Σαντορίνη απο σαντορινη ξερει κανεις?

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Άκου πώς θα πάτε για το φχαριστηθείτε: Θα διαλέξετε μία μικρή ημερήσια κρουαζιέρα π θα ξεκινά σχετικά πρωί κ θα έχει μεσημεριανό γεύμα (ίσως μπάρμεκιου σε συνοδεία με το απίστευτο βινσάντο όπως η φοβερή δική μας) πάνω στο καραβάκι, θα έχει οπωσδήποτε ξεναγό για ν ακούσετε κ πέντε πράγματα περί ιστορίας τ ηφαιστείου, παραλιών, γύρω αξιοθεατων (πχ Ο απίστευτος βράχος σ σχήμα Ινδιάνου). Η μίνι κρουαζιέρα σας αυτή να περιλαμβάνει κολύμπι σε κάποιες οδικώς απρόσιτες παραλίες πχ Άσπρη παραλία (εμάς το πρόγραμμα περιλάμβανε κολύμπι σε Άσπρη κ Κόκκινη παραλία αλλά δυστυχώς το -κατά τα άλλα πανέμορφο καραβάκι μας σε σχήμα "πειρατικού"- δεν γινόταν να τις προσεγγίσει λόγω αντίθετου ανέμου:(), να περνά από Παλαιά κ Νέα Καμμένη, (ίσως κ από Ασπρονήσι), ν περιλαμβάνει μια έστω σύντομη ξενάγηση στο ηφαίστειο κ ίσως καμιά βόλτα στη Θηρασιά προαιρετικά (εμάς σταμάτησε για μια βουτιά λίγα μέτρα πριν τ νησάκι κ βγήκαμε με το φίλο μ στην ακτή της Θηρασιάς κολυμπώντας, κάτσαμε λίγο κ μετά γυρίσαμε στο καραβάκι, ήταν μικρή η απόσταση κ ήταν πολύ όμορφα!)
Τα ξυραφάκια μην ξεχάσεις!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Τα ξυραφάκια μην ξεχάσεις!
Συγγνώμη έχεις γυρίσει πάνω από τη μισή υδρόγειο (απλώς υπέροχο!!!:p) κ το περπάτημα στο ηφαίστειο σε κούρασε???:shock: Τι να πω...κάποιους κ η βόλτα στον Παρθενώνα τους κουράζει το καλοκαίρι...:rolleyes:
Πάντως τα ξυραφάκια κάποιοι τα χρειάζονται όντως πάνω στο ηφαίστειο... μπροστά σε τόση ομορφιά αρχίζουν τα υπαρξιακά τους!!:bleh::D
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Eμ επειδή έχει γυρίσει πάνω από τη μισή υδρόγειο τα λέει ο άνθρωπος!

Να χάσω μία μέρα από την υπέροχη Σαντορίνη για να λιώσω από τη ζέστη, να φάω εν πλώ πλαστικό γεύμα, να "κλέψω" πέτρες και να κολυμπήσω σε κάποια αδιάφορη παραλία (γιατί η Σαντορίνη μόνο μέτριες παραλίες διαθέτει, μη γελιόμαστε) έπρεπε να μου δώσουν 40€, όχι να τα δώσω εγώ!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Κάτι μ λέει ότι κάποιοι διάλεξαν λάθος κρουαζιέρες με "πλαστικό" φαγητό, κακούς ξεναγούς κ άσχημη διάθεση... για μένα Σαντορίνη είναι πρωτίστως το ηφαίστειο κ δν το λέω μόνο εγώ...κ ένας φίλος από Φολέγανδρο κ ένας άλλος π πήγε 3 φορές Σαντορίνη αλλά μόνο την τέταρτη ανέβηκε στο ηφαίστειο λένε ότι αξίζει... εξ άλλου όπως είπα συνδυάζεται όμορφα με μπάνιο (καλύτερο από της Περίσσας κ τ Περίβολου πάντως αν πιάσουν την Άσπρη παραλία) παρότι στη Σαντορίνη δν πας πρωτίστως για το μπάνιο.... Οι πέτρες είναι ασύλληπτες, κ άλλωστε ακόμη κ στο εξωτερικό κάποιες φορές ξεροψήνεσαι στον ήλιο για να δεις κάτι τελείως ασήμαντο π απλώς σ φαίνεται "εξωτικό" επειδή δν κατάγεσαι από κει. Εδώ μιλάμε για κάτι παγκόσμιως αναγνωρίσιμο (ασχέτως π κάποιοι επιτήδειοι τ εκμεταλλεύονται προσφέροντας ελλιπείς παροχές, ξεναγήσεις κτλ) -θέλει όντως αρκετό ψάξιμο η Σαντορίνη ως προς αυτό. Πάντως για το αν αξίζει ή όχι η (καλοκαιρινή πάντα) βόλτα κρουαζιέρα στο ηφαίστειο κ στα γύρω μέρη εξαρτάται κ από το τί πας να δεις αλλά κ από τ πόσες μέρες θα μείνεις στο νησί -αν μείνεις κάτω από 5 μέρες η βόλτα μάλλον δν πολυαξίζει..
 

georgeavra

Member
Μηνύματα
55
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Ευρωπη
για μενα η Θηρασια ειχε το καλυτερο φαι με διαφορα απο την σαντορινη.
και αν πατε να φατε στο τελευταιο απο τα δεξια οπως κατεβαινεις απο το καραβακι!και πολυ καλες τιμες!
εγω βεβαια για την εκδρομη δεν εδωσα τσακιστη!!:bleh:(αμα εχεις γνωριμιες)!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.548
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ή ο Taver έχει γεροπαραξενέψει ή εγώ ήμουν πολύ ερωτευμένος όταν πήγα στο ηφαίστειο... Παίζει μεγάλο ρόλο ο ξεναγός, αν είναι κάποιος που ξέρει από αρχαιολογία και γεωλογία είναι ενδιαφέρον, αν πέσεις σε κανέναν come with me gia na ti vreis, τότε θα μείνετε με τις πέτρες. Δεν έχει τελείως άδικο ο taver σε αυτά που λέει, αλλά εμένα μου άρεσε.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Κ δύο ας πούμε "γκουρμέ" επιλογές π μας άρεσαν πολύ όταν επισκεφτήκαμε τη Σαντορίνη:

1) Ξενάγηση στο οινοποιείο Κουτσογιαννοπούλου (έχει μέσα ολόκληρο υπόσκαφο μουσείου μ κούκλες-ομοιώματα π αναπαριστούν τη διαδικασία παραγωγής τ κρασιού από τ 1660 κ ακούς την ξενάγηση μαγνητοφωνημένη σ προσωπικό γουόκμαν, ενώ βγαίνοντας το πρόγραμμα περιλαμβάνει δοκιμή κρασιών τ οινοπείου!)Οινοποιείο Κουτσογιαννόπουλου - Koutsoyannopoulos Winery

2) Ακριβό πλην αλησμονητο υπέρ τ δέον "γκουρμέ" δείπνο, βράδυ στη Οία στο εκπληκτικό, αβάσταχτα ρομαντικό μπαλκόνι-εστιατόριο "Αμβροσία": Ambrosia Restaurant
(ν έχετε υπόψη σας χρειάζεται κράτηση τουλάχιστον τν προηγούμενη μέρα & ότι γεύμα με 2 κυρίως πιάτα, 1 ορεκτικό, 1 επιδόρπιο κ 2 απλά ποτά θα σας στοιχίσει από 100 ευρώ κ πάνω!!!)
 

mac

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Θα πάω Σαντορίνη και θα μείνω στον Καρτεράδο επειδί βρήκα καλη προσφορά. Θα ήθελα να ρωτήσω, σαν περιοχή ο Καρτεράδος είναι προσβάσιμη με τα ποδια; Έχω διαβάσει ότι απέχει ένα χιλιόμετρο από τα Φηρά και ότι εύκολα περπατάς κανένα τέταρτο και φτάνεις στο κέντρο. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το μέρος.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Ναι, ειναι αρκετα κοντα ο καρτεραδος,πανω απο χιλιομετρο βεβαια..
Κανενα εικοσαλεπτο δρομο να υπολογιζεις σε ευθεια και μετα λιγη ανηφορα για να ανεβεις στην κεντρικη πλατεια ..
 

vierinia

Member
Μηνύματα
27
Likes
17
Θα πάω Σαντορίνη και θα μείνω στον Καρτεράδο επειδί βρήκα καλη προσφορά. Θα ήθελα να ρωτήσω, σαν περιοχή ο Καρτεράδος είναι προσβάσιμη με τα ποδια; Έχω διαβάσει ότι απέχει ένα χιλιόμετρο από τα Φηρά και ότι εύκολα περπατάς κανένα τέταρτο και φτάνεις στο κέντρο. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το μέρος.
Πρέπει να είναι λίγο παραπάνω. 20-25 λεπτά με τα πόδια. Για απόγευμα-βραδάκι είναι ευχάριστη βόλτα αλλά τις ώρες που θα έχει ζέστη δεν είναι και ότι καλύτερο.
 

mac

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Έτσι κι αλλιώς τότε σκοπεύουμε να πηγαίνουμε στα Φηρά, η μέρα θα αφιερώνεται στο υπόλοιπο νησί. Απλά επειδή μεταφορικό μέσο δεν θα έχουμε, το βράδυ είναι ερημικά για να επιστρέψει κανείς με τα πόδια; Επίσης ξέρει κανείς αν περνάνε από Καρτεράδο όλα τα λεωφορεία που πάνε προς τη νότια πλευρά του νησιού ή μόνο μερικά;
 

vierinia

Member
Μηνύματα
27
Likes
17
Έτσι κι αλλιώς τότε σκοπεύουμε να πηγαίνουμε στα Φηρά, η μέρα θα αφιερώνεται στο υπόλοιπο νησί. Απλά επειδή μεταφορικό μέσο δεν θα έχουμε, το βράδυ είναι ερημικά για να επιστρέψει κανείς με τα πόδια; Επίσης ξέρει κανείς αν περνάνε από Καρτεράδο όλα τα λεωφορεία που πάνε προς τη νότια πλευρά του νησιού ή μόνο μερικά;
Εγω λέω να μείνετε καλύτερα κοντά στα Φηρά και ας δώσετε 10 ευρώ παραπάνω στο δωμάτιο. Θα σας βολέψει πολύ καλύτερα, και πιο κοντά στις συγκοινωνίες θα είστε για να πηγαίνετε στις παραλίες, και κοντά στη νυχτερινή ζωή.
Για να απαντήσω πάντως στην ερώτηση σου, πρέπει τα περισσότερα λεωφορεία να περνάνε απο Καρτεράδο εκτός απο εκείνα που πηγαίνουν Οία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.889
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom