αγαπημενο μερος στη σκανδιναβια..

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Παντου στην Στοκχολμη, η πολη ειναι το απολυτο στυλ, τα παντα με αρεσουν σε αυτην την πολη
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Σε πρώτη φάση επισκέφτηκα τις 4 πρωτεύουσες της Σκανδιναβίας!
Μαγεύτηκα με τη Στοκχόλμη!Εκείνη η δίωρη κρουαζιέρα στα κανάλια, στην οποία έβλεπες όλη σχεδόν την πόλη και τα προάστια, ακόμη τη θυμάμαι!Τα ωραία καφέ και γενικώς η ατμόσφαιρα στη Γκάμλα Σταν, επίσης μου έχουν μείνει στο μυαλό!!
Στην Κοπεγχάγη, καθισα αμέτρητες ώρες στο ρομαντικό και παραμυθένιο κανάλι Νίχαβν και έλεγα συνεχώς μέσα μου πώς είναι δυνατόν να μην εμπνευστεί ο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν που έμενε σε αυτό το κανάλι και να μη γράψει τα υπέροχα παραμύθια του!
Στο Όσλο, εκείνος ο ευθύς, τεράστιος δρόμος, η Καρλ Γιόχανς, στην οποία έβλεπες σχεδόν όλα τα αξιοθέτα και κει πάνω ήταν συγκεντρωμένα εξαιρετικά καφέ και εστιατόρια, ένας δρόμος, ο οποίος έσφυζε από ζωή μέρα-νύχτα!Ένα άλλο ζωντανό μέρος στο Όσλο ήταν και το λιμάνι!
Το Ελσίνκι έρχεται τελευταίο στη μνήμη μου, αλλά όχι άσχημο!Είχε και αυτό τη δική του ομορφιά!
Εκείνο δε που σε ηρεμούσε ήταν το ταξίδι με το πλοίο από το Ελσίνκι στη Στοκχόλμη και από το Όσλο στην Κοπεγχάγη!Εκείνα τα μικρά έστω φιόρδ, τα καταπράσινα τοπία, τα μικρά λιμανάκια, οι εξοχικές κατοικίες στις ακτές και τα νησάκια μέσα στο αρχιπέλαγος μου έρχονται πολύ έντονα στο μυαλό!Εννοείται οτι θα συνεχίσω κάποια άλλη στιγμή την εξερεύνηση στη Σκανδιναβία!Μπροστά σ' αυτά που απομένουν...δεν έχω δει τίποτα!
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Ειρηνικού

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Κανά 12 - 14 ωρο σίγουρα!Μπαίναμε γύρω στις 7-8 το απόγευμα, μαγευόμασταν στο κατάστρωμα από τη φύση που βλέπαμε γύρω μας, περιμέναμε ως τις 12 να απολαύσουμε τον ήλιο του μεσονυκτίου να βουτάει με εκπληκτικά χρώματα μέσα στη θάλασσα και μετά πηγαίναμε για ύπνο!Ο ήλιος ξανασηκωνόταν στις 4!Εμείς ξυπνούσαμε χαλαρά αργότερα..τρώγαμε ένα πρωϊνό που είχε ακόμη και του πουλιού το γάλα(σολωμούς, κεφτεδάκια, φαγητά κλπ), χαζεύαμε πάλι τις ακτές και κατά τις 10 περίπου φτάναμε!
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Ειρηνικού
thanks για την απάντηση! δεν ήξερα ότι είναι τόσο μακριά το Όσλο με την Κοπεγχάγη
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.142
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Νομίζω πως τα αγαπημένα μου μέρη στην Σκανδιναβία είναι όλα Νορβηγία!

Bergen in general, κυρίως λόγω των ωραίων αναμνήσεων.
Το Geiranger με το μοναδικό φιόρδ, πραγματικά breathtaking.
Το Nordkapp για το άγονο τοπίο και την όλη αίσθηση.
Trollstigen, από τις πιο εντυπωσιακές διαδρομές που έχω κάνει.
Και το κουκλίστικο Tromso, πανέμορφη πόλη!

Πραγματικά αξίζει η Νορβηγία.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Εχει να προτεινει κανεις μερη στην νοτια μερια της Σουηδιας;
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Εχει να προτεινει κανεις μερη στην νοτια μερια της Σουηδιας;
Nομιζω οτι εχει ακομα πτησεις απο Χανια, και τα εισιτηρεια θα εναι σε λογικες τιμες....
Ταξιδεψε μελος δικο μας απο Χανια το Μ.Σαββατο με 84 ευρω αν θυμαμαι καλα.....
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
ναι δεν ειπα απο θεμα τιμων τι υπαρχει,εχω κλεισει εισιτηριο,αλλα εννοω απο θεμα αξιοθεατων τι υπαρχει στην νοτια Σουηδια ..
Τι αξιζει να δεις ..
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
:/ Ti εγινε ακυρωθηκε το ταξιδακι??
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
εεε οχι ακριβως ..
ηρθα και εφυγα γιατι δεν με "σηκωνε" το κλιμα ..
και οπως καταλαβες δεν εννοω το κλιμα της Σουηδιας ......
Τελοσπαντων δεν ειναι αναγκη να βγαινουνε προσωπικα στην φορα,παντως απο τα λιγα τοπια που ειδα στην Σουηδια,εντυπωσιαστηκα ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom