Λίβανος Συρία βιζες για συρια και λιβανο

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
προς eva kas εχω ακομα λιγα μηνυματα και δεν μπορω να απαντησω προσωπικα. ευχαριστω για το καλως ορισμα ....φιλια
 

Evelpistos

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
βιρμανια
Τώρα αγχώθηκα..... Πετάω για Βηρυτό το ερχόμενο Σ/Κ κι είχα την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται βίζα. Πρέπει να κάνω κάτι τώρα? Προλαβαίνω ή τη βγάζω εκεί στο αεροδρόμιο?

Renata έχεις επισκεφθεί το Λίβανο? Ξέρεις κάτι για εκεί? Ευχαριστώ
Δεν χρειαζετε να βγαλεις Βιζα για Λιβανο.
μολις φτασειε στο αεροδρομιο την σου σφραγιζουν το διαβατηριο, σου δεινουν ""βιζα"" για ενα μηνα.

επισεις για Συρια μπορεις να παρεις βιζα στο συνορα,πληρωνοντας 20 ευρω

καλο ταξιδι
 

Evelpistos

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
βιρμανια
προς eva kas εχω ακομα λιγα μηνυματα και δεν μπορω να απαντησω προσωπικα. ευχαριστω για το καλως ορισμα ....φιλια
δεν χρειαζετε βιζα για Λιβανο,εαν πηγαινεις για τουρισμο σου δινουν βιζα για ενα μηνα μολις φτασεις δωρεαν.

για Συρια μπορεις να παρεις Βιζα στα Συνορα με 20 ευρω.....

θα πας με ταξι προφανως.....
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
thanks

ευχαριστω για την επιβεβαιωση , το ιδι ισχυει και για ιορδανια? αμα παω λεω να τα γυρισω ολα να κλεινω απο την περιοχη αυτη... αν μπορεις να δωσεις συμβουλες για τις μετακινησεις μεσα στην καθε χωρα θα βοηθουσες πολυ ...π.χ. απο δαμασκο -χαλεπι ή παλμυρα, απο αμμαν για πετρα , απο βηρυτο για σιδωνα ή μπααλμπεκ... ειναι γενικα ασφαλεις οι μετακινησεις και ευκολες ??
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Για την Ιορδανία και πριν από 13 χρόνια την βίζα την έπαιρνες και από τα σύνορα μια χαρά. Δεν νομίζω να έχει αλλάξει αυτό αλλά το καλύτερο να ρωτήσεις στην Πρεσβεία για σίγουρα. Κάνε μου όμως τη χάρη να τσεκάρεις πολύ καλά το θέμα της βίζας για Συρία . Επιμένω ότι τότε ήταν πολύ δύσκολο να πάρεις τη βίζα στα σύνορα και τρομερά χρονοβόρο. Κανένας δεν το έκανε . Τώρα τα πράγματα φυσικά και μπορεί να έχουν αλλάξει αλλά καλύτερα να είσαι σίγουρος. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τις μετακινήσεις γιατί πάντα είχαμε δικό μας αυτοκίνητο .Εκείνη την εποχή δεν μπορούσες και να ζήσεις εκεί διαφορετικά. Τα μέσα μαζικής μεταφοράς ήταν ανύπαρκτα. Όμως από τότε υπήρχαν ταξί που έκαναν το Βηρυτός - Δαμασκός. Το να νοικιάσεις ένα αυτοκίνητο το σκέπτεσαι; Δρόμοι ο.κ. και χωρίς πρόβλημα ασφάλειας.
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
ευχαριστω για τισ συμβουλες. εννοειται θα το ψαξω καλα πριν παω εκει κατω .δεν θελω να εχω απροοπτα...
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Έχω κανονίσει να πάω στη Βηρυτό με την Olympic Air (βρήκα προσφορά με ναύλο 1 ευρώ). Ρώτησα την πρεσβεία στην Αθήνα στο τηλέφωνο 210-6755873 και μου είπαν ότι βγάζεις visa στο αεροδρόμιο και την πληρώνεις 17 δολλάρια.
Επίσης αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει: σκέφτομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο και να επισκεφτώ εκτός από τη Βηρυτό, τις πόλεις Baalbek και Τρίπολη. Όποιες προτάσεις δεκτές.
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
δεν χρειαζετε βιζα για Λιβανο,εαν πηγαινεις για τουρισμο σου δινουν βιζα για ενα μηνα μολις φτασεις δωρεαν.

για Συρια μπορεις να παρεις Βιζα στα Συνορα με 20 ευρω.....

θα πας με ταξι προφανως.....
Έτσι ακριβώς ειναι η κατάσταση, απλώς οι Σύριοι τελωνιακοί θέλουν και το φιλοδώρημα τους για να μην σε καθυστερήσουν.....αν πας με ταξί sfakhania ο ταρίφας ξέρει τα κόλπα...!!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Έχω κανονίσει να πάω στη Βηρυτό με την Olympic Air (βρήκα προσφορά με ναύλο 1 ευρώ). Ρώτησα την πρεσβεία στην Αθήνα στο τηλέφωνο 210-6755873 και μου είπαν ότι βγάζεις visa στο αεροδρόμιο και την πληρώνεις 17 δολλάρια.
Επίσης αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει: σκέφτομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο και να επισκεφτώ εκτός από τη Βηρυτό, τις πόλεις Baalbek και Τρίπολη. Όποιες προτάσεις δεκτές.

Thanasi δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις visa...Θα το διαπιστώσεις εκεί...
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
thanks

φιλοι ευχαριστω για τις συμβουλες , γενικα καταλαβα οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολο να μπεις στη συρια , ολοι παντως προτεινετε ταξι για τις μετακινησεις και αυτο μου κανει λιγο εντυπωση .δεν παιζει αλλη συγκοινωνια? λεωφορειο π.χ. ?
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μπορεις να ζητησεις εξτρα πληροφοριες απο το e-mail: [email protected]
Το διαβατηριο σου να εχει ισχυ εξαμηνη και αν εχει σφραγιδα εισοδου στο Ισραηλ δεν σου επιτρεπουν εισοδο στη Συρια
Η πρεσβεια της Συριας στην Αθηνα ειναι Διαμαντιδου 61 Ψυχικο
 

dimtze

Member
Μηνύματα
90
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Syros, Crete, Sardenia
Ταξίδι-Όνειρο
Patagonia !!!
Λιγουρεύομαι ένα 4μέρο λίβανο μιας και βρήκα με aegean στα 110 euro
Έλα που έχω στο διαβατήριο visa isreael...εκτος τις έκδοσις νέου?
Υπάρχει κανα νεότερο η κάποια λύση για είσοδο στην χωρα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.753
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom