Ουγγαρία βουδαπεστη με αυτοκινητο

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@hariskar η Μπρατισλάβα μια χαρά είναι. Έμεινα 2 βράδια είχα ουσιαστικά 1,5 μέρα στην πόλη και είδα τα αξιοθέατα με το πάσο μου και ήθελα να έβλεπα και 2-3 ακόμα που δεν πρόλαβα. Έχουμε μάθει πια να τα βλέπουμε όλα βιαστικά και να κάνουμε πασαλείμματα. Δεν λέω οτι είναι για πάνω από 2 μέρες ή η πιο ενδιαφέρουσα πόλη που υπάρχει. Αλλά αν έχεις τη δυνατότητα μείνε τουλάχιστον ένα βράδυ.
 

Billakos33.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σε ολους!Θα ηθελα να κανω ενα ταξιδι οδικως στη Βουδαπεστη αρχες του αλλου μηνα.Το εχει κανει καποιος?Θα μπορεσετε να μου δωσετε λεπτομερειες?
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
921
Likes
8.361
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Απο που ξεκινάς; Έχει σημασία. Θα οδηγήσεις μόνο εσύ;
Το έχω κάνει, βέβαια όχι απευθείας, αλλά κάποιες πληροφορίες μπορώ να σου δώσω. Πες συγκεκριμένα τι θέλεις να μάθεις.
 

Billakos33.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Θα ξεκινησω απο βολο και μονο εγω θα οδηγω.Ειναι η πρωτη φορα που βγαινω εξωτερικο οποτε δεν εχω ιδεα τι γινεται στα συνορα.Χρειαζομαι διαβατηριο η θα ειμαι ενταξει με ταυτοτητα?οι δρομοι πως ειναι?διαβασα καπου για βινιετα αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
921
Likes
8.361
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Φαντάζομαι ότι θα ταξιδέψεις μέσω του κεντρικού οδικού άξονα που περνάει από ΠΓΔΜ Σερβία.
Από χαρτιά χρειάζεσαι την πράσινη κάρτα του αυτοκινήτου. Στην βγάζει η ασφαλιστική σου, είναι δωρεάν και συνήθως βγαίνει σε 1-2 ημέρες.
Με ταυτότητα νέου τύπου ( με λατινικούς χαρακτήρες) περνάς από όλες τις χώρες που χρειάζεσαι.
Από δίπλωμα εάν έχεις το παλιό ροζ θα σου συνιστούσα να βγάλεις το νέο που είναι σαν κάρτα. Πολλοί λένε ότι το ροζ αρκεί, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν πέσεις σε περίεργο τροχονόμο αν θα βγάλεις άκρη. Δεν μου έχει τύχει ακόμη να μου κάνουν τροχονομικό έλεγχο, οπότε δεν έχω άμεση εμπειρία. Εγώ πάντως επειδή βγαίνω έξω συχνά, έβγαλα το καινούριο δίπλωμα.
Το αυτοκίνητο είναι στο όνομά σου; Παίζει να χρειαστείς και άλλα χαρτιά αν δεν είναι.
Αυτά με την χαρτούρα.
Διόδια: ΠΓΔΜ και Σερβία μπορείς να πληρώσεις και με € και θεωρητικά με κάρτα ( 2 φορές που προσπάθησα με κάρτα όλο είχε πρόβλημα το μηχάνημα. Τυχαίο;;)
ΠΓΔΜ πληρώνεις σε 3 διόδια από 1,5€ την φορά με κέρματα πάνω από 50 λεπτά. Αν δώσεις χάρτινο άλλες φορές σου δίνουν ρέστα σε € και άλλες σε δηνάρια.
Σερβία επίσης μπορείς με €. Κάποιες φορές δίνεις απευθείας στον υπάλληλο τα χρήματα, ενώ κάποιες άλλες στον πρώτο σταθμό διοδίων παίρνεις ένα χαρτάκι από το αυτόματο μηχάνημα και στον επόμενο το δίνεις στον υπάλληλο και πληρώνεις. Συνολικά δεν θυμάμαι πόσα είναι, υπολόγιζε χοντρικά 10€
Βινιέτα: Στην Ουγγαρία και σε αρκετές άλλες χώρες της Ευρώπης πληρώνεις μπαίνοντας στην χώρα ένα ποσό,ανάλογα τις ημέρες που θα καθίσεις στην χώρα και δεν ξαναπληρώνεις διόδια. Στην Ουγγαρία για 7 ημέρες είναι 10€. Μπαίνοντας στην χώρα υπάρχουν κάτι πράσινα ξύλινα κιόσκια που την πουλάνε. ίσως σου κρατήσουν και προμήθεια, δεν γνωρίζω γιατί εγώ την έβγαλα από βενζινάδικο που μου κράτησαν 3€ προμήθεια. Αν μείνεις περισσότερες ημέρες ρώτησε πόσο θα πληρώσεις. Βέβαια κράτησε την απόδειξη πληρωμής.

Τα χιλιόμετρα είναι πολλά και δεν νομίζω να καταφέρεις να τα βγάλεις με την μία, οπότε κάνε μία διανυκτέρευση ή Νις ή Βελιγράδι. Όλος ο δρόμος δυστυχώς δεν είναι αυτοκινητόδρομος.
Στην είσοδο για Ουγγαρία πολλές φορές έχει μεγάλη ουρά και πολλή καθυστέρηση. Γνωστός μας που μένει στην Ουγγαρία μας είπε ότι αν μπεις από το συνοριακό πέρασμα στην Asotthalom τα πράγματα είναι καλύτερα. Βέβαια έπειτα κοίταξε στο παρακάτω site που δίνει ενδεικτικό χρόνο αναμονής και μας είπε να φύγουμε από το κεντρικό πέρασμα γιατί δεν είχε κίνηση (το τονίζω στην επιστροφή μας)
http://www.police.hu/en/hirek-es-informaciok/hatarinfo?field_hat_rszakasz_value=szerb határszakasz

ΝΑ τηρείς τα όρια ταχύτητας, έχει αρκετά μπλόκα και πολλά κρυφά στην Ουγγαρία.
Δεν είναι τίποτα το τραγικό μετά την πρώτη φορά θα του πάρεις τον αέρα.;)
Καλά να περάσετε.
 
Last edited:

Kagiojimmy

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
καλησπέρα το ταξίδι με αυτοκίνητο μέσω Σκοπίων Σερβίας για Βουδαπέστη είναι απαγορευτικό....?? για 29 Δεκεμβρίου και επαναπατρισμό στις 3 Ιανουάριο.οποιος μπορεί να μας πληροφορήσει...Για το εφικτό του ταξιδιού....Ευχαριστώ..
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
921
Likes
8.361
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
καλησπέρα το ταξίδι με αυτοκίνητο μέσω Σκοπίων Σερβίας για Βουδαπέστη είναι απαγορευτικό....?? για 29 Δεκεμβρίου και επαναπατρισμό στις 3 Ιανουάριο.οποιος μπορεί να μας πληροφορήσει...Για το εφικτό του ταξιδιού....Ευχαριστώ..
Εφικτό είναι. Εμείς το κάναμε καλοκαίρι. Ο δρόμος είναι σχεδόν όλος αυτοκινητόδρομος. Από που ξεκινάς;
 

Kagiojimmy

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Εφικτό είναι. Εμείς το κάναμε καλοκαίρι. Ο δρόμος είναι σχεδόν όλος αυτοκινητόδρομος. Από που ξεκινάς;
από θεσσαλονικη......ανησυχώ για τον καιρό και το όχημα στην Βουδαπέστη αν υπάρχει η δυνατότητα για πάρκινγκ..Στο κέντρο της πόλης..κλπ....Ευχαριστώ για την γρήγορη απόκριση....

το αναφέρω γιατί το ξενοδοχείο...απέχει 5 χιλιόμετρα από το κέντρο...hotel korda...Ήταν αρκετά οικονομικό..
 
Last edited by a moderator:

vasiliss

Member
Μηνύματα
921
Likes
8.361
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
από θεσσαλονικη......ανησυχώ για τον καιρό και το όχημα στην Βουδαπέστη αν υπάρχει η δυνατότητα για πάρκινγκ..Στο κέντρο της πόλης..κλπ....Ευχαριστώ για την γρήγορη απόκριση....
Επειδή είναι ο κεντρικός δρόμος που ενώνει Βαλκάνια με κεντρική Ευρώπη θεωρω οτι δεν θα έχεις πρόβλημα. Για πάρκινγκ θα βρεις, συνεννόησου και με το ξενοδοχείο σου

το αναφέρω γιατί το ξενοδοχείο...απέχει 5 χιλιόμετρα από το κέντρο...hotel korda...Ήταν αρκετά οικονομικό..
Η Βουδαπέστη έχει πολύ καλή συγκοινωνία,
 
Last edited by a moderator:

Kagiojimmy

Member
Μηνύματα
9
Likes
5

Kagiojimmy

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Επίσης να σας χαιρετήσω όλους..Και να σας συγχαρώ για την εκπληκτική σας δουλειά..Πρώτη φορά συμμετέχω σε ανάλογο φόρουμ..πραγματικά είναι εκπληκτικό...συνεχίστε όλοι. καλα ταξίδια να έχουμε όλοι....
 

vasso2004

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας παιδιά,
θέλω να πάω με αυτοκίνητο στη Βουδαπέστη τις ημέρες των Χριστουγέννων και συγκεκριμένα 24-27/12. Σαν πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό με αυτοκίνητο έχω πολλές απορίες για το τί πρέπει να προσέξω. Να σημειώσω ότι θα είμαστε 2 άτομα και έχουμε αφετηρία την Θεσσαλονίκη. Έχω διαβάσει διάφορα παλιότερα forum για το συγκεκριμένο ταξίδι, παρ'όλα αυτά είπα να γράψω και το δικό μου. Καταρχάς πιστεύετε ότι αξίζουν τον κόπο τόσα χιλιόμετρα για την Βουδαπέστη;αν όχι ποια περιοχή θα προτείνατε; Επίσης προτείνετε μία διανυκτέρευση στο Βελιγράδι; Επειδή για τα σύνορα στα Σκόπια δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα(πρέπει να λαδώσεις για να περάσεις;!;!) πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερα να μπούμε από Βουλγαρία; Όσον αφορά τα απαραίτητα έγγραφα που πρέπει να έχουμε μαζί μας, τι χρειάζεται το αυτοκίνητο; επίσης η ταυτότητα( και με λατινικούς χαρακτήρες) είναι αρκετή; την επονομαζόμενη βινιέτα από που την προμηθευόμαστε, είναι ξεχωριστή και απαραίτητη για κάθε χώρα; αν ναι την παίρνεις μία φορά και την κρατάς μέχρι να τελειώσει το ταξίδι σου; Το δίπλωμα θα πρέπει να έχει λατινικούς χαρακτήρες; Σχετικά με την διαδρομή και για όποιον την έχει κάνει χειμώνα. Χρειαζόμαστε αλυσίδες για το αυτοκίνητο; με την προϋπόθεση ότι θα γεμίσουμε το ντεπόζιτο αφού αλλάξουμε χώρα (είτε αυτή είναι τα Σκόπια είτε η Βουλγαρία) πάνω κάτω πόσα χρήματα θα χρειαστούμε για την βενζίνη; Τα διόδια είναι πολλά; χωρίς εγκατεστημένο GPS στο αυτοκίνητο αλλά με χάρτη στα κινητά, google maps, screenshot την διαδρομή από πριν σε περίπτωση που υπάρξει θέμα με το σήμα θα έχουμε τρομερό πρόβλημα; Ευχαριστώ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.288
Μηνύματα
886.876
Μέλη
38.960
Νεότερο μέλος
lamprakias

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom