναλ 5.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Σας ευχαριστώ. Ναι με Delta έχω βγάλει το εισητήριο αλλά η πτήση είναι με αεροσκάφος της alitalia. Για να βγώ απο το αεροπλάνο από τους πρώτους θα πρέπει να επιλέξω θέση κοντά στην μπροστινή πόρτα σωστά? Ή μήπως γίνεται αποβίβαση και απο τις πίσω?
Επίσης μου είπαν αν μπορώ να μην δώσω βαλίτσα στο check in και να προσπαθήσω να χωρέσω τα πράγματα σε μια μικρότερη για να την πάρω ώς χειραποσκευή. Αυτό δεν με βολεύει καθόλου βέβαια αλλά νομίζετε ότι είναι απαραίτητο?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εγω,ταξιδεψα με την τουρκικη και η αποβιβαση,γινοταν απο μπροστινη πορτα,γιατι υπηρχε φυσουνα-διαδρομος...ετσι και αλλιως,τη βαλιτσα την παιρνεις μετα τον τελωνειακο ελεγχο,οποτε σιγουρα εχει βγει....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.991
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγω,ταξιδεψα με την τουρκικη και η αποβιβαση,γινοταν απο μπροστινη πορτα,γιατι υπηρχε φυσουνα-διαδρομος...ετσι και αλλιως,τη βαλιτσα την παιρνεις μετα τον τελωνειακο ελεγχο,οποτε σιγουρα εχει βγει....
Η παραλαβή αποσκευών, όπως σε όλα σχεδόν τα αεροδρόμια του κόσμου, είναι πριν από τον τελωνειακό έλεχο. Ο σκοπός της ενδιάμεσης παραλαβής αποσκευών είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτός: Να περάσετε μαζί με τις αποσκευές από τον τελωνειακό έλεγχο.
Μάλλον μπερδεύτηκες με τον έλεγχο διαβατηρίων (immigration) που όντως βρίσκεται πριν την παραλαβή αποσκευών. Για τον έλεγχο αυτό, στον οποίο είναι δυνητικά και η μεγαλύτερη καθυστέρηση, το να βγεις πρώτος από την πτήση οφελεί μόνο αν το αεροδρόμιο δεν έχει και πάρα πολύ κόσμο εκείνη την ώρα και η ουρά θα δημιουργηθεί από τη δική σου πτήση. Αν είσαι σε ώρα που φτάνουν πολλές πτήσεις, το μόνο που οφελεί είναι οι πτήσεις από "δύσκολες" χώρες που "παράγουν" δυνητικούς μετανάστες (π.χ. Κίνα, Ινδία) να μην έχουν φτάσει λίγο πριν από τη δική σου...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ετσι ακριβως,μιλουσα για τον ελεγχο διαβατηριων....εγω καθυστερησα να μπω στην ουρα,οταν βγηκε η δικη μου πτηση και με περασαν ολοι ,που οι περισσοτεροι ηταν επιβατες απο Μεση Ανατολη....
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Το σκέλος της πτήσης που με προβληματίζει μόλις είδα ότι άλλαξε ώρα και πήγε η αναχώρηση 19 λεπτά αργότερα. Κάτι είναι κι αυτό. Άλλαξα και τη θέση μου και την πήγα όσο πιο μπροστά βρήκα. Ε, ας γίνει ότι θέλει απο εδώ και πέρα. Ευχαριστώ ξανά για τις γνώσεις!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Στο Heathrow ερχόμενος από SFO με British Airways για να αλλάξω αεροπλάνο μια ώρα και δέκα λεπτά είναι οκ?Ενιαίο εισιτήριο από SFO προς ΑΤΗ.
Επίσης βρίσκω αντίστοιχο εισιτήριο αλλά με αλλαγή στο JFK με την DELTA μια ώρα και δέκα λεπτά ξανά χρόνος για την αλλαγή.Προλαβαίνω?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Απο τη στιγμή που οι εταιρίες στο πουλάνε, προλαβαινεις. Απλα με αυτα τα connection times που δίνεις, θα πρεπει να έχεις το νου σου, δν είσαι άνετος. Αν γίνει καμία στραβη και λόγω της εταιρίας χάσεις το αεροπλάνο, σε βάζει στο επόμενο. (Οχι όμως αν χάσεις την πτήση σου με δικια σου υπαιτιότητα)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Οπως ειπε ο Νικος ειναι...και στις 2 εναλλακτικες,εχεις το ιδιο ρισκο.Προσωπικη μου γνωμη,ισως καλυτερα στο Heatrow,γιατι αν γινει η στραβη στο jfk ,παλι θα εχεις εναν σταθμο στην Ευρωπη,ενω,μαλλον, απο Λονδινο θα ειναι απευθειας η πτηση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.734
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom