Ρουμανία Χρώματα της Ρουμανίας...

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Λεφτά υπάρχουν Ελενα. Συνέχισε τώρα (με φωτο παρακαλώ).
Η επιλογη δολλαρίων και ουχί ευρώ δεν είναι τυχαία
a2.bp.blogspot.com__hT9XrxUooPk_TyG9MIKO3QI_AAAAAAAAAC0_MBxi2u3f4f71c30ed7b8d8f4f05ebc4b2469a7.jpg
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Πολύ ευχάριστη η ιστορία σου με πολλές προτάσεις! Οι φωτος σου ήταν ότι πρέπει για να δούμε και μεις τα χρώματα της Ρουμανίας :)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Ημέρα 5η - Poiana-Rasnov-Bran-Peles castle

Ξύπνημα όχι και τόσο πρωινό, και ένας βασανιστικός πονόλαιμος για καλημέρα… τίποτα δεν μας πτόησε βέβαια…

Μετά από ένα τέλειο πρωινό πήραμε το δρόμο για την Poiana. Eνα χωριό λίγο έξω από το Brasov, με το χιονοδρομικό κέντρο της περιοχής και αρκετά ξενοδοχεία! Τα λιγοστά χιόνια που είχαν απομείνει μας έκαναν να το αποχαιρετήσουμε σύντομα, συνεχίζοντας για Rasnov.

alh3.googleusercontent.com__LKa_mB7N4z4_T4Bk6rpIS7I_AAAAAAAALBY_Vy8o1b6UuUI_s720_DSC_0678.JPG

Poiana Brasov

alh4.googleusercontent.com__MpBWlyb57VM_T4BlEOqfonI_AAAAAAAALBc_L_AE49VRXIQ_s720_DSC_0681.JPG

Poiana Brasov

Το κάστρο του Rasnov χτίστηκε μεταξύ 1211 και 1225. Μέσα στο κάστρο υπάρχει ακόμα η μεσαιωνική ατμόσφαιρα της εποχής. Από την κορυφή του μπορεί να θαυμάσει κανείς περίφημη θέα στη γύρω περιοχη. Μπορειτε να ανεβείτε είτε με τα πόδια, είτε με ένα τρενάκι το οποίο έναντι μικρού αντιτίμου θα σας γλιτώσει από την ανηφόρα.

Ένας τοπικός θρύλος αναφέρει ότι κατά τη διάρκεια μιας πολιορκίας του κάστρου συνελληφθησαν 2 Τούρκοι στρατιώτες, τους οποίους έβαλαν να σκάψουν ένα πηγάδι, τους πήρε μόλις 17 χρόνια να το κάνουν και έχει βάθος 143 μέτρα.

alh3.googleusercontent.com__QJ8tnO0IXNI_T4BlVbKx_0I_AAAAAAAALBg_MS8Fhfm9U_Y_s720_DSC_0687.JPG

Rasnov fortress

alh5.googleusercontent.com__sH2l23kTzJU_T4Blu2URmtI_AAAAAAAAK58_2blYgW72tAw_s720_DSC_0696.JPG

Θέα από το κάστρο...

alh4.googleusercontent.com__PHegoKK7fBQ_T4BlvkhpyHI_AAAAAAAAK6A_633dfm3pl6Q_s512_DSC_0709.JPG

Rasnov castle

Επόμενη μας στάση το τουριστικό καστράκι του Bran,το οποίο μπορεί βέβαια να μην είναι στην πραγματικότητα το κάστρο του Κόμη Δράκουλα, αξίζει όμως μια μικρή στάση. Ο περιβάλλον χώρος του είναι ασφυκτικά γεμάτος από πάγκους μικροπωλητών. Το ίδιο το κάστρο είναι αρκετά καλοδιατηρημένο και στο εσωτερικό του φυλάσσονται έπιπλα της Βασίλισσας Μαρίας συζύγου του Φερδινάνδου της Ρουμανίας.

alh6.googleusercontent.com__uvn4TvPjHCY_T4BmKvY_4JI_AAAAAAAAK6Q_TIRy4Cysh9s_s720_DSC_0733.JPG

To πανηγυρακι του Bran

alh4.googleusercontent.com__rvUnfl9rP2M_T4BnCJhbXhI_AAAAAAAAK7A_q7noxE1QohE_s720_DSC_0796.JPG

To πανηγυρακι του Bran - Τοπικα προιοντα

alh6.googleusercontent.com__1Rdp6Ika2Qg_T4BmaJ4F8SI_AAAAAAAAK6o_H0Sc2qPIPU0_s720_DSC_0736.JPG

Bran castle

alh3.googleusercontent.com__TXiu0ivfVaA_T4BmXriQ0GI_AAAAAAAAK6g_FklbHk6_5Tc_s512_DSC_0740.JPG

Bran castle

alh5.googleusercontent.com__DaF4O3u3hRg_T4BnBxIZEHI_AAAAAAAAK68_iwZrwJnqnmM_s512_DSC_0790.JPG

Bran castle

Γνωρίζοντας ότι λόγω ημέρας το Castle Peles στη Sinaia θα ήταν κλειστό, θελήσαμε να πάμε ως εκεί για μερικές φωτογραφίες. Το καστρο χτιστηκε μεταξυ 1873-1914 απο τον Καρολο Α’. Διεμειναν σε αυτο πολλες προσωπικοτητες. Μετα την επανασταση του 1989 ανοιξε τις πυλες του για το κοινο.

Φτάνοντας στο δρομάκι που οδηγούσε στο κάστρο είδαμε ταμπέλα PARKING η συνέχεια προς το ξενοδοχείο, επιλέξαμε το δεύτερο. Όταν φτάσαμε ως το ξενοδοχείο θεωρήσαμε ότι λογω του ότι ήταν κλειστό θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε μέχρι το κάστρο με το αυτοκίνητο! Κακώς! Αφού βγάλαμε λοιπόν μερικές φωτογραφίες και πήραμε δυο μαγνητακια, γυρίσαμε προς το αυτοκίνητο όπου και αντικρίσαμε έναν αστυνομικό να μπλοκάρει τη ρόδα του αυτοκινήτου μας. Το αντίτιμο της ελευθερίας μας μας είπε αρχικά ότι ήταν 20 ευρώ, βέβαια αργότερα θυμήθηκε ότι τελικά είναι 40, του δώσαμε τα 20 πριν τα ανεβάσει και άλλο και φυγαμε, φυσικα αποδεικτικο οτι του δωσαμε χρηματα ουτε για δειγμα. Αντανακλαστικα άνευ προηγουμένου η Ρουμανικη αστυνομία λοιπόν οπότε προσοχή!

alh3.googleusercontent.com__I26EDVJvlrw_T4BnQPc6RTI_AAAAAAAAK7M_9xP4I80SnjY_s720_DSC_0805.JPG

Χιονισμενα Καρπαθια

alh4.googleusercontent.com__AZT9TI_XyzM_T4Bn1EfntNI_AAAAAAAALBw_LgZK2emfYoM_s720_DSC_0812.JPG

Castle Peles

Επιστρέψαμε στο Brasov αργά το απόγευμα, ο καιρός ήταν παγωμένος, όμως μια τελευταία βόλτα στην πόλη κρίθηκε απαραίτητη. Για το βραδινό μας επιλέξαμε τα ‘’σίγουρα’’, Βella muzica και πάλι αφού έτσι και αλλιώς συστάσεις για κάτι πολύ σουπερ δεν υπήρχαν.

alh5.googleusercontent.com__7AwgcMPnhGo_T4BnzMoY1MI_AAAAAAAALB4_q48j8qgl1Do_s720_DSC_0843.JPG

Brasov αλα Hollywood

Το τελευταίο βράδυ του ταξιδίου μας ήταν όπως πάντα μελαγχολικό, όμως το ταξίδι δεν είχε τελειώσει ακόμα, αφού μας περίμενε μια μέρα στο Βουκουρέστι…
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ωραίες φωτογραφίες και περιγραφή που ξεσηκώνει για ταξιδάκι, όπως πάντα!:)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
ανυπομονούσα για την συνέχεια....Thanks!
σχεδιάζω και εγώ αυτό ταξίδι με τα παιδιά μου(12 & 8ετών)-πιστεύεις οτι αξίζει?
θα πάμε οδικώς απο Αλεξανδρούπολη και θέλω να κάνουμε 1 διαν/ση κάπου ενδιάμεσα , έχετε κάτι να προτείνετε?
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Eftichia said:
ανυπομονούσα για την συνέχεια....Thanks!
σχεδιάζω και εγώ αυτό ταξίδι με τα παιδιά μου(12 & 8ετών)-πιστεύεις οτι αξίζει?
θα πάμε οδικώς απο Αλεξανδρούπολη και θέλω να κάνουμε 1 διαν/ση κάπου ενδιάμεσα , έχετε κάτι να προτείνετε?
.θα ανεβάσω και εγώ σε λίγες μέρες την ιστορία μου..την γράφω και θα την ανέβασω ολοκληρωμένη μια και καλή..οπότε θα έχεις να διαβάζεις..και τα ξαναλέμε...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
σχεδιάζω και εγώ αυτό ταξίδι με τα παιδιά μου(12 & 8ετών)-πιστεύεις οτι αξίζει?
θα πάμε οδικώς απο Αλεξανδρούπολη και θέλω να κάνουμε 1 διαν/ση κάπου ενδιάμεσα , έχετε κάτι να προτείνετε?
μα φυσικα και αξιζει! για ποσες μερες λετε;
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
.θα ανεβάσω και εγώ σε λίγες μέρες την ιστορία μου..την γράφω και θα την ανέβασω ολοκληρωμένη μια και καλή..οπότε θα έχεις να διαβάζεις..και τα ξαναλέμε...
ήλπιζα να γράψεις για το ταξίδι σου Ιωάννα, περιμένω με αγωνία!!!!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Ημέρα 6η - Bucharest

Πρωινό μελαγχολικό ξύπνημα λόγο του ότι το ταξίδι μας τελείωνε… Βάλαμε τα πράγματα στο κατάλευκο Fabia και πήραμε το δρόμο για το Βουκουρέστι. Η διαδρομή σχεδόν 2 ώρες και ο δρόμος μέτριος προς καλός!

alh5.googleusercontent.com__Z4AIjFL0LIY_T4BobaDjNRI_AAAAAAAALCA_6vzNw6UJzCM_s720_DSC_0863.JPG

Στο δρόμο για Βουκουρέστι

Παρκάραμε το αυτοκίνητο στον κεντρικό σταθμό των τρένων και ξεκινήσαμε την εξερεύνηση της πρωτευουσας. Πρωτη στάση το Ηerastrau park, μια απέραντη έκταση πρασίνου στο κέντρο της πόλης με καφετέριες, παιχνίδια για παιδιά και μια λιμνούλα για βαρκάδες.
alh3.googleusercontent.com__wCqTjUt72_s_T4BpCELmz0I_AAAAAAAALCM_O_M06OZ_TwA_s720_DSC_0890.JPG

Ηerastrau park

alh3.googleusercontent.com__90Gfem6oZqw_T4BpGRGx_iI_AAAAAAAALCc_bw_5ZWxALLk_s720_DSC_0892.JPG

Ηerastrau park

alh6.googleusercontent.com__fvmuuOg50iY_T4BqJMIV4VI_AAAAAAAALCY_l9wI1dDsSRE_s720_DSC_0895.JPG

Ηerastrau park

alh6.googleusercontent.com__m5ejyAaWcoY_T4BqDtD3HXI_AAAAAAAALCo_mW42zkLMXUg_s512_DSC_0911.JPG

Ηerastrau park

Επόμενη στάση μας το ιστορικό κέντρο, και ειδικότερα το Εθνικό Αρχαιολογικό μουσείο της Ρουμανίας. Οι μόνιμες εκθέσεις περιλαμβάνουν ένα γύψινο εκμαγείο από το σύνολο της στήλης του Τραϊανού και κοσμήματα βασιλικών οικογενειών της Ρουμανίας .

Όταν βγήκαμε ήταν πλέον μεσημέρι, το στομάχι μας διαμαρτυρόταν έντονα και το τραπέζι μας στο διάσημο Caru cu berre μας περίμενε! Είναι μια διάσημη μπυραρία στην οδό Stavropoleos, ένα πραγματικό κόσμημα εσωτερικά! Ωστόσο δεν θα μπορούσαμε να πούμε το ίδιο για το service και το φαγητό, τα οποία κινούνται σε πραγματικά μέτρια επίπεδα, αν θέλετε να το επισκεφτείτε προτιμήστε να απολαύετε το καφεδάκι σας η μια μπυριτσα, το φαγητό δεν αξίζει!

alh6.googleusercontent.com__FjiiklvgKcs_T4Bq2Ag9n4I_AAAAAAAALC0_RVrRDHvz15A_s512_DSC_0938.JPG

Caru cu berre

alh4.googleusercontent.com__CIw6_bBrrJA_T4BqpyjULoI_AAAAAAAAK9Y_YxC_NOco7fo_s720_DSC_0934.JPG

Caru cu berre

alh6.googleusercontent.com__raTqKfcptr4_T4CFpBgNFfI_AAAAAAAALFA_NU_ngxIwwac_s200_P4030763.JPG
alh3.googleusercontent.com__IB5ewiz7M_0_T4CF9y2PwnI_AAAAAAAALFM_cKEIUMovt4g_s200_P4030767.JPG
alh5.googleusercontent.com__uaqRkhtM8Aw_T4CGCdVLn2I_AAAAAAAALFU_oHbEN_MAoVA_s200_P4030768.JPG

Caru cu berre

Λίγες ώρες μας είχαν μείνει μέχρι να πάρουμε το δρόμο για το αεροδρόμιο, περιπλανηθήκαμε λοιπόν στους δρόμους του ιστορικού κέντρου και αγοράσαμε τα καθιερωμένα μαγνητάκια.

Ένα από τα σημαντικότερα κτίρια της πόλης που νομίζω αξίζει να αναφερθεί είναι το Παλάτι του Λαού, κοντά στην πλατεία Unirii, είναι το μεγαλύτερο κτίριο της Ευρώπης και το δεύτερο σε επιφάνεια οικοδόμημα στον κόσμο μετά το αμερικανικό Πεντάγωνο στην Ουάσινγκτον των Η.Π.Α. Άρχισε να χτίζεται το 1984, με εντολή του κομμουνιστή προέδρου της Ρουμανίας Τσαουσέσκου. Σήμερα στεγάζει τη Βουλή και τη Γερουσία, καθώς και δύο μουσεία, ενώ συχνά χρησιμοποιείται ως συνεδριακό κέντρο. Κάποιες αίθουσες παραμένουν ανοικτές στο κοινό.

alh4.googleusercontent.com__laCSeSMoMNQ_UG92m5PZD0I_AAAAAAAAMQc_S5yxXYCdYm0_s720_MYP_MG_4730.jpg

Palatul Parlamentului

alh4.googleusercontent.com__zeMHA4epfaY_T4BrZtzBP5I_AAAAAAAALDE_DuwyZY5W9Sk_s512_DSC_0949.JPG

Lipscani street


alh4.googleusercontent.com__9uAOFhofEnA_T4BrimT1csI_AAAAAAAALDI_3Dv6rTps9I0_s720_DSC_0950.JPG

Lipscani street

alh6.googleusercontent.com__UDxOl9cHYsc_T4CA_gE_3qI_AAAAAAAALc8_hXP5PxeCqqM_s512_DSC_0941.JPG

Stavropoleos church

alh4.googleusercontent.com__JDY2t6EX1_0_T4Brj_EIwmI_AAAAAAAALDQ_jDUiPVWvB_M_s720_DSC_0969.JPG

Biblioteca Centrala Universitara din Bucuresti


alh4.googleusercontent.com__8P_K6FG3Rfo_T4BoWThmclI_AAAAAAAALCI_R8luo7nFPTE_s720_DSC_0868.JPG

Arcul de Triumf

Το Βουκουρέστι πραγματικά δεν είναι μια κλασσική όμορφη πόλη, έχει όμως τις γοητευτικές γωνιές του που αξίζουν σίγουρα μια επίσκεψη!

Η πτήση μας έφυγε στην ώρα της, μετά από μιάμιση περίπου ώρα προσγειωθήκαμε στο Ελευθέριος Βενιζέλος γεμάτοι όμορφες αναμνήσεις από μια χώρα πραγματική έκπληξη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.440
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom