για Πηλιο??

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
αγαπητοι φιλοι μου θελω παλι τη βοηθεια σας!!!για ενα διημερο στο πηλιο τι εχετε να προτεινετε θα παω με το αισθημα οποτε θελω κατι ομορφο κ να εχει κοντα θαλασσα!:p
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τσαγκαραδα! Ειναι μεσα στο πρασινο πανεμορφο χωριο πολλους ξενωνωες κλπ και σχετικα κοντα ειναι η υπεροχη Φακιστρα και ο Μυλοποταμος. Πρωι μπανιο στη θαλασσα και το βραδυ υπνο στη δροσια των πλατανων! Πήλιο Δήμος Μουρεσίου Τσαγκαράδα
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν μεινεις τελικα εκει, να φας και στην Αλεκα.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Θα συμφωνησω με ερση για τσαγκαραδα, και η φακιστρα και ο μυλοποταμος ειναι πανεμορφες παραλιες...και το χωριο μες το πρασινο!

ασχετο, υποθετω πας με αμαξι, αλλιως δυσκολη η συγκοινωνια....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.983
Τσαγκαράδα είναι και το δικό μου αγαπημένο μέρος στο Πήλιο! Σε αντίθεση με Μακρυνίτσα που "βλέπει" τις στέγες του Βόλου, η Τσαγκαράδα "βλέπει" το απέραντο γαλάζιο!
Υπέροχος ο καφές κάτω από τον υπεραιωνόβιο πλάτανο στην πλατεία, περπάτημα μέσα στο δάσος (νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε άλλο τόπο και χρόνο) φαγητό στο Μούρεσι σε 2 ταβερνάκια κυριολεκτικά κρεμασμένα στο γκρεμό με απίστευτη θέα, ενώ για μπάνιο, εκτός από Μυλοπόταμο και Φακίστρα που είπαν παραπάνω, μην παραλέιψεις και την Νταμούχαρη! Ωραία νερά, όμορφος οικισμός... έχουν γυριστεί και σκηνές από το Mamma Mia εκεί... Καλά να περάσετε!
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Μπόρεις να κάνεις της εξής διαδρομη:
το πρωί που θα φτάσεις να ανέβεις από Βόλο Μακρυνίτσα να κάνεις μια βόλτα πριν μαζευτούν οι πολλοί επισκέπτες και να πιεις ένα καφέ. Προσπέρασε τη Πορταριά, δεν... Μεταξύ Μακρυνίτσας-Πορταριάς υπάρχει το καφέ αερικό-εκπληκτικό με σούπερ καρυδόπιτα.
Μέτα πάρε το δρόμο για θάλασσα και συγκεκριμένα θα πρότεινα να μείνεις Άγιο Ιωάννη γιατί έχει αρκετή κινηση το βράδυ και πολλές παραλίες κοντά του. Ο Άγιος Ιωάννης και το Παπα νερό είναι φούλ από κόσμο. Λίγο πιο δίπλα είναι και η πλάκα, έχει κόσμο αλλά λιγότερο. Όταν έχει πάρτι στη πλάκα γίνεται πανικός. Κοντά βρίσκεται και η παραλία Αγιοι σαράντα (πολύ ωραία) και Χορευτό. Νομίζω οι Άγιοι Σαράντα έχουν το λιγότερο κόσμο αλλά πάλι πολύ. Γενικά έχε στο νου σου το Πήλιο είναι φουλ όλο το καλοκαιρι και οι παραλίες του είναι λίγες σε αναλογία του κόσμου που το επισκέπτονται. Επίσης πρέπει να έχεις αποφασίσει σε ποιες παραλίες θα πας γιατι απέχουν αρκετά η μια από την άλλη λόγω βουνών. Μπορείτε να φάτε στο Κισσό, που είναι 5 χιλ. μακριά, στη κληματαριά του Σοφοκλη. Ευκαιρία να δείτε και το χωριό που είναι γραφικό και πιο ήσυχο. Στο Άγιο Ιωάννη σούπερ είναι boutique hotel kentrikon. Το προτείνω. Τη δεύτερη μέρα μπορείτε να πάτε Μυλοπόταμο αν θέλετε βαβούρα αν όχι τόσο στη φακίστρα ή στη λαμπινού. Ο Μυλοπόταμος εμένα δε μου αρέσει. Η παραλία ναι μεν τέλεια αλλά έχει πάρα πολύ κόσμο σε σημείο που δε το παολαμβάνω. Εξαρτάται βέβαια και πότε θα πάτε. Η φακίστρα από την άλλη θεωρώ ότι είναι από τις ωραιότερες παραλίες που έχουμε. Περπατάς ένα κατάφυτο μονοπάτι με μεγάλη κλίση για μίση ώρα και μετά φτάνεις σε ένα κολπάκι ανάμεσα σε δύο γιγάντιους βράχους και πίσω σου τυπική βλάστηση Πηλίου. Μοναδικό σκηνικό! Η ανάβαση είναι κομματάκι ζόρικη. Λαμπινού δε πήγα αλλά ξέρω ότι είναι ακόμα πιο δύσβατο. Να φάτε αλέκα με χίλια. Έχει μερικά πιάτα που αν τα εντοπίσετε θα είναι λόγος να ξαναπάς Πήλιο. Στο γυρισμό κάντε μια στάση να δείτε τις Μηλιές. Και αυτό τυπικό μεγάλο χωριό και δικό μου αγαπημένο. Από περσυ λειτουργεί και το παλιό τρενάκι από Βολο για Μηλιές μια φορά τη βδομάδα νομίζω! Προλαβαίνεις άνετα τα παραπάνω αρκεί να φύγετε νωρίς πρωί και να στε βραδάκι Θεσσαλονίκη.
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Το Θεσσαλονίκη άκυρο! Υπέθεσα πως για δύο μέρες θα έρχεσαι από ένα προορισμό μέχρι 3 ωρών. Αν μένεις σε μέρος παραπάνω από τρεις ώρες, μμμμμμ, ξανασκέψου το να κάτσετε 1 μέρα ακόμη
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
σας ευχαριστω ολους...αλλα οι απαντησεις αργησαν κ τα σχεδια αλλαξαν...τελικα επισκεφτηκαμε Ολυμπο(κρανια,παλιοι ποροι,καλλιπευκη,ραψανη) καναμε κ μια βουτια στη μπουκα πολυ ωραια παραλια αλλα περιηγηθηκαμε κυριως στα βουνο.Θ φυλαξω τις συμβουλες για επομενο ταξιδι!!!κ οντως απο βορεια ερχομασταν οχι απο θεσνικη αλλα απο Δραμα!!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καταρχήν Καλά Χριστούγεννα σε όλους με υγεία και πολλά ταξίδια.
Την Πρωτοχρονιά για πέντε ημέρες θα είμαι Πήλιο.
Εχω ξαναπάει ενα δεακήμερο αλλά καλοκαίρι.
Διαμονή κλεισμένη στην Πορταριά.
Θα ήθελα οι ψαγμένοι να μου προτείνουν μέρη για φαγητό και καφέ (κατά προτίμηση να έχουν και ωραία γλυκά).
Εκτός από Πορταριά-Μακρυνίτσα, στις Μηλιές και στο χιονοδρομικό κοντά που σκοπέυω να πάω ημερήσιες που μπορώ να φάω;
Και κάτι τελευταίο για πείτε μου οι ντόπιοι. Με τα χιόνια το οδικό δίκτυο έχει κανένα θέμα. Παίζει να χρειαστώ αλυσίδες;
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Tι έγινε ρε παιδιά, πέρασαν οι γιορτές, επιστρέψατε στα καθήκοντα σας, θα δώσετε καμία πληροφορία;:xmas_mrgreen:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
τα χω γραψει και σε αλλο θεμα πιο παλια, αλλα τα γραφω κ εδω!
να πας οπωσδηποτε στην αλεκα στην τσαγκαραδα..
τελειο φαγητο!!

ειχαμε φαει θυμαμαι στον παραδεισο στην τσαγκαραδα ουκ ολιγες φορες (μιας και ηταν το μονο ανοιχτο τις καθημερινες), αλλα δεν ηταν κατι ιδιαιτερο..

και θυμαμαι και εναν σουπερ φουρνο που ηταν ακριβως πανω στην στροφη για μηλιες (οπως πας απο τσαγκαραδα) που ειχε παρα πολλες υπεροχες πιτες..

κατα τα λοιπα, μια σταση στα τσιπουραδικα του βολου επιβαλλεται!!

καλα να περασετε!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ναι το θυμάμαι ότι το έχεις γράψει στο θέμα που ζηταγε κάποιο μέλος πληροφορίες για διαμονή.
Για τσιπουράδικα κάπου πήρε το μάτι μου πρόταση του XRISTOS71 για τον Δεμίρη.
Επειδή κυρίως θα φάμε Πορταριά, Μακρυνίτσα θα ήθελα καμία πρόταση για αυτά τα μέρη. Π.Χ έχω ακούσει για ένα εστιατόρο γευσικράτορας στην Πορταριά. Εχει πάει κανείς;
Σε ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom