γαμήλιο ταξίδι...SOS!!!

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Εγώ ένα θα πω. Σε όποιον αρέσει πραγματικά να ταξιδεύει θα βρει όμορφο κάθε ταξίδι που θα κάνει, οπουδήποτε κι αν είναι αυτό, γιατί κάθε ταξίδι είναι εμπειρία.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πραγματικά μου κάνει εντυπώση το ότι επιμένεις τόσο σε αυτό! Πληκτικά είναι τα τοπία της Ελβετίας και της Σουηδίας, όχι της Σκωτίας. Εκτός και αν η εμπειρία σου από την εξοχή της Σκωτίας περιορίζεται στις περιοχές μεταξύ Εδιμβούργου, Stirling και Γλασκώβης όπου όντως τα φλατ βοσκοτόπια δίνουν και παίρνουν. Η φύση της χώρας έχει όμως πολλά περισσότερα να δώσει.
Είπαμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση και όχι να καταφεύγουμε σε φτηνές σοφιστείες... αν εσύ στις αναζητήσεις σου στη φιλόξενη γη της Σκωτίας ανακάλυψες και μερικά ενδιαφέροντα μέρη δεν έχω καμία αντίρρηση... αλλά εδώ μιλάμε για τον κανόνα και όχι για τις εξαιρέσεις... πιθανόν λοιπόν και να υπάρχουν τέτοια μέρη, το θέμα είναι όμως ποιός ενδιαφέρεται να τις επισκεφθεί... σου υπενθυμίζω ότι μιλάμε για ταξίδι γάμου και όχι για εξερευνητική αποστολή στις εσχατιές της Σκωτίας... η σύγκριση λοιπόν που επί ματαίω προσπαθείς να κάνεις, μεταξύ των δύο τόπων αποτελεί ύβρη...


Τελείως άκυρο. Και το Παρίσι που προτείνεις και ξαναπροτείνεις δεν φημίζεται ακριβώς για την καλοκαιρία του!
Δεν το νομίζω... προσπάθησε να καταλάβεις ότι το Παρίσι δεν το προτείνω για τον καιρό του, το προτείνω για έναν περίτεχνο συνδυασμό μουσείων, αρχιτεκτονικής γοητείας, γεωγραφικής θέσης, καλού φαγητού και άριστης διασκέδασης... αν κάπου στο βοσκοτόπια της Σκωτίας έχεις συναντήσει τέτοιον συνδυασμό, μετά χαράς να τον διαβάσω και να σε παραδεχθώ... η αλήθεια όμως πιθανολογώ είναι άλλη... ατελείωτα ίδια τοπία πασπαλισμένα με μπόλικη ομίχλη και εκνευριστική βροχή... το μέρος φαντάζει ιδανικό για να τερματίσει κάποιος σύγχρονος Καρυωτάκης τον βίο του, αλλά ανυπόφορο για κάποιον που ξεκινά μια καινούργια ζωή...


Προφανώς δεν θα επισκεφτεί κάποιος ένα βόρειο νησί για τους ίδιους λόγους που θα πάει σε ένα μεσογειακό. Δεν υπάρχει καμία σύνδεση στα παραδείγματά σου. Και στο Εδιμβούργο αν εξαιρέσουμε Ιούλιο-Αύγουστο κανείς ενοχλητικός χαμός δεν γίνεται, η πόλη κρατά τον χαρακτήρα της και δεν γίνεται οικτρά τουριστική.
Υποθέτω ότι κάποιος νιόπαντρος επισκέπτεται ένα νησί για τα προφανέστατα... να δει ένα υπέροχο τοπίο, να απολαύσει μια βουτιά, να φάει καλά, να μείνει σε ένα καλό ξενοδοχείο... εσύ τώρα μας πλασάρεις ένα απομονωμένο νησί της βόρειας Ευρώπης σαν πιθανό προορισμό ταξιδιού γάμου, που δεν έχει τίποτε από αυτά... άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...

Αυτό με το Εδιμβούργο τώρα δεν το κατάλαβα... είναι προφανές ότι το Εδιμβούργο έχει σεζόν όπως σεζόν έχει η Σαντορίνη, η Τοσκάνη και τα περισσότερα μέρη του κόσμου... δηλαδή τι νομίζεις ότι η Μύκονος τον Φλεβάρη σφύζει από κόσμο?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αγαπητέ traveller, επειδή με κουράζουν αυτά τα debates δεν θα συνεχίσω. Ο καθένας μπορεί να διαβάσει και να βγάλει τα συμπεράσματά του, ανάλογα με τα γούστα και τις προτιμήσεις του. :)

Εγώ εμμένω στην άποψή μου και εσύ στη δική σου.

Εκτιμώ πάντως το ότι οι απαντήσεις σου προς τις παρατηρήσεις μου αν και ελαφρώς ειρωνικές κρατήθηκαν σε ένα αρκετά πολιτισμένο επίπεδο. :D
 

giagia

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ίσως Ιταλία-Γαλλία..
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική.....
παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για ολες σας τις απαντησεις.δεν θελαμε να ξεσκεπασει τετοιο ντεμαραζ διαγραμμενων σχολιων αλλα ολα ηταν πολυ χρησιμα.η αληθεια ειναι οτι εν τελει αποφασισαμε την χωρα αλλα οχι τους προορισμους. θα παμε Γαλλια και Ιταλια και ισως συνδυασουμε με Ελβετια. οι περιοχες που εχουμε υποψιν ειναι
1)βορεια ΙΤΑΛΙΑ+τοσκανη και νοτια ΓΑΛΛΙΑ
2)αλσατια + βερνη + βορεια ιταλια
3)αλσατια + βερνη + νοτια γαλλια

ποια σας φαινεται η πιο ενδιαφερον???
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για ολες σας τις απαντησεις.δεν θελαμε να ξεσκεπασει τετοιο ντεμαραζ διαγραμμενων σχολιων αλλα ολα ηταν πολυ χρησιμα.
Συμφωνώ μαζί σου ότι όλα τα σχόλια "ήταν πολύ χρήσιμα", έτσι μπορέσαμε όλοι να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας...
Όπου κι αν πας να περάσεις καλά.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για ολες σας τις απαντησεις.δεν θελαμε να ξεσκεπασει τετοιο ντεμαραζ διαγραμμενων σχολιων αλλα ολα ηταν πολυ χρησιμα.η αληθεια ειναι οτι εν τελει αποφασισαμε την χωρα αλλα οχι τους προορισμους. θα παμε Γαλλια και Ιταλια και ισως συνδυασουμε με Ελβετια. οι περιοχες που εχουμε υποψιν ειναι
1)βορεια ΙΤΑΛΙΑ+τοσκανη και νοτια ΓΑΛΛΙΑ
2)αλσατια + βερνη + βορεια ιταλια
3)αλσατια + βερνη + νοτια γαλλια

ποια σας φαινεται η πιο ενδιαφερον???
Διαλεγω την κουρτινα 1 (βορεια ΙΤΑΛΙΑ+τοσκανη και νοτια ΓΑΛΛΙΑ)!! :cool:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αντε να πω και γω τη γνώμη μου...
Προσωπικά αν ετοίμαζα γαμήλιο ταξίδι δεν θα το συζητούσα με κανέναν άλλον πλην της μέλλουσας συζύγου μου. Αν θα θέλαμε κάτι χαλαρωτικό ή μη, χλιδάτο ή μη, ευρωπαϊκό ή μη και πάει λέγοντας. Το λάθος είναι ότι το ίδιο ζευγάρι (ή ο εις εξ'αυτών) δεν έχουν καταλήξει τι τους αρέσει. Εγω θα έμπαινα στο ίντερνετ και θα διάβαζα, θα έβλεπα εικόνες και θα συναποφάσιζα.
Ο καθένας που προτείνει κάτι εδώ μέσα βάζει και λίγο από αυτό που εκτιμά ιδιαίτερα κι αξιολογεί ως σημαντικό. Ναι υπάρχουν σταθερές αξίες όπως η Γαλλία και η Ιταλία αλλά δεν έχουν οι πάντες τον ίδιο καημό για το εκλεπτυσμένο φαγητό ή τα μουσεία. Κάποιοι ονειρεύονται κοκοφοίνικες και παραλίες εξωτικές όπου θέλουν να χαλαρώσουν. Άλλοι θέλουν να οργώσουν βουνά, λαγκάδια. Αν κρίνω δε από πολλούς άρρενες στο συγγενολόι μου, αυτοί θα προτιμούσαν να πάνε στο χωριό τους να πίνουν ούζα στα καφενεία από το να τρέχουν ανά το κόσμο.
Εχω περιπτώσεις ζευγαριών που αποτόλμησαν το διαφορετικό και ήταν κατενθουσιασμένοι: εδώ διαβάσαμε για road trip στη Νότια Αμερική, μια συνάδελφος road trip στη Νορβηγία... Άλλοι πάλι επέλεξαν Μπαλί, Μαλδίβες, Ντουμπάι... Δεν τους κρίνω. Το ποιές είναι οι δικές μου ανάγκες στα ταξίδια ουδόλως έχω την απαίτηση να ταυτίζονται με όλων των υπολοίπων.
ΥΓ. Για την ιστορία μόνο ένα συγγενικό ζευγάρι ζήτησε τη γνώμη μου και τους πρότεινα αφότου έπεσαν αρκετές ιδέες στο τραπέζι την ακτή Αμάλφι. Πέρασαν υπέροχα...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Και να προσθέσω ότι για να εκτιμήσει κανείς το πού πηγαίνει πρέπει πρωταρχικά να έχει ταξιδιωτική παιδεία (αισθήσεις σε εγρήγορση και μυαλό ανοικτό). Έχω ακούσει ελληνάρες να θεωρούν ανώτερο το Κολωνάκι από το να πίνουν καφέ στη Ρώμη....
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Αντε να πω και γω τη γνώμη μου...
Προσωπικά αν ετοίμαζα γαμήλιο ταξίδι δεν θα το συζητούσα με κανέναν άλλον πλην της μέλλουσας συζύγου μου. Αν θα θέλαμε κάτι χαλαρωτικό ή μη, χλιδάτο ή μη, ευρωπαϊκό ή μη και πάει λέγοντας. Το λάθος είναι ότι το ίδιο ζευγάρι (ή ο εις εξ'αυτών) δεν έχουν καταλήξει τι τους αρέσει. Εγω θα έμπαινα στο ίντερνετ και θα διάβαζα, θα έβλεπα εικόνες και θα συναποφάσιζα.
Ο καθένας που προτείνει κάτι εδώ μέσα βάζει και λίγο από αυτό που εκτιμά ιδιαίτερα κι αξιολογεί ως σημαντικό. Ναι υπάρχουν σταθερές αξίες όπως η Γαλλία και η Ιταλία αλλά δεν έχουν οι πάντες τον ίδιο καημό για το εκλεπτυσμένο φαγητό ή τα μουσεία. Κάποιοι ονειρεύονται κοκοφοίνικες και παραλίες εξωτικές όπου θέλουν να χαλαρώσουν. Άλλοι θέλουν να οργώσουν βουνά, λαγκάδια. Αν κρίνω δε από πολλούς άρρενες στο συγγενολόι μου, αυτοί θα προτιμούσαν να πάνε στο χωριό τους να πίνουν ούζα στα καφενεία από το να τρέχουν ανά το κόσμο.

Ως εκεί καλά το έλεγες.Αυτό το τελευταίο θα ήταν εφιάλτης για τη μέλλουσα σύζυγο.:haha: Άσε που από ότι φαντάζομαι θα έχουν πάει πολλές φορές σαν ζευγάρι διακοπές στο χωριό του συζύγου.:haha:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ως εκεί καλά το έλεγες.Αυτό το τελευταίο θα ήταν εφιάλτης για τη μέλλουσα σύζυγο.:haha: Άσε που από ότι φαντάζομαι θα έχουν πάει πολλές φορές σαν ζευγάρι διακοπές στο χωριό του συζύγου.:haha:
Ουκ ολίγα παραδείγματα σε διαβεβαιώ. Μη γενικεύουμε που εμείς εδώ σαν μέλη ταξιδιωτικού φόρουμ έχουμε το καημό μας. Ο περισσότερος κόσμος είτε γιατί δεν ευκολύνεται οικονομικά, είτε γιατί δεν τον ενδιαφέρει, προτιμά το χωριό του.
Θυμάμαι συνάδελφο, μορφωμένο άνθρωπο, που θα μπορούσε οικονομικά να οργανώσει ταξίδια στο εξωτερικό, επέμενε ότι σαν τη Κίμωλο δεν υπάρχει άλλο μέρος στην υφήλιο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom