Αλβανία Κροατία Μαυροβούνιο Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβενία βοήθεια για road trip Αλβανία μαυροβούνιο κροατία σλοβενία σερβία σκόπια

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Καλησπερα!
Κάποιος που έχει παει στο krka national park της Κροατίας, μπορεί να μου πει ποσες ωρες περιπου χρειάζεται; κλείνω τα εισιτήρια από skradin με βάρκα, και μου ζητάει και ώρα επιστροφής αλλά δεν έχω ιδέα ποση ωρα θα θέλουμε/χρειαζεται να μείνουμε! Αν πχ βάλω να ξεκιναμε με το καραβάκι από skradin για krka στις 10.30 το πρωι, τι ώρα να βάλω επιστροφή; (γράφει επίσης ότι πρεπει να έχω κλείσει τα εισιτήρια τουλάχιστον μια μέρα πριν)
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλησπερα!
Κάποιος που έχει παει στο krka national park της Κροατίας, μπορεί να μου πει ποσες ωρες περιπου χρειάζεται; κλείνω τα εισιτήρια από skradin με βάρκα, και μου ζητάει και ώρα επιστροφής αλλά δεν έχω ιδέα ποση ωρα θα θέλουμε/χρειαζεται να μείνουμε! Αν πχ βάλω να ξεκιναμε με το καραβάκι από skradin για krka στις 10.30 το πρωι, τι ώρα να βάλω επιστροφή; (γράφει επίσης ότι πρεπει να έχω κλείσει τα εισιτήρια τουλάχιστον μια μέρα πριν)
Το 2019 με χαλαρό περπάτημα και πολλές στάσεις κάναμε την διαδρομή που κάνουν οι περισσότεροι και κυκλώνει τον καταρράκτη Skradinski Buk σε 2 περίπου ώρες. Είχαμε σκοπό να κάνουμε και μια βουτιά μπροστά από τον καταρράκτη, αλλά τελικά το μετανιώσαμε. Η διαδρομή με το καραβάκι είναι περίπου 20 λεπτά. Οπότε σκέψου τι θέλετε να κάνετε εσείς και θα βρεις περίπου την ώρα που θα επιστρέψεις.:)

Αναλυτικότερα τα έχω γράψει και στην παρακάτω ιστορία για το road trip που κάναμε το 2019.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Το 2019 με χαλαρό περπάτημα και πολλές στάσεις κάναμε την διαδρομή που κάνουν οι περισσότεροι και κυκλώνει τον καταρράκτη Skradinski Buk σε 2 περίπου ώρες. Είχαμε σκοπό να κάνουμε και μια βουτιά μπροστά από τον καταρράκτη, αλλά τελικά το μετανιώσαμε. Η διαδρομή με το καραβάκι είναι περίπου 20 λεπτά. Οπότε σκέψου τι θέλετε να κάνετε εσείς και θα βρεις περίπου την ώρα που θα επιστρέψεις.:)

Αναλυτικότερα τα έχω γράψει και στην παρακάτω ιστορία για το road trip που κάναμε το 2019.
Ευχαριστώ! Από τον Ιανουάριο φέτος γράφει οτι δεν επιτρέπεται να κολυμπήσουμε ουτως ή άλλως 😒
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Καλησπέρα σε όλους. Τηλεφώνησα στην ΕΛΠΑ σήμερα για να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το εν λόγω ταξίδι με αυτοκίνητο. Στην προκειμένη περίπτωση το αυτοκίνητο είναι στο όνομα των γονιών του άντρα μου. Οπότε μας ενημέρωσαν ότι πρέπει να γίνει εξουσιοδότηση. Όταν τους ρώτησα αν θα πρέπει να είναι στα Αγγλικά (όπως είναι λογικό), μου τα μπέρδεψαν και μου είπαν ότι στα αγγλικά κανονικά πρέπει να είναι μεταφρασμένη από το υπουργείο Εξωτερικών. Και να ρωτήσω κάποιον δικηγόρο, αυτοί δεν ηξεραν. Επίσης ρώτησα αν χρειαζόμαστε διεθνές δίπλωμα (50€ το χρόνο και βγαίνει επιτόπου), αφού θα βγούμε εκτός ΕΕ και μου είπαν κανονικά ναι. Δηλαδή ότι λόγω "καλού γείτονα" η Αλβανία πχ δεν το ζητάει, αρκείται στο ροζ πλαστικό δίπλωμα που έχουμε. Αν όμως συμβεί κάτι, είμαστε παράνομοι.
 
Last edited:

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Μπορεί κάποιος να μου προτεινει καλή παραλια κοντά στο Ντουμπροβνικ για να παμε αυριο; κάπου είχα διαβάσει, όμως δεν το βρίσκω και δεν προλαβαίνω τώρα να διαβάσω όλο το thread. Καλο θα ήταν η παραλία να είναι πριν το Ντουμπροβνικ, έτσι όπως θα πηγαίνουμε ξεκινώντας από το Κότορ. (Σήμερα πηγαμε σβετι Στέφαν και ήταν φανταστικά τα νερά, κρυα και πεντακάθαρα! Κρατάτε μαζί και μάσκα να βλεπετε το βυθό και δεν θα το μετανιώσετε! Αντίθετα, στη Μπουντβα ήταν τραγικά, απορώ πως κολυμπάνε εκεί, ο ένας πάνω στον άλλο ήταν και τα νερα χαλια)
 

mixalis_

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Ωραία περιμένουμε την συνέχεια...ακριβώς στα ίδια μέρη θα μείνουμε και εμείς...οι δρόμοι πως ήταν στην Αλβανία,υπάρχουν ταμπέλες να βρίσκεις το δρόμο σου?με το internet τι έκανες?
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Λοιπόν οι δρόμοι στην Αλβανια μας εξέπληξαν ευχάριστα, καθώς και η οδηγικη τους συμπεριφορά, για την οποία είχαμε ακουσει τα χειρότερα. Ήταν σαν ένας επρχιακος δρόμος στην Ελλάδα,πχ ο ΒΟΑΚ στην Κρήτη οπου μένουμε εμείς. Δεν υπήρχαν δυο λωριδες στο κάθε ρευμα, ουτε καν κιγκλίδωμα στη μέση σαν διαχωριστικο, ήταν επαρχιακός δρόμος το περισσοτερο. Ωστόσο πριν φτάσουμε Τίρανα, καμιά 50-60αρια χιλιόμετρα, έγινε αυτοκινητοδρομος. Ταμπελες πολυ συχνά, ναι.
Τα Τίρανα πολυ ωραία εκεί γυρω απο την κεντρικη πλατεια, με παρκα, πολλα δέντρα στα πεζοδρομια κλπ. Με χάρτη που με ρωτάς για ιντερνετ, πριν μπουμε Αλβανία βάλαμε στο GPS κατευθείαν το ξενοδοχείο, αλλά κατεβάσαμε και χάρτες "χωρίς συνδεση" λέγονται, τσέκαρε το στο google Maps.
Το Μαυροβούνιο τώρα, εκεί παλι μόνο επαρχιακοι δρόμοι και μάλιστα σε γκρεμούς παραλιακα η περισσοτερη διαδρομή. Εκεί στις λιμνοθάλασσες του Κότορ ήταν απίστευτη η ομορφια, δεν χορταινεις να βλέπεις τοπία και να βγάζεις φωτογραφίες.
Στην Κροατία μέχρι λίγο μετά το Ντουμπρόβνικ παλι έτσι επαρχιακοι παραλιακοι δρόμοι, αλλά μετά για Σπλιτ είναι ένας αυτοκινητοδρομος φοβερός.
Σερβία μόνο επαρχιακοι δρόμοι, πολυ συχνά αστυνομία που σταματουσε τυχαία αμάξια για ελεγχο. Τα φώτα ανοικτά παντου μονιμως, μην το ξεχνάτε. Αυτά νομίζω, αν έχεις άλλη απορία εδώ είμαστε 😊
 

mixalis_

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, ευχαριστώ πολύ 😃...είναι το πρώτο σοβαρό roadtrip που κάνουμε,σίγουρα έχουμε πολλές αποριες(αν και πολύ κακη περίοδο λόγο covid)Αν και με φοβίζει πολύ η Αλβανία με αυτά που έχω ακούσει, χαίρομαι που είναι όλα οκ...Αν μας έρθει κάτι θα σου πω...
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Γεια και παλι! Λοιπόν στο Ντουμπρόβνικ εκτός από την παραλία lapad που οκ δεν είναι να τρελαθείς, έχει ένα πολυ ωραίο κολπάκι παραδιπλα από τα τείχη με διαυγή και παγωμενα νερά που πανε κυρίως ντόπιοι και την προτεινω ανεπιφύλακτα! Να την εδώ:
 

Attachments

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Επισης, οποιος έρθει Σλοβενία να φροντίσει να επισκεφτεί και τη σπηλια Skocjan και την σπηλια postjoina! Είναι τελείως διαφορετικες μεταξυ τους, πανέμορφες και αξίζουν κι οι δυό να τις δείτε!! Σε μια μέρα προλαβαινετε άνετα αν πατε στη Skocjan στις 10 που ανοίγει, θελει ένα 3ωρο, και μετά πατε στην άλλη που θέλει ένα 2ωρο. Είναι 25' μακριά. Η Skocjan είναι πολυ πιο κουραστική αλλά είναι κρίμα να μην τη δείτε! Θα με θυμηθείτε 😊
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Ελλάδα - Αλβανία, σύνορα Μαυρομματίου στις 12.00 καθημερινής, κάναμε 3 λεπτά για να περάσουμε. Διαβατήρια, άδεια κυκλοφορίας, πράσινη κάρτα. Ο δρόμος από Ηγουμενίτσα μέχρι Εξαμιλι σχεδόν άδειος. Στο Εξαμιλι γίνεται χαμός. Μετα βίας κατεβήκαμε σε μια παραλία για μπάνιο. Ούτε καρφίτσα δεν πέφτει. Μάσκα ούτε για πλάκα εδώ πέρα.
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
22
Παιδια καλησπερα. Θελω να κανω ενα roadtrip να δω Mostar, και ίσως Split-Dubrovnik.
Δεδομενου οτι εχω 5 μερες διαθεσιμες τι προτεινετε;
Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom