Λευκάδα διακοπες στη λευκαδα

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θελω να παω σε κανενα μπαρακι το βραδυ απλα δεν θελω αυτη την τρελα του νησιου...αλλα νομιζω πως με κατατοπισες.αν τα αλλα ειναι τελειως ερημα το βραδυ νομιζω πως δεν αξιζει.
οταν πας θα εχει κοσμο παντου. και στα Συβοτα ακόμα, 1-2 μπαρακια τα εχει. οχι τπτ το ιδιαιτερο. εγω και μιλάω ατομικά με τα δικα μου γουστα, θα έμενα καπου κοντα σε πόλη ή Νυδρί, για να μην κόψω φλέβες το βραδυ..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
η πολη ειναι η καλυτερη περιοχη..ετσι κι αλλιως εντονη νυχτερινη ζωη και να θες δεν εχει..οποτε στην πολη τουλαχιστον δεν θα πληξεις και εχει και αρκετα ησυχα μπαρακια και μερικα κλαμπ..

το Νυδρι δεν μου αρεσε καθολου ομως σου προτεινω απο Νυδρι να κανεις κρουαζιερα σε Φισκαρδο,Ιθακι,Σκορπιο που αξιζει.βεβαια εχει διαφορες κρουαζιερες και επελεξε οχι καμια μεγαλη πολυωρη και ταλαιπωρηθειτε..

Ο Αγιος Νικητας μου αρεσε πολυ ομως δεν ξερω βραδυ τι παιζει εκει.

οπως και να το κανουμε χωρις αυτοκινητο ειναι δυσκολο να χαρεις και να γνωρισεις ενα μερος.θα περιοριστειτε σε μερη που πανε τα κτελ.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Οπως εχω γραψει και στα παραπανω links ετυχε να παω πρωτη φορα το 2008 και απο τοτε τυχαινει καθε χρονο ειμαι εκει. Περιληπτικα λοιπον:

- Ολες οι παραλιες στο δυτικο μερος ειναι εκπληκτικες. Οσο πιο δυσκολη προσβαση, τοσο καλυτερα νερα (π.χ. εγκρεμνοι, γυαλος)
- Ο Αγ. Νικητας ειναι μια χαρα με μεγαλη παραλια και με ευκολη προσβαση απο τη πολη της Λευκαδας
- Το Καθισμα ακομη καλυτερο.
- Το Νυδρι εχει πολυ νυκτερινη ζωη, αλλα ειναι ενα τυπικα τουριστικο μερος με πλαστικες καρεκλες, μπαρακια / καφε / εστιατορια της πλακας το ενα διπλα στο αλλο. Υπαρχει ο κλασσικος δρομος για περατζαδα τιγκα στα μαγαζια καθε ειδους και τη σχετικη βαβουρα. Απο παραλια λιγα πραγματα και επειδη ειναι σε «μπουκα» που δεν ανανεωνονται τα νερα, δεν ειναι και τα πιο καθαρα του νησιου. . Μπορεις παντως να κανεις ημερησιες εκδρομες σε Π. Κατσικι, Εγκρεμνους, Μεγανησι, Σκορπιο κλπ. Λογω πολυ βαβουρας και εχοντας βαρεθει το κλασσικο καλοκαιρινο ελληνικο σκηνικο τυπου «rooms to let» κλπ δεν θα εμενα εκει.
- Η πολη της Λευκαδας ειναι πιο ομορφη με μεγαλυτερη ποικιλια σε μπαρακια και καφε για καθε γουστο. Επισης η τεραστια αμμωδης παραλια του Αγ. Ιωαννη ειναι κοντα και ειναι πολυ καλη. Δεν νομιζω να πληξετε αν μεινετε εκει. Εξαλλου εχει και λεωφορειο για ολο το νησι.
- Τα Νηκιανα ειναι ενα μικρο Νυδρι προς το πιο ησυχο, αλλα με την ιδια κακογουστια τυπικης Ελληνικης τουριστικης περιοχης. Καλη παραλια αλλα πιοτα παραπανω το μερος.
- Τα Συβοτα ειναι ενα πολυ ομορφο ψαροχωρι (θα φατε πολυ φτηνο ψαρι) μια μικρη μετρια παραλια. Μαζευεει κυριως ξενους με σκαφη και οχι πολλους Ελληνες. Εχει καποια μπαρακια αλλα μιλαμε για ησυχα πραγματα. Κατι παρομοιο ειναι και ο Πορος.
- Μια μεση λυση ειναι η Βασιλικη. Μεγαλος κολπος με ωραια παραλια και με πολλα μαγαζια, μπαρακια και παλι με πλοιαρια για ημερησιες εκδρομες στις παραπανω παραλιες. Εχει night life αλλα δεν ειναι Νυδρι, αλλα ουτε και ησυχαστηριο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.999
- Μια μεση λυση ειναι η Βασιλικη. Μεγαλος κολπος με ωραια παραλια και με πολλα μαγαζια, μπαρακια και παλι με πλοιαρια για ημερησιες εκδρομες στις παραπανω παραλιες. Εχει night life αλλα δεν ειναι Νυδρι, αλλα ουτε και ησυχαστηριο.
Θα συμφωνήσω για τη Βασιλική. Ένα πολύ χαριτωμένο χωριό, η επόμενη εναλλακτική της πόλης της Λευκάδας. Ενθουσιάστηκα και με την παραλία Αγιοφύλλι, που πας με καϊκι από Βασιλική.
 

kaithstarla

Member
Μηνύματα
53
Likes
2
Οπως εχω γραψει και στα παραπανω links ετυχε να παω πρωτη φορα το 2008 και απο τοτε τυχαινει καθε χρονο ειμαι εκει. Περιληπτικα λοιπον:

- Ολες οι παραλιες στο δυτικο μερος ειναι εκπληκτικες. Οσο πιο δυσκολη προσβαση, τοσο καλυτερα νερα (π.χ. εγκρεμνοι, γυαλος)
- Ο Αγ. Νικητας ειναι μια χαρα με μεγαλη παραλια και με ευκολη προσβαση απο τη πολη της Λευκαδας
- Το Καθισμα ακομη καλυτερο.
- Το Νυδρι εχει πολυ νυκτερινη ζωη, αλλα ειναι ενα τυπικα τουριστικο μερος με πλαστικες καρεκλες, μπαρακια / καφε / εστιατορια της πλακας το ενα διπλα στο αλλο. Υπαρχει ο κλασσικος δρομος για περατζαδα τιγκα στα μαγαζια καθε ειδους και τη σχετικη βαβουρα. Απο παραλια λιγα πραγματα και επειδη ειναι σε «μπουκα» που δεν ανανεωνονται τα νερα, δεν ειναι και τα πιο καθαρα του νησιου. . Μπορεις παντως να κανεις ημερησιες εκδρομες σε Π. Κατσικι, Εγκρεμνους, Μεγανησι, Σκορπιο κλπ. Λογω πολυ βαβουρας και εχοντας βαρεθει το κλασσικο καλοκαιρινο ελληνικο σκηνικο τυπου «rooms to let» κλπ δεν θα εμενα εκει.
- Η πολη της Λευκαδας ειναι πιο ομορφη με μεγαλυτερη ποικιλια σε μπαρακια και καφε για καθε γουστο. Επισης η τεραστια αμμωδης παραλια του Αγ. Ιωαννη ειναι κοντα και ειναι πολυ καλη. Δεν νομιζω να πληξετε αν μεινετε εκει. Εξαλλου εχει και λεωφορειο για ολο το νησι.
- Τα Νηκιανα ειναι ενα μικρο Νυδρι προς το πιο ησυχο, αλλα με την ιδια κακογουστια τυπικης Ελληνικης τουριστικης περιοχης. Καλη παραλια αλλα πιοτα παραπανω το μερος.
- Τα Συβοτα ειναι ενα πολυ ομορφο ψαροχωρι (θα φατε πολυ φτηνο ψαρι) μια μικρη μετρια παραλια. Μαζευεει κυριως ξενους με σκαφη και οχι πολλους Ελληνες. Εχει καποια μπαρακια αλλα μιλαμε για ησυχα πραγματα. Κατι παρομοιο ειναι και ο Πορος.
- Μια μεση λυση ειναι η Βασιλικη. Μεγαλος κολπος με ωραια παραλια και με πολλα μαγαζια, μπαρακια και παλι με πλοιαρια για ημερησιες εκδρομες στις παραπανω παραλιες. Εχει night life αλλα δεν ειναι Νυδρι, αλλα ουτε και ησυχαστηριο.
ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα..εε τοτε λεω να μεινουμε λευκαδα αφου ειναι προσβασιμο σε ολα οπως μου λετε.κ ισως νοικιασουμε καποιο μηχανακι για τις παραλιες καθισμα κτλ η με τ κτελ....
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα..εε τοτε λεω να μεινουμε λευκαδα αφου ειναι προσβασιμο σε ολα οπως μου λετε.κ ισως νοικιασουμε καποιο μηχανακι για τις παραλιες καθισμα κτλ η με τ κτελ....
Παιδιά δεν γνωρίζω ηλικία, αλλά οι παραλίες έχουν αρκετό δρόμο για να πας απτην μία στην άλλη, και είναι κρίμα να κάτσετε κάποιες μέρες και να μην τις δείτε.

Αν το κόστος του να φέρετε αυτοκίνητο είναι μεγάλο, στη χειρότερη ενα μηχανάκι χρειάζεται, αν είναι να πάρετε ΚΤΕΛ για παραλίες καλύτερα πηγαίνετε μία βόλτα από τον ΕΟΤ Βουλιαγμένης να γλιτώσετε τουλάχιστον τα έξοδα, απο θέμα ταλαιπωρίας το ίδιο θα είναι.

Είναι κρίμα ΑΥΤΟ το νησί να μην το απολαύσετε.
 

kaithstarla

Member
Μηνύματα
53
Likes
2
Παιδιά δεν γνωρίζω ηλικία, αλλά οι παραλίες έχουν αρκετό δρόμο για να πας απτην μία στην άλλη, και είναι κρίμα να κάτσετε κάποιες μέρες και να μην τις δείτε.

Αν το κόστος του να φέρετε αυτοκίνητο είναι μεγάλο, στη χειρότερη ενα μηχανάκι χρειάζεται, αν είναι να πάρετε ΚΤΕΛ για παραλίες καλύτερα πηγαίνετε μία βόλτα από τον ΕΟΤ Βουλιαγμένης να γλιτώσετε τουλάχιστον τα έξοδα, απο θέμα ταλαιπωρίας το ίδιο θα είναι.

Είναι κρίμα ΑΥΤΟ το νησί να μην το απολαύσετε.
ευχαριστω πολυ..θα το εχουμε στα υποψιν μας για μηχανακι αν οι δρομοι δεν ειναι κακοτραχηλοι κ επικινδυνοι....να σαι καλα...:D
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Όχι οι δρόμοι είναι μια χαρά! απλά έχει κάτι ανηφόρες και κατηφόρες οπότε το μηχανάκι καλό θα είναι να "τραβάει" λίγο, μη σας δώσουν κανένα ψοφίμι! :p

Αγαπημένο νησί, πήγα το 2010 και το 2011 και φέτος το σκέφτομαι αν και με βλέπω για λίγο Κεφαλονιά! Αλλά ένα ΣΚ λίγο στα πεταχτά δεν το αποκλείω! :clap:
 

stavroul

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ζάκυνθος
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα σας,
Την επόμενη βδομάδα θα είμαι Λευκάδα και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση οικονομικού περιεχομένου...πόσο κοστίζουν οι ξαπλώστρες???...μια και πέρσυ στην Κέρκυρα ζητούσαν απο 8? ως 12?...ο καφές, τα ποτά και γενικά πόσο οικονομικό νησί μπορείτε να πείτε ότι είναι χωρίς να στερηθούμε πράγματα!
Ευχαριστώ..
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Δεν γνωρίζω για όλες τις παραλίες του νησιού, αλλά στο Κάθισμα δεν πληρώνεις επιπλέον, μόνο το καφεδάκι σου. Οι τιμές γενικά είναι νορμάλ.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Στο Καθισμα εχει 5 Ευρω Ξαπλωστρα + ομπρελα + Freddo + μπουκαλακι νερο.

Οι δρομοι ειναι μια χαρα, απλα λογω βροχης (και μη υπαρξης χρηματων) υπαρχουν λακκουβες αραια και που (ειδικα κοντα στο Π. Κατσικι) οποτε να μην τρεχεις σε στροφες πριν πρωτα δεις τι σε περιμενει εμπρος. Εγω παρα λιγο να παρω τις αναρτησεις στο χερι!

Αφου θα πας την επομενη βδομαδα, εχε υποψη σου οτι εκτος απο τα παραλιακα μερη, στα ορεινα εχει πανεμορφα χωριουδακια με καλο και φτηνο φαγητο με θεα το απεραντο Ιονιο. Τελος, must ειναι τα τοπικα προιοντα μελι, μαντολες (μαντολατο), και λικερ "Ροζολι" και Περγαμοντο.

Καλα να περασεις.
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Εμείς πάντως στο κάθισμα κάτω από το μαγαζί με τις τεράστιες λευκές τέντες δεν πληρώσαμε τις ξαπλώστρες. Πράγματι τα χωριουδάκια στην λευκάδα είναι όλα τα λεφτά. Εμείς στην Ράχη στα Εξάνθεια της Λευκάδας φάγαμε πολύ καλό φαγητό με απίστευτη θέα :bleh: το ιόνιο από ψηλά. Και από τιμές νορμάλ. Δείτε το αξίζει, H ... M , , ..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.363
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom