Ιταλία ακυρωση ταξιδιου ιταλια λογω καυσωνα?

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Δε νομίζω η ιταλική πολεμική αεροπορία να χρησιμοποιεί άλλα εργαλεία καιρού από τα πιο γνωστά μετεωρολογικά μοντέλα πρόβλεψης διεθνώς που είναι το ευρωπαϊκό ECMWF και το αμερικανικό GFS. Σύμφωνα και με τα δύο μοντέλα, η τάση είναι ξεκάθαρη και δείχνει ότι μέχρι και τις 9-10 Αυγούστου σχεδόν όλη η Ιταλία θα βρίσκεται σε ζώνη αρκετά υψηλών θερμοκρασιών. http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html

Βεβαίως όμως κι εγώ θα έπαιρνα την ομπρέλα μαζί μου, αφενός μεν διότι η Eftichia φεύγει 7/8 και δεν ξέρουμε τι θα γίνει μετά τις 9-10, ίσως και κάποια σοβαρή αλλαγή του καιρού, αφετέρου δε διότι ειδικά στη βόρεια Ιταλία, παρά τις ζέστες, οι ξαφνικές μπόρες και καταιγίδες δεν είναι καθόλου ασυνήθιστες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε νομίζω η ιταλική πολεμική αεροπορία να χρησιμοποιεί άλλα εργαλεία καιρού από τα πιο γνωστά μετεωρολογικά μοντέλα πρόβλεψης διεθνώς που είναι το ευρωπαϊκό ECMWF και το αμερικανικό GFS. Σύμφωνα και με τα δύο μοντέλα, η τάση είναι ξεκάθαρη και δείχνει ότι μέχρι και τις 9-10 Αυγούστου σχεδόν όλη η Ιταλία θα βρίσκεται σε ζώνη αρκετά υψηλών θερμοκρασιών. http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html

Βεβαίως όμως κι εγώ θα έπαιρνα την ομπρέλα μαζί μου, αφενός μεν διότι η Eftichia φεύγει 7/8 και δεν ξέρουμε τι θα γίνει μετά τις 9-10, ίσως και κάποια σοβαρή αλλαγή του καιρού, αφετέρου δε διότι ειδικά στη βόρεια Ιταλία, παρά τις ζέστες, οι ξαφνικές μπόρες και καταιγίδες δεν είναι καθόλου ασυνήθιστες.
Μιλησα για Λομβαρδια και ηθελα να αποφυγω αντιπαραθεσεις τυπου ο καλυτερος εξερευνητης του google. Οτι λενε οι ειδικοι τοτε...
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Πίστεψέ με δεν είναι θέμα εξερεύνησης google, το θέμα καιρός το κατέχω αρκετά (από χόμπι και μόνο)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Πίστεψέ με δεν είναι θέμα εξερεύνησης google, το θέμα καιρός το κατέχω αρκετά (από χόμπι και μόνο)
Οφ τοπικ , αλλα δε μπορω να αντισταθω...η ζέστη βλέπεις
Μήπως σε λένε και Γιώργο Αυτιά ;
Τι λένε τα μερομηνια ; :p


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Επειδη κι εγω θα ειμαι Ρωμη απο τις 9/8 θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο εγκυρο site για την προγνωση του καιρου...
Δεν περιμενω φυσικα να παω και να δροσιστω, και φυσικα το ηξερα πως το πιθανοτερο ειναι να συναντησω πολυ ζεστη! :)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Επειδη κι εγω θα ειμαι Ρωμη απο τις 9/8 θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο εγκυρο site για την προγνωση του καιρου...
Δεν περιμενω φυσικα να παω και να δροσιστω, και φυσικα το ηξερα πως το πιθανοτερο ειναι να συναντησω πολυ ζεστη! :)
http://www.meteo.it/index.shtml


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Οφ τοπικ , αλλα δε μπορω να αντισταθω...η ζέστη βλέπεις
Μήπως σε λένε και Γιώργο Αυτιά ;
Τι λένε τα μερομηνια ; :p

χαχαχα, ένα πράγμα που σίγουρα ΔΕΝ κατέχει ο Αυτιάς (ανάμεσα σε πολλά άλλα) είναι ο καιρός. Τα δε μερομήνια είναι απλώς δοξασίες και δεν έχουν καμία σχέση με πρόγνωση καιρού. Αυτά :)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
σκεφτομαι ,μηπως πρεπει να ακυρωσω το ταξιδι μου σε βορεια ιταλια,λιμνη γκαρντα,βερονα,βενετια,λογω καυσωνα?φευγω στις 7/8 και βλεπω οτι οι θερμοκρασιες θα ειναι υψηλες.τι θα κανατε στη θεση μου?(θα εχω και 2 παιδια μαζι μου)

Aγαπητή Eftichia αυτό που πρέπει να σε αγχώνει είναι οτι πάς μεσα στον Αυγουστο και λογικά θα γίνετε της τρελής απο κόσμο και όχι ο καιρός αν θα έχει +40 η θα βρέχει .

Οπως και να έχει θα περάσετε super και τα παιδιά σου θα το θυμούνται για χρόνια αυτό το ταξίδι !!!!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μην ακουω για ακυρωσεις ταξιδιου στην Ιταλια.....συγχιζομαι!! :eek: Οχι τιποτα αλλο αλλά ειναι κριμα να με χασετε στο ανθος της ηλικιας μου (λεμε τωρα)!! :p
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Ευτυχία, και στην Ελλάδα να μείνεις, δεν νομίζω οτι θα έχει λιγότερη ζέστη οπότε μην μασάς. Κάνε το ταξίδι σου χωρίς να πολυσκέφτεσαι τον καιρό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.262
Μέλη
38.916
Νεότερο μέλος
NioviG

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom