Αλόννησος αλοννησος....

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Δεν είναι νησί που πας παντού με τα πόδια αλλά ούτε και τεράστιο που να είναι εντελώς απαραίτητο το αυτοκίνητο. Αυτό βέβαια ανάλογα το που θα μένεις και πόσο θες να γυρίσεις γιατί έχει αρκετές ανηφόρες/κατηφόρες. Μπορείς να νοικιάσεις σε τσιμπιμένες τιμές εκεί, αλλά με δίκυκλο την βγάζεις καλύτερα και φτηνότερα.
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Καλησπέρα,

Θέλω να πάω πρώτη φορά Αλόννησο και απ' ότι καταλαβαίνω χρειάζεται αμάξι για να γυρίσει κανείς τις παραλίες. Πιστεύετε ότι με το Citroën C5 θα έχω θέμα λόγω στενών δρόμων κλπ ;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Το νησί - όπως θα γνωρίζεις - είναι επιμήκες. Υπάρχει ένας δρόμος στο κέντρο που το διασχίζει από άκρο σε άκρο (Πατητήρι – Γέρακας) και επιτρέπει ταχύτητες 50-60km/h. Από το δρόμο αυτό ξεκινούν διακλαδώσεις για παραλίες και μικρούς οικισμούς με έντονες κλίσεις και απότομες στροφές (μιλάμε για δρόμους με άσφαλτο). Εδώ κινείται κανείς με 25-30km/h (2α -3η). Όλες οι προσβάσιμες παραλίες είναι στο Νότιο – Νοτιοανατολικό μέρος του νησιού. Αν και εγώ πήγα και τις δύο φορές με μικρό αμάξι (Opel Corsa) δεν κρίνω ότι θα αντιμετωπίσεις κάποια ιδιαίτερη δυσκολία με το μεγάλο.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλημέρα! Επιλέξαμε και εμείς για φέτος το καλοκαίρι να επισκεφτούμε την Αλόννησο χωρίς μεταφορικό μέσο και ψάχνομαι για ξενοδοχείο η ενοικιαζόμενο στην χώρα. Έχετε προτάσεις; Θα μετακινούμαστε με ΚΤΕΛ και καΐκια κυρίως. Αααα να μην ξεχάσω θα είμαστε με την γιαγιά μας και 5χρονο!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Καλημέρα! Επιλέξαμε και εμείς για φέτος το καλοκαίρι να επισκεφτούμε την Αλόννησο χωρίς μεταφορικό μέσο και ψάχνομαι για ξενοδοχείο η ενοικιαζόμενο στην χώρα. Έχετε προτάσεις; Θα μετακινούμαστε με ΚΤΕΛ και καΐκια κυρίως. Αααα να μην ξεχάσω θα είμαστε με την γιαγιά μας και 5χρονο!
Αν η κατασταση των κτελ ειναι οπως και στη Σκοπελο,τοτε καλη υπομονη!!!!βλεπω να φευγουν τα 50ε στα ταξι καθε μερα
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Αν η κατασταση των κτελ ειναι οπως και στη Σκοπελο,τοτε καλη υπομονη!!!!βλεπω να φευγουν τα 50ε στα ταξι καθε μερα
Ωχ μην μου λες τετοια
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Θα χρειαστώ κι εγώ την βοήθεια σας! Σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε την Αλόννησο προς τέλη Αυγούστου με την γιαγιά μας (55) και το παιδί μου (5). Αφετηρία μας είναι η Θεσσαλονικη και δεν διαθέτουμε μεταφορικό. Ψάχνουμε διαμονή στην Χώρα ούτως ώστε να μετακινούμαστε με ΚΤΕΛ. Έχετε κάτι να προτεινετε; Είναι τα δρομολόγια ΚΤΕΛ εξυπηρετικα και τακτικα; Όσον αφορά τις παραλιες μπορούμε να τις επισκεφτούμε με καΐκια; Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία θα μας βοηθούσε αφάνταστα! Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλημέρα! Επιλέξαμε και εμείς για φέτος το καλοκαίρι να επισκεφτούμε την Αλόννησο χωρίς μεταφορικό μέσο και ψάχνομαι για ξενοδοχείο η ενοικιαζόμενο στην χώρα. Έχετε προτάσεις; Θα μετακινούμαστε με ΚΤΕΛ και καΐκια κυρίως. Αααα να μην ξεχάσω θα είμαστε με την γιαγιά μας και 5χρονο!
Είχαμε αυτοκίνητο, αλλά αν θυμάμαι καλά το λεωφορειο δεν πήγαινε παντου παρα μονο Πατητηρι κ Στενη Βάλα, αλλά πάρε ενα τηλ για να σιγουρευτεις. Γενικά δεν είναι απο τα νησιά που θα πρότεινα για διαμονη χωτις αυτοκίνητο. Επίσης καικα δεν θυμαμαι. Από Σποράδες μόνο η Σκιάθος βγαίνει χωρίς αυτοκινητο κατα την άποψή μου.
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Θα χρειαστώ κι εγώ την βοήθεια σας! Σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε την Αλόννησο προς τέλη Αυγούστου με την γιαγιά μας (55) και το παιδί μου (5). Αφετηρία μας είναι η Θεσσαλονικη και δεν διαθέτουμε μεταφορικό. Ψάχνουμε διαμονή στην Χώρα ούτως ώστε να μετακινούμαστε με ΚΤΕΛ. Έχετε κάτι να προτεινετε; Είναι τα δρομολόγια ΚΤΕΛ εξυπηρετικα και τακτικα; Όσον αφορά τις παραλιες μπορούμε να τις επισκεφτούμε με καΐκια; Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία θα μας βοηθούσε αφάνταστα! Ευχαριστω εκ των προτερων!
Έχεις κοιτάξει τα πακέτα του 18-24 για Αλόννησο; Νομίζω είναι ό,τι καλύτερο από άποψη τιμής.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Ωχ μην μου λες τετοια
Σου λεω γιατι περσυ βδομαδα του 15αυγουστου και περιμεναμε κτελ επιστροφης απο γνωστες παραλιες κανα 2ωρο γιατι ολα ερχοντουσαν γεματα!συχνοτητα δρομολογιων ανα 3 ωρο κ 1 δρομολογιο που περναει απο 3-4 παραλιες!οποτε καντε εικονα τι γινετε...ειδικα με παιδι δε θα το σκεφτομουνα να παω χωρις αμαξι
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Χωρίς αυτοκίνητο δεν θα συνιστούσα διακοπές στην Αλόννησο. Αν είσαι αποφασισμένη να πας, δες μήπως σε βολεύει η διαμονή στο Πατητήρι και όχι στη Χώρα. Η Χώρα είναι μόνο για βράδυ, την ημέρα είναι νέκρα. Ένας ανηφορικός δρόμος είναι στην ουσία με μαγαζάκια. Είναι μικροσκοπική, καμία σχέση με Σκόπελο ή Σκιάθο.

Από ότι έχω δει στο λιμάνι (Πατητήρι) υπάρχει μικρό σκάφος που πάει σε διάφορες παραλίες του νησιού καθώς και μεγαλύτερο που κάνει ημερήσιες εκδρομές στο θαλάσσιο πάρκο. Λεπτομέρειες δεν ξέρω, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει.

Το ΚΤΕΛ δεν βολεύει για παραλίες. Δρομολόγια 2022 – Δημοτική Συγκοινωνία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.468
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom