Γενικά Ψιλά γράμματα για το Λονδίνο

Να επισκεφθούμε τη madame tussauds;;;

  • Ναι

    Votes: 10 24,4%
  • Όχι

    Votes: 31 75,6%

  • Total voters
    41

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Εμένα πάντως η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν αξίζει.
Από το λίγο που ήμουν στο Λονδίνο κατάλαβα ότι πουλάνε πολύ ακριβα ό,τι έχει σχέση με το παλάτι και ό,τι έχει σχέση με τέχνη και ιστορια είναι free. Πήγα στο Αββαείο και για 16λίρες που είχε είσοδο δεν θα έλεγα ότι ήταν και κάτι το ιδιαίτερο. Οπότε γιατί να βγάζεις London pass και να τρέχεις όλη μέρα, ενώ μπορείς να κάνεις ένα σωρό άλλα πράγματα? Βέβαια γούστα είναι αυτά...
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Αφου λες πως κανατε υπολογισμο και σας συμφερει. Ποσο κανει και τι περιλαμβανει;
Περιλαμβανει δωρεαν εισοδους σε μερη οπως wembley tower brigde tower of london london zoo st paul και αλλα πολλα. Δενπεριλαμβανει τα τρια κλασικα madame/eye/sealife.

Επισης εχει καποιες εκπτωσεις σε νκαποια μαγαζια που δεν προσεξα.

Τελος η κοροιδια ειναι πως στη λιστα με τα δωρεαν μουσεια-αξιοθεατα εχει και αυτα που ειναι ουτως η αλλως δωρεαν.

Coco ψαχνομαστε κι εμεις για το καλυτερο. Απλα με τα ιδια λεφτα θα δουμεπερισσοτερα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.054
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Περιλαμβανει δωρεαν εισοδους σε μερη οπως wembley tower brigde tower of london london zoo st paul και αλλα πολλα. Δενπεριλαμβανει τα τρια κλασικα madame/eye/sealife.

Επισης εχει καποιες εκπτωσεις σε νκαποια μαγαζια που δεν προσεξα.

Τελος η κοροιδια ειναι πως στη λιστα με τα δωρεαν μουσεια-αξιοθεατα εχει και αυτα που ειναι ουτως η αλλως δωρεαν.

Coco ψαχνομαστε κι εμεις για το καλυτερο. Απλα με τα ιδια λεφτα θα δουμεπερισσοτερα.
Με μπερδεψες... Τελικα σας συμφερει ή οχι; Ασε που δεν μου ειπες ποσο κανει... Παντως αυτα που γραφεις πως περιλαμβαει δεν υπαρχει περιπτωση να τα δεις σε μια μερα, εκτος κι αν ειστε μαραθωνοδρομοι και πατε να κανετε προπονηση για τους Ολυμπιακους. Μονο για τα 4 που γραφεις να φανταστεις αλλοι θελου τουλαχιστον 2 μερες, δεδομενου των μεγαλων αποστασεων που εχει το ενα απο το αλλο.
Τωρα απο που κι ως που η μανταμιτσα και το sealife (προφανως για το aquarium λες) ειναι κλασσικα;
Για να κλεισω, it's up to you , απ' το τι θελετε να δειτε, τι σας αρεσει κλπ κι αν σας βγαινει πιο οικονομικα αγοραστε την.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
44 λίρες κάνει η ημερήσια. & εγω πιστεύω δεν αξίζει γιατί όπως είπε και ο tripakias θα αναγκαστείτε να τρέχετε όλη μέρα!
Ασχετο αλλά αν ενδιαφέρεσαι για hop on hop off, υπάρχει μέχρι Φεβρουάριο μια προσφορά για 48hrs http://www.theoriginaltour.com/.
Εμείς το πήραμε γιατί η φίλη μου είχε κάποιο θέμα υγείας και δεν μπορούσε να περπατάει με τις ώρες, οπότε βοήθησε... Αν όμως έχετε μέρες στην διαθεση σας και όρεξη, τα συμβατικά λεωφορεία σε πάνε παντού και με πολύ μικρότερο κόστος.
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Είμαστε συνηθισμένοι να τρέχουμε να δούμε αξιοθέατα οπότε μετρό+περπάτημα θα δούμε όσα περισσότερα προλάβουμε και τις υπόλοιπες μέρες τα δωρεάν.

Η κάρτα κάνει 44 λίρες ανά άτομο όπως ανφέρθηκε.
Αλλιώς wembley 16 + st paul 16 + tower of london 16 + tower brigde 8 + london zoo 18 = 74 λίρες.

Οπότε ακόμη και αν πάμε στα 3 μόνο από τα παραπάνω 5 έχουμε δώσει περίπου τα ίδια χρήματα, για οτιδήποτε παραπάνω κερδίζουμε.

ΥΓ Μας συμφέρει τελικά απλά ήθελα να ακούσω γνώμες.

ΥΓ2 : Αυτά με τα tour δε τα θέλουμε, θέλουμε να διαλέγουμε εμείς την ώρα που θα αφιερώσουμε σε κάθε μέρος.

ΥΓ3: Ξέχασα το αββαείο 16 λίρες.


Μια σημαντική ερώτηση: Με το καλό θα είμαστε ως τις 12 το βράδυ στο κέντρο. Θα βρούμε ανοιχτό γκισέ να πάρουμε oyster;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
ΥΓ2 : Αυτά με τα tour δε τα θέλουμε, θέλουμε να διαλέγουμε εμείς την ώρα που θα αφιερώσουμε σε κάθε μέρος.
Απλά προς ενημέρωση το hop on hop off έχει 3 διαδρομές
1. Γύρω από τα μουσεία
2. Παλάτι - Big Ben- London Bridge κλπ
3. Κensinghton

Έχει στάσεις σε όλα τα αξιοθέατα και μπορείς να κατέβεις να καθίσεις όση ώρα θέλεις και να συνεχίσεις παίρνοντας το επόμενο. Έχει κάθε 10'.
Το καλό είναι ότι η διαδρομή του είναι στοχευμένη γύρω από τα αξιοθέατα.
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Α είναι καλό τελικά αλλά δυστυχώς δεν περιλαμβάνει τις εισόδους...

Για το ερώτημά μου: Ξέρει κανείς τι ώρα κλείνουν τα γκισέ για το αν θα προλάβουμε να βγάλουμε oyster;
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Α είναι καλό τελικά αλλά δυστυχώς δεν περιλαμβάνει τις εισόδους...

Για το ερώτημά μου: Ξέρει κανείς τι ώρα κλείνουν τα γκισέ για το αν θα προλάβουμε να βγάλουμε oyster;

Eπίσης έχω μπερδευτεί με το overground και τα λεωφορεία...Δεν είναι το ίδιο; Χρειάζομαι διαφορετικά εισητήρια;(θα κινούμαι μεταξύ ζωνών 1-3 και λέω να πάρω 24ωρο εισητήριο ή oyster.)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.054
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ο overground εχει ιδια εισιτηρια με τον underground και το DLR. Λεωφορεια και τραμ εχουν φθηνοτερο εισιτηριο και ειναι το ιδιο για ολες τις ζωνες. Αν εχεις oyster αυτη θα χρησιμοποιεις και θα σε χρεωνει καταλληλα (τη χτυπας μια φορα, οταν μπαινεις).

Για να βγαλετε oyster τα γκισε κλεινουν σχετικα νωρις αλλα, εξαρταται και απο το σταθμο. Στη Victoria κλεινει 21:15 ή 20:15 Κυριακες και αργιες.
 

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
Ο overground εχει ιδια εισιτηρια με τον underground και το DLR. Λεωφορεια και τραμ εχουν φθηνοτερο εισιτηριο και ειναι το ιδιο για ολες τις ζωνες. Αν εχεις oyster αυτη θα χρησιμοποιεις και θα σε χρεωνει καταλληλα (τη χτυπας μια φορα, οταν μπαινεις).

Για να βγαλετε oyster τα γκισε κλεινουν σχετικα νωρις αλλα, εξαρταται και απο το σταθμο. Στη Victoria κλεινει 21:15 ή 20:15 Κυριακες και αργιες.
Για oyster .....
Εγω φτανω στις 23 Δεκεμβριου στο Gatwick στις 20:00 για Victoria δε προλαβαινω μηπως εχει γκισε στο Gatwick
αλλιως τι προτινεις να κανω για να βρεθω Notting hill οπου ειναι και το Hotel
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.054
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Για oyster .....
Εγω φτανω στις 23 Δεκεμβριου στο Gatwick στις 20:00 για Victoria δε προλαβαινω μηπως εχει γκισε στο Gatwick
αλλιως τι προτινεις να κανω για να βρεθω Notting hill οπου ειναι και το Hotel
Υπαρχει περιπτωση να προλαβαινεις. Αν δεν προλαβεις θα πας στα γκισε των τραινων. Εκει εχουν ετοιμες oyster με συγκεκρινα ποσα. Αν δεν μπορεσετε να εξυπηρετηθειτε ρωτηστε καποιον υπαλληλο στο σταθμο. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην σας βοηθησει. Ισως πουλαν και πουθενα αλλου.
Αν δεν μπορεσετε να βρειτε oyster ο πιο οικονομικος σταθμος ειναι να παρετε λεωφορειο. εξω απο το σταθμο υπαρχει σταθμος λεωφορειων, ρωτηστε εκει ποιο να παρετε. Αλλιως το απλο εισιτηριο με underground κανει 4 ευρω.
Στην τελικη θα παρετε ενα cab απο Victoria και θα σας παει ακριβως στο ξενοδοχειο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom