για Πηλιο??

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ασε, τη μοναδικη φορα που πηγα Πηλιο το ειχα ριξει στη διαιτα και στην πεζοπορια, δεν ειμαι ο καταλληλος για να σου απαντησω :xmas_wink:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
μη παραλειψεισ το γλυκακι στις μηλιες που προανεφερε καποιος...το συγκεγκριμενο καφε εχει πολυ ωραια γλυκακια...

Στη Μακρυνιτσα εχει συμπαθητικα ταβερνακια, απεφυγε κατα τη γνωμη μου το μεγαλο εστιατοριο στη πλατεια και κατευθυνσου προς αυτα που βρισκονται στο δρομακι μετα την εκκλησια.... Γενικα καλα εχω φαει κατα καιρους στη Τσαγκαραδα, εχει αρκετες καλες ταβερνες και εστιατορια οπως την Αλεκα, το Αγναντι κ.α

Αν ενδιαφερεσαι για τσιπουραδικα προς Βολο μερια, απεφυγε της παραλιας και κατευθυνσου προς το Κυκλο βρισκεται Ερμου με Μακρυνιτσης για βραδυνο τσιπουρακι( καποιες μερες εχει και ζωντανη μουσικη) η σε καποιο στη πλατεια στα παλια( οδος αλμυρου με Παπακυριαζη) για μεσημεριανο πιο παραδοσιακο τσιπουρακι! Τα πιο αυθεντικα τσιπουραδικα , μεσημεριανες παλι ωρες λειτουργιας βρισκονται χωμενα σε στενακια στη νεα Ιωνια βεβαια...αλλα ακομα και μετα απο 9 χρονια διαμονης στη πολη κατα τυχη τα βρισκω...
Για παραλια Μονοσανδαλος, απεναντι απο τη εκκλησια του Αγιου Κωνσταντινου στη παραλια...Πιο ησυχα και πιο περιποιημενοι μεζεδες, λιγοτερο παραδοσιακοι βεβαια.

Μη παραλειψεις να αγορασεις γλυκο του κουταλιου φυρικι!!!
 

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Επειδή θα βρίσκομαι κι εγώ στην Πορταριά τα Φώτα πείτε μου σας παρακαλώ πόση ώρα δρόμος είναι οι Μηλιές από εκεί και γενικά ποιές βόλτες θα μπορούσα να κάνω της τάξης του μισαώρου - 3 τετάρτων από τη βάση μας τη Πορταριά. Εχω κι εγώ μικρά παιδάκια και δεν είμαι για πολλές αυτοκινητάδες...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Επανέρχομαι στο θέμα των αλυσίδων και των δρόμων, μόνο για δύο σχόλια σχετικά με αυτά που έγραψα παραπάνω.

Φυσικά και χειμώνα στο Πήλιο εξυπακούεται ότι πρέπει να έχεις αλυσίδες μαζί σου ακόμα και αν η πρόβλεψη είναι για λιακάδα και ανεβασμένη θερμοκρασία. Δεν υπονόησα ότι δεν είναι απαραίτητες.
Σχετικά με τους δρόμους, αναφερόμουν στο κεντρικό οδικό δίκτυο και όχι σε κάθε σοκάκι του κάθε χωριού.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Επειδή θα βρίσκομαι κι εγώ στην Πορταριά τα Φώτα πείτε μου σας παρακαλώ πόση ώρα δρόμος είναι οι Μηλιές από εκεί και γενικά ποιές βόλτες θα μπορούσα να κάνω της τάξης του μισαώρου - 3 τετάρτων από τη βάση μας τη Πορταριά. Εχω κι εγώ μικρά παιδάκια και δεν είμαι για πολλές αυτοκινητάδες...
Πιστευω οτι οι Μηλιες θα σου παρουν πολυ παραπανω απο μιση ωρα απο Πορταρια...Ο πιο κοντινος και καλος δρομος ειναι να κατεβεις Βολο , δηλαδη 30 λεπτα και απο κει να παρεις το δρομο προς Μηλιες αλλα 45..

Καλυτερα να κατευθυνθεις προς Χανια και απο κει Αγιο Λαυρεντιο, παραδοσιακο χωριο με καλοδιατηρημενα απο αποψη αρχιτεκτονικης σπιτια...Ο δρομος για Χανια ειναι καλος για δεδομενα Πηλιου, απο Χανια προς αγιο Λαυυρεντιο εχει λιγες στροφες....Αυτη η διαδρομη ειναι γυρω στα 35-40 λεπτα..

Και φυσικα απο Πορταρια, θα πας Μακρυνιτσα , μολις 5 λεπτα αποσταση...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Πήλιο live.

Σήμερα πήγα από Πορταριά Μηλιές και έκανα κάτι λιγότερο από μια ώρα.
Ο δρόμος δε από τον Βόλο και μετά είναι καλός.
Νομίζω ότι αξίζει με χίλια η εκδρομή.
Και εγώ πήγα με την κόρη μου 13 μηνών μόλις και απόλαυσε πραγματικά τη βόλτα κατά μήκος των ραγων του παλιού τρένου ως την κρεμαστή γέφυρα.
Για καφέ εγώ θα προτείνω την "Κιβωτό" στην οποία ορισμένα τραπέζια έχουν πολύ ωραία θέα, ενώ είναι και πολύ όμορφα διακοσμημένο(τα ξύλινα τραπέζια είναι ζωγραφιστά).
Για φαγητό εκτός από το Σελκίμι υπάρχει και η ταβέρνα "Παλιός Σταθμός".
Εμείς βέβαια συνεχίσαμε για Τσαγκαράδα (πολύ στροφή βέβαια) και φάγαμε στα σίγουρα στην Αλέκα.


Στην Πορταριά προτείνω στα σίγουρα την ταβέρνα του Κρίτσα (αυτό το γουρουνόπουλο με δαμάσκηνα σκέτο λουκούμι, νομίζω ότι ακόμη το έχω στον ουρανίσκο μου), ενώ στο δρόμο για Μακρυνίτσα υπάρχει το καφέ Αερικό με πολύ ωραία γλυκά.

Πάω να ετοιμαστώ για το ρεβεγιόν.
Καλή χρονιά σε όλους.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Καλή χρονιά σε όλους κι ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας!!! Φεύγουμε την Πέμπτη.......
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Να προσθέσω μια καλή διαδρομή με στάσεις στις πλατείες των χωριών αλλά και για περπάτημα. Μηλιές - Βυζίτσα(περπάτημα στα σοκάκια με τα διάφορα αρχοντικά)- Πινακάτες στην όμορφη πλατεία- Άγιος Γεώργιος- Άνω Λεχώνια - Αγριά (αν είναι καλή μέρα κάθεστε στα ωραία παραλιακά τσιπουράδικα) - Βόλος.
Στις Μηλιές το Σαλκίμι είναι μονόδρομος για φαγητό με τον πάντα φιλικό Αντώνη, και για ωραία τυρόψωμα και ελιόψωμα στον φούρνο του Κόρμπα στη στροφή.
Τώρα όσον αφορά τις αλυσίδες νομίζω ότι ο φίλος Sokratis κάλυψε πλήρως το θέμα και πρέπει να το λάβουμε σοβαρά υπόψη ειδικά αυτό που είπε για την δοκιμή αλυσίδων στο σπίτι. Αλυσίδες στο αυτοκίνητο απο Νοέμβριο μέχρι το Πάσχα. Κάλιο γαιδουρόδενε παρα........
 

Leventisd

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Πληροφορίες γενικά με την μετακίνηση στο πηλιο!!

Γεια σας !

Για την πληροφορία σας όσους δεν γνωρίζουν υπάρχει και καινούργιος δρόμος που λειτούργει όταν δεν έχει χιόνι, ( γιατί αλλιώς πέρνα μέσα από το χιονοδρομικό όπου αν τον ανοίξουν δεν θα λειτουργεί το χιονοδρομικό γιατι δεν έχει γίνει η παράκαμψη) σε όλους όσους θέλουν να πάνε ανατολικό Πήλιο (Άγιος Ιωάννης, Χορευτο, Κισσος, Ανηλιο, Τσαγκαραδα, Νταμουχαρι, Μόυρεσι). Ένα καινούργιος δρόμος , πιο μεγάλος και είναι αρκετά εύχρηστος το καλοκαίρι!! Μετά τα χάνια στρίβετε δεξιά για χιονοδρομικό όπου θα δείτε ταμπέλα για Κισσο και στο δεύτερο παρκιν του χιονοδρομικού δεξιά και βγαίνετε στο κισσό( ανατολικό Πήλιο) σε περίπου 15 λεπτά σε μια μαγευτική διαδρομή μέσα από το δάσος.
*Σημείωση για όσους δεν θέλουν να μπουν μέσα από το Βόλο και έρχονται από Αθηνών – Λάμιας κατεύθυνση για Λάρισα να πάρουν στην δεύτερη έξοδο για Βόλο – Βελεστίνο και πριν μπουν στο Βόλο να πάρουν τον περιφερικό κατεύθυνση Πορταρια – Χάνια.
*Όσοι έρχονται από Θεσσαλονίκη κατεύθυνση για Λαμία – Αθήνα θα πάρουν στην 1η έξοδο Βόλο – Βελεστίνο και πριν μπουν στο Βόλο να πάρουν τον περιφερικό κατεύθυνση Πορταρια – Χάνια.
Για διαμονή στο Πήλιο:
Το Site της ένωσης ξενοδόχων http://travel-pelion.gr και Holidays in pelion
Ακόμα το νέο αεροδρόμιο στο Βόλο έχει ξεκινήσει και έχει πτήσεις για τους φίλους μας από το εσωτερικό με τις εταιρίες:


  • Airberlin (Προγραμματισμένες Πτήσεις: Γερμανία)
  • Ryanair (Προγραμματισμένες Πτήσεις: Μιλάνο, Φρανκφούρτη)
  • Monarch (ΝαυλωμένεςΠτήσεις Charter)
  • Avro(Ναυλωμένες πτήσεις Charter)
  • Transavia (Προγραμματισμένες πτήσεις: Άμστερνταμ)
  • BelleAir (Προγραμματισμένες πτήσεις: Τίρανα)
  • Lauda (Προγραμματισμένες πτήσεις: Βιέννη)

Για μεταφορές και ενοικίαση αυτοκινήτου από και προς το αεροδρόμιο ρίξτε μια ματιά στο Volos Transfers



awww.holidays_in_pelion.gr_images_resized_images_sshows_agioannis_slides_ag_ioannis_5_1084_300.jpg

Πήλιο το βουνό των 4 εποχών
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.438
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom