Δονούσα αμαξι στη δονουσα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Χαιρετώ τους αγαπημένους συμφορουμίτες!!! Πολύ θα ήθελα να σας πώ καλό μήνα αλλά εδώ στο Άρτα βρέχει και κάνει αρκετή ψύχρα. Επί του θέματος λοιπόν. Φέτος θα πάω Αμοργό με την αγάπη μου για 8 μέρες αρχές Ιούλη. Μία μονοήμερη θα πάμε Κουφονήσι και μία μονοήμερη Δονούσα. Θα ήθελα να μου πείτε λίγο ο Σταυρός είναι το λιμάνι ή η χώρα του νησιού;;; Γενικά το λιμάνι από τη χώρα τί απόσταση έχουν μεταξύ τους;;; Θα πάμε για μπάνιο στον Κέδρο πόση ώρα είναι με τα πόδια;;; Επίσης θα θέλαμε να πάμε για μπάνιο και στο Λιβάδι που διάβασα ότι μπορείς να πας με το καραβάκι, το δρομολόγιο του οποίου είναι 9:00-17:00. Δεν υπάρχουν ενδιάμεσα δρομολόγια 9 σε πάει 5 σε γυρνάει;;; Αυτά τα ολίγα... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!!! ;) ;) ;)

Σταυρός = Λιμάνι = Χώρα ! Όλα σε ένα, δηλαδή :)
Ο Κέδρος είναι πολύ κοντά στο λιμάνι. Αν πας με το πάσο σου θα το κάνεις σε ένα τέταρτο- 20', πιστεύω.
Στο Λιβάδι είχαμε πάει με τα πόδια (χωρίς να είμαστε αθλητές κτλ που περιγράφονται παραπάνω), οπότε για τη βάρκα δεν ξέρω να σου πω. Σημειωτέον, αν έχει αέρα, τα δρομολόγια διακόπτονται.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Ευχαριστώ πολύ katskats!! Πόση ώρα έκανες να πας στο Λιβάδι με τα πόδια;; Είχε πολύ ανηφόρα;;; Θα μου άρεσε να το κάνω αλλά δε ξέρω αν θα έχω το χρόνο. Το καράβι φτάνει 8:15 το πρωί Δονούσα και αναχωρεί 18:00 .
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ πολύ katskats!! Πόση ώρα έκανες να πας στο Λιβάδι με τα πόδια;; Είχε πολύ ανηφόρα;;; Θα μου άρεσε να το κάνω αλλά δε ξέρω αν θα έχω το χρόνο. Το καράβι φτάνει 8:15 το πρωί Δονούσα και αναχωρεί 18:00 .

Δεν σου το συνιστώ στα πλαίσια μονοήμερης. Πάντως, το κάναμε γύρω στην ώρα. Το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής είναι με τα πόδια, από τον ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Και μετά έχει κατάβαση που εγώ τη θυμάμαι χωρίς προβλήματα. Πριν την κατάβαση, υπάρχει καφενείο, με πολύ ωραία θέα. Στην παραλία δεν έχει τίποτα για νερό κτλ.
Καλύτερα πηγαίνετε μέχρι τον Κέδρο, αράξτε και στο καφέ εκεί, μπορείτε να φάτε κιόλας. Αρχές Ιούλη θα χαρείτε και την παραλία, αφού δεν θα έχει πολύ κόσμο.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Αλλά με τα πόδια εκτός απο τον Κέδρο δεν πας πουθενά αλλού εκτός αν πριν φύγεις απο αθήνα κάνεις 3 τσεκ απ και εξαντλητικες προπονήσεις στην πάρνηθα με προπονητή τον τσέκο.

Καλά γέλασα πολύ μόλις το διάβασα.... Αμα σου περιγράψω τι είχα πάθει εγω στη Δονούσα οταν πήγα θα γελας μέχρι δακρύων! Φυσικά και είχα την ιδέα να πάμε περπατώντας στο Λιβάδι και πήγα με καμιά 40αρια βαθμούς..... Χάθηκα στο κατέβασμα, τέλειωσε το νερο, μας κυνηγούσαν κάτι σκυλιά, γύρισα με το καραβάκι πίσω που έπεσε σε τρελό αέρα και ήταν έτοιμο να τσακιστεί στα βράχια :eek: (οι άνθρωποι μέσα να ξερνάν και να ουρλιάζουν).....
Ουφφφ πως λέμε διακοπές για χαλάρωση, εεε καμία σχέση!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλά γέλασα πολύ μόλις το διάβασα.... Αμα σου περιγράψω τι είχα πάθει εγω στη Δονούσα οταν πήγα θα γελας μέχρι δακρύων! Φυσικά και είχα την ιδέα να πάμε περπατώντας στο Λιβάδι και πήγα με καμιά 40αρια βαθμούς..... Χάθηκα στο κατέβασμα, τέλειωσε το νερο, μας κυνηγούσαν κάτι σκυλιά, γύρισα με το καραβάκι πίσω που έπεσε σε τρελό αέρα και ήταν έτοιμο να τσακιστεί στα βράχια :eek: (οι άνθρωποι μέσα να ξερνάν και να ουρλιάζουν).....
Ουφφφ πως λέμε διακοπές για χαλάρωση, εεε καμία σχέση!

Αλυσιδωτές ατυχίες! Αλλά θα θυμάσαι για πάντα το Λιβάδι της Δονούσας :D
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Δεν σου το συνιστώ στα πλαίσια μονοήμερης. Πάντως, το κάναμε γύρω στην ώρα. Το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής είναι με τα πόδια, από τον ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Και μετά έχει κατάβαση που εγώ τη θυμάμαι χωρίς προβλήματα. Πριν την κατάβαση, υπάρχει καφενείο, με πολύ ωραία θέα. Στην παραλία δεν έχει τίποτα για νερό κτλ.
Καλύτερα πηγαίνετε μέχρι τον Κέδρο, αράξτε και στο καφέ εκεί, μπορείτε να φάτε κιόλας. Αρχές Ιούλη θα χαρείτε και την παραλία, αφού δεν θα έχει πολύ κόσμο.
Έχεις δίκιο κι εγώ εκεί κατέληξα!!! Το θέμα είναι να χαρούμε το νησί αυτές τις λίγες ώρες. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες καλό καλοκαίρι να έχουμε!!!!
 

verde

Member
Μηνύματα
38
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αστυπάλαια
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική, Λατινική Αμερική
Έχει και δίπλα στον Κέδρο μια παραλιούλα αλλά δε θυμάμαι πώς τη λένε. Ο Κέδρος είναι το χοτ σποτ (!) του νησιού άρα να περιμένεις ότι θα δεις ρακέτες, στρακαστρούκες ποπ κορν πασατέμπο και δε συμμαζεύεται. Λιβάδι πας άνετα λεωφορειάκι μινι βαν σύγχρονο με στάνταρ ώρες αναχώρησης επιστροφής αλλά δεν το προτείνω γιατί αν πας θα θες να κάτσεις κιόλας (στανταρ αυτό αν δεις λιβάδι απο δονού δε φεύγεις πίσω για αμοργό) και άντε μετά ψάχνε δωμάτια ακυρώσεις σκηνές αντίσκηνα.. Α ξέχασα ο φίλος από πάνω δεν ξέρει τι του γίνεται... τα σκυλάκια ήθελαν να παίξουν και αυτός έτρεχε (παπαπα) η ζέστη που λέει υπερβολές μην πιστεύεις και η ανηφορία??? τίποτα σαν να ανεβαίνεις ανάποδα την πανεπιστημίου. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom