Αλόννησος αλοννησος....

panos007

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Παιδια σκεφτομαι το καλοκαιρι να παω διακοπες με την κοπελα μου στην αλοννησο μπορειτε να με ενημερωσετε για το νησι ή να μου προτεινεται καποιο αλλο ισως....?
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Να πας και μη το σκέφτεσαι καθόλου!Το πιο ήσυχο νησί των σποράδων ιδανικό για ζευγάρια,ήσυχο αλλά μη φανταστείς έρημο απλά δε θα δεις τις ορδές τουριστών της Σκιάθου.Ωραίες παραλίες,φαγητό,μπαράκια!Είχαμε κάνει και μια ημερήσια εκδρομή με πλοιάριο σε μικρά έρημα νησάκια όπου μας είχε αφήσει σε μια παραλία που όμοιά της δεν έχω ξαναδει στη ζωή μου!!!Αποκλειστικά με ολολευκες πέτρες και βότσαλα!!!Κάποιες από αυτές κοσμούν την τραπεζαρία του μπαλκονιού μου τα καλοκαίρια εις ανάμνησιν...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Να πας τρέχοντας.Υπέροχη φύση,καθαρή θάλασσα,καλές ταβέρνες και μπαράκια.Μια χαρά ζευγαροδιακοπές θα κάνετε.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Πολύ όμορφο νησί με καταπληκτικές παραλίες (όλες με βότσαλο όμως) και καθόλου συνοστισμό! Αν πάτε να φάτε στην κυρά Τασία στην Στενή Βάλα αστακομακαρονάδα. Απλά άπαιχτη!!
 

life

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
καλημέρα.
Είμαστε 4μελης οικογένεια και θα μας ενδιέφερε στούντιο στην αλοννησο με κουζινακι καθαρο κυρίως.
Ψάχνω κάποιο καταλυμμα που να έχει ήδη επισκεφθεί κάποιος γιατί δυστυχωςστο booking.com δε βρίσκω κάτι. οικονομικό που να έχει ήδη σχολιαστεί και δε θα ήθελα να ρισκαρω να κλείσω κάτι μόνο από φωτός.ευχαριστώ πολυ
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Γρήγορη και εύκολη ερώτηση :)
Που είναι προτιμώτερη η διαμονή; Χώρα ή Πατιτήρι; Παρόλο που είναι πολύ κοντά μεταξύ τους, εσείς πιο θα προτιμούσατε;
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Γρήγορη και εύκολη ερώτηση :)
Που είναι προτιμώτερη η διαμονή; Χώρα ή Πατιτήρι; Παρόλο που είναι πολύ κοντά μεταξύ τους, εσείς πιο θα προτιμούσατε;
αν έχεις μεταφορικό η χώρα αξίζει πολύ περισσότερο απ'το Πατητήρι.
 

ChrisDimovic

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Χονγκ Κονγκ,Πεκινο!
Καλησπέρα και απο μένα! Είμαι 22 απο Θεσσαλονίκη. Έχει πόσα χρόνια θέλω να πάω μια εκδρομή για καλοκαίρι αλλά η παρέα μου συνεχώς με ακυρώνει για τους χ, ψ, λόγους.. Φέτος σκέφτομαι να πάω μία εκδρομή (3-4 ημέρες) το καλοκαίρι μέσ' τον Αύγουστο αλλά μόνος μου εφόσον δεν μας κάθεται με την παρέα μου. Ήθελα να πάω στην Αντίπαρο αλλα μου πέφτει μακρυά.. Σκέφτομαι πολύ να πάω στην Αλόννησο. Έχει πάει κανένας να μου πεί αν αξίζει να πας 3-4 μέρες να περάσεις ωραία? Απο κόσμο πως πάει,υπάρχει νεολαία ή είναι "μεγάλοι" αυτοί που πηγαίνουν; Ευχαριστώ!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Η Αλόννησος είναι πραγματικά πολύ όμορφη, είναι όμως κ αρκετά ήσυχη κ γενικά θα έλεγα ότι κυρίως την προτιμούν ζευγάρια ή οικογένειες, χωρίς πάντως να είναι κ αυστηρά οικογενειακή. Εάν νοιώθεις την ανάγκη λίγο να αφεθείς ή κ γιατί όχι να απομονωθείς σε υπέροχες παραλίες με τα βιβλία σου, πήγαινε! Εάν όμως έχεις κατα νου εστω κ στο πίσω μερος του μυαλου σου λίγη διασκέδαση ή κ γνωριμίες, σκέψου καλύτερα κάποιο άλλο νησί
 

ChrisDimovic

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Χονγκ Κονγκ,Πεκινο!
Χαίρεται και ευχαριστώ για την απάντηση σας! Η αλήθεια είναι πως έχω στο μυαλό μου λίγη διασκέδαση αλλα οντάς μόνος μου δεν θα με χαλούσε όπως είπατε το να αφεθώ,θα ήθελα πχ μια παράλια ή γιατι οχι και για ψάρεμα (εχω ακούσει οτι η Αλόννησος εχει κεφαλοπουλα)! έχω και μία σκέψη για ενοικίαση κάποιου δικύκλου για την μετακίνηση μου! Τα ξενοδοχεία είναι σχετικά φθηνά? Και κάτι τελευταίο, ποιά πιστεύετε είναι η high-season που λέμε για Αλόννησο? Ιούλιο ή Αύγουστο? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Να'σαι καλά...Σίγουρα το νησί τον Αύγουστο έχει κάπως περισσότερο κόσμο τον Αύγουστο, οπότε θα έλεγα πως σε γενικές γραμμές η "high season" του νησιού είναι 1-20 Αυγούστου. Εϊναι όντας πολύ καλός ψαρότοπος το νησί, αν και σε περίπτωση που θα ήθελες να ψαρέψεις με βάρκα, έχε το νου σου ότι υπάρχουν περιορισμοί προς τα νησάκια που είναι το θαλάσσιο πάρκο της φώκιας monachus-monachus (νομίζω μάλιστα πως σε κάποια ζώνη δεν επιτρέπεται καν). Σε κάθε περίπτωση ρώτα και τους ντόπιους. Πάντως μια εκδρομή προς το θαλάσσιο πάρκο αξίζει πραγματικά...Γενικά το νησί εάν είσαι λίγο φυσιολάτρης θα το λατρέψεις. Και επιπλέον σε περίπτωση που νοιώσεις ότι βαριέσαι κάποιος λόγω της ηρεμίας του, μην ξεχνάς ότι έχει πολύ τακτική συγκοινωνία με Σκόπελο, Σκιάθο και Εύβοια, (που είναι επίσης υπέροχες), οπότε έαν έχεις μέρες στη διάθεσή σου, ίσως και να αξίζει ένα ψιλοτουρ. Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή η διαμονή, με εξαίρεση ίσως κάποια καταλύματα στο (γραφικότατο) παλιό χωριό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.403
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom