ανακάλυψε το μόνος σου

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
εγω προς το παρόν ταξιδεύω με πρακτορείο,μονο και μόνο για λογους ασφάλειας ,δηλ ε λεω μη συμβεί κατι και τρέχω ολομόναχη .....αλλά απο κεί και πέρα κινούμαι εντελώς μόνη ,πηγαίνω στο βασικό δηλ την ξενάγηση της πόλης εκτος κι αν ειναι δεύτερη φορά που παω οποτε δεν μετέχω ούτε σαυτην και μετα........γειά σας:clap:,κάνω ότι θέλω ,εχω και ενα τηλ του συνοδου αν χρειαστω κατι και εχω πάντα και την εναλλακτική αν δω ότι ......κολλάω με καποιους απο το γκρούπ να παω καπου μαζί τους,σπανιο βέβαια αλλα λεμε τώρα...δεν ξέρω αν στο μέλλον τολμήσω να παω εντελώς μα εντελώς μόνη αλλα σκέφτομαι μην μου τη βαρέσει ......να μην εχω να πω μια κουβεντα με κανεναν και αν κάτι προκυψει να τρέχω μονη μου.....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.503
Likes
8.023
Εγώ πιστεύω πώς αν "κολλήσεις" στο travelstories θα αλλάξεις φιλοσοφία περί ταξιδίων! Όχ μόνο θα το τολμήσεις να ταξιδέψεις μόνη αλλά θα απορήσεις και με τον εαυτό σου για το τι έχανες τόσο καιρό!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Συμφωνω απολυτα!!!:clap:
Ασε που χτυπα ξυλο,να εισαι παντα και ολα να ειναι καλα...διαφορετικα τι θα σου προσφερει ο συνοδος?:roll:
Μονο ο Θεος να ειναι μαζι μας! Αποψη μου παντα...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Στην Ευρώπη -και γενικά σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες- ακόμα και εντελώς μόνη σου να ταξιδεύεις δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα απολύτως πρόβλημα οπότε μην το σκέφτεσαι γιατί θα σου έρθει και πολύ φθηνότερα.
Το έχω κάνει αρκετές φορές και δεν έχω αντιμετωπίσει περίεργες καταστάσεις.
Τώρα όσον αφορά τον υπόλοιπο κόσμο, κατά τη γνώμη μου, τα πράγματα δεν είναι πάντα εύκολα για μια γυναίκα που ταξιδεύει εντελώς μόνη ειδικά αν έχει περάσει από την ηλικία που όλοι οι κίνδυνοι της φαίνονταν απίθανο να συμβούν σε αυτήν και φυσικά, δεν αντέχει την ποδαρίλα των hostels όπου υπάρχει η πιθανότητα να βρει άλλες συνταξιδιώτισσες που ταξιδεύουν και αυτές μόνες τους ώστε να συνεχίσουν μαζί!

 

man79

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Εμμμ Μμμμ Εεεε ????????
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία,Νέα Ζηλανδία κ.α
marydim said:
Στην Ευρώπη -και γενικά σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες- ακόμα και εντελώς μόνη σου να ταξιδεύεις δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα απολύτως πρόβλημα
Ευρώπη συμφωνώ και εγώ ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος για τουριστικό γραφείο!!!Υπάρχει απόλυτη σχεδόν ασφάλεια για όποιον προσέχει στοιχειωδώς και προφυλάσσεται ανάλογα!!Για εκτός Ευρώπης δεν έχω πάει μόνος αλλά έχοντας κινηθεί πολυ μόνος τον ελεύθερο χρόνο μετά τις ξεναγήσεις δεν είχα κάποιο πρόβλημα!!!Μοναξιά μόνο μπορεί να νιώσεις!!!:D
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
και γιατί να μη ταξιδεύεις με φίλους?
μα τι καλύτερο απο το να είσαι με φίλη,φίλους κλπ και να ταξιδεύεις ανεξάρτητα δηλ χωρίς πρακτορείο,το πρόβλημα είναι όταν θέλεις να κάνεις ένα ταξίδι και δε βρίσκεις παρέα:roll:εγώ εκεί αναφερόμουν,απο το να ματαιώσω και να χάσω ταξίδι προτιμώ μια μέση...λύση
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
μα έτσι και αλλιώς τους φίλους τους γνωρίζεις πολύ καλά,αφού όλοι οι άλλοι είναι γνωστοί και όχι φίλοι.Επίσης δεν είναι ανάγκη να είσαι συνέχεια μαζί τους οπότε περνάς και καλύτερα.Κάπως έτσι δεν κάνουμε και στο σπίτι μας,στη καθημερινότητα εννοώ.άλλωστε εγώ νομίζω πως είναι καλύτερα να πας ένα ταξίδι με φίλους ή έστω γνωστούς παρα με ένα group στο οποίο έτσι και αλλιώς δεν γνωρίζεις κανέναν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.029
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
μα έτσι και αλλιώς τους φίλους τους γνωρίζεις πολύ καλά,αφού όλοι οι άλλοι είναι γνωστοί και όχι φίλοι.Επίσης δεν είναι ανάγκη να είσαι συνέχεια μαζί τους οπότε περνάς και καλύτερα.Κάπως έτσι δεν κάνουμε και στο σπίτι μας,στη καθημερινότητα εννοώ.άλλωστε εγώ νομίζω πως είναι καλύτερα να πας ένα ταξίδι με φίλους ή έστω γνωστούς παρα με ένα group στο οποίο έτσι και αλλιώς δεν γνωρίζεις κανέναν.
Από το να σε πάνε είναι πάντα καλύτερο το να πας.
Αλλά μήπως καμμιά φορά το να πας ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ είναι ακόμα καλύτερο? (τονίζω το καμμιά φορά, όχι πάντα...)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Από το να σε πάνε είναι πάντα καλύτερο το να πας.
Αλλά μήπως καμμιά φορά το να πας ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ είναι ακόμα καλύτερο? (τονίζω το καμμιά φορά, όχι πάντα...)
ίσως και να είναι,αλλά δεν ξέρω γιατί δεν έχω πάει.Πάντως προς το παρόν ούτε που θα το σκεφτόμουν.Μοναχικά και καλά θεωρώ μόνο τα ταξίδια του μυαλού.:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.945
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom