ανακάλυψε το μόνος σου

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
εγω προς το παρόν ταξιδεύω με πρακτορείο,μονο και μόνο για λογους ασφάλειας ,δηλ ε λεω μη συμβεί κατι και τρέχω ολομόναχη .....αλλά απο κεί και πέρα κινούμαι εντελώς μόνη ,πηγαίνω στο βασικό δηλ την ξενάγηση της πόλης εκτος κι αν ειναι δεύτερη φορά που παω οποτε δεν μετέχω ούτε σαυτην και μετα........γειά σας:clap:,κάνω ότι θέλω ,εχω και ενα τηλ του συνοδου αν χρειαστω κατι και εχω πάντα και την εναλλακτική αν δω ότι ......κολλάω με καποιους απο το γκρούπ να παω καπου μαζί τους,σπανιο βέβαια αλλα λεμε τώρα...δεν ξέρω αν στο μέλλον τολμήσω να παω εντελώς μα εντελώς μόνη αλλα σκέφτομαι μην μου τη βαρέσει ......να μην εχω να πω μια κουβεντα με κανεναν και αν κάτι προκυψει να τρέχω μονη μου.....
Αν βγάλεις τον μανδύα του φόβου είμαι σίγουρος πως θα νιώσεις πολύ πιο ελεύθερη και θα απολαμβάνεις περισσότερο τα ταξίδια σου ;)
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Συμφωνώ ότι στην Ευρώπη ακόμη και τελείως μόνη να πας θα είσαι ΟΚ. Όμως, η αλήθεια είναι ότι για μια γυναίκα, το να κυκλοφορεί το βράδυ μόνη της μέχρι αργά ή το να πηγαίνει σε μπαρ μόνη της δεν είναι ό,τι πιο εύκολο και ασφαλές, οπότε εξαρτάται από το μέρος που πηγαίνεις.
Να πας δηλαδή π.χ. στο Βερολίνο και να μη βγαίνεις βράδυ, είναι κρίμα. Να βγαίνεις μόνη σου, δεν είναι παντού ασφαλές και δίνεις και στόχο. Αν είσαι με δεύτερο άτομο, έστω και του ιδίου φύλου είναι διαφορετικά.

Επίσης, το θέμα της μοναξιάς είναι τελείως υποκειμενικό. Προσωπικά, δε με πειράζει η μοναξιά, αλλά υπάρχουν πολλές στιγμές σε ένα ταξίδι που θέλεις να τις μοιραστείς. Ένα 2ημερο στη Brugges (όπου είχα πάει ημερήσια μόνη μου, και απλά μου άρεσε κι έμεινα και το βράδυ) άξιζε γιατί η πόλη είναι καταπληκτική και έκανα πολλά πράγματα, αλλά κάποια στιγμή ένιωσα μοναξιά...
 

man79

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Εμμμ Μμμμ Εεεε ????????
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία,Νέα Ζηλανδία κ.α
και γιατί να μη ταξιδεύεις με φίλους?

Γιατι πολύ απλά πολλές φορές δυστυχώς δεν βρίσκονται φίλοι για να έρθουν παρέα!!!:(:(:(Το αν θα μπορεί κανείς να συνυπάρχει σε ταξίδι με παρέα είναι ένα άλο θέμα!!!Για μένα όμως όσες φορές ταξίδεψα τελείως μόνος ήταν γιατί δεν ακολουθούσε κανείς!!!Ε από το να μείνω σπίτι μου πήρα και εγώ την βαλίτσα μου και έκανα τα ταξίδια μου!!!Συμφωνώ ότι δεν ήταν και ότι καλύτερο γιατί είμαι φύσει κοινωνικός αλλά τι να κάνουμε????:haha::haha::haha::haha:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Γιατι πολύ απλά πολλές φορές δυστυχώς δεν βρίσκονται φίλοι για να έρθουν παρέα!!!:(:(:(Το αν θα μπορεί κανείς να συνυπάρχει σε ταξίδι με παρέα είναι ένα άλο θέμα!!!Για μένα όμως όσες φορές ταξίδεψα τελείως μόνος ήταν γιατί δεν ακολουθούσε κανείς!!!Ε από το να μείνω σπίτι μου πήρα και εγώ την βαλίτσα μου και έκανα τα ταξίδια μου!!!Συμφωνώ ότι δεν ήταν και ότι καλύτερο γιατί είμαι φύσει κοινωνικός αλλά τι να κάνουμε????:haha::haha::haha::haha:
ε,τότε καλά έκανες:clap::clap::clap:
 

vukostas

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΛΑΣΚΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΟΥΙ
συμφωνω με ολα τα ανωτερω , αλλα αν δε δοκιμασεις και το μοναχικο ταξιδι δεν ξερεις. για αλλους πιο κλειστους ανθρωπους ειναι μια υπεροχη αποδραση απο την καθημερινοτητα και για αλλους πιο ανοικτους , ευκαιρια για καινουριους φιλους...
 

man79

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Εμμμ Μμμμ Εεεε ????????
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία,Νέα Ζηλανδία κ.α
ε,τότε καλά έκανες:clap::clap::clap:

Δεν το μετάνιωσα για να είμαι ειλικρινής!!:lol::lol::lol:


vukostas said:
αλλα αν δε δοκιμασεις και το μοναχικο ταξιδι δεν ξερεις. για αλλους πιο κλειστους ανθρωπους ειναι μια υπεροχη αποδραση απο την καθημερινοτητα και για αλλους πιο ανοικτους , ευκαιρια για καινουριους φιλους...
Έτσι είναι!!!!Η αλήθεια είναι ότι συνδυάζονται και οι 2 αυτές καταστάσεις!!!Και σίγουρα γνωρίζει κανείς πολύ κόσμο ταξιδεύοντας...
 

proph

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Εμενα πάντως μου ακούγεται αρκετά καταθλιπτικό το να ταξιδεύεις μονος...
[χωρίς παρεξήγηση :roll: ]
 

KARANOS_

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
το να ταξιδευεις μονος , αποτελει γενικότερο πειραματισμο για τον ευατο μας...δοκιμαζουμε τον ευατο μας..και ανακαλυπτουμε κατα ποσο αξαρτωμαστε απο τους άλλους.....θεωρω πως οσοι εχουν ταξιδεψει μόνοι ''γεμίζουν'' ιδιαιτερα, και όταν ταξιδεύουν καποια άλλη φορα με παρέα ειναι πολύ πιο ''γεμάτοι'' και δεν εννοω μόνο σε γνώσεις...
οπως ειναι φιαγμενες οι σχέσεις σημερα , θεωρείται μεγάλη ... μαγκιά να το πω να ταξιδευεις μόνος...και αν ειστε και κοπέλες? διπλή θα έλεγα...!:)
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
κι εγω θελω πολυ να δοκιμασω να παω καπου μονος. Το εχω σκεφτει αλλα δεν εχει προκυψει γιατι παντα υπαρχει παρεα, συν το οτι δεν ταξεδευω τοσο συχνα, ωστε σε ενα απο τα ταξιδια να τυχει να μην ακολουθησει κανεις. Ομως εχω μεγαλη περιεργεια να τεσταρω τον εαυτο μου και να δω αν μπορω να περασω εξισου καλα κ μονος οσο κ με παρεα κ φυσικα να δοκιμασω την κοινωνικοτητα μου (που δεν ειναι κ εντυπωσιακη:p)
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι με παρέα ή χωρίς παρέα δεν παύει να είναι ταξίδι. Τη παρέα θα τη βρεις εκεί που θα πας.
Αλήθεια Ioanna+ κανονίζεις ταξίδι με travelostorites σε άλλες άκρες αυτού του κόσμου; Μακάρι να γίνει.
Για να είναι σε αυτό το site θα τα βρούνε σίγουρα μεταξύ τους.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
εγω προς το παρόν ταξιδεύω με πρακτορείο,μονο και μόνο για λογους ασφάλειας ,δηλ ε λεω μη συμβεί κατι και τρέχω ολομόναχη .....αλλά απο κεί και πέρα κινούμαι εντελώς μόνη ,πηγαίνω στο βασικό δηλ την ξενάγηση της πόλης εκτος κι αν ειναι δεύτερη φορά που παω οποτε δεν μετέχω ούτε σαυτην και μετα........γειά σας:clap:,κάνω ότι θέλω ,εχω και ενα τηλ του συνοδου αν χρειαστω κατι και εχω πάντα και την εναλλακτική αν δω ότι ......κολλάω με καποιους απο το γκρούπ να παω καπου μαζί τους,σπανιο βέβαια αλλα λεμε τώρα...δεν ξέρω αν στο μέλλον τολμήσω να παω εντελώς μα εντελώς μόνη αλλα σκέφτομαι μην μου τη βαρέσει ......να μην εχω να πω μια κουβεντα με κανεναν και αν κάτι προκυψει να τρέχω μονη μου.....
Δεν είναι και άσχημα να ταξιδεύεις και εντελώς μόνος/η .Αναγκάζεσαι να μιλήσεις να βρείς να ψάξεις και αυτό σε φέρνει πιο κοντά με τον τόπο που έχεις επισκεφθεί ,πράγμα που πολλές φορές όταν είσαι με παρέα ,περνάς καλα αλλά συνήθως κλείνεσαι μέσα στην παρέα και παίρνεις λιγότερες πρωτοβουλίες.
Έχω ταξιδέψει εντελώς μόνος 3 φορές απο ανάγκη και όχι απο επιλογή και μπορώ να πώ οτι πέρασα πολύ καλά :Dόπως πολύ καλά πέρασα και ακόμη περισσότερες φορές που ταξίδεψα με παρέα σε μεμονομένο ταξίδι:D (αντιθέτως με οργανωμένο ταξίδι 2 φορές δεν πέρασα ωραία:().
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν είναι και άσχημα να ταξιδεύεις και εντελώς μόνος/η .Αναγκάζεσαι να μιλήσεις να βρείς να ψάξεις και αυτό σε φέρνει πιο κοντά με τον τόπο που έχεις επισκεφθεί ,πράγμα που πολλές φορές όταν είσαι με παρέα ,περνάς καλα αλλά συνήθως κλείνεσαι μέσα στην παρέα και παίρνεις λιγότερες π,ρωτοβουλίες.
Έχω ταξιδέψει εντελώς μόνος 3 φορές απο ανάγκη και όχι απο επιλογή και μπορώ να πώ οτι πέρασα πολύ καλά :Dόπως πολύ καλά πέρασα και ακόμη περισσότερες φορές που ταξίδεψα με παρέα σε μεμονομένο ταξίδι:D (αντιθέτως με οργανωμένο ταξίδι 2 φορές δεν πέρασα ωραία:().
έχεις δίκιο...ουσιαστικά συμφωνούμε νομίζω,αρκετές φορές κι εμένα μούχει τύχει να επιλέξω να πάω κάπου τελείως μόνη...,απλά όταν ανέφερα πριν το θέμα του πρακτορείου το είπα κυρίως για ορισμένους προορισμούς πχ Μαρόκο ή και κάποιες άλλες μουσουλμανικές χώρες που ενώ για έναν άνδρα θα ήταν πολύ πιο εύκολο να πάει μόνος ,για μια γυναίκα δεν το βρίσκω και ό,τι καλύτερο(αλλά και πάλι εκφράζω προσωπική άποψη,κάποιες άλλες γυναίκες μπορεί να το βλέπουν διαφορετικά),
αλλά και για να τονίσω (επειδή πολλές φορές βλεπω εδώ από πολλά μέλη να αποδοκιμάζεται η ιδέα της οργανωμένης εκδρομής η μάλλον της εκδρομής μέσω πρακτορείου) ότι μπορεί να μετέχει κάποιος σε γκρούπ για διαφόρους λόγους πρακτικούς...,απόφασης τελευταίας στιγμής για ένα ταξίδι κλπ και να ...φτιάξει το ταξίδι στα μέτρα του,να το προσαρμόσει έτσι ώστε στο μεγαλύτερο μέρος να είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει,
σίγουρα η ...τριβή ,η προσπάθεια που θα καταβάλλει όταν είναι μόνος να μιλήσει,να αναζητήσει,να ψάξει ...,να μάθει είναι το μεγαλύτερο κέρδος:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.945
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom