Κούβα βαραδέρο ή τρινιδάδ????

fidaki

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επέλεξα να πάω κούβα με γκρουπ και το μετάνιωσα τελευταία στιγμή αλλά δεν μπορώ να το αλλάξω τώρα.
Το ταξίδι είναι 4 μέρες αβάνα, 1 σιενφουέγος και 2 βαραδέρο. Δεν νομίζω όμως ότι με ενδιαφέρει το βα ραδέρο κ είπα να κάνω μια αλλαγή και να μείνω αυτες τις δύο μέρες στο τρινιδαδ, (μου κάνει την αλλαγή το τουριστικό γραφείο), και να κάνω καμιά εκδρομή εκεί γύρω, χάνω όμως το Μαυσωλείο και Μουσείο του Τσε στο Πάρκο Λεόνσιο Βιντάλ και το τραίνο του Batista καθώς και την πόλη καδενας και την εκδρομή στο καγιο μπλανκο.
Τι αξίζει τελικα περισσότερο?
 

fidaki

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ψάχνω απεγνωσμένα πού αλλού να πάω αντί για βαραδέρο. Μία εναλλακτική είναι να μείνω τρινιδαδ αλλά κάτι δεν μου κολλάει καλά στο πρόγραμμα, θα προτιμούσα λοιπόν κάτι κοντά στο βαραδέρο (μιας και εκεί θα είναι το υπόλοιπο γκρουπ, για να μη δημιουργηθούν προβλήματα μεταφοράς) αλλά όχι βαραδέρο, με αφήνει αδιάφορη. Τι προτείνετε εκεί γύρω βρε παιδιά? Δεν μπορώ να βγάλω άκρη και σε ένα μήνα φεύγω.
Ας με βοηθήσει κάποιος, έχω διαβάσει πάρα πολλά εδώ μέσα για κούβα αλλά κάτι αντίστοιχο δεν βρήκα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι ακριβώς θες να κάνεις εκεί που θα πας αντί για Βαραδέρο;

Αν πας για μπάνια μείνε στην Αβάνα, η Σάντα Μαρία είναι εξαιρετική παραλία, προσβάσιμη με 5 πέσος όλα κι όλα μετ' επιστροφής, δεν είναι δα και μακριά η Αβάνα από το Βαραδέρο, άσε που μάλλον η πτήση έτσι κι αλλιώς από Αβάνα θα φύγει.

Αν δε σε ενδιαφ΄ρουν οι παραλίες, το Ματάνσας είναι κάπως πιο κοντά στο Βαραδέρο, είναι μια πόλη πολυ αυθεντική, χωρίς τουρισμό, τα ΣΚ έχει νυχτερινή ζωή (πολλούς φοιτητές, αλλά δε θα τους δεις αν πας σε ένα μήνα, πάνε κι αυτοί διακοπές με τις οικογένειές τους), έχει ακι πέντε πράγματα να δεις αν θελεις. Αλλά τη βλέπεις έυκολα κι από το Βαραδέρο. Και το Κάρδενας δίπλα είναι, αλλά σαφώς πιο αδιάφορο.
Δεν έχω καταλάβει αν θες να αντικαταστήσεις την παραλία του Βαραδέρο με μια λιγότερο τουριστική παραλία (πάντως το Βαραδέρπο χριστουγεννιάτικα τίγκα στους Κουβανούς θα είναι...) ή αν δε σε ενδιαφέρει η παραλία καθόλου και θες να δεις άλλη πόλη αλλά χρησιμοποιωντας ως βάση το Βαραδέρο;
 

fidaki

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λοιπόν, το πρόβλημα μου για να καταλάβεις είναι ότι δεν θέλω να αφιερώσω 2 μέρες σ' ένα μέρος που απ' ότι κατάλαβα έχει μόνο ξενοδοχεία και κανένα άλλο ενδιαφέρον. Θέλω να έχω την δυνατότητα να κάνω μπάνιο αλλά να μπροώ να κάνω και καμιά βόλτα εκτός ξενοδοχείου.
Το πρόγραμμά μας είναι 4 μέρες Αβάνα, 1 Σιενφουέγος και 2 Βαραδέρο. Οι ενναλακτικές που σκέφτηκα είναι οι δύο που γράφω παραπάνω τρινιδαδ ή κάπου γύρω στο βαραδέρο και η τρίτη μήπως τις δύο αυτές μέρες να μείνω Αβάνα, σύνολο 6, και να πάω από εκεί θάλασσα όπως πρότεινες και το βράδυ να έχω την δυνατότητα να βγω. Αυτό που δεν ξέρω αν θα έπρεπε να με προβληματίζει είναι αν θα πρέπει να χάσω την εκδρομή στο κάγιο μπλάνκο που θα την κάνω μόνο αν επιλέξω το βαραδέρο ή αν δεν είναι και κάτι τόσο σημαντικό οπότε μένω αλλού χωρίς τύψεις.
Τα ξεκαθάρισα ή τα μπέρδεψα περισσότερο?
Τι ακριβώς θες να κάνεις εκεί που θα πας αντί για Βαραδέρο;

Αν πας για μπάνια μείνε στην Αβάνα, η Σάντα Μαρία είναι εξαιρετική παραλία, προσβάσιμη με 5 πέσος όλα κι όλα μετ' επιστροφής, δεν είναι δα και μακριά η Αβάνα από το Βαραδέρο, άσε που μάλλον η πτήση έτσι κι αλλιώς από Αβάνα θα φύγει.

Αν δε σε ενδιαφ΄ρουν οι παραλίες, το Ματάνσας είναι κάπως πιο κοντά στο Βαραδέρο, είναι μια πόλη πολυ αυθεντική, χωρίς τουρισμό, τα ΣΚ έχει νυχτερινή ζωή (πολλούς φοιτητές, αλλά δε θα τους δεις αν πας σε ένα μήνα, πάνε κι αυτοί διακοπές με τις οικογένειές τους), έχει ακι πέντε πράγματα να δεις αν θελεις. Αλλά τη βλέπεις έυκολα κι από το Βαραδέρο. Και το Κάρδενας δίπλα είναι, αλλά σαφώς πιο αδιάφορο.
Δεν έχω καταλάβει αν θες να αντικαταστήσεις την παραλία του Βαραδέρο με μια λιγότερο τουριστική παραλία (πάντως το Βαραδέρπο χριστουγεννιάτικα τίγκα στους Κουβανούς θα είναι...) ή αν δε σε ενδιαφέρει η παραλία καθόλου και θες να δεις άλλη πόλη αλλά χρησιμοποιωντας ως βάση το Βαραδέρο;
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
μπορεις να πεις τι τιμη βρηκες και απο που πετατε;ευχαριστω
 

fidaki

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
μπορεις να πεις τι τιμη βρηκες και απο που πετατε;ευχαριστω
γεια σου nena! Η τιμη του ταξιδιού είναι 1295 συν 595 φοροι , βιζα και δεν ξερω κ εγω τι άλλο. Πετάμε αθήνα - παρίσι - αβάνα 14 δεκεμβρίου. αν το αφησεις για χριστουγεννα ανεβαίνει 500 ευρω το ίδιο πακετο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορείς να μένεις στο Βαραδέρο, να κάνεις το μπάνιο σου εκεί και πας να δεις το Κάρδενας και το Ματάνσας, δεν είναι δύσκολο.

Το αν θα πας στο Κάγιο Μπλάνκο είναι θέμα προσωπικού γούστου. Πάντως αν έχετε μόνο 2 βράδια στο Βαραδέρο, τότε ουσιαστικά έχετε μιάμιση μέρα, εκ των οποίων η μία πάει στο Κάγιο Μπλάνκο.Ουσιαστικά το πρόβλημά σου δεν είναι πού θα κοιμηθείς (μια χαρά κοιμάσαι στο Βαραδερο και πας όπου θες), αλλά αν θες να πας στο Κάγιο Μπλάνκο ή κάπου αλλού να επισκεφθείς κάποια πόλη. Σε αυτό την απάντηση την έχεις εσύ.
 

fidaki

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπορείς να μένεις στο Βαραδέρο, να κάνεις το μπάνιο σου εκεί και πας να δεις το Κάρδενας και το Ματάνσας, δεν είναι δύσκολο.

Το αν θα πας στο Κάγιο Μπλάνκο είναι θέμα προσωπικού γούστου. Πάντως αν έχετε μόνο 2 βράδια στο Βαραδέρο, τότε ουσιαστικά έχετε μιάμιση μέρα, εκ των οποίων η μία πάει στο Κάγιο Μπλάνκο.Ουσιαστικά το πρόβλημά σου δεν είναι πού θα κοιμηθείς (μια χαρά κοιμάσαι στο Βαραδερο και πας όπου θες), αλλά αν θες να πας στο Κάγιο Μπλάνκο ή κάπου αλλού να επισκεφθείς κάποια πόλη. Σε αυτό την απάντηση την έχεις εσύ.
Σ'ευχαριστώ πολύ yorgo για την βοήθεια!!!
 

fidaki

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αααα κάτι άλλο που θυμήθηκα .... μου είπαν ότι αν μείνω τρινιδαδ για να με μεταφέρουν μετά με ταξι στο αεροδρόμιο πρέπει να δωσω πάνω από 200 ευρω. Μου φάνηκε εξωφρενική η τιμή, ισχύει ή λένε ότι θέλουν?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αααα κάτι άλλο που θυμήθηκα .... μου είπαν ότι αν μείνω τρινιδαδ για να με μεταφέρουν μετά με ταξι στο αεροδρόμιο πρέπει να δωσω πάνω από 200 ευρω. Μου φάνηκε εξωφρενική η τιμή, ισχύει ή λένε ότι θέλουν?
Γενικά να ξέρεις ότι η Κούβα δεν είναι φθηνή για τον τουρίστα. Επιπλέον η διαδρομή που αναφέρεις είναι μεγάλη (πάνω από 6 ώρες με το λεωφορείο). Σου δίνω ένα site που εμείς είχαμε χρησιμοποιήσει για μια μεταφορά τύπου ιδιωτικό βαν. http://www.cubahoteltransfers.com/index.php Βγάζει λιγότερο κόστος διαδρομής. Επίσης σου δίνω το site των λεωφορείων που επίσης χρησιμοποιήσαμε. http://www.viazul.com/ Τα λεωφορεία είναι ok και βγαίνει πολύ πιο φθηνά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αααα κάτι άλλο που θυμήθηκα .... μου είπαν ότι αν μείνω τρινιδαδ για να με μεταφέρουν μετά με ταξι στο αεροδρόμιο πρέπει να δωσω πάνω από 200 ευρω. Μου φάνηκε εξωφρενική η τιμή, ισχύει ή λένε ότι θέλουν?
Εάν πας με ταξί, ναι, τόσο είναι. Μιλάμε για 400 χλμ περίπου, φαντάσου να είσαι στη Θεσ/κη και να θες να πας με ταξί στο Ελ. Βενιζέλος. Μπορείς να πάρεις το αντίστοιχο ΚΤΕΛ, που κάνει κάτω από 20 ευρώ για Αβάνα, είναι το λινκ που σου έχει δώσει η katskats.
 

fidaki

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
να είστε καλά όλοι..ευχαριστώ για τη βοήθεια σας. τα έχω κανονίσει όλα, έπειτα από πολύ διάβασμα που έριξα εδώ μέσα.
ούτε ένας μήνας δεν έμεινε για να δω επιτέλους την Κούβα από κοντά...Ανυπομονώ

στο μόνο που υστερεί η αναζήτηση μου περί κούβας είναι το πού θα φάω και πού θα βγω το βράδυ,αλλά ας ανακαλύψουμε και κάτι εκεί ε?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom