βελιγραδι-βουδαπεστη-μπρατισλαβα

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
καλησπερα και παλι.σκεφτομαστε για 10 μερες απο 29 δεκεμβρη μεχρι 8 ιανουαριου(επιστροφη) να κανουμε ανα τουρ βαλκανια.ξεκιναμε απο θεσσαλονικη στις 29.κανουμε πρωτοχρονια στο βελογραδι και στις 2 ιανουαριου παμε βουδαπεστη.στις 5 μπρατισλαβα και στις 7 γυρνοντας για πισω κανουμε μια σιανυκτερευση.που δεν ξερω...ακουω προτασεις για αλλαγη δρομολογιο,προσθηκη,αφαιρεση πολεων κτλ...επειδη με τα αυτοκινητα μας δεν μας κοβω να ειμαστε και πολλυ ανετοι μαλλον θα νοικιασουμε απο σαλονικα.εχει κανεις καμμια καλη ακρη για ενοικιαση???οκ μπορω και να googlaro αλλα λεω μηπως καποιος ειναι στο επαγγελμα να με βοηθησει.μαγκες και μαγκισες ειμαι ολος αυτια να με εκπληξετε και παλι με τις ιδεες σας
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
σημειωση οτι θα ειμαστε καπου στα 4-5 ατομα.ισως 3 ισως και 5 βεβαια
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
δηλαδη και θα νοικιασετε για 10 μερες αυτοκινητο και βενζινες νομιζω θα βγουν παρα πολλα τα χρηματα ακομα κι αν τα μοιραστειτε.

λογικο να μη θελετε να ταλαιπορεισετε τα αυτοκινητα σας αλλα ξανασκεφτειτε το.

παντως αν διαθετετε 10 μερες εγω θα προτεινα να βγαλετε το βελιγραδι.ισως 1 μερα για σταση-διανυκτερευση.

θα ελεγα να το μοιρασετε σε βιεννη και βουδαπεστη και να πατε για ημερισια στην μπρατισλαβα.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
τι γινεται ρε παιδες κανενας δεν θα ασχοληθει με την αφεντια μου???δεν με παιζετε και θα με πιασει καταθλιψη...ελα να παιρνουμε μπροστα σιγα σιγα
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
φιλε γιαννη βιεννη εχουμε παει ολοι αρα την βγαζουμε εκτος...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
κοιτα γενικα υπαρχουν παρα πολλα θεματα με οδικα ταξιδια κεντρικη ευρωπη..

απο κει και περα απ οτι καταλαβα εχετε αποφασισει για τα μερη που θελετε να πατε αρα η βοηθεια που ζητας περισσοτερο ειναι για το αν καποιος γνωριζει καποια καλη εταιρεια ενοικιασης αυτοκινητων στη θεσσαλονικη..

εγω δεν μπορω να σε βοηθησω σ'αυτο γιατι δεν γνωριζω..

παντως απ τη στιγμη που θα εχετε αυτοκινητο μπορειται να πατε και σε λιγοτερο γνωστα μερη σαυτες τις χωρες και πολυ ενδιαφεροντα.

ας πουμε η σλοβακια εχει 2 πολυ ομορφες πολεις το presov και ιδιαιτερα το bardejov που ειναι πανεμορφο απεχουν βεβαια περιπου 4 ωρες απο μπρατισλαβα..επισης σερβια περασε και απο το νοβι σαντ.

απο κει και περα αλλη ενναλακτικη ειναι να πας μονο πρωην γιουγκοσλαβικες χωρες.

βελιγραδι μετα να πας στην κροατια που ειναι περιπου 3,5 ωρες στο ζαγκρεμπ και να το συνδιασεις με τους ξακουστους καταρακτες plitvicka που ειναι 2,5 ωρες απο ζαγκρεμπ και ειναι ενα μοναδικο φαινομενο.μετα απο ζαγκρεμπ στη σλοβενια λιουμπλιανα που ειναι πολυ κοντα λιγοτερο απο 2 ωρες.και στη σλοβενια οπωσδηποτε να πατε στη λιμνη bled.ενω απο κει σκεψου οτι το Salzburg της αυστριας ειναι 2,5 ωρες.


σκεψου κι αυτη την ενναλακτικη.θα δεις πανεμορφα μερη.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
γιαννη αρα εσυ μου αποκλειεις τελειως την βουδαπεστη και την σλοβακια.κροατια και σλοβενια φιλος προτιμω να το κανω σε φαση καποιο καλοκαιρι.να ειναι καλος ο καιρος για να παω και ανδριατικη πλευρα που εχω ακουσει τα καλυτερα.αρα για χειμωνα προτιμουμε ποιο χειμερινες αποδρασεις σε στυλ ουγγαρια σλοβακια.εαν υποθεσουμε πως κανουμε το βελιγραδι βουδαπεστη και μπρατισλαβα 4-3-2 οι μερες διαμονης σε αυτες και περισσευει ενα σαββατο στις 7 ιανουαριου στο οποιο θα πρεπει να γυρισουμε σαλονικα.βεβαια επειδη ειναι 1200 χλμ και λεμε να τα σπασουμε σε 600 και 600 θα πρεπει να κανουμε μια διανυκτερευση καπου στα μισα της διαδρομης και κυριακη να ξεκινησουμε για σαλονικα.εχεις να προτεινεις κατι το ιδιαιτερο στην διαδρομη??καποια ωραια κωμοπολη ισως
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
γιαννη αρα εσυ μου αποκλειεις τελειως την βουδαπεστη και την σλοβακια.κροατια και σλοβενια φιλος προτιμω να το κανω σε φαση καποιο καλοκαιρι.να ειναι καλος ο καιρος για να παω και ανδριατικη πλευρα που εχω ακουσει τα καλυτερα.αρα για χειμωνα προτιμουμε ποιο χειμερινες αποδρασεις σε στυλ ουγγαρια σλοβακια.εαν υποθεσουμε πως κανουμε το βελιγραδι βουδαπεστη και μπρατισλαβα 4-3-2 οι μερες διαμονης σε αυτες και περισσευει ενα σαββατο στις 7 ιανουαριου στο οποιο θα πρεπει να γυρισουμε σαλονικα.βεβαια επειδη ειναι 1200 χλμ και λεμε να τα σπασουμε σε 600 και 600 θα πρεπει να κανουμε μια διανυκτερευση καπου στα μισα της διαδρομης και κυριακη να ξεκινησουμε για σαλονικα.εχεις να προτεινεις κατι το ιδιαιτερο στην διαδρομη??καποια ωραια κωμοπολη ισως
δηλαδη θελεις μια εξτρα διανυκτερευση στις 6 ιανουαριου και να ειναι στα μισα της διαδρομης?μεινετε στο νοβι σαντ της σερβιας.δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

παντως επειδη η μπρατισμαβα ειναι μικρη και τη γυριζεις σε λιγες ωρες σκεψου την βολτα που σου ειπα στην πολη bardejov.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
λοιπον κλεισαμε για 29 δεκεμβρη διαμερισμα στο βελιγραδι με 280 ευρω.στις 2 ιανουαριου φευγουμε για βουδαπεστη οπου επισης κλεισαμε διαμερισμα με 195 ευρω.θα ειμαστε λογικα 4 ατομα.και στις 5 εχουμε ακομα 3 μερες μεχρι τις 8ιανουραιου που γυρναμε σαλονικα.σημειωση.ή παμε 5-6 μπρατισλαβα και στις 7 κανουμε μια διανυκτερευση καπου στα μισα-μπρατισλαβα/σαλονικα 12 ωρες, ή ξεκιναμε για καπου προς τα κατω και κανουμε 3 μερες εκει.τι προτεινετε????και το βασικοτερο προβλημα ειναι το οχημα.θα παμε οδικος.εχουμε 1400 αυτοκινητα και ενα 1600.κανενα δεν βολευει για τετοιο ταξιδι.θα νοικιασουμε σιγουρα.στο μπανανισταν που ζουμε βεβαια ψαχνω να βρω εταιρια που να επιτρεπει να βγουνε αυτοκινητα εξωτερικο.ειναι τρελοκομειο η κατασταση.εχετε να προτεινετε κατι???μιλαμε παντα για sw
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
λοιπον κλεισαμε για 29 δεκεμβρη διαμερισμα στο βελιγραδι με 280 ευρω.στις 2 ιανουαριου φευγουμε για βουδαπεστη οπου επισης κλεισαμε διαμερισμα με 195 ευρω.θα ειμαστε λογικα 4 ατομα.και στις 5 εχουμε ακομα 3 μερες μεχρι τις 8ιανουραιου που γυρναμε σαλονικα.σημειωση.ή παμε 5-6 μπρατισλαβα και στις 7 κανουμε μια διανυκτερευση καπου στα μισα-μπρατισλαβα/σαλονικα 12 ωρες, ή ξεκιναμε για καπου προς τα κατω και κανουμε 3 μερες εκει.τι προτεινετε????και το βασικοτερο προβλημα ειναι το οχημα.θα παμε οδικος.εχουμε 1400 αυτοκινητα και ενα 1600.κανενα δεν βολευει για τετοιο ταξιδι.θα νοικιασουμε σιγουρα.στο μπανανισταν που ζουμε βεβαια ψαχνω να βρω εταιρια που να επιτρεπει να βγουνε αυτοκινητα εξωτερικο.ειναι τρελοκομειο η κατασταση.εχετε να προτεινετε κατι???μιλαμε παντα για sw
γεια σου και παλι φιλε μου..
ενα πραγμα δεν καταλαβα..γιατι τι εχουν τα αυτοκινητα σας?τι αυτοκινητο χρειαζεται για να κανεις ενα οδικο ταξιδι στην ευρωπη?ειναι πολυ παλια με προβληματα?

το προγραμμα ειναι μια χαρα.αυτο που αρχικα ειχες σκεφτει..οποτε πατε και στην μπρατισλαβα για δυο μερες και στις 7/1 αφου γυριζεται απ την ιδια διαδρομη δεν εχεις καμια σουπερ επιλογη οποτε διανυκτερευστε στο νοβι σαντ..

ας πουν τη γνωμη τους και τα αλλα παιδια.θα ξερουν κατι περισσοτερο..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
η Μπρατισλαβα δεν ειναι για πανω απο 2 μερες(δηλαδη 1 διανυκτερευση) ..εγω δεν εχω καταλαβει γιατι δεν θελετε να παρετε το δικο σας αμαξι .. πιστευεις οτι το ενοικιαζομενο θα ειναι καλυτερο; το 1600 κυβικα τι αμαξι ειναι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom