γεια σε ολους!!

marytravel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
:):)γεια σε ολουσ ειμαι νεο μελοσ και ειμαι εθισμενη με τα ταξιδια!!σκεφτομαι οτι θα ηθελα να γινω αρχηγοσ συνοδοσ γκρουπ, εχω ταξιδεψει αρκετα κ θα ηθελα να το κανω τροπο ζωησ!αν μπορει καποιοσ να με βοηθησει να μου πει την διαδικασια θα το εκτιμουσα!!!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
:):)γεια σε ολουσ ειμαι νεο μελοσ και ειμαι εθισμενη με τα ταξιδια!!σκεφτομαι οτι θα ηθελα να γινω αρχηγοσ συνοδοσ γκρουπ, εχω ταξιδεψει αρκετα κ θα ηθελα να το κανω τροπο ζωησ!αν μπορει καποιοσ να με βοηθησει να μου πει την διαδικασια θα το εκτιμουσα!!!
καλώς ήλθες.. τη διαδικασία να γίνεις αρχηγός-συνοδός γκρούπ? μήπως να ανοίξεις γραφείο με το όνομα marytravel? και μετά πάρε εμένα αρχηγό-συνοδό στο γραφείο σου please..
 

marytravel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλώς ήλθες.. τη διαδικασία να γίνεις αρχηγός-συνοδός γκρούπ? μήπως να ανοίξεις γραφείο με το όνομα marytravel? και μετά πάρε εμένα αρχηγό-συνοδό στο γραφείο σου please..
γιατι με δουλευεισ????κριμα ειναι ....!αφου το θελω τοσο,τωρα που δεν εχω υποχρεωσεισ και μπορω, αλλωστε ειμαι μονο 23 ,εσυ μου φαινεσαι μεγαλυτεροσ αρα ανοιξε εσυ γραφειο και παρε εμενα!ελα ρε παιδια βοηθηστε καποιοσ θα ξερει δεν μπορει...σπουδαζα τοσα χρονια και με το που πηρα το πτυχιο καταλαβα το οτι ηθελα να κανω..δηλαδη το ηξερα απο πριν αλλα χατηρια γονεων...κτλ!πειτε μου please, μην παρω σβαρνα τα ταξιδιωτικα ενα ενα χωρισ να εχω ιδεα!:roll:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
γιατι με δουλευεισ????κριμα ειναι ....!αφου το θελω τοσο,τωρα που δεν εχω υποχρεωσεισ και μπορω, αλλωστε ειμαι μονο 23 ,εσυ μου φαινεσαι μεγαλυτεροσ αρα ανοιξε εσυ γραφειο και παρε εμενα!ελα ρε παιδια βοηθηστε καποιοσ θα ξερει δεν μπορει...σπουδαζα τοσα χρονια και με το που πηρα το πτυχιο καταλαβα το οτι ηθελα να κανω..δηλαδη το ηξερα απο πριν αλλα χατηρια γονεων...κτλ!πειτε μου please, μην παρω σβαρνα τα ταξιδιωτικα ενα ενα χωρισ να εχω ιδεα!:roll:
σου φαίνομαι μεγαλύτερος????:( στην πραγματικότητα είμαι μόλις 24 (έξω τα καλοκαίρια και οι γιορτές πάσχα και χριστουγέννων) αλήθεια έχεις γνώσεις να αναλάβεις τέτοια ευθήνη? π.χ. γνωρίζεις να κινηθείς σε κάποιες πόλεις άψογα και αν ναι σε ποιές γιατί ο αρχηγός απότι κατάλαβες είναι και συνοδηγός του πουλμαν και πρέπει να έχει γνώσεις των μνημείων και να κάνει και λίγο τον καραγκιόζη γιατί εκεί οι άνθρωποι πάνε να διασκεδάσουνε, δεν είναι τόσο απλό..;)
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
να πάρει χωρίς διαγωνισμό και με συνοπτικές διαδικασίες τη marytravel αρχηγό-συνοδό
χωρίς διαγωνισμό... αμέσως άρχισες τις αδιαφανείς διαδικασίες λευτέρη ... κανόνισε να το κανεις κι εσύ σαν καποιον γνωστο μας βουλευτη:bleh:

marytravel καλωσήρθες, είναι πολύ ενδιαφέρον και γοητευτικό αυτό που ονειρεύεσαι, αλλά επίσης και πολύ δύσκολο! Έχουμε όμως ένα μέλος που έκανε περιστασιακά αυτή τη δουλεια και φαντάζομαι μπορεί να σου πει περισσότερα!

Υγ. Μπορείς πάντως να ξεκινήσεις από εδώ την καριέρα σου, γράφοντας πχ ένα κείμενο για Νεπάλ ας πούμε! :D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
νομίζω οτι για να γίνεις αρχηγός γκρούπ,πρέπει να γνωρίζεις τουλάχιστον δύο γλώσσες πολύ καλά ...να έχεις μελετήσει σε όλο το φάσμα τους τις χώρες που ένα γραφείο συνηθίζει να πραγματοποιεί σε αυτές ταξίδια...
μπορείς να ξεκινήσεις εθελοντικά αμισθί,ίσως και με δικά σου έξοδα μαζί με πεπειραμένο οδηγό...ρώτησε το cel tours είναι γραφείο που στο site του υπάρχει και ζήτηση εργασίας ...μετά βλέπεις ..απο ότι γνωρίζω ο μισθός που δίνουν είναι μικρός ,αλλά φτάνει που θα κάνεις το κέφι σου!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Το πράγμα διαφέρει λίγο αν θέλεις να γίνεις απλή αρχηγός γκρουπ εκτός Ελλάδος ή εντός Ελλάδος ή ξεναγός.
Στο μέλλον ελπίζω ότι θα διαφέρει πολύ και επιτέλους δεν θα μπορεί να γίνεται ο καθένας συνοδός- αρχηγός γκρουπ.
Είχα κάπου διαβάσει ότι θα έμπαινε στα ΙΕΚ της χώρας η συγκεκριμένη ειδικότητα αλλά δεν έχω καμιά πληροφόρηση πέρα τούτου.

Όσον αφορά τους ξεναγούς λειτουργούν σχολές εντός της Ελλάδας και υπάρχει και ομοσπονδία ξεναγών με κατοχυρωμένα εργασιακά δικαιώματα εντός της Ελλάδας.

Φυσικά, για να κάνεις σπουδές στον τουρισμό υπάρχουν οι σχολές Τουριστικών Επαγγελμάτων των ΤΕΙ της χώρας αλλά και οι σχολές του ΟΤΕΚ (πληροφορίες στο www.otek.edu.gr). Διαφορετικά κάνε μια βόλτα από τη Νομαρχία της περιοχής σου και ζήτα τους πληροφορίες.
 

marytravel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
νομίζω οτι για να γίνεις αρχηγός γκρούπ,πρέπει να γνωρίζεις τουλάχιστον δύο γλώσσες πολύ καλά ...να έχεις μελετήσει σε όλο το φάσμα τους τις χώρες που ένα γραφείο συνηθίζει να πραγματοποιεί σε αυτές ταξίδια...
μπορείς να ξεκινήσεις εθελοντικά αμισθί,ίσως και με δικά σου έξοδα μαζί με πεπειραμένο οδηγό...ρώτησε το cel tours είναι γραφείο που στο site του υπάρχει και ζήτηση εργασίας ...μετά βλέπεις ..απο ότι γνωρίζω ο μισθός που δίνουν είναι μικρός ,αλλά φτάνει που θα κάνεις το κέφι σου!
ευχαριστω renata!!!:Dξερω 4 γλωσσεσ θα το κοιταξω ευχαριστω!θα γραψω για το νεπαλ...πρεπει να το δειτε οπωσδηποτε...12 μερεσ δεν μου εφτασαν, μολισ μαθω να χειριζομαι καλυτερα το site θα ανεβασω και φωτο.
υγ:φιλε λευτερη εισαι επιθετικοσ και ειρωνικοσ χωρισ λογο και ισωσ εσυ εχεισ καψει τα ονειρα σου χωρισ να τα κυνηγησεισ, λυπαμαι..αλλα εγω δεν θα το κανω:bleh:
 

marytravel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Το πράγμα διαφέρει λίγο αν θέλεις να γίνεις απλή αρχηγός γκρουπ εκτός Ελλάδος ή εντός Ελλάδος ή ξεναγός.
Στο μέλλον ελπίζω ότι θα διαφέρει πολύ και επιτέλους δεν θα μπορεί να γίνεται ο καθένας συνοδός- αρχηγός γκρουπ.
Είχα κάπου διαβάσει ότι θα έμπαινε στα ΙΕΚ της χώρας η συγκεκριμένη ειδικότητα αλλά δεν έχω καμιά πληροφόρηση πέρα τούτου.

Όσον αφορά τους ξεναγούς λειτουργούν σχολές εντός της Ελλάδας και υπάρχει και ομοσπονδία ξεναγών με κατοχυρωμένα εργασιακά δικαιώματα εντός της Ελλάδας.

Φυσικά, για να κάνεις σπουδές στον τουρισμό υπάρχουν οι σχολές Τουριστικών Επαγγελμάτων των ΤΕΙ της χώρας αλλά και οι σχολές του ΟΤΕΚ (πληροφορίες στο www.otek.edu.gr). Διαφορετικά κάνε μια βόλτα από τη Νομαρχία της περιοχής σου και ζήτα τους πληροφορίες.
ευχαριστω!:D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
καλωσορισες και απο εμενα!
αφου τελειωσες με τις σπουδες, ηρθε η ωρα να κανεις αυτο που πραγματικα θελεις και ειναι πολυ ευχαριστο το οτι εχεις βρει το τι ειναι αυτο..τωρα το θεμα ειναι ποσο ευκολο ειναι..
χωρις να εχω πολλες γνωσεις επι του θεματος, ξερω απλα να σου πω οτι για να γινεις αρχηγος γκρουπ δεν χρειαζονται πολλα προσοντα..απλα να ξερεις εναν τοπο πολυ καλα και να μιλας την γλωσσα!ξερω μια κοπελα που μενει μονιμα τα τελευταια 2 χρονια παρισι για μεταπτυχιακο και συνεργαζεται με γνωστο πρακτορειο και ειναι αρχηγος των γκρουπ που στελνει το πρακτορειο εκει..προσοχη!αρχηγος, οχι ξεναγος(για το τελευταιο υπαρχει ειδικη σχολη..)!απο χρηματα δεν ξερω τι παιζει!

εχουμε στο φορουμ ατομα που εχουν ασχοληθει με αυτη την δουλεια και μπορουν να σε βοηθησουν περισσοτερο!
απο εμενα, καλη τυχη!!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Το ξέχασα! Αυτό που λέει η renata για τις 2 ξένες γλώσσες είναι βασική προϋπόθεση για να μπεις στις σχολές του ΟΤΕΚ. Αν θυμάμαι καλά για τις σχολή Τουριστικών Επαγγελμάτων των ΤΕΙ απαιτούνται μόνο τα Αγγλικά (καλά αυτό το τελευταίο πρέπει να το ψάξεις κιόλας λίγο γιατί έχει περάσει και δεκαετία από την τελευταία φορά που ασχολήθηκα με τις εισαγωγικές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση).

Πάντως, τα τουριστικά γραφεία ελλείψη καταρτισμένων συνοδών γκρουπ παίρνουν όποιον τύχει χωρίς να τους πληρώνουν πολύ καλά, αυτοί για να βγάλουν κάτι παίρνουν μίζες από διάφορα μαγαζιά στις χώρες που κάνουν τις ξεναγήσεις και έτσι τα γκρουπ τείνουν να γίνονται κουραστικά και αδιάφορα γιατί οι συνοδοί είτε δεν έχουν τις γνώσεις να ανταποκριθούν στον προορισμό και στις ανάγκες του γκρουπ είτε βαριόνται αφάνταστα να κάνουν τη δουλειά τους!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και μια φιλική συμβουλή για το Καλώς όρισες.
Αν πιστεύεις ότι αυτό είναι το επάγγελμα που θέλεις να κάνεις στη ζωή σου να το αρχίσεις τώρα που δεν έχεις πολλές υποχρεώσεις. Ο τομέας του τουρισμού επαγγελματικά, περισσότερο στο εξωτερικό, απαιτεί άτομα χωρίς πολλές πολλές υποχρεώσεις.
Αν το αφήσεις για αργότερα ένας συναισθηματικός δεσμός, ένα παιδί και διάφοροι άλλοι λόγοι που δεν θα σου επιτρέπουν να λείπεις από την Ελλάδα όσο θα "πρέπει" ίσως σταθούν σημαντικό εμπόδιο στην εκπλήρωση της επαγγελματικής σου καρίερας έτσι όπως την ονειρεύεσαι!

Υ.Γ. Αν τελικά γίνεις αυτό που επιθυμείς (που στο εύχομαι ολόψυχα) στείλε μου μήνυμα να γίνω η πρώτη σου πελάτισσα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom