βοηθεια! χαθηκα!

panagiota

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
:) γεια σας! ειμαι 20 χρονων λατρευω τα ταξιδια αλλα μιας και ειμαι ακομη φοιτητρια ο αριθμος τους ειναι περιορισμενος. στοχος μου μεχρι να τελειωσω τις σπουδες μου ειναι να γυρισω το οσο δυνατον περισσοτερες ευρωπαικες χωρες με το τραινο. ειδυλλιακα απογευματα στην κεντρικη και νοτια ευρωπη στο τραινο θα ηταν μοναδικη εμπειρια για μενα οποτε αν εχετε κανει παρομοια ταξιδια ( ειδικα βορεια ιταλια-γαλλια-ελβετια-αυστρια-πραγα με τραινο) θα το εκτιμουσα να με ενημερωνατε μιας και δε ξερω απο που να αρχισω να ψαχνω. εννοειται οι τιμες να ειναι προσιτες για το πορτοφολακι μου. ευχαριστω.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
δε γνωριζω...δε το εψαξα ακομη μαλλον γυρω στα 57ευρω
+φαγητο στο τραινο+απροβλεπτα λογω διαρκειας...
μια εγκαιρη κρατηση με easyjet μετ επιστροφης κοστιζει..70-90 ευρω;)
οι λιμνες απο εκει μια ωριτσα :cool:
ετοιμο το ταξιδακι...αρκει να μη συμπιπτει με εξεταστικη:)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
καλωσορισες παναγιωτα φοιτητρια!!!το εχω ψαξει το θεμα και το interail δεν συμφερει ιδιαιτερα!!εν τελει τα εξοδα ειναι περισσοτερα απο το να πας με αεροπλανο!!εγω πεταω παντα στον κυριο προορισμο μου και απο εκει χρησιμοποιω τρενο για να επισκεφτω κοντινες πολεις!αυτο σου προτεινω και εσενα!
αν παντως θες περισσοτερες πληροφοριες για interail και οργανωμενες εκδρομες για φοιτητες, να απευθυνθεις στο πρακτορειο robissa(βρισκεται στην οδο βουλης στην αθηνα) που ειδικευεται σε αυτα τα ταξιδια και εκδιδει καρτες για το interail!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αφού είσαι 20 χρονών και φοιτήτρια μην χάσεις την μοναδική εμπειρία το να γυρίζεις την Ευρώπη με τρένο. Για ταξίδια με το αεροπλάνο έχεις καιρό όταν θα αρχίσεις να δουλεύεις.
Στα ταξίδια με τρένο υπάρχει ο χρόνος να γνωρίσεις ανθρώπους και να κάνεις φιλίες ενώ στα ταξίδια με το αεροπλάνο τα πράγματα είναι λίγο βιαστικά σε όλα!
Βάλε interail στο google και θα μάθεις τα πάντα γι' αυτό το είδος ταξιδιού.
Σημειώνω απλά ότι υπάρχουν ζώνες χωρών για την κάρτα interail με τις ανάλογες τιμές.
Πάρε πρώτα μια γεύση και για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.
 

PlanetCaravan

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
kαλησπερα panagiota!
θα σε συμβουλευα ακριβως ότι και η marydim.
το εχω σκυλομετανιωσει που δεν πηγα interail....
πιστεύω ότι θα αποκτήσεις εμπειρίες και εικόνες που ενδεχομένως να μην σου χαρίσει το αεροπλανάκι ....
ψαξ΄το..............
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
παναγιωτα καλως ηρθες στη μεγαλη παρεα μας ...
Οπως και οι δυο τελευταιοι προλαλησαντες θα σου ελεγα να κανεις ταξιδι με interrail .
Το εκανα πριν πολλα χρονια για 20 μερες Ιταλια - Γαλλια - Ισπανια με ελαχιστα χρηματα και ειναι κατι που θα το θυμαμαι για ολη μου τη ζωη ... Απιστευτη εμπειρια ...
 

panagiota

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
οσοι εχουν ταξιδεψει με interail μπορουν να μου διασαφηνισουν την παρακατω απορια μου: ελεγε στο site οτι μπορουμε να ταξιδεψουμε 16 μερες με τρενο αλλα παρακατω οτι επρεπε να επιλεξουμε 3 ή 4 ή 6 μερες ταξιδι. τι απο τα δυο ισχυει; επισης θα ηθελα να μαθω αυτα τα τρενα ειναι ξεχωριστα μονο για οσους κανουν τετοια ταξιδια ή ειναι τα κανονικα του οσε απλα εσυ εχεις τη δυνατοτητα που σου δινει το interrail; επισης στην τιμη του interrail συμπεραλαμβανεται το εισητηριο του πλοιου απο ηγουμενιτσα-ιταλια; υπαρχει καποιο ταξιδιοτικο πρακτοριο που να σου κλεινει εισιτητριο ή θα πρεπει να κλεισω απο το nternet; για να παω τον αυγουστο τι περιθωρια χρονικα εχω να βρω θεση, μπορω να κλεισω και ενα μηνα πριν; ευχαριστω...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
απο οσα ξερω απο σχετικη ερευνα που χα κανει εγω..οι τιμες ποικιλλουν αναλογα με το ποσες μερες θελεις να χρησιμοποιησεις το τρενο και σε ποσες χωρες!!μπορεις να τα κλεισεις οποτε θες..δεν σου δινουν εισιτηριο, απλα σου βγαζουν την ειδικη καρτα!εισιτηρια κλεινεις μετα!τα τρενα ειναι τα συμβατικα, απο ο,τι ξερω η καρτα δεν καλυπτει τα γρηγορα τρενα(πχ.tgv!)..για περισσοτερες λεπτομερειες, περνα μια βολτα απο το πρακτορειο που σου γραφω παραπανω!εχει και σαιτ στο ιντερνετ!!
http://www.robissa.gr/
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Και'γω όπως τα λέει η latina τα θυμάμαι αν και πάνε κάποια χρόνια από τότε που τα διάβαζα (τότε που λαχταρούσα ακόμη ταξίδια στην ευρώπη). Όπως και να'χει είναι πολύ καλός τρόπος να δεις κάποιο κομμάτι της ευρώπης και σίγουρα θα είναι πολύ καλύ εμπειρία.

Μια καλή λύση (εξαρτάται από ποιές χώρες θες να πας) είναι να βγάλεις το interail για 1-2 ζώνες που είναι φθηνότερο και να βρεις μια φθηνή πτήση προς και από το μέρος που θα ξεκινήσεις.

Προμηθεύσου το Lonely Planet: Europe on a shoestring που είναι για ταξίδια με χαμηλό budget και δικτυώσου σε couchsurfing.com. Θα την βγάλεις πιο οικονομικά και έτσι θα μπορείς να παρατήνεις το ταξίδι και θα γνωρίσεις ενδιαφέροντα άτομα οπου πας.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
για την ευρωπη να συνδιασεις φθηνο αεροπορικο εισιτηριο και στην συνεχεια ΙΝTER RAIL για την ζωνη που θα θελεις να ταξιδεψεις.στο site του οσε θα διαβασεις σχετικα με το εισιτηριο και τις τιμες...επισης οσο αφορα την διαμονη προτιμησε τα youth hostels...σε πολλα μερη της ευρωπης οι ξενωνες ειναι καλυτεροι και απο τα ακριβα ξενοδοχεια και φυσικα με λιγα χρηματα....εγω εκανα εξη inter rail πριν .....πολλα πολλα χρονια....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.673
Μέλη
38.945
Νεότερο μέλος
Dim69

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom