Αλβανία Κροατία Μαυροβούνιο Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβενία βοήθεια για road trip Αλβανία μαυροβούνιο κροατία σλοβενία σερβία σκόπια

Μηνύματα
109
Likes
169
Καλοκαίρι σχεδιάζω να πάω ταξίδι στην Σλοβενία με την μηχανή.
Σύνολο: 2900κμ - 7ημέρες
Η διαδρομή θα είναι:
Ελλαδα - Σκόπια - Σερβία - Κροατία - Σλοβενία - Κροατία - Βοσνία - Μαυροβούνιο - Αλβανία - Ελλάδα.

Τι θα χρειαστώ από έγγραφα και σε ποιές χώρες θα συναντήσω δυσκολίες στα σύνορα.
Μόνο με την ταυτότητα και πράσινη κάρτα περνάω τα σύνορα?
Αυτο,καινουρια ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες,και πρασινη καρτα.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Αυτο,καινουρια ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες,και πρασινη καρτα.
πολυ ωραιο ταξιδι , το εχω κανει αρκετες φορες με μηχανη, η πολη Σκοπια δεν αξιζει ιδιαιτερα και θα σου προτεινα να πας απο Φλωρινα στη Οχριδα και μετα να μεινεις Νις η Βελιγραδι, Κροατια αξιζει να πας να μεινεις στο παρκο Plitvice , Βοσνια αξιζει πολυ το Μοσταρ και η Μπανια λουκα και η Αλβανια, ειναι ομορφη , φιλοξενη και φθηνη, χωρις κινδυνους με οδηγους οχι καλους , αλλα σαν τους Ελληνες...
Οταν αποφασισεις , θα σου πω μερικα ασφαλη για την μηχανη ξενοδοχεια , που εχω μεινει
ειναι σιγουρο οτι θα ξαναπας...
οΑυγουστος δεν ειναι καλη εποχη , αν μπορεσεις αρχες Ιουλιου ειναι καλυτερα...
 

GrigorisKt

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
πολυ ωραιο ταξιδι , το εχω κανει αρκετες φορες με μηχανη, η πολη Σκοπια δεν αξιζει ιδιαιτερα και θα σου προτεινα να πας απο Φλωρινα στη Οχριδα και μετα να μεινεις Νις η Βελιγραδι, Κροατια αξιζει να πας να μεινεις στο παρκο Plitvice , Βοσνια αξιζει πολυ το Μοσταρ και η Μπανια λουκα και η Αλβανια, ειναι ομορφη , φιλοξενη και φθηνη, χωρις κινδυνους με οδηγους οχι καλους , αλλα σαν τους Ελληνες...
Οταν αποφασισεις , θα σου πω μερικα ασφαλη για την μηχανη ξενοδοχεια , που εχω μεινει
ειναι σιγουρο οτι θα ξαναπας...
οΑυγουστος δεν ειναι καλη εποχη , αν μπορεσεις αρχες Ιουλιου ειναι καλυτερα...
Όταν λέτε καινούργια ταυτοτητα εννοείτε την πλαστική που βγάζουν τώρα ή την κλασσική πλαστικοποιημένη αρκεί να έχει λατινικούς χαρακτήρες?
Όλη αυτή η διαδρομή γίνεται μόνο με ταυτότητα και πράσινη κάρτα?
Σκέφτομαι να πάω κατά τον Σεπτέμβρη.
Από αξιοθέατα εκτός από Σλοβενία που θα κάτσω 2 μέρες και θα την γυρίσω,στις υπόλοιπες χώρες θα σταματάω μόνο για ξεκούραση και διανυκτερευση,οπότε θα βλέπω ότι προλαβαίνω στα ενδιάμεσα.
Έχω βγάλει ενα συγκεκριμένο δρομολόγιο.Απο εκεί και πέρα κάνουμε αλλαγές στην πορεία.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Όταν λέτε καινούργια ταυτοτητα εννοείτε την πλαστική που βγάζουν τώρα ή την κλασσική πλαστικοποιημένη αρκεί να έχει λατινικούς χαρακτήρες?
Όλη αυτή η διαδρομή γίνεται μόνο με ταυτότητα και πράσινη κάρτα?
Σκέφτομαι να πάω κατά τον Σεπτέμβρη.
Από αξιοθέατα εκτός από Σλοβενία που θα κάτσω 2 μέρες και θα την γυρίσω,στις υπόλοιπες χώρες θα σταματάω μόνο για ξεκούραση και διανυκτερευση,οπότε θα βλέπω ότι προλαβαίνω στα ενδιάμεσα.
Έχω βγάλει ενα συγκεκριμένο δρομολόγιο.Απο εκεί και πέρα κάνουμε αλλαγές στην πορεία.
ολη αυτη η διαδρομη γινεται με πρασινη καρτα , της μηχανης που ειναι στο ονομα σου η αδεια και ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες νεου τυπου και παλιου , φτανει να μην εχει ληξει ...
η ληξη μιας ταυτοτητας παλιου τυπου , ειναι 15 χρονια απο την εκδοση της,(η 10, δεν εχει διευκρινισθει...) αλλα πολλες φορες δεν δινουν σημασια στην ημερομηνια εκδοσης στα συνορα (αλλα ποτε δεν ξερεις...)

Καλοκαίρι σχεδιάζω να πάω ταξίδι στην Σλοβενία με την μηχανή.
Σύνολο: 2900κμ - 7ημέρες
Η διαδρομή θα είναι:
Ελλαδα - Σκόπια - Σερβία - Κροατία - Σλοβενία - Κροατία - Βοσνία - Μαυροβούνιο - Αλβανία - Ελλάδα.

Τι θα χρειαστώ από έγγραφα και σε ποιές χώρες θα συναντήσω δυσκολίες στα σύνορα.
Μόνο με την ταυτότητα και πράσινη κάρτα περνάω τα σύνορα?
παντως οι μερες του ταξιδιου ειναι πολυ λιγες...
μονο θα οδηγας , θα καις βενζινη , θα πληρωνεις διοδια και θα κουραζεσαι...
εκει ο καιρος δεν ειναι παντα συμμαχος σου και αν τρεχεις πανω απο το οριο, μπορει και να βρεθεις σε κελι...
θα σου προτεινα να βαλεις στοχο 2-3 πολεις και να μεινεις 2 βραδια στην καθε μια, ωστε να τις γνωρισεις...
 
Μηνύματα
109
Likes
169
Καναμε το ιδιο πανω κατω ταξιδι τον Ιουνιο,μονο που εμεις επιστρεψαμε απο Ανκονα γιατι μεταβτη Σλοβενια πηγαμε Βενετια.Εμεις χρειαστηκαμε 9 μερες.7 και επιστροφη απο δαλματικες ακτες ειναι λιγο σκοτωμα,γιατι δεν εχει αυτοκινητοδρομους.
 

GrigorisKt

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
παντως οι μερες του ταξιδιου ειναι πολυ λιγες...
μονο θα οδηγας , θα καις βενζινη , θα πληρωνεις διοδια και θα κουραζεσαι...
εκει ο καιρος δεν ειναι παντα συμμαχος σου και αν τρεχεις πανω απο το οριο, μπορει και να βρεθεις σε κελι...
θα σου προτεινα να βαλεις στοχο 2-3 πολεις και να μεινεις 2 βραδια στην καθε μια, ωστε να τις γνωρισεις...
Πρώτη μέρα θα ζοριστω πολύ που έχω στόχο το Βελιγράδι (650χλμ). Δεύτερη μέρα Λιουμπλιάνα(530χλμ) με μικρή στάση Ζάγκρεμπ.
Τρίτη μέρα θα γυρίσω λίμνες,κάστρα,καταρράχτες κτλ στην Σλοβενία.
Τετάρτη έχω βάλει στόχο να φτάσω Rovanjska Κροατια(300χλμ) ή κάπου εκεί γύρω.
Πέμπτη μένω Μόσταρ με στάσεις καταρράκτες Κραβικα,μπλαγκαι. Έκτη κατεβαίνω για Σκόδρα με στάση Ντουμπρόβνικ, Κότορ και όπου αλλού μπορέσω.
Και έβδομη επιστροφή Ελλάδα.

Εκτός τις δύο πρώτες μέρες που έχει τρέξιμο,οι υπόλοιπες είναι πιο χαλαρες (+-300χλμ) με στάσεις και ξεκούραση.

Χοντρικά αυτό είναι το πρόγραμμα με κύριο προορισμό την Σλοβενία.Το υπόλοιπο ταξίδι είναι καθαρά για επιστροφή και να δω ότι προλάβω.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πρώτη μέρα θα ζοριστω πολύ που έχω στόχο το Βελιγράδι (650χλμ). Δεύτερη μέρα Λιουμπλιάνα(530χλμ) με μικρή στάση Ζάγκρεμπ.
Τρίτη μέρα θα γυρίσω λίμνες,κάστρα,καταρράχτες κτλ στην Σλοβενία.
Τετάρτη έχω βάλει στόχο να φτάσω Rovanjska Κροατια(300χλμ) ή κάπου εκεί γύρω.
Πέμπτη μένω Μόσταρ με στάσεις καταρράκτες Κραβικα,μπλαγκαι. Έκτη κατεβαίνω για Σκόδρα με στάση Ντουμπρόβνικ, Κότορ και όπου αλλού μπορέσω.
Και έβδομη επιστροφή Ελλάδα.

Εκτός τις δύο πρώτες μέρες που έχει τρέξιμο,οι υπόλοιπες είναι πιο χαλαρες (+-300χλμ) με στάσεις και ξεκούραση.

Χοντρικά αυτό είναι το πρόγραμμα με κύριο προορισμό την Σλοβενία.Το υπόλοιπο ταξίδι είναι καθαρά για επιστροφή και να δω ότι προλάβω.
Με όλη την καλή διάθεση το πρόγραμμα σου είναι πολύ δύσκολο, κουραστικό και κυρίως δε θα δεις και κάτι στα μέρη που πας. Αν θέλεις τη γνώμη μου, θα περιοριζομουν σε Σερβία και Βοσνία. Τα μέρη έχουν πράγματα να δεις, το Σαραγεβο πχ δε θα το γυρίσεις ; Το Μόσταρ ; Το Βελιγράδι αν ξεκινάς από Αθήνα δε θα το δεις ; Θα φτάσεις βράδυ, την άλλη μέρα κατευθείαν θα φύγεις;
 

GrigorisKt

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Με όλη την καλή διάθεση το πρόγραμμα σου είναι πολύ δύσκολο, κουραστικό και κυρίως δε θα δεις και κάτι στα μέρη που πας. Αν θέλεις τη γνώμη μου, θα περιοριζομουν σε Σερβία και Βοσνία. Τα μέρη έχουν πράγματα να δεις, το Σαραγεβο πχ δε θα το γυρίσεις ; Το Μόσταρ ; Το Βελιγράδι αν ξεκινάς από Αθήνα δε θα το δεις ; Θα φτάσεις βράδυ, την άλλη μέρα κατευθείαν θα φύγεις;
Το ταξίδι είναι κυρίως για την Σλοβενία. Τα υπόλοιπα ειναι ενδιαμεσες στάσεις. Δεν με πολύενδιαφέρει να τα δω με λεπτομέρεια παρά μόνο όσα προλάβω πανω στον δρόμο μου.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Το ταξίδι είναι κυρίως για την Σλοβενία. Τα υπόλοιπα ειναι ενδιαμεσες στάσεις. Δεν με πολύενδιαφέρει να τα δω με λεπτομέρεια παρά μόνο όσα προλάβω πανω στον δρόμο μου.
Από ότι κατάλαβα ξεκινάς από Θεσσαλονίκη ή Β. Ελλαδα;
Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει να δεις πολλά από Κροατία μια χαρά βγαίνει το πρόγραμμα σου.
Εμείς το κάναμε χωρίς Σλοβενία σε 9 μέρες από Θεσσαλονίκη αλλά είχα 6 διανυκτερεύσεις στην Κροατία σε 3 πόλεις.
Θα σου προτείνω το εξής που πέτυχε απόλυτα στο δικό μας roadtrip. Να ξεκινήσεις Κυριακή από Θεσσαλονίκη και να ανέβεις μέσω Κρυοπηγής στην Αλβανία με 1η διανυκτέρευση στο Κότορ.
Να εκτελέσεις το πρόγραμμα σου αναποδα για τον εξής λόγο. Εμείς πηγαίναμε αντίθετα στην κίνηση συνέχεια. Την Κυριακή όλοι έφευγαν από τα θέρετρα του Μαυροβουνίου και του Ντουμπρόβνικ και δεν συναντήσαμε κίνηση ούτε στα σύνορα ούτε στην κατεύθυνση μας προς τα πάνω.
Είδαμε το Κότορ και το Ντουμπρόβνικ καθημερινές και δεν είχε πολύ κόσμο αν και ήταν 20-24 Ιουλίου.
Ανεβαίναμε προς τα πάνω σταδιακα και με παρακάμψεις δεξιά και αριστερά και φτάσαμε την 6η μέρα στο Ζάγκρεμπ όπου είχαμε 2 νύχτες, αλλά μια μέρα για να το δούμε.
Μετά γυρίσαμε από την Εθνική μέσω Βελιγραδίου όπου είχαμε 1 διανυκτέρευση και το είδαμε λίγο.
Η κάθοδος ήταν άνετη χωρίς κίνηση στα σύνορα. Φρόντισα να μπούμε Δευτέρα αργά το βράδυ από Ευζώνους και περάσαμε σε 5 λεπτά!
Αυτό έγινε τέλος Ιουλίου που ξέρεις τι γίνεται στα σύνορα.
Τον Αύγουστο είναι εφιάλτης στις Δαλματικές Ακτές!
 
Last edited:

GrigorisKt

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Από ότι κατάλαβα ξεκινάς από Θεσσαλονίκη ή Β
Ελλαδα;
Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει να δεις πολλά από Κροατία μια χαρά βγαίνει το πρόγραμμα σου.
Εμείς το κάναμε χωρίς Σλοβενία σε 9 μέρες από Θεσσαλονίκη αλλά είχα 6 διανυκτερεύσεις στην Κροατία σε 3 πόλεις.
Θα σου προτείνω το εξής που πέτυχε απόλυτα στο δικό μας roadtrip. Να ξεκινήσεις Κυριακή από Θεσσαλονίκη και να ανέβεις μέσω Κρυοπηγής στην Αλβανία με 1η διανυκτέρευση στο Κότορ.
Να εκτελέσεις το πρόγραμμα σου αναποδα για τον εξής λόγο. Εμείς πηγαίναμε αντίθετα στην κίνηση συνέχεια. Την Κυριακή όλοι έφευγαν από τα θέρετρα του Μαυροβουνίου και του Ντουμπρόβνικ και δεν συναντήσαμε κίνηση ούτε στα σύνορα ούτε στην κατεύθυνση μας προς τα πάνω.
Είδαμε το Κότορ και το Ντουμπρόβνικ καθημερινές και δεν είχε πολύ κόσμο αν και ήταν 20-24 Ιουλίου.
Ανεβαίναμε προς τα πάνω σταδιακα και με παρακάμψεις δεξιά και αριστερά και φτάσαμε την 6η μέρα στο Ζάγκρεμπ όπου είχαμε 2 νύχτες, αλλά μια μέρα για να το δούμε.
Μετά γυρίσαμε από την Εθνική μέσω Βελιγραδίου όπου είχαμε 1 διανυκτέρευση και το είδαμε λίγο.
Η κάθοδος ήταν άνετη χωρίς κίνηση στα σύνορα. Φρόντισα να μπούμε Δευτέρα αργά το βράδυ από Ευζώνους και περάσαμε σε 5 λεπτά!
Αυτό έγινε τέλος Ιουλίου που ξέρεις τι γίνεται στα σύνορα.
Τον Αύγουστο είναι εφιάλτης στις Δαλματικές Ακτές!
Την αντίθετη διαδρομή δεν την είχα σκεφτεί. Καλή η σκέψη σου. Κι εγώ για Κυριακή πρωί σκεφτόμουν την αναχώρηση. Ξεκινάω χαλαρά με καθημερινες αποστασεις σχετικά λίγων χλμ και αφού κάτσω στην Σλοβενία δυο μπορει και τρεις ημέρες το πλακώνω για επιστροφή από Σερβια και Σκόπια.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Κυριακη μετα τις 10,00 το πρωι περσυ συναντησα πολυ κινηση στα συνορα με Σκοπια και μετα Σερβιας, γυρωω στις 2 ωρες καθυστερηση... ηταν αυτοι του παρασκευοσαββατο κυριακο που επεστρεφαν απο Ελλαδα...
ισως προς Αλβανια να μ,ην εχει κινηση, οπως σου λενε
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Κυριακη μετα τις 10,00 το πρωι περσυ συναντησα πολυ κινηση στα συνορα με Σκοπια και μετα Σερβιας, γυρωω στις 2 ωρες καθυστερηση... ηταν αυτοι του παρασκευοσαββατο κυριακο που επεστρεφαν απο Ελλαδα...
ισως προς Αλβανια να μ,ην εχει κινηση, οπως σου λενε
Από Αλβανία Κυριακή μεσημέρι έως απόγευμα μπαίναμε από όλα τα σύνορα σφαίρα. Ημασταν το μοναδικό αυτοκίνητο που πήγαινε στο Μαυροβούνιο.:xalara:
Από την απέναντι πλευρά γινόταν χαμός γιατί επέστρεφαν όλοι από τα μπάνια του Σαββατοκύριακού στην Αλβανία.
Μόνο μέσα στη Μπούτβα υπήρχε κάποια λίγη κίνηση στο ρεύμα μας γιατί υπήρχε η κινητικότητα των τουριστών που παρέμειναν στην περιοχή.
Εάν αυτή τη διαδρομή την έκανα Παρασκευή ή Σάββατο φαντάζομαι ότι θα ήταν εφιαλτική γαι τους προφανείς λόγους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom