Γενικά Ψιλά γράμματα για το Λονδίνο

Να επισκεφθούμε τη madame tussauds;;;

  • Ναι

    Votes: 10 24,4%
  • Όχι

    Votes: 31 75,6%

  • Total voters
    41

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Έμαθα πως μπορείς να παραγγείλεις (και με internet) συνάλλαγμα από ελληνικές τράπεζες. Συμφέρει αυτή η αγορά ή μου φαίνεται; (για τα πρώτα πάντα έξοδα περίπου 100 ευρώ)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πολυ το παιδευεις. Οι διαφορες για 100 ευρω ειναι το πολυ 5-10 ευρω...
Και τι να τα κανεις 100 ευρω για πρωτα εξοδα (δηλαδη στο αεροδρομιο); Θα καθισεις για φαγητο;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εγω έκανα στην Εθνική κάποιο ποσό συννάλαγμα και όλα τα υπόλοιπα τα πλήρωσα με κάρτα. Η Εθνική κράτησε 10Ε κάτι σαν έξοδα συναλλαγης.
Επίσης σε μερικά μαγαζιά με ρωτούσαν αν θέλω να χρεωσω την κάρτα σε ευρω ή λίρες & μου έλεγαν ότι με συμφέρει σε ευρώ. Τελικά με χρέωναν 3% παραπάνω σε σχέση με τις συναλλαγές που δεν με ρωτούσαν και έκαναν αυτόματα την χρέωση σε λίρες.
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Γυρω στις 60 λιρες ειναι 2 εισιτηρια μετ επιστροφης με το Stansted express. Δυστυχως η διπλασια περιπου ωρα διαδρμης με το λεωφορειο ειναι απαγορευτικη για την ωρα που φτανουμε.(για online εισιτηρια η διαφορα ειναι 4 λιρες και δε το διακινδυνευω για οποιαδηποτε καθηστερηση)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα εισιτηρια μπορεις να τα πληρωσεις με καρτα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τόχω γράψει και αλλού αλλά θα το ξαναπώ κι εδώ...

κατά καιρούς που πήγαινα Λονδίνο χρησιμοποιούσα κι εγώ ποικίλους και μάλλον όλους τους τρόπους που αναφέρθηκαν πιό πάνω....συνάλλαγμα από πριν δηλ.στην Ελλάδα,ανάληψη από μηχάνημα στο Λονδίνο,συνάλλαγμα από κει κλπ μέχρι που (και κατόπιν πληροφόρησης από δω από το φόρουμ) την τελευταία φορά άρχισα να χρησιμοποιώ την κάρτα,εννοώ όλες τις συναλλαγές(εισιτήρια,φαγητό κλπ)τις έκανα με την κάρτα. Πήρα λίγες μόνο λίρες από ανταλλακτήριο του Λονδίνου(να προσέχετε γιατί υπάρχουν ορισμένα ανταλλακτήρια που κρατούν προμήθεια) κι αυτό για περίπτωση που ίσως κάπου να μην δέχονταν την κάρτα;;η για αγορά από το δρόμο όπου και πάλι να μην ήθελα να δώσω κάρτα και ερχόμενη στην Ελλάδα διαπίστωσα ότι τελικά είναι ο πιό συμφέρων τρόπος για να κινηθείς.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Όλοι το λατρεύουμε το tussauds βλέπω...
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Η καρτες που χρησιμοποιω ειναι η μια για ΑΤΜ και η αλλη χρεωστικη οποτε δεν μπορω να την χρησιμοποιησω εκτος απο τον υπολογιστη.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Η καρτες που χρησιμοποιω ειναι η μια για ΑΤΜ και η αλλη χρεωστικη οποτε δεν μπορω να την χρησιμοποιησω εκτος απο τον υπολογιστη.
& εμένα η μία κάρτα χρωστική ήταν και μια χαρά την χρησιμοποίησα, απλά βάζεις και το pin
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Ειναι αυλη η χρεωστικη καρτα γι'αυτο δε γινεται.
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Κανοντας ενα προχειρο πλανο διαπιστωσαμε πως μας συμφερει για καποια αξιοθεατα(πχ tower of london westminster abbey και μερικα ακομη) η london pass(1ας ημερας).

Υπαρχει περιπτωση αυτη η london pass να ειναι φυκια για μεταξωτες κορδελες;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αφου λες πως κανατε υπολογισμο και σας συμφερει. Ποσο κανει και τι περιλαμβανει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom