αγαπημενο μερος στη σκανδιναβια..

ILIA

Member
Μηνύματα
42
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Η Σκανδιναβία είναι από τα μέρη που ονειρεύομαι να πάω. Το προγραμματίζουμε για το επόμενο καλοκαίρι. Από εσάς που έχετε πάει, μπορείτε να μου πείτε αν είναι προτιμότερο να πάμε με γκρουπ ή μόνοι μας? Συνήθως πάμε μόνοι μας, αλλά έχω ακούσει ότι είναι πολύ ακριβές αυτές οι χώρες, οπότε δεν ξέρω τι συμφέρει καλύτερα?
Επίσης ξέρετε πότε είναι η καλύτερη περίοδος για να δούμε τον ήλιο του μεσονυκτίου? Καλά ταξίδια σε όλους.
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Μαλλον ο καλυτερος τροπος ταξιδιου ειναι να οργανωσεις εσυ το προγραμμα σου χωρις γκρουπ. Τα ετοιμα πακετα για σκανδιναβια ειναι συνηθως πανακριβα. Ωστοσο δε χανεις τιποτα να δεις τι σου προσφερουν και να κρινεις αν σε συμφερουν η οχι, συγκρινοντας τα με ενα πακετο που θα δημιουργησεις μονη σου.

Η καλυτερη μέρα για να δειτε τον ηλιο του μεσονυχτιου ειναι 20-21 ιουνιου. Αλλα οποια μερα κι αν πατε κοντα σ'εκεινη την ημερομηνια το φαινομενο θα ειναι παρομοιο. Να θυμαστε, οσο πιο βορεια βρεθειτε τοσο πιο πολυ θα διαρκει το ηλιακο φως. Επισης αν ειστε μακρια απο τα φωτα της πολης ειναι πιο εντονο.
 

parov_stelios

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για μένα, η ωραιότερη πόλη στη Σκανδιναβία είναι η Στοκχόλμη και συγκεκριμένα το ωραιότερο μέρος είναι η παλιά πόλη Gamla stan. Αξέχαστο ταξίδι!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Για να μην ανοίγω καινούριο ποστ θα ήθελα να ρωτήσω όλους εσάς που πήγατε και κοπενχάγη και στοκχόλμη πιά απο τις δύο να επιλέξω για 4 νύχτες 26-30 οκτωβ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για να μην ανοίγω καινούριο ποστ θα ήθελα να ρωτήσω όλους εσάς που πήγατε και κοπενχάγη και στοκχόλμη πιά απο τις δύο να επιλέξω για 4 νύχτες 26-30 οκτωβ.
Καμμία από τις 2 εκείνη την εποχή. Αλλά αν ΠΡΕΠΕΙ να δώσεις 4 μέρες κάπου, δώσε τις στη Στοκχόλμη, έχει "πράμα" να σε καλύψει για 4 μέρες, η Κοπεγχάγη είναι για λιγότερες.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σ'ευχαρισρώ πολύ taver για τη παρεμβασή σου,θα με υποχρέωνες αν μου έδινες κάποιες εναλλακτηκες για αυτή τη περίοδο που αναφέρω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
σ'ευχαρισρώ πολύ taver για τη παρεμβασή σου,θα με υποχρέωνες αν μου έδινες κάποιες εναλλακτηκες για αυτή τη περίοδο που αναφέρω.
Χωρίς να έχω κοιτάξει τα αεροπορικά εισιτήρια, και με τον κίνδυνο οι τιμές να είναι ήδη πολύ ψηλά:
- Χαϊδελβέργη, Στρασβούργο & Freiburg
- Λουκέρνη, Βέρνη, Ζυρίχη
- Νότιο Βέλγιο (Αρδέννες) - Λουξεμβούργο
- Σάλζμπουργκ και τριγύρω
- Ανατολική Σλοβακία - Τατρας
- Κίεβο
- Ρουμανία
- Βελιγράδι
- Πράγα - Δρέσδη (με λίγη αντοχή στο κρύο)
- Μαδρίτη (?)

Απέφυγε τα πολύ βόρεια, όπως και τη Γαλλία λόγω σχολικής αργίας. Επίσης, θα βρέχει παραπάνω από το κανονικό πολύ σε κάτι Λισαββώνες, Αμστερνταμ, Λονδίνα.

Τώρα, για το που θα βρίσκομαι εγώ εκείνες ακριβώς τις μέρες, άστο καλύτερα....
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Δέν ξέρω αν θα χαθεί εδώ η ερώτησή μου,αλλά θα ήθελα να επανέλθω όσον αφορά το δίλημμά μου για την επιλογή του προορισμού για μιά εκδρομή 26-30 οκτωβρη.
από τη μιά λέω για βαρκελώνη για πιό ήπια απο αποψεως καιρού και απο την άλλη λέω για st.moritz αλλά φοβάμαι μήπως θα έχει ψοφόκρυο και λόγω του ότι θα νυχτώνει και νωρίς θα είναι αποτυχία.
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Φινλανδία έχω πάει μόνο και μου άρεσε πάρα πολύ ο εθνικός δρυμός Nuuksio, περίπου 50 χμ από Ελσίνκι!


Η Φιλανδία δεν είναι Σκανδιναβικό κράτος, χωνέψτε το.
Η Χερσόνησος που φιλοξενεί τη Νορβηγία, τη Σουηδία και τη Φιλανδία λέγεται Φεννοσκανδία.
 

KotsoAirLines

Banned
Μηνύματα
13
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δανία Skovsgaard.
Εκεί που ζει η μεγαλύτερη αγάπη τις ζωή μου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom