Ιταλία βοηθεια για Ναπολη και γυρω περιοχη

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
εγω προσωπικα τις δυο φορες που εχω βρεθει στην ναπολη, δεν φοβηθηκα για μενα οτι θα με κλεψουν ή κατι αλλο, μονο για το αυτοκινητο, το οποιο αμεσως πηγε σε κλειστο γκαραζ, οχι μονο για κλοπη, αλλα και για να μην το τρακαρουν. παντως στον σταθμο εμενα και τις δυο φορες. περισσοτερο φοβαμαι εδω στην πολη μου για κλοπη παρα στην ναπολη. ναι ειναι παρακμιακη, μου αρεσει αυτο, αλλα επικινδυνη δεν θα το ελεγα, ουτε με την απιστευτη κινηση. ασε που εχει τοσα πραγματα να δεις γυρω γυρω.
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
Για τα παρακμιακα μερη δεν ειπα οτι δεν ειναι ωραια,ισα ισα το αντιθετο,για τις ''συμμοριες'' που ανεφερα δεν εννοουσα την μαφια, απλα ηταν διαφοροι τυποι κυριως μαυροι σε ομαδες των 5-6 ατομων. Γνωριζω οτι η μαφια δεν ασχολειται με τους τουριστες.Στην περιοχη γυρω απο την piazza Garibaldi το πρωτο βραδυ με το που φτασαμε κατα τις 9 βγηκαμε μια βολτα να παμε να φαμε τιποτα με κατευθυνση προς κεντρο, γενικα επικρατουσε μια ησυχια αυτοκινητα δεν κυκλοφορουσαν ιδιαιτερα,ρολα κατεβασμενα στα μαγαζια και καπου καπου πετυχαινες κανεναν μεθυσμενο η παρεες με μαυρους,πακιστανους κτλ,εσπαναν μπουκαλια, φωναζαν, εβαζαν φωτια σε χαρτια κτλ, σε καποια φαση οπως περπατουσαμε ενας τυπος απο μια παρεα οπως καθοταν στο πεζουλι,σηκωθηκε και ερχοταν κατα πανω μας,δεν μας μιλησε ουτε ζητησε τιποτα,τον αγνοησαμε και συνεχισαμε να περπαταμε μας ακολουθουσε απο αποσταση 2 μετρων για κανα λεπτο και στην συνεχεια γυρισε πισω,εκει νιωσαμε καποια ανασφαλεια και ειπαμε να γυρισουμε πισω γιατι τα πραγματα οσο περπατουσαμε γινοτανε χειροτερα,ετσι πειραμε τον δρομο της επιστροφης και φαγαμε στο εστιατοριο του ξενοδοχειου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για τα παρακμιακα μερη δεν ειπα οτι δεν ειναι ωραια,ισα ισα το αντιθετο,για τις ''συμμοριες'' που ανεφερα δεν εννοουσα την μαφια, απλα ηταν διαφοροι τυποι κυριως μαυροι σε ομαδες των 5-6 ατομων. Γνωριζω οτι η μαφια δεν ασχολειται με τους τουριστες.Στην περιοχη γυρω απο την piazza Garibaldi το πρωτο βραδυ με το που φτασαμε κατα τις 9 βγηκαμε μια βολτα να παμε να φαμε τιποτα με κατευθυνση προς κεντρο, γενικα επικρατουσε μια ησυχια αυτοκινητα δεν κυκλοφορουσαν ιδιαιτερα,ρολα κατεβασμενα στα μαγαζια και καπου καπου πετυχαινες κανεναν μεθυσμενο η παρεες με μαυρους,πακιστανους κτλ,εσπαναν μπουκαλια, φωναζαν, εβαζαν φωτια σε χαρτια κτλ, σε καποια φαση οπως περπατουσαμε ενας τυπος απο μια παρεα οπως καθοταν στο πεζουλι,σηκωθηκε και ερχοταν κατα πανω μας,δεν μας μιλησε ουτε ζητησε τιποτα,τον αγνοησαμε και συνεχισαμε να περπαταμε μας ακολουθουσε απο αποσταση 2 μετρων για κανα λεπτο και στην συνεχεια γυρισε πισω,εκει νιωσαμε καποια ανασφαλεια και ειπαμε να γυρισουμε πισω γιατι τα πραγματα οσο περπατουσαμε γινοτανε χειροτερα,ετσι πειραμε τον δρομο της επιστροφης και φαγαμε στο εστιατοριο του ξενοδοχειου.
ξαναλέω ότι η εμπειρία σου είναι πάρα πολύ χρήσιμη και δεν διαφωνούμε σε κάτι, απλά καταθέτουμε τις εμπειρίες μας.
τα μέρη που είπες Quartieri Spagnoli, Spaccanapoli δεν νομίζω ότι είναι παρακμιακά, κάθε άλλο, είναι κοσμήματα για την πόλη, σήμα κατατεθέν και απόλυτο must για τον επισκεπτη. αν δεν γυρίσεις εκεί δεν έχεις δει τη Νάπολη.
για την piazza Garibaldi, όπως είπα έχω μείνει εκεί 4 φορές, αν θυμάμαι καλά, χωρίς κανένα πρόβλημα. και πάντα μετά τα μεσάνυχτα γυρνούσα. μερικές φορές αρκετά μετά τα μεσάνυχτα..στην Ομόνοια και τα πέριξ αισθάνθηκα ανασφάλεια, ιδίως στη Σωκράτους μόλις εκλεισαν τα μαγαζιά..στη Νάπολη ποτέ..
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
ξαναλέω ότι η εμπειρία σου είναι πάρα πολύ χρήσιμη και δεν διαφωνούμε σε κάτι, απλά καταθέτουμε τις εμπειρίες μας.
τα μέρη που είπες Quartieri Spagnoli, Spaccanapoli δεν νομίζω ότι είναι παρακμιακά, κάθε άλλο, είναι κοσμήματα για την πόλη, σήμα κατατεθέν και απόλυτο must για τον επισκεπτη. αν δεν γυρίσεις εκεί δεν έχεις δει τη Νάπολη.
για την piazza Garibaldi, όπως είπα έχω μείνει εκεί 4 φορές, αν θυμάμαι καλά, χωρίς κανένα πρόβλημα. και πάντα μετά τα μεσάνυχτα γυρνούσα. μερικές φορές αρκετά μετά τα μεσάνυχτα..στην Ομόνοια και τα πέριξ αισθάνθηκα ανασφάλεια, ιδίως στη Σωκράτους μόλις εκλεισαν τα μαγαζιά..στη Νάπολη ποτέ..
με το παρακμιακα δεν εννοω οτι δεν πρεπει να τα επισκευθει καποια ισα ισα το αντιθετο απλα ειναι κατι εντελως διαφορετικο απο την υπολοιπη πολη και νομιζω οταν λες την λεξη Ναπολη σου ερχεται στο μυαλο η εικονα με τα σοκακια και κ τα απλωμενα ρουχα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
με το παρακμιακα δεν εννοω οτι δεν πρεπει να τα επισκευθει καποια ισα ισα το αντιθετο απλα ειναι κατι εντελως διαφορετικο απο την υπολοιπη πολη και νομιζω οταν λες την λεξη Ναπολη σου ερχεται στο μυαλο η εικονα με τα σοκακια και κ τα απλωμενα ρουχα.
συμφωνούμε απόλυτα βλέπω..με την παρακμή όμως τι εννοείς? μήπως βρώμικα?εγώ την άφησα καθαρή, παρόλο το παρελθόν ο Μπερλoυσκάιζερ έκανε δουλειά εκεί. ούτε σημάδια ιδιαίτερης φθοράς έχει. μάλλον είναι η 1η εντύπωση και πρέπει να ξαναπάς..;)
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
παρακμιακη εννοω οτι ειναι η φτωχη πλευρα της πολης.απο αποψη καθαριοτητας ολη η πολη ηταν αρκετα βρωμικη, παντου ειχε σκουπιδια πεταμενα ολοι οι καδοι ηταν γεματοι και ειχε σκουπιδια και γυρω απο αυτους, οταν περνουσε το απορριματοφορο μαζευε μονο τον καδο και τα υπολοιπα τα αφηνε:roll:,οσο για το αν ξαναπηγαινα? ...θα ξαναπηγαινα σιγουρα:cool:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα ξαναπηγαινα σιγουρα:cool:
η πόλη έχει βελτιωθεί αρκετά πάντως στην καθαριότητα.
κρατάω την τελευταία φράση σου..
να ρίξω και λίγο λάδι στη φωτιά μια και Travel war δε βλέπω:
τη Ναπολη τη θεωρω την ωραιότερη πόλη της Ιταλίας μετά τη Ρώμη. καλή η Φλωρεντία για να δεις μουσεία και ένα ΣΚ. το ίδιο και η Βενετία. η Ναπολη όμως είναι ανεξάντλητη. Φλωρεντία-Βενετία,πόσες φορές θα πας εκεί? μία-δύο? στη Ναπολη όσες και να πας δεν θα τα χεις δει όλα. να μη μιλήσουμε για τα πέριξ..Βεζούβιος-Κοστιέρα Αμαλφιτάνα-Κάπρι-Ίσκια. η καρδιά της Ιταλίας. κουζίνα και άνθρωποι υπεράνω συγκρίσεων..
θα πρότεινα να γινόταν ένα travel war με τη Ναπολη να έβγαζα το άχτι μου αλλά θα ψηφιζόταν μόνο από γνώστες που την ξέρουν κ την αγαπούν. δηλαδή λίγους..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
χαλάρωσε-ηρέμησε είμαστε μαζί σου FORZA NAPOLI:bleh: λευτεριά στον ντάτολο:haha:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
να ρίξω και λίγο λάδι στη φωτιά μια και Travel war δε βλέπω:
τη Ναπολη τη θεωρω την ωραιότερη πόλη της Ιταλίας μετά τη Ρώμη.
Εγώ θα ξαναπώ ότι μου αρέσει η Νάπολη περισσότερο από τη Ρώμη!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom