Αλβανία Κροατία Μαυροβούνιο Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβενία βοήθεια για road trip Αλβανία μαυροβούνιο κροατία σλοβενία σερβία σκόπια

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
επιτέλους η απόφαση πάρθηκε. Αύγουστος στα Βαλκάνια και όχι στην Ελλάδα. οποιαδήποτε πληροφορία (tips ουρές στα τελωνία φαγητό διόδια μπλόκα ?αν δέχονται περιεργα κλπ) ευπρόσδεκτη
οι πόλεις που θα διανυκτερεύσουμε είναι 2 ημέρες budva - 2 ημέρες ντουμπρόβνικ - 2 ημέρες σπλιτ - 2 ημέρες λουμπλιάνα και 2 ημέρες βελιγράδι. το γνωρίζω ότι θα φαω μεγάλη ταλαιπώρια με τα χλμ αλλα χαλάλι. εννοείται ότι ξενοδοχεία έχουν κλειστεί αν και τα βρήκα ψιλοακριβά (τι στον κόρακα όλη η ευρώπη κατέβηκε βαλκάνια;).
μεγάλη απορεία μου. επειδή είναι η πρώτη φορά που θα βγω με αυτοκίνητο εκτός ΕΕ αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την διαδικασία με την visa στα σύνορα (αλβανία σκόπια)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
επιτέλους η απόφαση πάρθηκε. Αύγουστος στα Βαλκάνια και όχι στην Ελλάδα. οποιαδήποτε πληροφορία (tips ουρές στα τελωνία φαγητό διόδια μπλόκα ?αν δέχονται περιεργα κλπ) ευπρόσδεκτη
οι πόλεις που θα διανυκτερεύσουμε είναι 2 ημέρες budva - 2 ημέρες ντουμπρόβνικ - 2 ημέρες σπλιτ - 2 ημέρες λουμπλιάνα και 2 ημέρες βελιγράδι. το γνωρίζω ότι θα φαω μεγάλη ταλαιπώρια με τα χλμ αλλα χαλάλι. εννοείται ότι ξενοδοχεία έχουν κλειστεί αν και τα βρήκα ψιλοακριβά (τι στον κόρακα όλη η ευρώπη κατέβηκε βαλκάνια;).
μεγάλη απορεία μου. επειδή είναι η πρώτη φορά που θα βγω με αυτοκίνητο εκτός ΕΕ αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την διαδικασία με την visa στα σύνορα (αλβανία σκόπια)
Έκανα περισυ ένα παρόμοιο ταξίδι.
- Η διαδικασία στα σύνορα είναi απλούστατη: Ακολουθείς τυφλά ότι σου λένε να κάνεις. Στην Κακαβιά, πας πληρώνεις σε ένα γκισε, και στο τέλος φέυγεις με ένα χαρτί που πρέπει να παραδώσεις βγαίνοντας από τη χώρα. Στη fyrom δεν κατεβαίνεις καν από το αυτοκίνητο, απλά σου σφραγίζουν ένα χαρτάκι που πρέπει να έχεις μέσα στο διαβατήριο μέχρι την έξοδο.
- Τα ξενοδοχεία στο Μαυροβούνιο, αν δεν τα έχεις κλείσει θα κλάψεις. Πάντως μακράν το πιο ενδιαφέρον παραλιακό μέρος είναι το Kotor (αλλά και budva, sv. stefan, petrovac, bar κάτι λένε). Αλλά επ' ουδενί μην παραλείψεις τη Rijeka Crnojevica (δες Flickr: taver's stuff tagged with rijekacrnojevica , αλλά η πραγματική εικόνα που αντικρύζεις είναι 10 φορές ποιο εντυπωσιακή!)
- Έχεις παραλείψει εντελώς το Zagreb. Λάθος. Για μένα είναι η πιο ενδιαφέρουσα πρωτεύουσα στα Βαλκάνια, και ένας από τους πιο υποτιμημένους προορισμούς στην Ευρώπη.

Ρίξε μια ματιά στα:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%EB%EC%E1%F4%E9%EA%DD%F2-%E1%EA%F4%DD%F2.html (ο ipanag γράφει για το ταξίδι που είμασταν μαζί)
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F4%E7%F2-%E1%E4%F1%E9%E1%F4%E9%EA%DE%F2.html
Collection: Western Balkans 2008

Κι αν έχεις απορίες εδώ είμαστε.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Συμφωνώ απόλυτα για το Ζάγκρεμπ. Δεν ξέρω αν είναι η πιο ενδιαφέρουσα αλλά σίγουρα μια πάρα πολύ όμορφη πόλη. Υποτιμημένη ίσως από τους Έλληνες. Το 2003 που πήγα είδα πάρα πολλούς κεντροευρωπαίους. Και εκεί κοντά το πανέμορφο Samobor.
Εγώ κινήθηκα τότε από Ιταλία προς τα νότια. Καμμία απολύτως διαδικασία από τότε. Ούτε από Ιταλία Σλοβενία, ούτε Σλοβενία Κροατία. Μικρότερη διαδικασία από τα διόδια! Καλά να περάσεις και είναι σίγουρο οτι θα το ευχαριστηθείς. Να προσέχεις μόνο τους δρόμους και τους Βαλκάνιους οδηγούς.
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
στα τελωνία και δεδομένου ότι θα παω Αυγουστο λέτε να έχει ουρές;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
στα τελωνία και δεδομένου ότι θα παω Αυγουστο λέτε να έχει ουρές;
Τα τελωνεία ειδικά μην τα σκέφτεσαι. Πρέπει να σε βάλουν στόχο για να έχεις πρόβλημα (σχεδόν ποτέ δε συμβαίνει αυτό), αλλά και τότε μάλλον με 10 ευρώ στον τελωνειακό, καθάρισες... :) Στα διαβατήρια θα κολλήσετε όμως (ιδίως μπαίνοντας σε Κροατία και Σλοβενία).
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Είδα ξεκινάς τις διανυκτερεύσεις σου απο Budva. Υπολογίζεις δηλαδή σε μια μέρα να περάσεις Φυρομακεδονια και Αλβανία χωρίς στάση και να κοιμηθείς Μαυροβούνιο;
Αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο... Το οδικό δίκτυο στην Αλβανία είναι πολύ δυσκολο, έως και πρωτόγονο σε μερικά σημεία και θα σε καθυστερήσει αφάνταστα, υπολογιζε μεση ταχυτητα 60χαω για να εχεις μια αισθηση του χρονου που θα χρειαστεις για να διασχισεις την Αλβανια... Αν παρακάμψεις την Αλβανία και επιχειρήσεις να περασεις μεσα απο Κόσοβο, εκεί θα χρειαστεί να πληρώσεις αρκετά για την υποχρεωτική έξτρα ασφάλιση γιατί κανενας ασφαλιστικος φορεας δεν εκδιδει πρασινη καρτα για εκει.
Γνώμη μου είναι πώς αν εχεις τον χρονο αξίζει μια διανυκτερευση στην Οχρίδα και μία στα Τίρανα πριν μπεις Μαυροβούνιο..
Πληροφοριακα, η Αλβανία έχει σταματήσει να ζητάει τα 10ευρω που απαιτούσε πριν για την είσοδο στη χώρα απο καθε ατομο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είδα ξεκινάς τις διανυκτερεύσεις σου απο Budva. Υπολογίζεις δηλαδή σε μια μέρα να περάσεις Φυρομακεδονια και Αλβανία χωρίς στάση και να κοιμηθείς Μαυροβούνιο;
Ε, δε μας λέει από που ξεκινάει, οπότε υποθέτω το έχει μελετήσει. Πάντως αν ξεκινάει απο Ιωάννινα, βγαίνει μια χαρά Budva σε μια μέρα (πηγαίνοντας σαν βρεγμένη κότα στην Αλβανία).
Πάντως η λογική διαδρομή και από την υπόλοιπη Ελλάδα, τώρα που υπάρχει η Εγνατία, είναι από Ιωάννινα - Κακαββιά (όχι fyrom).
 

bledikorcari

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Ο δρομοσ ειναι μια χαρα ρε παδια στιν Αλβανια. εχει φτιαχτει μια χαρα ΤΟ οδικο δικτυο,ειδικα ΤΟ κεΝτρικο που ενονει τιν νοτια ΜΕ τιν βορεια Αλβανια ΚΑΙ παει προσ Μαυροβουνειο.
εγω θα σου ελεγα αν ειναι για αυγουστο μηνα ΝΑ μιν περασεισ ΑΠΟ Κακαβια γιατι θα εχει πολυ κοσμο αλλα περνα ΑΠΟ Κρυσταλλοπιγη.
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Ε, δε μας λέει από που ξεκινάει, οπότε υποθέτω το έχει μελετήσει. Πάντως αν ξεκινάει απο Ιωάννινα, βγαίνει μια χαρά Budva σε μια μέρα (πηγαίνοντας σαν βρεγμένη κότα στην Αλβανία).
Πάντως η λογική διαδρομή και από την υπόλοιπη Ελλάδα, τώρα που υπάρχει η Εγνατία, είναι από Ιωάννινα - Κακαββιά (όχι fyrom).
Σωστά από άρτα φεύγω γι αυτό υπολογίζω ότι αν φύγω 5 το πρωί ή και ποιο γρήγορα να έχω φτάσει κάποια λογική ώρα budva.
από φαγητά και τιμές τι λεει η περιοχή;
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Είδα ξεκινάς τις διανυκτερεύσεις σου απο Budva. Υπολογίζεις δηλαδή σε μια μέρα να περάσεις Φυρομακεδονια και Αλβανία χωρίς στάση και να κοιμηθείς Μαυροβούνιο;
Αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο... Το οδικό δίκτυο στην Αλβανία είναι πολύ δυσκολο, έως και πρωτόγονο σε μερικά σημεία και θα σε καθυστερήσει αφάνταστα, υπολογιζε μεση ταχυτητα 60χαω για να εχεις μια αισθηση του χρονου που θα χρειαστεις για να διασχισεις την Αλβανια... Αν παρακάμψεις την Αλβανία και επιχειρήσεις να περασεις μεσα απο Κόσοβο, εκεί θα χρειαστεί να πληρώσεις αρκετά για την υποχρεωτική έξτρα ασφάλιση γιατί κανενας ασφαλιστικος φορεας δεν εκδιδει πρασινη καρτα για εκει.
Γνώμη μου είναι πώς αν εχεις τον χρονο αξίζει μια διανυκτερευση στην Οχρίδα και μία στα Τίρανα πριν μπεις Μαυροβούνιο..
Πληροφοριακα, η Αλβανία έχει σταματήσει να ζητάει τα 10ευρω που απαιτούσε πριν για την είσοδο στη χώρα απο καθε ατομο.
το θέμα με τους δρόμους στην Αλβανία είναι πάντος ένα θέμα. έχω ακούσει πολές και διαφορετικές απόψεις σχετικά με αυτό. Πάντος το ταξίδι θα γίνει με ένα toyota corolla της γυναίκας μου !!! ας ελπίσω να με βγάλει

κάτι άλλο ακόμη είναι και με την τροχαία της Αλβανίας (ή και τον άλλον χωρών που θα διασχίσω), γνωρίζει κανείς αν είναι ιδιαίτερα αυστηροί με όρια ταχύτητας, προσπεράσεις κλπ.
ΑΑΑ και το τελευταίο αν γνωρίζει κανείς ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα GPS για Αλβανία γιατί απ ότι έχω δει πρέπει να έχει την χειρότερη χαρτογράφηση παγκοσμίος
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Αν θελεις να το κανεις σωνει και καλα αυθημερον, να προσεξεις λιγο και στο τελευταιο κομματι οταν θα εισαι στο Μαυροβουνιο, θα εισαι κουρασμενος και ο δρομος Ποντγκόριτσας-Μπούντβα ειναι λιγο δυσκολος (ανεβαινεις-κατεβαινεις βουνο)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σωστά από άρτα φεύγω γι αυτό υπολογίζω ότι αν φύγω 5 το πρωί ή και ποιο γρήγορα να έχω φτάσει κάποια λογική ώρα budva.
Θα έχεις φτάσει σίγουρα, απλά θα κουραστείς. Στην Αλβανία υπολόγιζε ότι θα πρέπει να κινείσαι το πολύ με τα όρια ταχύτητας (13 μπλόκα τροχαίας συναντήσαμε μέχρι να διασχίσουμε τη χώρα). Πέρισυ είχαμε κολλήσει και σε κάτι έργα που ξαναφτιάχνανε το δρόμο (λογικά φέτος έχουν τελειώσει, αν και ποτέ δεν ξέρεις, ελληνικές εταιρίες τα κάνανε...), και ξεκινώντας 09:30 από Δελβινάκι είμασταν στο Bar στις 19:00. Από κει η Budva είναι κανα μισάωρο - οι χρόνοι είναι από μνήμης...

από φαγητά και τιμές τι λεει η περιοχή;
Απλά πράγματα, και όχι και πολύ φτηνά. Κάτι σαν Ελληνικά νησιά (για το Μαυροβούνιο μιλάω). Υπάρχουν και καλύτερες επιλογές, αλλά δεν ξέρω αν είσαι διατεθειμένος να τις αναζητήσεις. Καλύτερα βγάλτη πρόχειρα στο Μαυροβούνιο και άφησε τις γαστριμαργικές απολαύσεις για το Dubrovnik - όπου, παραδόξως, όπου και να φας μέσα στην παλιά πόλη θα φας εξαιρετικά.

Για Αλβανία, καλύτερα φάε καλό πρωινό και κάνε απλά μια στάση για καφέ στο Durres - όχι ότι δεν έχει φαγητό, αλλά δε θες να κόψεις τη μέρα σου και να βαρύνεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom