Τουρκία απαγορεύονται οι Παστουρμαδες, οι καφεδες κπλ απο Τουρκια ???

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Είχα μια παρόμοια αποροία. Εμείς θα κάνουμε οδικώς το ταξίδι. Μπορώ στο πήγαινε να περάσω τσιπουρο κ ουζο? καθως κ στο γυρισμο θα ηθελα να φερω λιγα μπαχαρικα κτλ. Θα εχω θεμα ή μονο αεροπορικως???
Δεν ξερω τι να σου πω..εγω παντα πήγαινε ελα, εφερνα και πήγαινα πολλά φαγώσιμα Οπως λες ρακή και ουζο απο εδω..παστουρμαδες και σουτζουκια , απο εκει... αλλα πρωτη φορα μου εκαναν ελεγχο στο τελωνειο. Μου ειπαν οτι επρεπε να ηταν λιγότερο απο λιτρο τα υγρα και λιγοτερο απο κιλό τα στερεά Ομως μια φορα ειχα στειλει με τουριστικό λεωφορειο 25 λιτρα λαδι στη πόλη σε φιλους , δεν υπηρχε προβλημα ..αντε βρες ακρη! Προσοχή ομως μην παρετε καπνο συσκευσαμενο ή χυμα περισσότερο απο 250γρ για αυτο εχει προστημο 1.500 ευρώ! και ισως ηταν η αιτια που μου ανοιξαν την βαλίτσα γιατι ειχα 500 γρ καπνο!!! παναθεματον και εγειναν και καπνος τα καλουδια μου:klaps:
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Μια φορά πήγα να περάσω νερό στον έλεγχο και δεν με άφησαν και το ήπια μπροστά τους.Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να γίνει το ίδιο και με τον παστουρμά.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Μια φορά πήγα να περάσω νερό στον έλεγχο και δεν με άφησαν και το ήπια μπροστά τους.Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να γίνει το ίδιο και με τον παστουρμά.
οχι αυτός ο ελεγχος ειναι του αεροδρομιου..αλλος ο ελεγχος του τελωνειου..

Ειναι δλδ σε ποιον θα πετυχεις στο τελωνειο ε??? Δεν ειναι κριμα να μην μπορεσω να φερω παστουρμα κ μπαχαρικα??
αν ειναι σε μικρες ποσοτητες θα σε αφησουν η αληθεια ειανι οτι εγω αυτη τη φορα ειχα ψωνίσει αρκετα δλδ ενα κομμάτι παστουρμα οπως ηταν ακοπος κλπ...Οσο για τα μπαχαρικα και αυτοι εισαγωγή τα κανουν και ειναι και πιο ακριβά απο οτι στην Ελλάδα..

εσεις ομως στη βορεια Ελλαδα (Κοζανη βλεπω ε?) θα εχετε και καλους παστουρμαδες απο βοδινά . Και τα τουρκικα απο βοδινα ειναι. Δεν υπαρχουν παστουρμαδες απο γκαμήλες οπως φημολογείται. Εγω φερνω στη Κρητη γιατι δεν μπορώ να βρω εδω. Μονο κατι βλακειες απο σουπερ μαρκετ. Και να πω κατι ασχετο , αλλα γυναικες ειμαστε... αυτο που συμφερει να φερνεις απο Κωνσταντινουπολη τουλαχιστον που ξερω ειναι μαλλια για πλεξιμο...φαντασου οτι τα πουλανε με το κιλό!! και κανει 20 ΤΛ δλδ 7 -8 ευρώ περιπου δλδ με 15 ευρώ εχεις πλεξει μαλλινη μακρια ζακετα..αν ενδιαφερει να σας πω που ειναι η στοα για τα μαλλιά και τα νηματα... :)
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Δεν ξερω τι να σου πω..εγω παντα πήγαινε ελα, εφερνα και πήγαινα πολλά φαγώσιμα Οπως λες ρακή και ουζο απο εδω..παστουρμαδες και σουτζουκια , απο εκει... αλλα πρωτη φορα μου εκαναν ελεγχο στο τελωνειο. Μου ειπαν οτι επρεπε να ηταν λιγότερο απο λιτρο τα υγρα και λιγοτερο απο κιλό τα στερεά Ομως μια φορα ειχα στειλει με τουριστικό λεωφορειο 25 λιτρα λαδι στη πόλη σε φιλους , δεν υπηρχε προβλημα ..αντε βρες ακρη! Προσοχή ομως μην παρετε καπνο συσκευσαμενο ή χυμα περισσότερο απο 250γρ για αυτο εχει προστημο 1.500 ευρώ! και ισως ηταν η αιτια που μου ανοιξαν την βαλίτσα γιατι ειχα 500 γρ καπνο!!! παναθεματον και εγειναν και καπνος τα καλουδια μου:klaps:
Διόρθωση 200 γρ καπνο ειχα..αν ειχα 500 θα ετρωγα 1500 προστιμο

Τα 'χει πει κι ο Καζαντζίδης, ρε παιδιά, στο ομώνυμο τραγούδι
ΧΑΝΙ ΜΠΕΝΙΜ ΕΛΙ ΝΤΙΡΕΜ ΠΑΣΤΙΡΜΑ (σε ελεύθερη μετάφραση: Άει σιχτιρ τελωνειακοί, πάει ο παστουρμάς)
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:...οπα!!!
 
Last edited by a moderator:

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Τα 'χει πει κι ο Καζαντζίδης, ρε παιδιά, στο ομώνυμο τραγούδι
ΧΑΝΙ ΜΠΕΝΙΜ ΕΛΙ ΝΤΙΡΕΜ ΠΑΣΤΙΡΜΑ (σε ελεύθερη μετάφραση: Άει σιχτιρ τελωνειακοί, πάει ο παστουρμάς)
:clap::clap: :clap: και από μένα
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Πάντως χωρίς πλάκα τώρα είναι μεγάλη πίκρα να έχεις πολύ όρεξη να φας κάτι και να στο αρπάξουν.
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Σε χαίρομαι που το αντιμετωπίζεις με χιούμορ. Εγώ θα ήμουν μες στα νεύρα..

Για γράψε και το τιπ για τα μαλλιά μήπως και μας ράψει τίποτα η γιαγιά ;)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Σε χαίρομαι που το αντιμετωπίζεις με χιούμορ. Εγώ θα ήμουν μες στα νεύρα..

Για γράψε και το τιπ για τα μαλλιά μήπως και μας ράψει τίποτα η γιαγιά ;)
Συγνωμη ξεχάστηκα και δεν το ανεβασα πιο νωρις Ειναι σε ενα δρομο καθετο μεταξύ Μεγαλου παραζιου και Εμινοου “Kürkçü Han” αν βαλεις στο χαρτη google "απο" Beyazıt-Kapalıçarşı, Turkey "προς" Tarihi Kürkçü Han, Taya Hatun Mh., 34120 Fatih/İstanbul, Turkey θα σου βγαλει ακριβώς πως πας, απο τη σταση τραμ που ειναι το Μεγαλο Παζαρι. Μεσα σε αυτη τη στοα εχει πολλαααα μαγαζια με μαλλιά.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.933
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom