Ινδονησία βοήθεια για Ιάβα-Ινδονησία

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Καλημέρα σε όλη την παρέα.
Ήρθε και η δική μου σειρά να ζητήσω τη βοήθειά των ειδικών όσον αφορά την επίσκεψή μου την Ινδονησία τέλος αυτού του μήνα.
Δεν ήταν στο πρόγραμμα, απλά έκλεισα με την τρομερή προσφορά της Etihad με άφιξη Jakarta με 3 εβδομάδες παραμονή, και προσπαθώ να φτιάξω το πρόγραμμά μου με την βοήθεια σας.
Ξέρω ότι δεν είναι η κατάλληλη εποχή για Ινδονησία λόγω βροχών αλλά δυστυχώς μόνο τους χειμερινούς μήνες μπορώ να δραπετεύσω...
Έχουμε λοιπόν:
Προσανατολίζομαι για 2 εβδομάδες Μπαλί και έχω ήδη διαβάσει όλες τις ιστορίες και έχω αποφασίσει τι να κάνω εκεί σε συνδυασμό και με επίσκεψη στο lombok.
Η ερώτησή μου αφορά τον χρόνο που πρέπει αν αφιερώσω στην Ιάβα.
Αξίζει η διαμονή στην Jakarta για 2-3 ημέρες και έχει πράγματα να δείς εκεί?
Εχω την στο πρόγραμμα Yogyakarta για άλλες 2-3 ημέρες για να επισκεφθώ τους ναούς εκεί αλλά μήπως με απογοητεύσουν, μια και έχω επισκεφθεί το Angkor, και ισως πρέπει να διαθέσω τις υπόλοιπες ημέρες για κάτι άλλο (πχ ηφαίστειο Bromo)?
Τι άλλο θα μου προτείνατε στην Ιάβα?
Μήπως πρέπει να αφιερώσω λιγότερο χρόνο εκεί και να επισκεφθώ κάτι άλλο- πχ Gili?
Είναι εύκολες και ασφαλείς οι μετακινήσεις?
Περιμένω τις προτάσεις σας.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.538
Καλημέρα σε όλη την παρέα.
Ήρθε και η δική μου σειρά να ζητήσω τη βοήθειά των ειδικών όσον αφορά την επίσκεψή μου την Ινδονησία τέλος αυτού του μήνα.
Δεν ήταν στο πρόγραμμα, απλά έκλεισα με την τρομερή προσφορά της Etihad με άφιξη Jakarta με 3 εβδομάδες παραμονή, και προσπαθώ να φτιάξω το πρόγραμμά μου με την βοήθεια σας.
Ξέρω ότι δεν είναι η κατάλληλη εποχή για Ινδονησία λόγω βροχών αλλά δυστυχώς μόνο τους χειμερινούς μήνες μπορώ να δραπετεύσω...
Έχουμε λοιπόν:
Προσανατολίζομαι για 2 εβδομάδες Μπαλί και έχω ήδη διαβάσει όλες τις ιστορίες και έχω αποφασίσει τι να κάνω εκεί σε συνδυασμό και με επίσκεψη στο lombok.
Η ερώτησή μου αφορά τον χρόνο που πρέπει αν αφιερώσω στην Ιάβα.
Αξίζει η διαμονή στην Jakarta για 2-3 ημέρες και έχει πράγματα να δείς εκεί?
Εχω την στο πρόγραμμα Yogyakarta για άλλες 2-3 ημέρες για να επισκεφθώ τους ναούς εκεί αλλά μήπως με απογοητεύσουν, μια και έχω επισκεφθεί το Angkor, και ισως πρέπει να διαθέσω τις υπόλοιπες ημέρες για κάτι άλλο (πχ ηφαίστειο Bromo)?
Τι άλλο θα μου προτείνατε στην Ιάβα?
Μήπως πρέπει να αφιερώσω λιγότερο χρόνο εκεί και να επισκεφθώ κάτι άλλο- πχ Gili?
Είναι εύκολες και ασφαλείς οι μετακινήσεις?
Περιμένω τις προτάσεις σας.
Όσον αφορά τη Yogyakarta και τους ναούς εκεί (Borobudur και Prambanan), σίγουρα αξίζουν την επίσκεψη. Angkor βέβαια δεν είναι (τι είναι άλλωστε σαν το μεγαλείο του Angkor?), αλλά για μένα προσωπικά αξίζουν, ιδίως ο πρώτος. Δύο μέρες φτάνουν άλλωστε για να τους δεις, με το παραπάνω μάλιστα αφού θεωρητικά μπορείς να τους δεις και την ίδια μέρα (πρωϊ-απόγευμα). Δύο μερούλες όμως είναι ό,τι πρέπει, να δεις και λίγο τη πόλη, που δε λέει και πολλά για μένα, αλλά μπορείς να δεις π.χ. το Kraton στο ιστορικό κέντρο.

Από κει και πέρα δε ξέρω περισσότερα για την Ιάβα, αλλά έχω την ισχυρή υποψία ότι με σύνολο 3 βδομάδες στη διάθεσή σου, αυτές θα πρέπει να αφιερωθούν στο δίδυμο Μπαλί-Λομπόκ (και ΑΝ προλάβεις ίσως και λίγο παραπέρα, αλλά ΑΝ, για μένα οριακά προλαβαίνεις να χορτάσεις αυτά τα δύο). Εγώ προσωπικά αυτό θα έκανα στη θέση σου. Και όχι, στα Γκίλι μη πας, μέτρια και ακριβά χωρίς κανένα λόγο. Από Yogyakarta νομίζω πας και απευθείας αεροπορικώς στο Μπαλί, οπότε σου έρχεται ταμάμ. Κάτσε 1-2 μέρες ίσως πρωτεύουσα, 2 μέρες Yogyakarta και βουρ μετά για Μπαλί-Λομπόκ.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Περυσι την ιδια εποχη που θα πας πηγα Μπαλι-Λομποκ 29μερες.
Απο θεμα καιρου μην ανησυχεις στο Μπαλι,βρεχει μιση ωρα την ημερα και μετα σκαει ο τζιτζικας (μπορει να μην βρεξει και καθολου).

Στο Λομποκ ειναι ενα θεμα γιατι το φαινομενο της βροχης κραταει απο 1-3ωρες.
Τα Γκιλι ειναι πολυ μικρα τα γυρνας και με τα ποδια.
Στο trawagan που πηγα εχει τον περισσοτερο κοσμο και να σου πω δεν ξετρελαθηκα.
Nα πας ομως και αν θες πιο ησυχα να διαλεξεις το meno η το air.

Aπο Ιαβα δεν ξερω,περιμενω να μας πεις εσυ οταν επιστρεψεις.

Οτι αλλο θες ρωτα.:D
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Περυσι την ιδια εποχη που θα πας πηγα Μπαλι-Λομποκ 29μερες.
Απο θεμα καιρου μην ανησυχεις στο Μπαλι,βρεχει μιση ωρα την ημερα και μετα σκαει ο τζιτζικας (μπορει να μην βρεξει και καθολου).

Στο Λομποκ ειναι ενα θεμα γιατι το φαινομενο της βροχης κραταει απο 1-3ωρες.
Τα Γκιλι ειναι πολυ μικρα τα γυρνας και με τα ποδια.
Στο trawagan που πηγα εχει τον περισσοτερο κοσμο και να σου πω δεν ξετρελαθηκα.
Nα πας ομως και αν θες πιο ησυχα να διαλεξεις το meno η το air.

Aπο Ιαβα δεν ξερω,περιμενω να μας πεις εσυ οταν επιστρεψεις.

Οτι αλλο θες ρωτα.:D

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Αξίζει τελικά το Λομπόκ?
Που είναι οι πιο ωραίες παραλίες?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Αξίζει τελικά το Λομπόκ?
Που είναι οι πιο ωραίες παραλίες?
Το Λομπόκ αξίζει.διαβασε εδώ για να μην κουράζομε και τους άλλους.η παραλία που υπάρχει στο avatar της ιστοριας τα λεει όλα!!!καλο ταξίδι!
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...1%F3%DF%E1/25739-indonesia-lombok-island.html
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Αξίζει τελικά το Λομπόκ?
Που είναι οι πιο ωραίες παραλίες?
Το Λομποκ αν και ειναι διπλα στο Μπαλι δεν εχουν καμμια σχεση μεταξυ τους.
Μετα απο το Μπαλι που ειναι γεματο κοσμο οποια εποχη και να πας,οταν εφτασα στο Λομποκ ειπα....μα που πηγαν ολοι??
Ειναι αδειο απο κοσμο.
Η φυση ειναι το ιδιο με το Μπαλι,καταπρασινο...ορυζωνες κλπ.αλλα δεν υπαρχει η κουλτουρα του Μπαλι ναοι τελετες....καθοτι ειναι μουσουλμανικο νησι.

Η παραλια σενγκικι ειναι προτεινομενη για να μεινεις και εχει ακετες τουριστικες υποδομες, και αξιζει και μια βολτα στη Κουτα του Λομποκ που θα σου φανει σαν χωριο.
Αν φτασεις μεχρι εκει πηγαινε και μια βολτα μεχρι την παραλια tanjung.

Ολα τα αξιοθεατα του Λομποκ ειναι στην πρωτευουσα Ματαραμ που μπορεις να τα δεις ολα σε μιση μερα.
Εγω ειχα καθησει στο Λομποκ 9 μερες και τις θεωρω πολλες.
Αν σου αρεσει η περιπετεια μπορεις να κανεις και τρεκινγκ στο Ριτζανι,θες περιπου 3 μερες, εγω δεν το εκανα.

Ελπιζω να βοηθησα λιγο.:)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τρεις βδομάδες στην Ινδονησία? Και δύο εβδομάδες στο Μπαλί? Wow!

Εδώ που τα λέμε, διόλου παράξενο ν' αποφασίσει κάποιος κάτι τέτοιο - ειδικά αν διαβάσει όλα αυτά τα διθυραμβικά που έχουν γραφεί (για το Μπαλί) σ' ετούτο εδώ το φόρουμ. Εντάξει, αν πας πρώτη φορά στη Νοτιοανατολική Ασία, κι αυτός είναι ο πρώτος σου προορισμός, εντυπωσιάζεσαι. Ακόμη κι έτσι όμως, δύο εβδομάδες? Προσωπικά, το θεωρώ σπατάλη χρόνου ν' αφιερώσεις τόσες πολλές μέρες σ' έναν τόπο με αλλοτριωμένους κατοίκους που κοιτάζουν να εκμεταλλευτούν άγρια έως χυδαία (και πολλές φορές και να εξαπατήσουν - τόσο εξώφθαλμα που εξοργίζει ακόμη περισσότερο) τον τουρίστα. Ξέρω, ξέρω, κάποιοι θα πουν ότι αυτό συμβαίνει μόνο στο νότο, στο Ubud είναι διαφορετικά, στα μικρότερα μέρη δεν συμβαίνει αυτό, κλπ. κλπ. Πράγματι, το φαινόμενο της εκμετάλλευσης δεν είναι τόσο έντονο στα μικρότερα μέρη, ωστόσο, εξακολουθεί να είναι στοχευμένο, ενοχλητικό και η μικρότερη έντασή του δεν οφείλεται σε τίποτε άλλο παρά μόνον στην ύπαρξη λιγότερων τουριστών. Έτσι απλά.

Αλλά, ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

Δημήτρη, απ' ότι βλέπω στο προφίλ σου, έχεις επισκεφθεί Ταϋλάνδη, Καμπότζη και Βιετνάμ. Αν δεν έχεις μείνει σε κάποιες πόλεις απλά, αλλά έχεις περιηγηθεί στην επαρχία τους, τότε η φύση στο Μπαλί δε θα σου προσφέρει τίποτα καινούργιο. Οι ορυζώνες είναι παντού ίδιοι, οι μαϊμούδες ίδιες, η τροπική βλάστηση ίδια. Άντε, ίσως λίγο πιο "περιποιημένη" (δεν ξέρω αν αυτό είναι προτέρημα ή όχι). Αυτό που διαφοροποιεί την εικόνα είναι η διαφορετική θρησκεία (Ινδουϊσμός). Και (εν μέρει και εξ αυτής) η αρχιτεκτονική των οικιών. Πόσο θέλεις για να το "χορτάσεις" αυτό? Τρεις μέρες? Μια βδομάδα? Περισσότερο? Εσύ θ' απαντήσεις. Κατά τα άλλα, αν έχεις πάει Πουκέτ ή Σαμούι, θα ξέρεις τι θα συναντήσεις στο "ανεπτυγμένο" κομμάτι του νησιού.

Για τα Τζίλλι ή το Λόμποκ ισχύουν τα ίδια αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό. Τά' χουν πει και η renata και ο xenos, σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί τους. Η φύση στο Λόμποκ μου άρεσε περισσότερο. Πιο πλούσια, πιο πρωτόγωνη, πιο "αυθεντική". Ωστόσο, ο πλούσιος γείτονας αποτελεί το ίνδαλμα και ιδανικό των Λομποκ-ιανών - με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τη συμπεριφορά τους και την - ίσως - μελλοντική κατάληξή τους.

Οπότε, τι γίνεται με το πρόγραμμα? Κατ' αρχάς, διάβασε αυτήν την ιστορία για την Ιάβα, του συνονόματού σου, με τον οποίο συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό:

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E1%F3%DF%E1/21111-dirgahayu-ri-ke-65-a.html

Ακολουθεί η πρότασή μου (η οποία δεν είναι τίποτε περισσότερο από αυτό, μια ιδέα για το πώς μπορείς να εκμεταλλευτείς καλύτερα τον χρόνο σου, με βάση τα δικά μου γούστα και τις γνώσεις μου για πράγματα και καταστάσεις).

Η πτήση σου φτάνει στη Τζακάρτα αργά το μεσημέρι. Είναι άγνωστο πόσο θα φας για την έκδοση βίζας (από μισή έως τρεις ώρες, αν είσαι άτυχος ίσως και περισσότερο). Για την έκδοσή της θα δώσεις ένα 20-ευρο και θα πάρεις λίγα ρέστα σε ρουπίες. Γνώμη μου είναι να μη ρισκάρεις να κλείσεις πτήση την ίδια μέρα το βράδυ (έστω κι αν είναι μετά από 5 ώρες) είτε για Yogyakarta είτε για Surabaya (ή αλλού). Αν το κάνεις, και επιλέξεις την Air Asia, να ξέρεις ότι πρέπει ν' αλλάξεις τέρμιναλ, να πας στο 3, και αν βιάζεσαι μπορεί ν' αναγκαστείς να πληρώσεις μέχρι και 15 ευρώ για μια διαδρομή τριών χιλιομέτρων (το κανονικό είναι κάπου 3 ευρώ - πιασοκωλέ κι αυτό, αλλά έτσι είναι στα αεροδρόμια). Εννοείται ότι σήμανση δεν υπάρχει στο αεροδρόμιο και μέχρι να βρεις από πού θα φύγεις θα ταλαιπωρηθείς - κανείς δεν καταλαβαίνει ή δε θέλει να σου πει.

Οπότε, αφού θέλεις να μείνεις στη Τζακάρτα, καλύτερα είναι να πάρεις ένα Bluebird ταξί (τα πλέον αξιόπιστα, με ταξίμετρο, όλα σε γαλάζιο χρώμα - η ίδια εταιρεία δραστηριοποιείται και στο Μπαλί) και να πας στο κέντρο της πόλης (κόστος περίπου 20 ευρώ και μέχρι μία ώρα - ανάλογα την κίνηση).

Μια ικανοποιητική επιλογή για διαμονή είναι το ξενοδοχείο Mercure (κάπου 50 ευρώ το δωμάτιο). Πολή βολική τοποθεσία, με τη στάση του λεωφορείου απέναντι, το House of Holland (φημισμένη αλυσίδα αρτο-ζαχαροπλαστείων) επίσης απέναντι, κι ένα πολύ καλό κινέζικο εστιατόριο (όπου η ψαρόσουπα και οι γαρίδες είναι must, σε τεράστιες μερίδες και πάμφθηνες) στα 50 μέτρα δεξιά όπως βγαίνεις απ' το ξενοδοχείο, στην ίδια πλευρά του δρόμου, αμέσως μετά τη γέφυρα. Το ξενοδοχείο προσφέρει και μασάζ με 10-12 ευρώ την ώρα.

Αν έχεις χρόνο, μπορείς την ίδια μέρα να επισκεφθείς την Μπατάβια και το παλιό λιμάνι με τις τεράστιες σκούνες, εξαιρετικό σκηνικό για φωτογραφίες. Μπορείς να πας ακόμη και με τα πόδια (χαλαρά μέχρι μια ώρα δρόμος) και να πάρεις "μυρωδιά" κι από την πόλη. Αν μείνεις μέχρι το ηλιοβασίλεμα, μην το επιχειρήσεις να επιστρέψεις με τα πόδια. Μόνο με ταξί. Όχι ότι υπάρχει κίνδυνος πραγματικός, αλλά όσο νά' ναι σκιάζεσαι λίγο σε σκοτεινούς δρόμους με σκιές και χωρίς κίνηση στη συγκεκριμένη περιοχή.

Η Τζακάρτα έχει τη φήμη της άσχημης κι επικίνδυνης πόλης. Εγώ δεν αντιλήφθηκα κάτι τέτοιο. Μπορείς να της αφιερώσεις άλλες δύο (τις τελευταίες) διανυκτερεύσεις πριν την αναχώρησή σου για τα πάτρια εδάφη.

Τη δεύτερη μέρα μπορείς ν' αναχωρήσεις για Yogyakarta είτε με το τραίνο (προτίμησε την Α' θέση) είτε αεροπορικώς. Για εκεί πετάνε οι Garuda, Air Asia, Lion Air (ίσως και κάποιες από τις Merpati, Batavia Air, Mandala Air - δεν τό' χω ψάξει). Φτηνότερη και απόλυτα αξιόπιστη (εκτός κάποιων μικρο-καθυστερήσεων) η Air Asia. Προτεινόμενες μέρες διαν/σης στη Τζότζα (έτσι την λένε εκεί) δύο ή τρεις.

Την τρίτη μέρα μπορείς να κάνεις μιαν ημερήσια εκδρομή (με αυτοκίνητο με οδηγό, κόστος περίπου 40 ευρώ τη μέρα, ξέρω έναν εξαιρετικό - αν ενδιαφέρεσαι) περιλαμβάνοντας το Borobudur, το ηφαίστειo Merapi και τους αμμόλοφους (δεν είναι σαν του Βιετνάμ, αλλά είναι ενδιαφέροντες) στα νότια με την παραλία της Parangtritis. Το βράδυ μπορείς να πας στην παράσταση των μπαλέτων του Σουλτάνου στο Prambanan. Ωραία παράσταση, ένα 25-άρι το εισιτήριο (το βγάζεις απ' το γραφείο τουρισμού στην κεντρικό δρόμο της Τζότζα), σε πάνε με πουλμανάκι που σε παίρνει και σ' αφήνει στο ξενοδοχείο. Στην τιμή περιλαμβάνεται και σνακ με καφέ στο θέατρο.

Αν δεν φύγεις την επόμενη μέρα, μπορείς να επισκεφθείς το Dieng Plateau. Αν φύγεις, μπορείς να την κάνεις για Surabaya, επισκεπτόμενος το πρωί το Prambanan και μετά το Solo (Surakarta) καθ' οδόν. Δύσκολη και κουραστική διαδρομή, θα σου φάει όλη τη μέρα (με ΙΧ). Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ίδιο οδηγό, την κάνει αυτήν τη δουλειά. Στη Surabaya μπορείς να μείνεις στο ξενοδοχείο Ibis (με κάπου 30 ευρώ) στην όμορφη παλιά πόλη όπου μπορείς να κάνεις μιαν υπέροχη νυκτερινή βόλτα.

Την άλλη μέρα μπορείς να πάρεις το δρόμο για το ηφαίστειο του Bromo. Επιβάλλεται μια μικρή παράκαμψη για να επισκεφθείς ένα (ιδιωτικό) πανέμορφο πάρκο - ζωολογικό κήπο, όπου κυκλοφορείς με το αυτοκίνητο (τα ζώα είναι ελεύθερα) αλλά τα βλέπεις όλα. Αξίζει πραγματικά.

Διανυκτέρευση στο Lava View Lodge (περίπου 40 ευρώ). Την άλλη μέρα (3 π.μ.) αναχώρηση για "ανατολή στο ηφαίστειο" και επίσκεψη του κρατήρα (περπατάς στο χείλος του). Αφού ασχολείσαι με τον αθλητισμό, τα 250 κατακόρυφα σκαλοπάτια μάλλον δε θα σε δυσκολέψουν ιδιαίτερα! :)

Επιστρέφοντας απ' το ηφαίστειο, μπορείς ν' αναχωρήσεις για το Mount Ijen, το άλλο ηφαίστειο στ' ανατολικά που λένε (εγώ δεν έχω πάει) ότι είναι πολύ καλύτερο (και διαφορετικό). Εκεί μάλλον θα χρειαστείς 2 διαν/σεις.

Από 'κει μπορείς να πας στο Banyuwangi (Ketapan) απ' όπου θα πάρεις το φέρρυ για το Μπαλί. Αν δεν πας στο Ijen, μπορείς να επιστρέψεις απ' το Bromo στη Surabaya και να πετάξεις από 'κει για το Μπαλί.

Για το Μπαλί τα είπαμε. Είναι προτιμότερο να μείνεις στο Ubud. 3-4 βράδυα οπωσδήποτε. Θα το έχεις σαν σημείο εκκίνησης για τις εκδρομές σου. Θα πας και στο νότο, φυσικά, αν σου γυαλίσει κι εκεί, κανονίζεις επί τόπου. Ανάλογα με το πόσο θα σου αρέσει και πόσο θα μείνεις εκεί, έχεις και τις επιλογές για περαιτέρω.

Μπορείς, π.χ. να πάρεις το γρήγορο για Gilli Trawangan, να κάνεις το γύρω του (δυόμισυ ώρες), να συνεχίσεις Gilli Air αυθημερόν και να καταλήξεις (με τη βάρκα της γραμμής) απέναντι στο Lombok και στο Senggigi για διαμονή. Για το Λόμποκ δε νομίζω ότι θα χρειαστείς περισσότερες από 5 μέρες (ακόμη κι αν δεν ανέβεις στο Ριτζιάνι, αξίζει να πας μέχρι το χωριό απ' όπου αρχίζει η διαδρομή για την ανάβαση (9 ώρες) και να κάνεις μπάνιο στον καταρράκτη).

Ωστόσο, εγώ θα σου πρότεινα να "χωρέσεις" στο χρόνο σου τουλάχιστον ένα τριήμερο για μια κρουαζιέρα στο Komodo και στη Rinca για να δεις τους περίφημους δράκους αλλά και τις ιπτάμενες αλεπούδες (το βράδυ). Το κλου αυτής της κρουαζιέρας είναι το νησί Misa (με τους τσιγγάνους της θάλασσας) - όλα τα λεφτά. Από το Denpasar για Labuanbajo πετάει η Trans Nusa (πολλές φορές σε κοινό κωδικό με την Batavia).

Αν θέλεις κάτι σε πιο "άγρια δύση" (αν κι εδώ είναι στ' ανατολικά! :) ), τότε θ' αφιερώσεις περισσότερο χρόνο (αν μπορείς) σε Flores και Subawa. Εκεί φίλε μου είναι το ζουμί! ;)

Και για να σε "αποτελειώσω", ξέχνα Μπαλί και Λόμποκ, διάβασε την ιστορία του hydronetta:

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E1%F3%DF%E1/19874-%EF-%E8%DC%ED%E1%F4%EF%F2-%F3%F4%E7%ED-tana-toraja-%ED%FC%F4%E9%EF-sulawesi-%E9%ED%E4%EF%ED%E7%F3%DF%E1.html

με βάση τη Surabaya, πήγαινε στο Sulawesi και στα δύο τελευταία που σου είπα πιο πάνω. :haha:

Απ' όλα τα μέρη που ανέφερα πιο πάνω, πάντως, φθηνότερη όλων ήταν η Ιάβα (και για μένα πιο ενδιαφέρουσα από Μπαλί και Λόμποκ) και οι Τζαβανέζοι οι φιλικότεροι όλων.

Καλά να περάσεις όπου κι αν καταλήξεις!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Eυχαριστώντας τον babaduma που σε παρέπεμψε στην ιστορία μου, εγώ θα σου έλεγα αν έχεις κάποια διάθεση περιπέτειας να κάνεις όλο το Sulawesi. Aπό Tana Toraja να πας βόρεια στα νησιά Togian και να καταλήξεις Manado αν σου αρέσουν οι καταδύσεις.
2 εβδομάδες Μπαλί είναι πολύ εκτός αν επιλέξεις διαμονή σε διαφορετικά τμήματα του νησιού και έτσι δεις και τα λιγότερο τουριστικά. Για Λομπόκ και Τζακάρτα δεν ξέρω γιατί δεν πήγα. Η Yogyakarta θέλει μαξιμουμ 2 μέρες και αραχτά. Μη χάσεις το μπαλέτο. Από τους 2 ναούς εντυπωσιακότερος ο Borobudur γιατί δεν θυμίζει τόσο έντονα Angkor. Υπάρχουν βέβαια και η Δυτική Γουινέα και η Σουμάτρα αν έχεις ακόμα μεγαλύτερη διάθεση για περιπέτεια
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τον χρόνο σας και για τις συμβουλές σας .
Τα μακρινά ταξίδια τα κάνω παρέα με τον κολλητό μου-συνήθως έχουν διάρκεια γύρω στον ένα μήνα-και παρόλο τις διαφορές μας και τις διαφωνίες που μπορεί να έχουμε στον καταρτισμό ενός προγράμματος συμφωνούμε στο βασικό: το ταξίδι μας πρέπει να περιλαμβάνει και μεγάλο διάστημα χαλάρωσης και ξεκούρασης αφού έρχεται μετά από μια δύσκολη και επίπονη επαγγελματική σαιζόν. Συμφωνούμε ότι δεν μπορούμε να δούμε τα πάντα σε ένα προορισμό και το πρόγραμμά μας δεν μπορεί να περιλαμβάνει επισκέψεις επι τροχάδην...
Δυστυχώς η συγκεκριμμένη προσφορά μας περιόριζε με επιστροφή στις 14/12 οπότε το μεγαλύτερο διάστημα που μπορούσαμε να κλείσουμε ήταν 3 εβδομάδες οι οποίες είναι πολύ λίγες για μια τεράστια χώρα, όπως η Ινδονησία, οπότε πρέπει να διαλέξουμε μερικά μέρη να δούμε και τα υπόλοιπα τα αφήνουμε για μια επόμενη επίσκεψη.
Η επίσκεψή μας στο Μπαλί μας προβλημάτιζε πάντα μια και δεν έχει ωραία θάλασσα, όπως έχω διαβάσει και μου έχουν πει όσοι έχουν πάει. Είπαμε φέτος να πάμε να το δούμε από κοντά για να σχηματίσουμε ιδία άποψη σε συνδυασμό και με επισκέψεις στα γύρω νησιά, αφιερώνοντας του δύο εβδομάδες αν και φοβόμουν ότι ήταν πολλές σε σύνολο.
Το πρόγραμμα που είχα στο μυαλό μου ήταν αυτό που πρότεινε ο GTS: από την στιγμή που η είσοδος είναι στην Ιάβα να αφιερώσω 2 ημέρες στην Jakarta και 2 ακόμα στη Yogyakarta και μετά τις υπόλοιπες στο Μπαλί και Λομπόκ.
Ήρθε μετά ο xenos και η renata και με έβαλαν σε σκέψεις αναθεώρησης. Μήπως τελικά το Μπαλί δεν είναι τόσο χάλια και αξίζει να αφιερώσω όλο την διαμονή εκεί σε συνδυασμό με το Λομπόκ?
Περίμενα όμως τις απαντήσεις του babaduma και του hydronetta με ανυπομονησία και νάτες! Λίγο πολύ συμφωνούν ότι το Μπαλί δεν αξίζει για παραπάνω από μία εβδομάδα και ότι το ζουμί είναι αλλού- να πω την αλήθεια περίμενα αυτή την απάντηση- και με προβλημάτισαν αρκετά. Αν ταξίδευα μόνος μου σίγουρα θα ακολουθούσα κατά γράμμα τις συμβουλές τους αλλά...
Αυτό που θα προτείνω μετά απο αυτά στον φίλο μου είναι ένα πιο ελεύθερο πρόγραμμα κατά το οποίο θα αποφασίζουμε επι τόπου αν θα μείνουμε παραπάνω ή θα προχωρήσουμε στο επόμενο, άλλωστε κάτι ανάλογο έχουμε εφαρμόσει με επιτυχία σε παλιότερα ταξίδια μας. Θα μείνουμε μια ημέρα Jakarta και την επομένη πετάξουμε για Μπαλί- αν δεν κολήσουμε με την Βίζα και μπορέσουμε να φύγουμε αμέσως ακόμα καλύτερα.
Στο Μπαλί θα μείνουμε σίγουρα μία εβδομάδα και θα αποφασίσουμε εκεί αν αξίζει για το παραπάνω. Αν μας απογοητεύσει τότε θα δοκιμάσουμε το Λομπόκ και μετά πάμε πιο ανατολικά. Αν όχι μένουμε εκεί περισσότερο και αφήνουμε τα ανατολικότερα για άλλη φορά.
Την Ιάβα θα την δούμε στην επιστροφή μας. Ο χρόνος που θα έχουμε θα εξαρτάται τι πρόγραμμα θα έχουμε ακολουθήσει . Αν τα μικρότερα νησιά είναι του γούστου μας τότε θα μείνει αυτή στο περίμενε για την επόμενη βόλτα μας....
Βέβαια μέχρι να φύγουμε έχουμε μία εβδομάδα για αναθεωρήσεις και πολλά θα εξαρτηθούν και από τον καιρό. Αν είναι βροχερός κατά την άφιξή μας ίσως αναβάλουμε για μερικές μέρες το Μπαλί...Ίδωμεν
Παρατηρήσεις και διορθώσεις δεκτές στα παραπάνω, σας ευχαριστώ θερμά.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εχοντας αρκετο χρονο στη διαθεση σου,αυτονομια και ένα μονο συνταξιδιώτη,αυτα ειναι απο μονα τους τα μεγαλύτερα ατου για ενα μακρυνο ταξίδι!
οτι και αν επιλεξετε ειμαι σιγουρη οτι θα περάσετε τέλεια..
αυτο το βλέποντας και κανοντας ειναι το καλύτερο εχοντας κατα νου τις πληροφορίες των ανθρώπων που έχουν παει πολλακις κατα κεί..
θα έχετε σύμμαχους την δροσια του καιρού,την ασφαλεια της χωρας και την ταξιδιωτική σας επιθυμια!
διαπίστωσα μια ωριμότητα στην εισαγωγη σου και ειμαι σιγουρη οτι γυρνώντας θα έχομε να ακούσουμε τα καλύτερα!!
καλο ταξίδι !!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ενα ενα μουρχονται..
στο λομπόκ μείνε στην kuta στο νοτο.ειναι η μονη περιοχή που έχει καπως εξελιχθει τουριστικα και θα ειναι το ορμητήριο σας για την εξερευνηση του κομματιου αυτού..
νοίκιασε παντού παπί..ειναι απαραίτητο!!
η φιλοξενια και το χαμογελο των ανθρωπων εκει ειναι μοναδικα!!
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
ενα ενα μουρχονται..
στο λομπόκ μείνε στην kuta στο νοτο.ειναι η μονη περιοχή που έχει καπως εξελιχθει τουριστικα και θα ειναι το ορμητήριο σας για την εξερευνηση του κομματιου αυτού..
νοίκιασε παντού παπί..ειναι απαραίτητο!!
η φιλοξενια και το χαμογελο των ανθρωπων εκει ειναι μοναδικα!!

renata σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τις ευχές σου.
Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα μείνω στην Kuta στο Λομπόκ και απο κει θα γίνονται οι εξορμήσεις.
Όσον αφορά τις μετακινήσεις σίγουρα θα νοικιάσουμε μηχανάκια αν και κάπου διάβασα ότι στο Μπαλί σταματούν τους τουρίστες και τους γράφουν αν δεν έχουν διεθνές δίπλωμα οδήγησης- και ποιος βγάζει τώρα τέτοιο δίπλωμα..
Ελπίζω να μην είναι έτσι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom