για Πηλιο??

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Και κάτι τελευταίο για πείτε μου οι ντόπιοι. Με τα χιόνια το οδικό δίκτυο έχει κανένα θέμα. Παίζει να χρειαστώ αλυσίδες;
Δεν ειμαι ντοπιος αλλα βασικος κανονας σε οδικες ορεινες μετακινησεις ειναι να βρισκονται αλυσιδες στο αυτοκινητο (+ γιλεκο φοσφοριζε). Μπορει να καθηλωθεις για μερικα μετρα χιονιου στο δρομο, οποτε μην το ρισκαρεις εκτος αν εχεις χιονολαστιχα (ποιος εχει στην Ελλαδα?).
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
δεν νομιζω να υπαρχει καποιος δυτικη μακεδονια,θρακη και σε καποις αλλες περιοχες β.ελλαδος που να μην εχει χιονολαστιχα.εχουν ολοι.εννοειται πηλιο και ηλιο να εχει,χειμωνα αν πας μην τυχον και δεν εχεις αλυσιδες.ο καιρος αλλαζει μυστηρια.πριν απο λιγο μιλησα με τους γονεις μου που ειναι πηλιο και ο καιρος ειναι καλος.δεν υπαρχει κανενα προβλημα απολυτως.για ταβερνες προτεινω κεντρικο πηλιο,μηλιες ή τσαγκαρδα
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Να διευκρινίσω ότι δεν έχω σκοπό να κάνω τίποτα περίεργες διαδρομές (να πάρω τα όρη και τα βουνα).
Θα χρησιμοποιήσω το βασικό δίκτυο και σίγουρα σκοπέυω να κάνω μια βόλτα από το χιονοδρομικό. Για αυτούς τους δρόμους ρωτάω. Anyway μάλλον θα πάρω ένα τηλέφωνο στο χιονοδρομικό και θα μάθω.
Πριν από λίγα χρόνια είχα πάει ίδια περίοδο Καλάβρυτα και παρόλο που είχε κακοκαιρία, το βασικό δίκτυο ήταν μια χαρά και η πρόσβαση στο χιονοδρομικό άνετη.
geopnd καμία συγκεκριμένη ταβέρνα έχεις να προτείνεις;
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
φιλε πηγαινε σαλκιμι στις μηλιες.ωραιο περιβαλλον,με τοπικα εδεσματα και καλα πιατα.τετοιες μερες βεβαια να περιμενεις οτι θα εχει πολλυ κοσμο.δοκιμασε κοκκορα και τσιτσιραβλα,τοπικα χορτα.επισης φαε και σπετσοφαι.μετα πηγαινε μια βολτιτσα απο το καφε ''αννα να ενα μηλο''.ειναι απεναντι απο τους μπατσους.πολλυ ωραιο παραδοσιακο καφε με ελληνικο και λουκουμακι,γλυκα φανταστικα κτλ
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Έχω τύχει μόνο μια φορά με απίστευτα πολύ χιόνι στο Πήλιο (με βάση την Πορταριά) και το οδικό δίκτυο δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα. Το χιόνι ήταν κυριολεκτικά "βουνό" και στις δύο πλευρές του δρόμου, αλλά η άσφαλτος ολοκάθαρη.
Είχαμε κάνει μάλιστα πολύ άνετα και το γύρο του Πηλίου.
Φαντάζομαι ότι γενικά φροντίζουν εγκαίρως να κρατούν τους κεντρικούς δρόμους καθαρούς.

Πάντως από φαγητό, όσες φορές και να έχω πάει, δεν έχω ευχαριστηθεί πραγματικά. Και έχω δοκιμάσει διάφορα φαγάδικα σε διάφορα χωριά. Θεωρώ ότι γενικά η περιοχή δεν ανταπεξέρχεται επάξια σε αυτό που οι περισσότεροι περιμένουν. Να φάνε καλό πηλιορείτικο φαγητό. Βέβαια, έχει περάσει καιρός από την τελευταία φορά, οπότε μπορεί κάτι να έχει αλλάξει προς το καλύτερο.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Χωρις να θελω να σε θιξω αλλα εχοντας εμπειρια πανω απο 1.000.000 Km οδηγησης θεωρω ανευθυνη και αντικοινωνικη συμπεριφορα το να μην εχεις αλυσιδες. Ενταξει δεν κινδυνευει η ζωη σου αλλα ειναι πανευκολο να στραπατσαριστει η περιουσια σου ή να καθυστερησεις αναιτια αλλους καταλληλα εξοπλισμενους μονο και μονο γιατι ξοδευεις ενα καρο λεφτα για ενα ταξιδι και τσιγκουνευεσαι λιγα ευρω που σου εξασφαλιζουν ασφαλεια.
Μην λετε απλουστευσεις του τυπου οι δρομοι ειναι καθαροι. Αν νοικιασεις δωματιο σε ενα στενακι, αν πασ σε ενα ωραιο ταβερνακι και πιασει χιονι ή παγος για 20 μετρα θα μεινεις περιμενοντας να λιωσει για να φυγεις. Αυτο βεβαια ειναι δικο σου προβλημα, αν ομως κλεισεις αλλους που δεν φταινε σε τιποτα θα ακουσεις δικαιολογημενα τα μπινελικια σου.
Και μια συμβουλη. Αγοραστε αλυσιδες και δοκιμαστε να τις φορεσετε πολλες φορες στο σπιτι πριν να βρεθειτε στο κρυο. Με παγωμενα τα δαχτυλα οι κινησεις ειναι δυσκολες και μερικες φορες αδυνατες. Εχετε ενα ζευγαρι προχειρα γαντια για να μη λερωθουν τα καλα αν χρειαστει να τις χρησιμοποιησετε ή σαν πιο φτηνη λυση αγοραστε μιας χρησης απο το φαρμακειο (πριν φυγετε, δεν υπαρχουν φαρμακεια στις βουνοκορφες).
Αν ειστε απειροι σε οδηγηση στο χιονι ή στον παγο μην κανετε μαγκιες του τυπου αφου παει αυτος θα παω και εγω. Μπορει να ειναι πιο εμπειρος οδηγος, μπορει τα λαστιχα να ειναι καλυτερα απο τα δικα σας, μπορει το αμαξι του να ειναι πιο βαρυ εκει που υπαρχει η κινηση, μπορει να εχει πιο ελαφρυ ποδι απο εσας, μπορει πολλα.
γραφω αυτα μετα λογου γνωσεως, τις μαλακιες που εκανα πιτσιρικας δεν θελω να τις κανουν αλλοι.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αγαπητέ Σωκράτη έχεις απόλυτο δίκιο,την έχω πατήσει πολλές φορές απο ανεγκέφαλους και ανεύθυνους και δυστηχώς τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται απο τέτοιους οδηγούς.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Sokrati έχω αλυσίδες. Και επειδή θα ταξιδέψω με μικρό παιδί δεν έχω καμία διάθεση να το βάλω σε περιπέτειες, αλλά θεωρώ και λίγο ταλαιπωρία να βάλω αλυσίδες.
Ούτε η anny είπε νομίζω ότι αν χρειαστεί αλυσίδες δε θα βάλει, απλά έδωσε την πληροφορία ότι καθαρίζουν καλά τους δρόμους, όπως είχε συμβεί και στα Καλάβρυτα πριν χρόνια, όπου κανένας δεν είχε βάλει αλυσίδες.
Αντε τώρα δεν μας λες και για καμία ταβέρνα αν ξέρεις;
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν εγραψα προσωπικα προς καποιους, εγραψα γενικα για να μη νομιζουν πολλοι πως η χειμερινη οδηγηση ειναι απλη. Ζουμε σε μια χωρα που σπανια συνανταμε τετοιες καταστασεις αλλα πρεπει πριν φυγει καποιος να ειναι ενημερωμενος και εξοπλισμενος.
Η ταλαιπωρια του να βαλεις αλυσιδες δυστυχως πολλες φορες επιβαλλεται.
Πριν πολλα χρονια εκανα τη διαδρομη Βεροια-Κοζανη μεσω Καστανιας, αρχισε ψιλο χιονακι και πολλοι σταματουσαν για να βαλουν αλυσιδες. Θεωρησα υπερβολη να σταματησω και να μπω στην ταλαιπωρια, συνεχισα την οδηγηση καμαρωνοντας παναθεμα με γιατι τα λαστιχα μου "κρατουσαν", φτανω σε μια φουρκετα με ταχυτητα ελαχιστα μεγαλυτερη απο αυτη που επρεπε και βρεθηκα με ακουσιο τετ α κε στο αντιθετο ρευμα σε κλασματα δευτερολεπτου. Για καλη μου τυχη δεν ερχοταν κανενας, σκεψου να ανεβαινε μια νταλικα, τι θα προλαβαινε να κανει ο οδηγος? Τα λαστιχα ηταν καινουρια, η ταχυτητα χαμηλη αλλα οι νομοι της φυσικης υπερισχυσαν.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Χωρις να θελω να σε θιξω αλλα εχοντας εμπειρια πανω απο 1.000.000 Km οδηγησης θεωρω ανευθυνη και αντικοινωνικη συμπεριφορα το να μην εχεις αλυσιδες.
Είναι προφανές ότι σε κάποιον απευθύνεσαι. Δε νομίζω ότι αυτό το να μη σε θίξω σαπευθύνεται γενικά, όπως λες.
Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι απαραίτητο να έχουμε αλυσίδες, αλλά επαναλαμβάνω ότι θα ταξιδέψω με μωρό, οπότε θα ήθελα να αποφύγω να περιμένει στο κρύο να βάζω αλυσίδες.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ο σωκράτης μια χαρά τα λέει βρε ντικ!!!
συγνώμη και που παρεμβαίνω,,,,
έχε τις αλυσίδες στο πορτ παγκάζ,,,
αχρείαστες να είναι,,,
αλλά δεν ξέρεις,
στην καρδιά του χειμώνα ειμαστε,,, θα ταξιδέψεις σε ορεινή περιοχή
μπορεί να χρειαστούν, οσο καλά και να καθαρίζουν τους δρόμους...
και πόση ωρα θα χρειαστεις να βάλεις 2 αλυσίδες;
αν εξοικοιωθείς από πριν οπως λεει ο σωκρατης αμφιβάλω πανω απο τέταρτο...
για την ασφάλεια, την δική σου και του μωρού που θα είναι εντός του αυτοκινήτου...

αν σε ενδιαφέρει, στον Βόλο έχει ενα λουκουμάδικο... όλα τα λεφτά!!!
:xmas_cool:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Sokrati έχω αλυσίδες. Και επειδή θα ταξιδέψω με μικρό παιδί δεν έχω καμία διάθεση να το βάλω σε περιπέτειες, αλλά θεωρώ και λίγο ταλαιπωρία να βάλω αλυσίδες.
Θάνο μάλλον δεν το διάβασες αυτό.
Αντε πολλά είπαμε για τις αλυσίδες, πείτε μου τώρα που θα φάω κανά καλό κοψίδι:xmas_cheesygrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom