γαμήλιο ταξίδι...SOS!!!

giagia

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ίσως Ιταλία-Γαλλία..
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική.....
giannismits με τη βοήθεια όλων σας έχουμε καταλήξει στην 2η και στην 3η επιλογή (Ίταλία/Νορβηγία) Νορβηγία θα έχει πολύ κρύο;;; Τί θερμοκρασίες παίζουν το Πάσχα;

katkats τελικά η περιήγηση στην Β.Ιταλία αρχίζει αρχίζει να μας αρέσει πολύ.. Σίγουρα θα διαβάσουμε τις ιστορίες αυτές!

katkats και Earl η Σκωτία είναι προορισμός που θέλουμε να πάμε εδω και 2 χρόνια, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι ωραία για γαμήλιο ταξίδι..
το Glorious τι είναι;;;;;;;;
Την Ρωσία την είχαμε σκεφτεί, αλλά μας προβληματίζουν διάφορα..όπως η βίζα, το διαβατήριο που δεν έχουμε, το ότι δεν μιλάνε καλά/καθόλου αγγλικά, πως ακριβώς γίνεται το ταξίδι με τον υπερσιβηρικό..

the plan όταν λες ότι θα χει κρύο...πόσο κρύο -10;; -2;; 0;; 3;;
θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σου κι ας μπερδευτώ..μπορεί να μην μου έχουν περάσει καν από το μυαλό!

Italitsa
αν κρίνω από το όνομα μάλλον θα έχεις πολλά να μας πεις αν τελικά πάμε Ιταλία...

gatath δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση..δεν μου αρέσει καθόλου ως απλό ταξίδι,πόσο μάλλον ως γαμήλιος προορισμός!

Earth Citizen συμφωνώ μαζί σου, κατάλαβες ότι το Ντουμπάι δεν ταιριάζει με τα ζητούμενά μας.

a_nikos τελικά είναι ωραίο να ακους πολλές γνώμες, ειδικά όταν οι περισσότεροι συμφωνούν..για την ώρα είμαστε ανάμεσα σε Ιταλία και Νορβηγία..

Σας έχω τρελάνει, αλλά η ιδέα για Μαρόκο πως σας φαίνεται;;; Είναι επικύνδυνα αυτή την περίοδο;;;
 
Last edited by a moderator:

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
a_nikos τελικά είναι ωραίο να ακους πολλές γνώμες, ειδικά όταν οι περισσότεροι συμφωνούν..για την ώρα είμαστε ανάμεσα σε Ιταλία και Νορβηγία..

;
Αποψη μου χωρις φυσικα να εχω κανει γαμηλιο ταξιδι οτι ειναι προτιμοτερο να πατε σε κατι ξεχωριστο, πιο δυσκολο να πας αλλη φορα και που θα σου μεινει χαραγμενο στο μυαλο... Για αυτο δεν θα διαλεγα Ιταλια, μπορεις να βρεις εισιτηρια με 80€ για Μιλανο και να κανεις με ενα νοικιασμενο αυτοκινητο το γυρο ολης της Βορειας Ιταλιας... Ενω Νορβηγια κλπ ποτε θα ξαναπας?;)
 
Last edited by a moderator:

zoe_k

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Βενεζουέλα!!
Όχι ρε παιδιά όχι.... δεν μπορώ ματώνει η καρδιά μου... Τώρα που βρίσκεις Νέα Υόρκη με 600 ευρώ θα πάτε γαμήλιο ταξίδι στην Ευρώπη?? Κατανοώ το θέμα με το αεροπλάνο που έχουν κάποιοι άνθρωποι αλλά δεν αξίζει να χάσετε την ευκαιρία. Έχετε 15 μέρες και με τα λεφτά που διαθέτετε μπορείτε να βρείτε άνετα απίθανα ταξίδια σε μακρινούς προορισμούς που αργότερα δεν θα έχετε την ευκαιρία να κάνετε λόγω υποχρεώσεων... Σε εκλιπαρώ ξανασκέψου το!!!!! Πιείτε κανα δυο ουισκάκια κατα τη διάρκεια της πτήσης, πάρτε δραμαμίνες, λεξοτανίλ.. δεν ξέρω... αλλά ξανασκέψου το!!!!!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Όχι ρε παιδιά όχι.... δεν μπορώ ματώνει η καρδιά μου... Τώρα που βρίσκεις Νέα Υόρκη με 600 ευρώ θα πάτε γαμήλιο ταξίδι στην Ευρώπη?? Κατανοώ το θέμα με το αεροπλάνο που έχουν κάποιοι άνθρωποι αλλά δεν αξίζει να χάσετε την ευκαιρία. Έχετε 15 μέρες και με τα λεφτά που διαθέτετε μπορείτε να βρείτε άνετα απίθανα ταξίδια σε μακρινούς προορισμούς που αργότερα δεν θα έχετε την ευκαιρία να κάνετε λόγω υποχρεώσεων... Σε εκλιπαρώ ξανασκέψου το!!!!! Πιείτε κανα δυο ουισκάκια κατα τη διάρκεια της πτήσης, πάρτε δραμαμίνες, λεξοτανίλ.. δεν ξέρω... αλλά ξανασκέψου το!!!!!
+1 απο μενα
 

zoe_k

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Βενεζουέλα!!
Εγώ θα πρότεινα να σκεφτείς την Ιορδανία. Αν θες ψάξτο λίγο γιατί η πτήση δεν είναι μεγάλη, νομίζω είναι μέσα στα όρια που θέτεις. Είναι μια χώρα με εντελώς διαφορετικά τοπία και απίστευτα αρχαιολογικά μνημεία. Επίσης, υπάρχουν θέρετρα στην Νεκρά Θάλασσα που μπορείτε να μείνετε μερικές μέρες αφού είναι γαμήλιο. Μπάνιο στην Νεκρά Θάλασσα... Αυτό είναι εμπειρία ζωής, όχι η Ιταλία... Νομίζω ότι οι θερμοκρασίες εκείνη την εποχή είναι καλές! Επιφυλλάσομαι λίγο για τις πληροφορίες επειδή δεν έχω πάει αλλά το έχω ψάξει αρκετά γιατί είναι στους top 5 προορισμούς μου! Αν έχει πάει κάποιος ας συνεισφέρει (ενδιαφέρει κι εμένα...χιχιχι)!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
.
το Glorious τι είναι;;;;;;;;
Το Glorious ειναι το Λονδινο. Νομιζω πως η Σκωτια ειναι απο τις καλυτερες προτασεις που επεσε. Αν εχετε μερες μπορειτε να τη συνδυασετε και με Ουαλια ή και Ιρλανδια ή εγω θα πηγαινα μονο Ιρλανδια με 2-3 μερουλες Λονδινο βεβαιως βεβαιως.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
[quote="zoe_k]Μπάνιο στην Νεκρά Θάλασσα... Αυτό είναι εμπειρία ζωής, όχι η Ιταλία...[/quote]
Περίεργο ότι τόσοι διάσημοι αγόρασαν σπίτια στις ιταλικές λίμνες και κανείς στη Νεκρά Θάλασσα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Περίεργο ότι τόσοι διάσημοι αγόρασαν σπίτια στις ιταλικές λίμνες και κανείς στη Νεκρά Θάλασσα!
Μα αμα η Νεκρα Θαλασσα ειχε γεμισει με σπιτια διασημων, δεν θα ηταν εμπειρια ζωης αλλα αλλο ενα καρακιτσιστικο τουριστικο θερετρο. Που ειναι το περιεργο;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το περίεργο είναι που στέλνει δυο νιόπαντρους να κάνουν μπάνια στη Νεκρά Θάλασσα για την εμπειρία. Για ποια εμπειρία μιλάμε; Ας πάνε να βουτήξουν στη λιμνοθάλασσα του Μεσολογγίου αν θέλουν εμπειρία μπάνιου σε αλατισμένο νερό. Εκτός αυτής της εμπειρίας υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να κάνει κάποιος γύρω απ' αυτή τη λίμνη που να μην μπορεί να το κάνει στις πανέμορφες ιταλικές λίμνες; Σημείωσε ότι μιλάμε για νιόπαντρους όχι για ΚΑΠΗ που πάνε για ιαματικά λουτρά στη Νεκρά Θάλασσα.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Συμφωνω οτι τωρα που τα εισιτηρια για Νεα Υορκη αρχιζουν να γινονται φθηνοτερα, ειναι ευκαιρια για οποιον θελει, να παει. Ωστοσο δε νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα για γαμηλιο ταξιδι. Εμεις πηγαμε για 13 μερες το καλοκαιρι και ηταν πραγματικα το πιο κουραστικο ταξιδι ever!! (και απο τα ωραιοτερα βεβαια) Εχει τοσα πολλα πραγματα να κανεις και να δεις που για χαλαρωση ουτε λογος! Και εδω που τα λεμε στο γαμηλιο εγω τουλαχιστον δε θα ηθελα να ειμαι ολες τις μερες μεσα σε μια πολη βλεποντας αξιοθεατα γιατι αυτο το κανω σε ολα τα ταξιδια μου. Το γαμηλιο δε θα επρεπε να ειναι ενα ταξιδι σαν ολα τ'αλλα, εκτος βεβαια αν μιλαμε για καποιους που δεν εχουν παει εξωτερικο οποτε θελουν να δουν και μια αλλη μεγαλη πολη. Που στην προκειμενη περιπτωση δεν ισχυει. Παντως για ομορφα τοπια και με τους υπολοιπους περιορισμους που μας ειπες εγω θα προτεινα Σκωτια ή Σκανδιναβία, συνδιαζουν φυση και πραγματα να δεις και να κανεις. Νοικιαζεις ενα αυτοκινητο και οπου σου αρεσει καθεσαι, οπου δε σου αρεσει φευγεις και οπου σε βγαλει!!
Να ζησετε υγιεις και ευτυχισμενοι!
 

zoe_k

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Βενεζουέλα!!
Το περίεργο είναι που στέλνει δυο νιόπαντρους να κάνουν μπάνια στη Νεκρά Θάλασσα για την εμπειρία. Για ποια εμπειρία μιλάμε; Ας πάνε να βουτήξουν στη λιμνοθάλασσα του Μεσολογγίου αν θέλουν εμπειρία μπάνιου σε αλατισμένο νερό. Εκτός αυτής της εμπειρίας υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να κάνει κάποιος γύρω απ' αυτή τη λίμνη που να μην μπορεί να το κάνει στις πανέμορφες ιταλικές λίμνες; Σημείωσε ότι μιλάμε για νιόπαντρους όχι για ΚΑΠΗ που πάνε για ιαματικά λουτρά στη Νεκρά Θάλασσα.
Τώρα αλήθεια συγκρίνεις την Νεκρά Θάλασσα με τη λίμνη του Μεσσολογγίου?? Φαντάζομαι ότι ξέρεις πως είναι το πιο χαμηλό σημείο του πλανήτη όπου δεν βουλιάζεις με τίποτα και όσοι έχουν μπει λένε ότι είναι μοναδική εμπειρία.. Τώρα αν τα ΚΑΠΗ πάνε εκεί εκδρομές, να πάω να γραφτώ κι εγώ. Όσον αφορά το τί θα κάνουνε μετά μπορόυν να γνωρίσουν τη χώρα, να πάνε στην Πέτρα που είναι όλη η πόλη ένα μνημείο σκαλισμένο μες το βράχο και να δοκιμάσουν γεύσεις της μέσης ανατολής. Τώρα αν εσύ προτιμάς την Ιταλία (που δεν την υποβιβάζω σε καμία περίπτωση, εχω πάει και έχω περάσει τέλεια-απλώς είναι πολύ κοντά και μπορείς να πάς άνετα για ένα πενθήμερο και αρκετά οικονομικά) δεν χρειάζονται πικρόχολα σχόλια. Εδώ το νόημα είναι να βοηθήσουμε τα παιδιά να περάσουν καλά όχι να την "λέμε" ο ένας στον άλλον.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.239
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom