Ισπανία βαρκελωνη,μαδριτη η και οι δυο?

erwtokritos

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
γεια σας παιδια, σκεφτομαι να παω ενα ταξιδακι αρχες οκτωβρη και εχω προβληματιστει λιγακι.εχω στην διαθεση μου μια εβδομαδα αρχικα ειχα αποφασισει να παω βαρκελωνη,στη συνεχεια ειπα για μαδριτη και τελος να επισκεφθω και τις δυο πολεις.αν επιλεξω να παω και στις δυο 3 ημερες για την μια πολη και 4 για την αλλη ειναι καλες πιστευτε η να διαλεξω μια απ τισ δυο και αν ναι,ποια??
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.932
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Άνετα μπορείς και να πας και στις δυο πόλεις , 3 και 4 μερες μερες είναι μια χαρα για να τις δεις !!!
 

varosiotis 72

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
εγώ πήγα 9 μέρες Βαρκελώνη και θα μπορούσα να έμενα περισσότερες! Αν πας για 3 μέρες θα δεις μόνο τα βασικά.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Κοίτα για μένα η Μαδρίτη ένα 4μεράκι τουλάχιστον το θέλει.Για να δεις τα βασικά χωρίς να τρέχεις.Δεν θα δεις οπωσδήποτε Prado,Reina Sofia?Δεν θα πας στο Parque del Retiro για περίπατο και βαρκάδα?Δεν θα πας(έστω για να δεις) το σταθμό Atocha?Επίσης δεν θα πας Parque del Oeste,να δεις το Templo de Debod?Δεν θα επισκεφτείς το Palacio Real?Μια βόλτα στη Calle Serrano δε θα κάνεις για ψώνια ή απλώς για να χαζέψεις τις βιτρίνες?Αν σου μείνει χρόνος πήγαινε και Casa del Campo.Η Μαδρίτη για μένα είναι ωραία να την περπατάς πρωί και βράδυ φωτισμένη.Τώρα αν κάποια από αυτά που σου λέω δεν θέλεις να τα δεις ή θες να τα δεις στα γρήγορα,ίσως μπορείς να τα στιμώξεις σε 3 μέρες και να δώσεις 4 στην επίσης όμορφη Βαρκελώνη....Να περάσεις τέλεια.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Για ποιο λογο επέλεξες αυτες τις 2 πολεις?
Υπαρχουν πολλες πολεις στην Ισπανια ,που μπορεις να συνδιασεις ενα ταξιδι σε Μαδριτη ή Βαρκελώνη.
Τωρα αν θες να πας μονο σε αυτες τις 2, σε μια βδομαδα προλαβαινεις να δεις καποια πραγματα.
Καλα θα περασεις, αλλα εγω παντως δε θα το εκανα. Τη μετακινηση απο Βαρκελωνη -Μαδριτη και αντιστροφα την εχεις σκεφτει?
 

erwtokritos

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
βασικα ειχα επιλεξει αρχικα βαρκελωνη αλλα επειδη μετα σκεφτηκα οτι ισως ειναι αρκετες 7 ημερες μονο για βαρκελωνη και γυρω γυρω απο βαρκελωνη δεν ειδα κατι που να μου κανει εντυπωση ειπα να επισκεφθω και την μαδριτη.η μετακινηση απ την μια πολη στην αλλη ειναι σχετικα φθηνη,50 ευρω αεροπορικα εισιτηρια απο μαδριτη για βαρκελωνη με vueling.
 

erwtokritos

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Κοίτα για μένα η Μαδρίτη ένα 4μεράκι τουλάχιστον το θέλει.Για να δεις τα βασικά χωρίς να τρέχεις.Δεν θα δεις οπωσδήποτε Prado,Reina Sofia?Δεν θα πας στο Parque del Retiro για περίπατο και βαρκάδα?Δεν θα πας(έστω για να δεις) το σταθμό Atocha?Επίσης δεν θα πας Parque del Oeste,να δεις το Templo de Debod?Δεν θα επισκεφτείς το Palacio Real?Μια βόλτα στη Calle Serrano δε θα κάνεις για ψώνια ή απλώς για να χαζέψεις τις βιτρίνες?Αν σου μείνει χρόνος πήγαινε και Casa del Campo.Η Μαδρίτη για μένα είναι ωραία να την περπατάς πρωί και βράδυ φωτισμένη.Τώρα αν κάποια από αυτά που σου λέω δεν θέλεις να τα δεις ή θες να τα δεις στα γρήγορα,ίσως μπορείς να τα στιμώξεις σε 3 μέρες και να δώσεις 4 στην επίσης όμορφη Βαρκελώνη....Να περάσεις τέλεια.
αν σου ελεγα να διαλεξεις αναμεσα απ τισ δυο πολεις(μαδριτη-βαρκελωνη),ποια θα διαλεγες να επισκεφθεισ ξανα?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Τη Μαδρίτη την ξέρω καλύτερα οπότε δεν θα είναι δίκαιη η απάντηση μου.Μόλις γνωρίσω λίγο καλύτερα τη Βαρκελώνη θα μπορέσω ν'απαντήσω.;)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πάρε μια ιδέα, μεταξύ σοβαρού και αστείου, σχετικά με τη σύγκριση των δύο πόλεων:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%DF%F4%E7-vs-%E2%E1%F1%EA%E5%EB%FE%ED%E7.html

Προσωπική μου άποψη:
Οι 3 μέρες στη Μαδρίτη δεν είναι κακές.
Οι 4 μέρες στη Βαρκελώνη μπορεί και να σου είναι λίγες.
Οι 7 μέρες στη Βαρκελώνη είναι πολλές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom