Γενικά δυσκολη αποφαση

toge

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Καλησπερα και καλως σας βρηκα. Προσπαθούσα να αποφασίσω ποιο νησι να διαλεξω για ενα τριημερο (2 νυχτες ) τέλος του μηνα όταν έπεσα στο φορουμ σας. Κανετε τόσο καλή δουλειά που μπερδευτηκα ακόμα περισσότερο.... :p Το θέμα ειναι πολυ συζητημενο αλλά θα ήθελα καποιες φρεσκιες πληροφοριες απο κοσμο που ισως βρεθηκε προσφατα σε καποιους απο τους προορισμους. Η κοπέλα μου επιστρεφει απο το εξωτερικο μετά απο μήνες οποτε θέλουμε να πάμε καπου να χαλαρώσουμε να περασουμε λίγο χρονο μονοι μετα απο καιρο και να κανουμε τα μπανια μας αφου εχει να δει ήλιο αρκετο καιρο εκει που ειναι. όποτε ψάχνω για όμορφες παραλιες, γραφικα σοκακια και καλη νυχτερινη ζωη. Οχι νταβαντουρια ή πολυκοσμια, καλά μερη με μουσικουλα για ενα ποτακι. ΣΤην αρχή ήμουν μεταξυ Κεας - Ανδρου - Κυθνου, κλείνοντας προς κυθνο μερια. Μετα την αναζητηση στο φορουμ σας σκεφτηκα Σιφνο και Σεριφο και αποφάσισα Σιφνο, μεχρι που άρχισα να ψαχνω για εισητηρια και απογοητευτικα. Περιπου 320 ευρω για δυο ατομα και 1 αμαξι με επιστροφη.... δεν νομιζω.. πιο λιγα πληρωσαμε οταν πηγαμε Μαδριτη.... όποτε γυρισα στις πρωτες μου επιλογες αλλα αυτη τη φορα κλεινω προς Ανδρο.... ουυυυυυφφφφ desicions desicions.........συγνωμη αν κουρασα... κάθε ιδεα δεκτή
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Στην Κέα είναι δύσκολο να βρεις για δυο διανυκτερεύσεις.Τα άτομα έχουν περισσότερο τουπέ απο το να είχαν ξενοδοχείο στη Ρόδο ή στη Σαντορίνη.Έχει συζητηθεί ξανά και στο forum και αν κάνεις μια αναζήτηση θα το δεις.Τελοσπάντων μπορείς να προσπαθήσεις.Η Κύθνος τώρα για τρεις μέρες κάνει.Ωστόσο σαν νησί δεν λέει πολλά αν και έχει πολλές παραλίες.Με εξαίρεση τη Δρυοπίδα δεν μπορώ να πω οτι το υπόλοιπο νησί με ξετρέλανε.Μπαράκια έχει ελάχιστα,τα οποία δεν μαζευουν πολύ κόσμο αλλά είναι ήσυχα.Αν επιλέξετε Κύθνο και μείνετε Λουτρά,έχει ενα ωραίο μπαράκι πάνω στη θάλασσα.Σίφνος τώρα είναι απο τα αγαπημένα μου νησιά.Για το ακτοπολοικό πέρσυ δεν θυμάμαι να μου είχε φανεί ιδιαίτερα ακριβό(βέβαια πληρώνω φοιτητικό).Ωστόσο μπορείτε να πάτε και χωρίς αυτοκίνητο,έχει συγκοινωνία.Θα σας έρθει φτηνότερα.Σέριφος για τρεις μέρες είναι καλά.Για Άνδρο θα σου πουν οι πιο ειδικοί απο μένα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πολυ δυσκολη αποφαση οντως:bleh::lol::lol:
Λοιπον εγω απο αυτα τα νησια που αναφερεις θα διαλεγα τη Σεριφο.
Η Κεα ειναι ωραιο νησακι ,αλλα αμφιβαλλω κ γω για 2 μερες αν κλεινουν ευκολα.
Ανδρο δεν την προτεινω ..διαβασε κ αλλου τι λεμε για το νησι...εντωμεταξυ παρατηρω οτι φετος ρωτουν πολλοι για Ανδρο συγκριτικα με περσι....ατιμα ακτοπλοϊκα!!!!!!!!
Η Σιφνος που ανεφερες θα σε καλυψει σε πολλα απο αυτα που ζητας ..αν ξεπερασεις το σκοπελο ακριβα εισιτηρια που ελεγες.
Κυθνος παλι ..μετριο...συγκριτικα με Σεριφο δηλ ,εγω θα προτιμουσα το δευτερο.
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...5%F2-%E3%E9%E1-%EA%E5%E1-%EA%F5%E8%ED%EF.html
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...D%F1%E9%F6%EF%F2-%DE-%F3%DF%F6%ED%EF%F2;.html
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...ED%E4%F1%EF%F2-%E7-%F3%DD%F1%E9%F6%EF%F2.html
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Ετυχε να εχω παει και στα 4 νησια (στα 3 αρκετες φορες). Απο μπαρακια μαλλον θα απογοτευτειτε. Λιγα πραγματα και στα 4. Κατα τα αλλα.

Σεριφος: μικρο μερος με λιγα χωρια, καλουτσικη παραλια στο λιμανι και λιγα πραγματα να δεις. Οταν πιανει βοριας βγαζει αρκετο αερα μεσα στον κολπο. Η χωρα ειναι γραφικη απο ψηλα. Απο δωματια και μαγαζια λιγα πραγματα. Ερχεται κοσμος αλλα δεν μενουν πολυ - μονο περαστικοι ή με σκαφος.

Κυθνος: Ειναι μεγαλο νησι με αρκετα χωρια. Εχει τις καλυτερες (και πολλες) παραλιες και τη ξακουστη Κολωνα που ειναι πραγματικα μαγεια. Θα σου προτεινα να μεινεις Μεριχα οπου ολο και κατι παζει το βραδυ γιατι το νησι μαζευει κοσμο που μενει για διακοπες.

Ανδρος: Γραφικο νησι και πλουσιο (εχει πολλους εφοπλιστες) αλλα δυστυχως το σκιζει ο αερας. Ειδικα στο Γαυριο αν εχει βορια δεν μπορεις να βαδισεις. Απο παραλιες καλες.

Κεα: Μεγαλουτσικο νησι αλλα με αραια τα χωρια του. Οι ντοποιοι την εχουν δει καπως στο Βουρκαρι (ειδικα σρις ψαροταβερνες) επειδη αραζουν πολλα σκαφη εκει λογω μεγαλου μωλου και σχετικης προστασιας απο τον βορια. Γυρω υπαρχουν μερικα πανεμορφα κολπακια αλλα πας μονο με βαρκα.

Κατα σειρα θα σου προτεινα Κυθνο, Ανδρο, Σεριφο, Κεα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Γιατί δεν κοιτάτε και για Υδρα? Εχει τσιμπημένα ακτοπλοικά αλλά δεν χρειάζεσαι αυτοκίνητο.
 

Ellinaras

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Εφόσον θα έρθει η κοπέλα σου μετά από τόσους μήνες, όπως λες, το λιγότερο σημαντικό είναι το μέρος. Με άλλα λόγια όπου και να καταλήξετε θα περάσετε σουπερ. Συνεπώς πας με γνώμονα το κόστος...
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
απο αυτα που διαβασα και πριν δω ποια νησια εχεις προτεινει μού ηρθε στο μυαλο η Ναξος. Νομιζω ότι θα ήταν το κατάλληλο για την περίπτωσή σας.

Τωρα, δυστυχώς, δεδομένων των επιλογών που θέτεις , και αν βάλεις το κόστος στη μέση, οι μόνες φθηνες λυσεις είναι ανδρος και κύθνος. Την Τζια ξέχνα την. Ανδρο πήγα περυσι , είναι ένα πολύ συμπαθητικό νησί, όχι πανέμορφο, όχι πολύ γραφικό, απλά ιδιαίτερα συμπαθητικό. Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να απογοητευτείς. Ειδικα αν εχεις στο μυαλο σου τις κλασικές γραφικές Κυκλαδες. Αν τελικά αποφασίσετε να πάτε Ανδρο, μείνετε στο Μπατσί. Αυτό ίσως σώσει την κατάσταση.

Κύθνο θα πάω φέτος και , απ'ό,τι έχω καταλάβει, παίζουν τα ίδια στοιχεία με την Ανδρο.....

Αν για σενα το κοστος ειναι βασικο στοιχειο , επελεξε ματαξυ Ανδρου και Κυθνου και ψαξε καλα τοποθεσίες κλπ
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Κύθνο θα πάω φέτος και , απ'ό,τι έχω καταλάβει, παίζουν τα ίδια στοιχεία με την Ανδρο.....
Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση στην Άνδρο είναι το πράσινο που έχει. Δάση, φαράγγια και ρυάκια κάνουν το νησί να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα κυκλαδονήσια.
 

toge

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Ουάου!! Σας ευχαριστώ για τις κατατοπιστηκοτατες και γρήγορες απαντήσεις σας. Ο Ellinaras εχει απολυτο δίκαιο και λογω του οτι η κοπελα μου σπουδαζε και δεν δουλευε θα αναλαβω το μεγαλυτερο μερος των εξοδων, οποτε θα πρεπει να παω με αποκλειστικο γνωμονα το κοστος. Εχω καταληξει σε Ανδρο και Κυθνο. Απο οτι καταλαβαινω η Κυθνος εχει καλυτερες παραλιες αλλα γενικοτερα η Ανδρος μου ακουγεται σαν πιο ομορφο νησι και εχω διαβασει για το ''πηδημα της γριας'' σαν παραλια. Μπορειτε να προτεινετε καποια οικονομικα και προσεγμενα καταλυματα?
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση στην Άνδρο είναι το πράσινο που έχει. Δάση, φαράγγια και ρυάκια κάνουν το νησί να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα κυκλαδονήσια.
ναι, η αλήθεια είναι ότι έχει τρομερη βλαστηση. Παρα το γεγονός ότι έχει ίσως τον περισσότερο αέρα από όλες τις Κυκλάδες. Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που δεν είναι κλασική Κυκλάδα, δλδ, η πυκνη βλαστηση, ο αερας κλπ να μην ευνοουν την αρχιτεκτονικη που εχουμε συνηθισει στα ελληνικα νησια.

Ουάου!! Σας ευχαριστώ για τις κατατοπιστηκοτατες και γρήγορες απαντήσεις σας. Ο Ellinaras εχει απολυτο δίκαιο και λογω του οτι η κοπελα μου σπουδαζε και δεν δουλευε θα αναλαβω το μεγαλυτερο μερος των εξοδων, οποτε θα πρεπει να παω με αποκλειστικο γνωμονα το κοστος. Εχω καταληξει σε Ανδρο και Κυθνο. Απο οτι καταλαβαινω η Κυθνος εχει καλυτερες παραλιες αλλα γενικοτερα η Ανδρος μου ακουγεται σαν πιο ομορφο νησι και εχω διαβασει για το ''πηδημα της γριας'' σαν παραλια. Μπορειτε να προτεινετε καποια οικονομικα και προσεγμενα καταλυματα?
εμεις μειναμε περυσι στο Galaxy Hotel, ξενοδοχειο στο Γαυριο της Ανδρου (το λιμανι). Η διαμονη τον Αυγουστο ηταν μόλις 35 ευρω το δίκλινο και το δωματιο ηταν καθαροτατο, με δικο του μπανιο, τηλεοραση και air-condition. Το ξενοδοχειο ειναι ενός αστερα, αλλα ειναι συμπαθεστατο και πραγματικα δεν του φαινεται! Εχω μεινει σε 3αστερα πολύ χειρότερα. Ειχαμε και μια μικρη βεραντουλα με τραπεζακι, αλλα δεν την ευχαριστηθηκαμε λογω του αερα!

Στον εξωτερικο χωρο του ξενοδοχειου λειτουργει το ομωνυμο εστιατοριο όπου ο ιδιοκτητης σερβιρει την καλυτερη pizza του νησιου! Ελληνικης ...ιδιομορφίας, βεβαια!

Το Γαυριο δεν ειναι καθολου γραφικό, αλλά έχει πολύ ζωή το βραδυ.Μη φανταστεις έξαλλα πράγματα, αλλά κυκλοφορεί πολύς κόσμος και έχει μπαράκια κλπ.

Εφόσον θα έχετε αμαξι, θα μπορείτε από εκεί να πάτε στο διπλανο Μπατσι για φαγητό, αλλά και στη Χωρα.

Οι παραλίες της Αχλας και της Γριας το Πηδημα είναι πιο μακρυα, είναι, όμως, οι γνωστότερες του νησιου!

Γενικά είναι ένα πολύ συμπαθητικό νησί. Δε μένει αλησμόνητη, δεν είναι αυτό που περιμένεις, αλλά έχει χαρακτηρα.....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Προσοχη για Αχλα φιλε μου!
Δεν ξερω βεβαια αν αλλαξαν τα δεδομενα γιατι εχω να παω κανενα 5ρι χρονια ,αλλα για Αχλα εχει χωματοδρομο αρκετη ωρα ...σε καποια σημεια δυσκολο..εμεις πηγαμε με τζιπ ,αλλα μας κουρασε καποια στιγμη.Οση ωρα ειμασταν εκει ,ηρθε μονο ενα σκαφακι ..δεν γνωριζω αν πραγματοποιουνται εκδρομες με καϊκακια για εκει.
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Σεριφο κ εγω!!!δεν εχω παει αλλα εχω ακουσει και εχω διαβασει τα καλυτερα,μια παραλια,δεν θυμαμαι ονομα,ειναι στην πρωτη δεκαδα του κοσμου φετος...Οντως πολλα τα 320,εγω εχω κλεισει για Σαντορινη με τοσα για δυο ατομα κ αμαξι,που θεωρειται απο τους καλυτερους προορισμους κ μπιρι μπιρι μπιρι.....!!!!Εν ολιγοις,Σεριφο!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom