Πάρος αεροπορικα για παρο

MOUMOU

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
τι εχει γινει φετος με τα αεροπορικα εισητηρια για παρο? ψαχνω εδω και καιρο για αυγουστο και σε κανενα site δεν τα δινει γιατι γνωριζει καποιος κατι?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυ σπανιο να βρεις κατι αεροπορικα για Παρο, Αυγουστο μηνα.

Κλεινονται εν ριπη οφθαλμου απο τα πρακτορεια την ωρα που βγαινουν ακριβως απο τον "φουρνο", προκειμενου ειτε να τα δωσουν σε τουριστες οι οποιοι κατοπιν εχουν να παρουν μια επομενη πτηση, ειτε για να εξυπηρετησουν καποιους μονιμους κατοικους. Μια προτασει ειναι να ερθεις σε επαφη με ντοπιο πρακτορειο μπας και μπορεσεις να τα κλεισεις απο εκει. Οι πτησεις ειναι λιγες και τα αεροπλανα μικρα: ο διαδρομος προσγειωσης ειναι μικρος και δεν επιτρεπει να προσγειωνονται μεγαλυτερα αεροπλανα. Μπορεις βεβαια να μπεις σε λιστα αναμονης, αναλογα με το αν φυσαει ευνοικα ο ανεμος ειναι ενδεχομενο να παρουν μερικους επιπλεον επιβατες απο αυτο που αρχικα ειχαν προγραμματισει. Βλεπεις το αεροσκαφος εχει περισσοτερες θεσεις, αλλα επειδη ο διαδρομος προσγειωσης απογειωσης ειναι μικρος, οι θεσεις που βγαινουν προς πωληση ειναι λιγοτερες προκειμενου να διευκολυνθει η απογειωση-προσγειωση. Οταν ομως οι καιρικες συνθηκες ειναι ευνοικες, τοτε τελευταια ωρα και στιγμη- γιατι τοτε το ξερουν- μπορουν να βαλλουν και επιπλεον επιβατες. Καποιους απο αυτους που ειναι δηλαδη στη λιστα αναμονης.
Αλλα γιατι δεν δοκιμαζεις το fast ferry; Η ωρα που θα κανεις δεν ειναι τραγικα πολυ περισσοτερη, με δεδομενο οτι φευγει απο Πειραια και δεν χρειαζεσαι το τσεκ ιν κλπ.
 

MOUMOU

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
δυστυχως μενω ιωαννινα και για να φτασω αθηνα θελω 5 με 6 ωρες, οποτε οπως καταλαβαινεις ειμαι μακρια και προτιμω αεροπορικως και με συμφερει να νοικιασω αυτοκινητω εκει. με οσα πρακτορεια εχω μιλησει εδω και κανα διμηνο μου ειπαν για λιστα αναμονης και οτι δεν υπαρχρι διαθεσιμο εισητηριο και επαθα πλακα. δηλαδη ποτε θα επρεπε να κοιταξω?? αν ειναι δυνατων! και η λιστα αναμονης δεν ειναι σιγουρη μου ειπαν οποτε δεν μπορω να το ρισκαρω και να κλεισω δωματιο στην παρο και να μην βρω αεροπορικο στο τελος. μαλλον το βλεπω το ονειρο παρος να πεταει.. κριμα
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και εμεις απο Θεσσαλονικη ξεκινουσαμε με το αυτοκινητο: εχει συμπαθητικα ωραρια πλοιων απογευματνες ωρες (περιπου στις τεσσερις και στος πεντε) και πηγαιναμε κατευθειαν με το αυτοκινητο μας. Αν εισαι μονη σου, σαφως και δε συμφερει το αυτοκινητο.
Δεν εχεις καμια ελπιδα να βρεις εισιτηριο τον Αυγουστο. Ξεχνα το.
Πηγαινα στην Παρο επι δεκαπεντε χρονια και αεροπορικο Αυγουστο μηνα δε θυμαμαι ποτε να βρηκα. Απο 15 Ιουλιου μεχρι αρχες Σεπτεμβριου ειναι ολα εξαφανισμενα.
 

MOUMOU

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
εχει απο θεσσαλονικη καραβι?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειναι αυτη η κριση βρε παιδι μου....δυσκολευονται ολοι να κανονισουν διακοπες βλεπεις...τσ τσ τσ ...
Ετσι ειναι παντως.
Και γω κοιτουσα Ναξο τιποτα...Μηλο ειχε εισητηρια το Φεβρουαριο...ξανακοιταξα το Μαιο ...τιποτα!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
εχει απο θεσσαλονικη καραβι?
Το εχουν καταργησει. Δεν ξερω αν θα το επαναφερουν, συζητιεται παντως! . Φανταζομαι οτι μεχρι αρχες Ιουνιου θα ξερουμε. Ναι μεν εκανε πολλες ωρες, αλλα εμπαινες βραδυ, και εφτανες πρωι, εχοντας κοιμηθει στο πλοιο. Εμενα, που μου αρεσουν πολυ τα πλοια, ηταν το καλυτερο μου! Κριμα που καταργηθηκε! :( Ελπιζω να το ξαναβαλλουν.
 

MOUMOU

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
μονο για ροδο μυκονο σαντορινη βρισκεις. τα δωματια που κοιταξα για παρο ειχαν πολυ καλες τιμες και εχω καταληξει τα αεροπορικα ειναι προβλημα μεγαλο
 

MOUMOU

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
μακαρι να τα ξαναβαλουν αλλα μεχρι να το αποφασισουν δεν θα υπαρχει δωματιο πουθενα!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αυτα τα νησια εχουν μεγαλα διεθνη αεροδρομια οπου μπορουν να προσγειωθουν μεγαλα αεροσκαφη. Η Παρος εχει μικρο αεροδρομιο= μικρα αεροπλανακια.
 

MOUMOU

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
εγω θα συνεχισω την προσπαθεια δεν εγκαταλειπω ακομη! και μετα θα κοιταξω αλλες εναλακτικες λυσεις.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εξετάζω τις διάφορες δυνατότητες μετάβασης στην Πάρο. Το πρόβλημα είναι ότι τόσο σε καράβι όσο και σε αεροπλάνο (αν τα φαινόμενα είναι έντονα) είναι πολύ πιθανό θα πανικοβληθώ. Αναζητώ λοιπόν τον τρόπο που θα με ταλαιπωρήσει λιγότερο.
Παραθέτω τις επιλογές με σειρά από τη λιγότερο στην περισσότερο πιθανή να υιοθετηθεί.
Καράβι από Πειραιά/Ραφήνα: πολύωρη παραμονή στη θάλασσα.
Αεροπλάνο για Πάρο: το δρομολόγιο εκτελείται μόνο από ελικοφόρα και παρότι η διάρκεια του ταξιδιού είναι μικρή ομολογώ ότι τα φοβάμαι λόγω περισσότερων αναταράξεων. Έχω διαβάσει γνώμες σχετικά σε άλλο θέμα του φόρουμ τόσο θετικές όσο και αρνητικές.
Αεροπλάνο για Μύκονο και καράβι για Πάρο: ταξίδι με Α320 ή Boeing 717 ως τη Μύκονο και μετά διαδρομή μιας ώρας περίπου με το καράβι.
Το ταξίδι με Airbus ή Boeing θα ήταν το ιδανικό για μένα, αλλά παρότι δημιουργήθηκε νέο αεροδρόμιο στην Πάρο οι πτήσεις συνεχίζουν να εκτελούνται με ελικοφόρα. Αν τα φαινόμενα είναι πολύ έντονα, δε με πειράζει να μην ταξιδέψω.
Παρακαλώ όποιος έχει παρόμοιες ανησυχίες ή εμπειρίες ας βοηθήσει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom