απορίες σχετικά με τη διαδρομή Θεσσαλονίκη - Βουδαπέστη

theodeled

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σερβία-Ουγγαρία&Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία - Κίνα
Γεια σε όλους σας!
Είμαστε ένα ζευγάρι που ετοιμάζεται για ταξίδι με το αυτοκίνητο. Θέλουμε να πάμε μέσα σε 10 μέρες από τη Θεσσαλονίκη μέχρι τη Βουδαπέστη.

Σχεδιάζουμε να περάσουμε χωρίς να σταματήσουμε από τα Σκόπια αλλά φοβόμαστε τα μπλόκα. Πού πρέπει να δείξουμε προσοχή? Αληθεύει ότι πολλές φορές οι σκοπιανοί αστυνομικοί αφαιρούν προσωπικά αντικείμενα από τους επιβάτες ή τους παίρνουν χρήματα?

Όταν φτάσουμε στο Βελιγράδι θέλουμε να μείνουμε 3 μέρες εκεί για να δούμε και άλλες περιοχές, πχ. το Νόβι Σαντ. Σε ποιες άλλες περιοχές αξίζει να πάμε? Επίσης στο Βελιγράδι υπάρχει κίνδυνος για την ασφάλεια του αυτοκινήτου, λόγω αξίας του ή λόγω ελληνικών πινακίδων? Έχουμε ένα Χόντα Σιβίκ τάιπ αρ.

Για το αυτοκίνητο τι έγγραφα χρειάζονται? Άκουσα ότι χρειάζεται πράσινη κάρτα. Από πού την προμηθευόμαστε?

Σας παρακαλώ απαντήστε μας, γιατί ως αρχάριοι, όπως φαίνεται, έχουμε αγχωθεί.
Φιλιά, Μαρία
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Πάμε... (κάτσε να δω από που θα αρχίσω.. λοιπόν..)
πράσινη κάρτα σου την προσκομίζει η ασφάλειά σου. Στην ουσία η πράσινη κάρτα είναι ασφάλεια. Την δικαιούσαι άρα χώσου στην ασφαλιστική σου. Δεν την δίνουν μέχρι να την ζητήσει κάποιος.
Τώρα θα σου μιλήσω για όσα ξέρω για την διαδρομή, αν και λίγα. Η διαδρομή μέσα στα Σκόπια είναι ιδιαίτερα όμορφη και ειδικά μέχρι το Veles. Στα Σκόπια θα πρότεινα να κάνετε καμιά βόλτα στους πεζόδρομους της πόλης, είναι όμορφοι. Στην συνέχεια για το Βελιγράδι έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά δεν εκφέρω γνώμη.
Για αστυνόμευση όταν είχα πάει το 2004 τα πράγματα ήταν χαλαρά και δεν άκουσα παράπονα για ατασταλίες αστυνομικών (τουλάχιστον όχι τόσο όσο στην Βουλγαρία). τώρα όμως οι σχέσεις της χώρας μας με το FYROM επιδεινώθηκαν άρα η αστυνομία μπορεί να σε σταμπάρει μόνο λόγο ελληνικής πινακίδας.
Τέλος, περίπου 150 χλμ. ανατολικά της διαδρομής σας, βρίσκεται η πανέμορφη πόλη της Ρουμανίας, Τιμισοάρα.
 

theodeled

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σερβία-Ουγγαρία&Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία - Κίνα
Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες...
150χμ ανατολικά από ποιο σημείο - πόλη αφετηρίας βρίσκεται η Τιμισοάρα?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ο δρόμος ξεκινάει από το Βελιγράδι και κινείται βορειοανατολικά. Μετά από περίπου 95 χλμ. μπαίνεις Ρουμανία. Από εκεί θέλεις άλλα 55 έως Τιμισοάρα. Στην συνέχεια μπορείς να οδηγήσεις προς Αράντ και από κει δυτικά προς Ουγγαρία. Τέλος, γυρνώντας, μπορείς να δοκιμάσεις και την διαδρομή που είχες από πριν στο πρόγραμμά σου δηλαδή κατευθείαν από Ουγγαρία, Σερβία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τον έχεις κάνει αυτό το δρόμο? Γιατί το παραδιπλανό Timisoara - Crajova είναι το χειρότερο κομμάτι δρόμου που έχω δει στην Ευρώπη....
(Ναι, αξίζει τον κόπο μια παράκαμψη για την Timisoara).
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Τιμισοάρα έχω πάει από sibiu (όχι από Craiova) και ήταν μια χαρά. τον δρόμο από Βελιγράδι δεν τον έχω κάνει αλλά ρώτησα και έμαθα ότι κάπως δύσκολο κομμάτι είναι το Arad- σύνορα. άρα... με κάθε επιφύλαξη...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τιμισοάρα έχω πάει από sibiu (όχι από Craiova) και ήταν μια χαρά. τον δρόμο από Βελιγράδι δεν τον έχω κάνει αλλά ρώτησα και έμαθα ότι κάπως δύσκολο κομμάτι είναι το Arad- σύνορα. άρα... με κάθε επιφύλαξη...
Μπα, το Σύνορα - Arad - Timisoara παλεύεται... Το Timisoara - Crajova είναι που είναι χειρότερο κι από τους Αλβανικούς δρόμους (χειρότερο ακόμα κι από το Brasov - Sibiu). Αλλά είμαι εκτώς θέματος, καθώς δεν τους στέλνουμε από κει...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Είμαι ένα χρόνο Ρουμανία και έχω παρατηρήσει πως (όπως και στην Αλβανία) όταν φτιάχνουν καινούριους δρόμους, δεν χρησιμοποιούν άλλη χάραξη αλλά δουλεύουν στον ίδιο δρόμο. Άρα μπορεί να χρησιμοποιείς τον περιφερειακό του Βουκουρεστίου σήμερα και αύριο όχι μόνο να χαλάει ο δρόμος αλλά ακόμα και να τον χάνεις! Να μαντεύεις πως μπορεί να πηγαίνει!! (μου ‘χει μείνει χαραγμένο στο νου το Elbasan- Librazhd). Αυτό που θέλω να πω για τον theodeled είναι ότι, τουλάχιστον με την δική μου εμπειρία, δεν ξέρεις ποτέ στην Ρουμανία πότε θα βρεθείς σε καλό ή κακό δρόμο. Οι δυο καταστάσεις εναλλάσσονται γρήγορα.
 

theodeled

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σερβία-Ουγγαρία&Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία - Κίνα
Παιδιά, σας ευχαριστώ καταρχήν για τις συμβουλές, αλλά η Ρουμανία δεν είναι στο σχέδιο!
Ξέρετε κάποιο μέρος γύρω από το Βελιγράδι που θα μπορούσαμε να επισκευτούμε?
Α! το Μαυροβούνιο?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά, σας ευχαριστώ καταρχήν για τις συμβουλές, αλλά η Ρουμανία δεν είναι στο σχέδιο!
Ξέρετε κάποιο μέρος γύρω από το Βελιγράδι που θα μπορούσαμε να επισκευτούμε?
Α! το Μαυροβούνιο?
Το Μαυροβούνιο δεν είναι καθόλου κοντά στο Βελιγράδι (Η Timisoara όμως είναι.)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
σκέψου την σαν εναλλακτική διαδρομή. ανέβα απ' αλλόύ, κατέβα απ' αλλού!!
 

theodeled

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σερβία-Ουγγαρία&Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία - Κίνα
Σας ευχαριστώ για όλες τις προτάσεις και τις συμβουλές!
Και κάτι άλλο... Σε 10 μέρες προλαβαίνουμε να πάμε και να έρθουμε? :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.349
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom