Ψάχνω για γαμήλιο ταξίδι

giorgosg

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
Καλως σας βρήκα!:clap:
Πολύ ενδιαφέρον site με ειλικρινή σχόλια και φανταστικές περιγραφές.

Είπα κι εγώ να παντρευτώ και τώρα ψάχνω το ταξίδι που θα πάω μία φορά στη ζωή μου και ίσως να μην μπορώ να ξανακάνω κάτι ανάλογο, λόγω οικονομικών.

Ημερομηνία ταξιδιού 21/6/10 και διάρκεια μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά.
Budget συνολικό προς διάθεση έως 5.000 ευρώ το πολύ.

Προτίμηση εξωτικά μέρη μαγευτικές παραλίες, μαγευτική φύση, αλλά και αν βαρεθείς την ξάπλα να μπορείς να γνωρίσεις έναν διαφορετικό πολιτισμό.

Ήμουνα μεταξύ Σεϋχέλλες και Αγ. Μαυρίκιο, μέχρι που διάβασα εδώ τις περιγραφές των go2dbeach και varioAthens για τον Αγ. Δομήνικο. Ξετρελλάθηκα.

Δεκτές οι προτάσεις σας και οι γνώμες σας. Κάθε βοήθειά σας μου είναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ :)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Καλως σας βρήκα!:clap:
Πολύ ενδιαφέρον site με ειλικρινή σχόλια και φανταστικές περιγραφές.

Είπα κι εγώ να παντρευτώ και τώρα ψάχνω το ταξίδι που θα πάω μία φορά στη ζωή μου και ίσως να μην μπορώ να ξανακάνω κάτι ανάλογο, λόγω οικονομικών.

Ημερομηνία ταξιδιού 21/6/10 και διάρκεια μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά.
Budget συνολικό προς διάθεση έως 5.000 ευρώ το πολύ.

Προτίμηση εξωτικά μέρη μαγευτικές παραλίες, μαγευτική φύση, αλλά και αν βαρεθείς την ξάπλα να μπορείς να γνωρίσεις έναν διαφορετικό πολιτισμό.

Ήμουνα μεταξύ Σεϋχέλλες και Αγ. Μαυρίκιο, μέχρι που διάβασα εδώ τις περιγραφές των go2dbeach και varioAthens για τον Αγ. Δομήνικο. Ξετρελλάθηκα.

Δεκτές οι προτάσεις σας και οι γνώμες σας. Κάθε βοήθειά σας μου είναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ :)
εχεις δικιο που ξετρελαθηκες
ολη η καριμπ ειναι φανταστικη
η εποχη ειναι καλη
Να ζησετε και να ευτυχισετε:clap:
 

giorgosg

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
Ευχαριστώ panapan για τις ευχές σου.
Είδα ότι έχεις πάει Αγ. Δομήνικο.
Θέλω τη γνώμη σου:
Να πάω να μείνω στην Πούντα Κάνα ή κάπου αλλού. Δεδομένο ότι θα περάσω μέρες ξαπλωμένος στην παραλία χωρίς να κουνηθώ, αλλά επίσης θέλω να πάω και εκδρομές χωρίς να τις χρυσοπληρώσω στα ξενοδοχεία. Σκέφτομαι γι΄ αυτό να νοικιάσω αυτοκίνητο. Αλλά απ΄ ό,τι διάβασα οι αποστάσεις είναι αρκετά μακρινές.
Τελικά τι μου προτείνεις;
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Πριν κανονίσεις ψάξε λίγο τι γίνεται με το θέμα ασφάλειας στον Αγ. Δομήνικο. Είναι η ίδια χώρα με τη Δομηνικανή Δημοκρατία? Με την κατάσταση στην Αιτή (με την οποία συνορεύει αν δε κάνω λάθος) ποιός ξέρει τι μπορεί να συναντήσεις. Φίλοι που πήγανε πριν 5 χρόνια λέγανε ότι τους συμβουλεύαν να μη βγαίνουν απο το resort μόνοι τους ποτέ.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Πριν κανονίσεις ψάξε λίγο τι γίνεται με το θέμα ασφάλειας στον Αγ. Δομήνικο. Είναι η ίδια χώρα με τη Δομηνικανή Δημοκρατία? Με την κατάσταση στην Αιτή (με την οποία συνορεύει αν δε κάνω λάθος) ποιός ξέρει τι μπορεί να συναντήσεις. Φίλοι που πήγανε πριν 5 χρόνια λέγανε ότι τους συμβουλεύαν να μη βγαίνουν απο το resort μόνοι τους ποτέ.
Εσυ τι λες να τους ελεγαν; Βγητε και αφηστε να λεφτας σας αλλου. Δεν ξερω τι γινεται τωρα με το θεμα της ασφαλειας αλλα πριν 5 χρονια ηταν μια αρκετα ασφαλης χωρα
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Τετοια εποχη ο Μαυρικιος εχει λιγακι ψυχρα το απογευμα οταν εισαι στη θαλασσα. Οι Σευχελλες ειναι αρκετα ακριβες για παρομοιο προιον με τα αλλα ανταγωνιστικα μερη. Απο την αλλη ολο και καποτε θα πας προς τα εκει. Δεν ειναι ακριβα και ειναι ενα σχετικα ευκολο ταξιδι απο Ελλαδα.

Aν θες μια τελειως προσωπικη γνωμη, εγω θα πηγαινα Βραζιλια. Εχει ξαπλα (Salvedor de Bahia κ.α.), κοσμοπολιτικα αξιοθεατα (Ριο για Αγαλμα του Ιησού, Κοπακαμπανα, Ιπανεμα), φυσικες ομορφιες (καταρρακτες Ιαγκουασου) και το κατι το μοναδικο (Αμαζονιος). Για μενα εχει ολα οσα θελεις και ξεφευγει απο τα τελειως εμπορευματοποιημενα τυπικα ταξιδια νεονυμφων. Οι τιμες δε, ειναι πολυ καλες - περισσοτερες ημερες για τα λεφτα που διαθετετε. Αν θελεις μπορεις να τα κανονισεις ολα μεσω τοπικου πρακτορειου (ο χρηστης Lianos Leonidas λεει οτι το interhabit ειναι αξιοπιστο).

Για ψαξε το λιγακι...
 

giorgosg

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα ψάξω και το θέμα της ασφάλειας και το θέμα Βραζιλία, πάντως αυτές οι περιγραφές των go2dbeach και varioAthens μου έχουν πάρει τα μυαλά.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.497
Likes
8.015
Γιώργο η ώρα η καλή!!!

Ο Άγιος Δομήνικος είναι ένα καταπληκτικό μέρος. Αν και έχω πάει και σε άλλα επονομαζόμενα "εξωτικά" μέρη, εκεί πραγματικά ξετρελάθηκα! Έχω πεί αρκετές φορές στο φόρουμ ότι όλα ήταν υπέροχα: οι παραλίες, η ενδοχώρα, η πρωτεύουσα, το ταμπεραμέντο των ανθρώπων, τα βράδυα με κοκτέϊλς, μουσική και χορό καραϊβικής!

Αν και με την Go2 ακολουθήσαμε διαφορετικό στυλ ταξιδιού, κοινός παρανομαστής και για τις 2 μας είναι ότι γυρίσαμε όλο το νησί και φυσικά το λατρέψαμε.
Συγκεκριμένα, η Go2 νοίκιασε αυτοκίνητο και διανυκτέρευσε σε διαφορετικά σημεία του νησιού. Αντίθετα εγώ είχα ως βάση την Πούντα Κάνα (μιας και ήθελα μια νότα πολυτέλειας σε κάποιο ωραίο ξενοδοχείο, εφόσον επρόκειτο για γαμήλιο) και έκανα αρκετές ημερήσιες εκδρομές, αφήνοντας όμως και κάποιες μέρες για ξεκούραση στην παραλία.

Φαντάζομαι ότι με τον πρώτο τρόπο θα είναι οικονομικότερα, ωστόσο με το budget που διαθέτεις μπορείς ανετότατα να ακολουθήσεις και το δεύτερο τρόπο.

Η εποχή που σε ενδιαφέρει, πάντως, είναι η τέλεια για Δομήνικο!
Όσο για την ασφάλεια, δεν ένιωσα κάποιο κίνδυνο...ούτε και η Go2 παρόλο που γύρισε το νησί με νοικιασμένο αυτοκίνητο.

Ό,τι θες, ευχαρίστως να σε βοηθήσω! :)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Αγιο Δομηνικο δεν εχω παει,αλλα προκειται,Ιουνιο κι εγω-varioathens,oποια συμβουλη ευπροσδεκτη,και φυσικα εχω διαβασει την ιστορια σου. Θα κινηθω ελευθερα ,θα νοικιασω αυτοκινητο κι εχω σκοπο να κανω το γυρο του νησιου. Οσο για την ασφαλεια,αυτο με το να μην βγαινουν εξω από τα all-inclusive ειναι κατι που πολυ με χαροποιει!! Αφηνουν ετσι όλο το νησι ελευθερο για μας!! :clap:
Τα ιδια ακριβως γινοτανε και στην Τζαμαικα,πολυ το ευχαριστηθηκα!!!:rolleyes::rolleyes:
Με το καλο ο γαμος σου και ριξε και μια ματια Κουβα ή Μεξικο. Υπεροχες παραλιες, και χαμηλο κοστος ζωης. Με 5000 ,μπορεις να περασεις πολλες μερες!! Βεβαια δεν ξερω πως το φανταζεσαι αυτο το ταξιδι,αφου ειναι κατι ξεχωριστο για τον καθεναν... Αλλος θελει Μαλδιβες και κυριλα,αλλος περιπετεια στην ζουγκλα του Αμαζονιου...οποτε πες μας λιγο τα γουστα σου...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.497
Likes
8.015
Αγιο Δομηνικο δεν εχω παει,αλλα προκειται,Ιουνιο κι εγω-varioathens,oποια συμβουλη ευπροσδεκτη,και φυσικα εχω διαβασει την ιστορια σου. Θα κινηθω ελευθερα ,θα νοικιασω αυτοκινητο κι εχω σκοπο να κανω το γυρο του νησιου. Οσο για την ασφαλεια,αυτο με το να μην βγαινουν εξω από τα all-inclusive ειναι κατι που πολυ με χαροποιει!! Αφηνουν ετσι όλο το νησι ελευθερο για μας!! :clap:
Τα ιδια ακριβως γινοτανε και στην Τζαμαικα,πολυ το ευχαριστηθηκα!!!:rolleyes::rolleyes:
Με το καλο ο γαμος σου και ριξε και μια ματια Κουβα ή Μεξικο. Υπεροχες παραλιες, και χαμηλο κοστος ζωης. Με 5000 ,μπορεις να περασεις πολλες μερες!! Βεβαια δεν ξερω πως το φανταζεσαι αυτο το ταξιδι,αφου ειναι κατι ξεχωριστο για τον καθεναν... Αλλος θελει Μαλδιβες και κυριλα,αλλος περιπετεια στην ζουγκλα του Αμαζονιου...οποτε πες μας λιγο τα γουστα σου...

SUPER!!! Θα σου αρέσει σίγουρα! Συμβουλή? Δε χρειάζεσαι συμβουλές εσύ για Καραϊβική! Έχω διαβάσει τις ιστορίες σου από Τζαμάϊκα και Κούβα, οπότε σου έχω εμπιστοσύνη ότι θα κινηθείς σωστά!!! :clap:
Απλά να γυρίσεις όοολο το νησί (ή μάλλον όσο από το νησί ανήκει στον Άγιο Δομήνικο-το υπόλοιπο είναι η Αϊτή), φροντίζοντας τις περισσότερες μέρες να κινηθείς στη Χερσόνησο Σαμανά και τα νησάκια της.
Στην ιστορία μου αναφέρω και μία παραλία στην περιοχή όπου πάνε ντόπιοι και χορεύουν μερένγκε μέχρι το πρωϊ... μην την χάσεις τέτοια φάση (μιας και δυστυχώς το Φεστιβάλ Μερένγκε στο Santo Domingo γίνεται Ιούλιο-Αύγουστο... δεν το πρόλαβα ούτε εγώ!)...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.796
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom