Ψηφιακός νομάς

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Αυτό μου που φαίνεται πιο δύσκολο είναι να το ξεκοινιάσεις σπίτι και όταν κάποια στιγμή γυρίσεις Ελλάδα να ψάχνει σπίτι απο την αρχή.
Και το να νοικιάσεις διαμέρισμα στο εξωτερικό είναι τρελό παλούκι.
Άλλο δουλεύω στο εξωτερικό και άλλο δουλεύω σαν (ψηφιακός) νομάς.

Οι νομάδες μετακινούνται πολύ, έχουν ελάχιστα πράγματα μαζί τους και δεν έχουν σταθερή βάση πέρα από μερικούς μήνες. Αν κάποιος επιλέξει να είναι νομάς θα πρέπει να συνειδητοποιήσει τι σημαίνει καθώς πρόκειται για διαφορετικό τρόπο ζωής. Επίσης με ελάχιστες εξαιρέσεις (που επιβεβαιώνουν τον κανόνα) δεν θα λύσει το οικονομικό του πρόβλημα.

Μη ξεχνάμε ότι πολλοί που το παίζουν digital nomad είναι απλά πλούσιοι που θέλουν να φαίνονται κουλ και όχι αργόσχολοι. Τα "λύνω σημαντικά προβλήματα του κόσμου από το λάπτοπ μου στην παραλία" είναι απλά πίπες για να ζηλεύουν όσοι δεν ξέρουν.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Άλλο δουλεύω στο εξωτερικό και άλλο δουλεύω σαν (ψηφιακός) νομάς.

Οι νομάδες μετακινούνται πολύ, έχουν ελάχιστα πράγματα μαζί τους και δεν έχουν σταθερή βάση πέρα από μερικούς μήνες. Αν κάποιος επιλέξει να είναι νομάς θα πρέπει να συνειδητοποιήσει τι σημαίνει καθώς πρόκειται για διαφορετικό τρόπο ζωής. Επίσης με ελάχιστες εξαιρέσεις (που επιβεβαιώνουν τον κανόνα) δεν θα λύσει το οικονομικό του πρόβλημα.

Μη ξεχνάμε ότι πολλοί που το παίζουν digital nomad είναι απλά πλούσιοι που θέλουν να φαίνονται κουλ και όχι αργόσχολοι. Τα "λύνω σημαντικά προβλήματα του κόσμου από το λάπτοπ μου στην παραλία" είναι απλά πίπες για να ζηλεύουν όσοι δεν ξέρουν.
Σωστός αλλά το πρώτο ποστ αναφέρεται σε 8 με 12 μήνες διαμονή σε κάθε μέρος.
 
Μηνύματα
109
Likes
604
Σας ευχαριστώ θερμά για εύχες και που μοιραστήκατε τις εμπειρίες σας και τις σκέψεις σας.

Δεν είναι και πολύ μακριά η μέρα που μετά το τέλος των κύκλων απο τις χημειοθεραπείες δεν μπορούσα να ανέβω ένα μικρό ανηφορικό δρομάκι. ΠΑΝΙΚΟΣ! Αλλά μετά απο λίγους μήνες έστω και ασθμαίνοντας ανέβηκα σε ενα λόφο του Διονύσου και αντίκρισα όλη τη βορειανατολική Αττική με ανακούφιση.

Αν όλα πάνε καλά που πια δεν είναι σίγουρο για εμένα θα ήθελα να ξαναβρώ πολύ τον νεαρό εαυτό μου χωρίς τις όποιες καταχρήσεις. Για αυτό θέλω να φύγω και να πάω σε ΑΛΛΗ ΗΠΕΙΡΟ και να αλλάξω παραστάσεις. Το έχω πια ανάγκη. Τώρα αν το επιτρέψει η υγεία μου και ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΝ συνεργάτες και κάποιοι παλιοί πελάτες μου θα το κάνω. Αν όχι τότε θα προσπαθήσω να το σπάσω ας πούμε τον κύκλο της Ασίας σε δύο μικρότερους κύκλους και θα έχω ελπίζω εισοδηματική βάση το ενοίκιο του εξοχικού μου συν κάποια χρήματα που έχω στην άκρη. Στη τελευταία περίπτωση βέβαια θα είναι λίγο χαμηλότερης ποιότητας πρότζεκτ. Τα ενοίκια στη Μπανκόγκ{+Τσιανγκ Μαι}) και γενικότερα σε μεγάλο κομμάτι της Ασίας με εξαίρεση Ιαπωνία, Σιγκαπούρη και κάποιες πόλεις στη Κίνα είναι γενικώς πολύ φτηνά σε σύγκριση με Ευρώπη. Και υπάρχουν καλές πιθανότητες για αξιοπρεπές μικρό κατάλυμα που να περιλαμβάνει στη τιμή όλα δηλαδή πόσιμο νερό, ρευμα και ίνερνετ.

Δεν είμαι σίγουρος αλλά αν θυμάμαι καλά για τους ψηφιακούς νομάδες η Ταϋλάνδη στους ψηφιακούς νομάδες προσφέρει διευκολύνσεις. Για ενα ΤΡΙΜΗΝΟ είναι κοντά στα 70 η βίζα.

Τώρα για δουλειές του ποδαριού νομίζω είναι πάλι δύσκολα εφόσον δεν μιλάς τοπική γλώσσα.

Είναι νωρίς ακόμα αλλά για να μπώ στη τελική ευθεία πρέπει να συμφωνήσω με τους πελάτες μου. Θέλω να πιστεύω είτε αρχές είτε τέλος του 2023 να ξεκινήσω.
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Η Μπανγκόκ είναι ασιατική μεγαλούπολη. Καλύτερα Chiang Mai, πιο ανθρώπινα και με πολλές εναλλακτικές για να κάνεις πράγματα τριγύρω.

Επίσης έχε υπόψη σου πως σε κάποιες χώρες δημιουργούνται φορολογικές υποχρεώσεις αν μείνεις πάνω από 6 μήνες το χρόνο στην επικράτειά τους,
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom