GThan

Member
Μηνύματα
17
Likes
16
Καλημέρα σας!
Σχεδιάζω ένα μικρό road trip δύο εβδομάδων στη γειτονιά μας, τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου και λέω να ξεκινήσουμε από Αλβανία, να φτάσουμε Κροατία και από Σερβία να γυρίσουμε πίσω. Η αντίθετη διαδρομή νομίζω θα είναι με περισσότερη κίνηση εκείνη την εποχή, οπότε τη βλέπω καλύτερη.
Οικογένεια με δυο 14χρονες κόρες και ένα σκυλάκι, εκκίνηση από Αθήνα.
Σκέφτομαι να ξεκινήσουμε Δευτέρα που θα έχει λιγότερη κίνηση πιστεύω στα σύνορα και να κάνουμε 2 διανυκτερεύσεις Δυρράχιο, να δούμε και τα Τίρανα στα πεταχτά. Ίσως φύγουμε και Κυριακή και να κάνουμε μια διανυκτέρευση Αργυρόκαστρο ή Αγίους Σαράντα, θα το δούμε! Επέλεξα το Δυρράχιο για να είμαστε όσο βορειότερα γίνετε για τις επόμενες χρονοβόρες διαβάσεις συνόρων.
Άλλες 2 διανυκτερεύσεις στο Τρέμπινιε της Βοσνίας με στάση στο Κότορ και με επίσκεψη στο Ντουμπρόβνικ.
Μετά έχω δει με μεγάλο ενδιαφέρον την περιοχή Gorski Kotar στην Κροατία, όπου με 4 διανυκτερεύσεις εκεί μπορούμε να επισκεφθούμε Λίμνες Πλίτβιτσε, Ριέκα, Τεργέστη, Λιουμπλιάνα κλπ.
Θα φύγουμε για Σερβία και λέω για 3 διανυκτερεύσεις είτε στο Νόβι Σαντ, είτε νοτιότερα στην ευρύτερη περιοχή του Βέλικο Γκράντιστε, σε κάθε περίπτωση όμως δίπλα στον Δούναβη!
Μετά 2 βράδια Σκόπια και την Κυριακή αναχώρηση για γάμο στη Ναύπακτο, έπεσε και αυτός στις διακοπές μας :)
Για Αλβανία τι είναι καλύτερο σαν διαδρομή; Από δρόμους και ενδιαφέρον. Από Σαγιάδα για να περάσουμε από Αγίους Σαράντα, από Κακαβιά να κάνουμε στάση στο Αργυρόκαστρο, ή Κρυσταλοπηγή να δούμε και λίγο από Οχρίδα;
Προφανώς και είναι όλα υπό σκέψη, δεν έχω κλείσει κάτι ακόμη και θα ακούσω με ενδιαφέρον τυχών προτάσεις για διαμονή κλπ και παρατηρήσεις σας σχετικά με την διαδρομή και με το σκεπτικό πάντα πως έχουμε αποκλείσει τα ξενοδοχεία λόγω του μικρούλη μας!
 
Last edited:

annoula

Member
Μηνύματα
290
Likes
572
Καλημέρα σας!
Σχεδιάζω ένα μικρό road trip δύο εβδομάδων στη γειτονιά μας, τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου και λέω να ξεκινήσουμε από Αλβανία, να φτάσουμε Κροατία και από Σερβία να γυρίσουμε πίσω. Η αντίθετη διαδρομή νομίζω θα είναι με περισσότερη κίνηση εκείνη την εποχή, οπότε τη βλέπω καλύτερη.
Οικογένεια με δυο 14χρονες κόρες και ένα σκυλάκι, εκκίνηση από Αθήνα.
Σκέφτομαι να ξεκινήσουμε Δευτέρα που θα έχει λιγότερη κίνηση πιστεύω στα σύνορα και να κάνουμε 2 διανυκτερεύσεις Δυρράχιο, να δούμε και τα Τίρανα στα πεταχτά. Ίσως φύγουμε και Κυριακή και να κάνουμε μια διανυκτέρευση Αργυρόκαστρο ή Αγίους Σαράντα, θα το δούμε! Επέλεξα το Δυρράχιο για να είμαστε όσο βορειότερα γίνετε για τις επόμενες χρονοβόρες διαβάσεις συνόρων.
Άλλες 2 διανυκτερεύσεις στο Τρέμπινιε της Βοσνίας με στάση στο Κότορ και με επίσκεψη στο Ντουμπρόβνικ.
Μετά έχω δει με μεγάλο ενδιαφέρον την περιοχή Gorski Kotar στην Κροατία, όπου με 4 διανυκτερεύσεις εκεί μπορούμε να επισκεφθούμε Λίμνες Πλίτβιτσε, Ριέκα, Τεργέστη, Λιουμπλιάνα κλπ.
Θα φύγουμε για Σερβία και λέω για 3 διανυκτερεύσεις είτε στο Νόβι Σαντ, είτε νοτιότερα στην ευρύτερη περιοχή του Βέλικο Γκράντιστε, σε κάθε περίπτωση όμως δίπλα στον Δούναβη!
Μετά 2 βράδια Σκόπια και την Κυριακή αναχώρηση για γάμο στη Ναύπακτο, έπεσε και αυτός στις διακοπές μας :)
Για Αλβανία τι είναι καλύτερο σαν διαδρομή; Από δρόμους και ενδιαφέρον. Από Σαγιάδα για να περάσουμε από Αγίους Σαράντα, από Κακαβιά να κάνουμε στάση στο Αργυρόκαστρο, ή Κρυσταλοπηγή να δούμε και λίγο από Οχρίδα;
Προφανώς και είναι όλα υπό σκέψη, δεν έχω κλείσει κάτι ακόμη και θα ακούσω με ενδιαφέρον τυχών προτάσεις για διαμονή κλπ και παρατηρήσεις σας σχετικά με την διαδρομή και με το σκεπτικό πάντα πως έχουμε αποκλείσει τα ξενοδοχεία λόγω του μικρούλη μας!
Εκανα προσφατα το ιδιο ταξιδι. Μπορεις να δοκιμασεις και τις 2 διαδρομες για να δεις πιο πολλα αλλα σιγουρα η παραλιακη απο Δυρράχιο είναι πολύ πιο ωραία. Το Αργυρόκαστρο ειναι ασχημο.
Μην χάσεις το Κότορ είναι πανέμορφο και αν μπορείς πηγαινε Μόσταρ. Επίσης πολύ όμορφοι ειναι οι καταρράκτες στο Kravice. Ό.τι άλλο θες ρωτα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.836
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το Δυρράχιο προσωπικά το θεωρώ πανάσχημο. Μπορείτε αν θέλετε να διανυκτερεύσετε στο Μπεράτι που είναι πανέμορφο (η παλιά του πόλη αποτελεί μνημείο της Ουνέσκο) και όχι ιδιαίτερα μακριά από τα Τίρανα.
Οι Άγιοι Σαράντα είναι επίσης μια τρανή απόδειξη του πώς ένα μέρος σε προνομιακή τοποθεσία μπορεί να αλλοιωθεί τελείως. Κακοχτισμενο και βρώμικο. Αν σας ενδιαφέρουν τα μπάνια θα πρότεινα την ευρύτερη περιοχή της Χειμάρας, όπου τα νερά είναι εξαιρετικά και ο τουρισμός πιο ήπιος.

Το Κότορ είναι πολύ όμορφο κι ελπίζω την περίοδο που θα πάτε να μη γίνεται ακόμα ο χαμός της high season. Πανέμορφο είναι και το γειτονικό Περαστ. Επουδενί μην πάτε Μπουντβα, εκείνη την εποχή θα είναι σίγουρα εφιαλτική, γεμάτη μεθυσμένους τουρίστες.

Από εκεί και πέρα σε δύο εβδομάδες μου φαίνεται δύσκολο να συνδυαστούν και Κροατία και Σλοβενία και Τεργέστη και Βοσνία και Σερβία και Βόρεια Μακεδονία. Πολλή κούραση και ένας αχταρμας γενικώς.

Αν μείνετε Βοσνία όπως λες μην παραλείψεις επίσκεψη στο Μοσταρ. Μια από τις ομορφότερες βαλκανικές πόλεις που έχω επισκεφτεί. Το Ντουμπρόβνικ να ξέρεις είναι ανυπόφορο το καλοκαίρι, ο κόσμος είναι τόσος πολύς που οριακά δυσφορείς.

Επίσης όσον αφορά τη Βόρεια Μακεδονία, εγώ δεν θα έκανα τέτοια εποχή διανυκτερεύσεις στα Σκόπια, αλλά στην Οχρίδα που είναι πανέμορφη, με πολλά αξιοθέατα και μια υπέροχη και καθαρή λίμνη στην οποία μπορείτε να απολαύσετε και μια δροσερή βουτιά.
 
Μηνύματα
119
Likes
188
To Αργυροκαστρο ειναι απιστευτο,μερα και νυχτα.Δεν νομιζω οτι θα μπορεσεις να ψτασεις Δυρραχιο μονοκοπανια τετοια εποχη,μιλαμε για δεκα ωρες μαζι με τις καθυστερησεις στα συνορα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
881
Likes
5.318
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Συμφωνώ κιεγω με προλαλησαντες για Αργυροκαστρο και Μπεράτ .Πανέμορφα ,γραφικά μερη.Μαζι με Τίρανα και ίσως βόρεια τα βουνά ότι καλύτερο έχει να επιδείξει η Αλβανία..Δυρράχιο και Άγιοι Σαράντα εκτός ότι δεν είναι ωραία (θα έκανα μια στάση απλώς αν είχα χρόνο) θα τις έβαζα στο νούμερο 6-7 επιλογές για τη χώρα...
 

polidoros

Member
Μηνύματα
73
Likes
61
Καλημέρα σας!
Σχεδιάζω ένα μικρό road trip δύο εβδομάδων στη γειτονιά μας, τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου και λέω να ξεκινήσουμε από Αλβανία, να φτάσουμε Κροατία και από Σερβία να γυρίσουμε πίσω. Η αντίθετη διαδρομή νομίζω θα είναι με περισσότερη κίνηση εκείνη την εποχή, οπότε τη βλέπω καλύτερη.
Οικογένεια με δυο 14χρονες κόρες και ένα σκυλάκι, εκκίνηση από Αθήνα.
Σκέφτομαι να ξεκινήσουμε Δευτέρα που θα έχει λιγότερη κίνηση πιστεύω στα σύνορα και να κάνουμε 2 διανυκτερεύσεις Δυρράχιο, να δούμε και τα Τίρανα στα πεταχτά. Ίσως φύγουμε και Κυριακή και να κάνουμε μια διανυκτέρευση Αργυρόκαστρο ή Αγίους Σαράντα, θα το δούμε! Επέλεξα το Δυρράχιο για να είμαστε όσο βορειότερα γίνετε για τις επόμενες χρονοβόρες διαβάσεις συνόρων.
Άλλες 2 διανυκτερεύσεις στο Τρέμπινιε της Βοσνίας με στάση στο Κότορ και με επίσκεψη στο Ντουμπρόβνικ.
Μετά έχω δει με μεγάλο ενδιαφέρον την περιοχή Gorski Kotar στην Κροατία, όπου με 4 διανυκτερεύσεις εκεί μπορούμε να επισκεφθούμε Λίμνες Πλίτβιτσε, Ριέκα, Τεργέστη, Λιουμπλιάνα κλπ.
Θα φύγουμε για Σερβία και λέω για 3 διανυκτερεύσεις είτε στο Νόβι Σαντ, είτε νοτιότερα στην ευρύτερη περιοχή του Βέλικο Γκράντιστε, σε κάθε περίπτωση όμως δίπλα στον Δούναβη!
Μετά 2 βράδια Σκόπια και την Κυριακή αναχώρηση για γάμο στη Ναύπακτο, έπεσε και αυτός στις διακοπές μας :)
Για Αλβανία τι είναι καλύτερο σαν διαδρομή; Από δρόμους και ενδιαφέρον. Από Σαγιάδα για να περάσουμε από Αγίους Σαράντα, από Κακαβιά να κάνουμε στάση στο Αργυρόκαστρο, ή Κρυσταλοπηγή να δούμε και λίγο από Οχρίδα;
Προφανώς και είναι όλα υπό σκέψη, δεν έχω κλείσει κάτι ακόμη και θα ακούσω με ενδιαφέρον τυχών προτάσεις για διαμονή κλπ και παρατηρήσεις σας σχετικά με την διαδρομή και με το σκεπτικό πάντα πως έχουμε αποκλείσει τα ξενοδοχεία λόγω του μικρούλη μας!
Αργυρόκαστρο, Μπεράτ, Κότορ, Τρεμπινιέ Ντουμπρόβνικ, Μόσταρ Σπλίτ, Τρογκίρ, Σίμπενικ, Λίμνες Πλίτβιτσε, Νόβισαντ , Βελιγράδι Ωχρίδα Θα είναι ένας ωραίος κύκλος στα βαλκάνια.
 

GThan

Member
Μηνύματα
17
Likes
16
Εκανα προσφατα το ιδιο ταξιδι. Μπορεις να δοκιμασεις και τις 2 διαδρομες για να δεις πιο πολλα αλλα σιγουρα η παραλιακη απο Δυρράχιο είναι πολύ πιο ωραία. Το Αργυρόκαστρο ειναι ασχημο.
Μην χάσεις το Κότορ είναι πανέμορφο και αν μπορείς πηγαινε Μόσταρ. Επίσης πολύ όμορφοι ειναι οι καταρράκτες στο Kravice. Ό.τι άλλο θες ρωτα.
Ωραία, ότι έχω θα σε ρωτήσω!

Το Δυρράχιο προσωπικά το θεωρώ πανάσχημο. Μπορείτε αν θέλετε να διανυκτερεύσετε στο Μπεράτι που είναι πανέμορφο (η παλιά του πόλη αποτελεί μνημείο της Ουνέσκο) και όχι ιδιαίτερα μακριά από τα Τίρανα.
Οι Άγιοι Σαράντα είναι επίσης μια τρανή απόδειξη του πώς ένα μέρος σε προνομιακή τοποθεσία μπορεί να αλλοιωθεί τελείως. Κακοχτισμενο και βρώμικο. Αν σας ενδιαφέρουν τα μπάνια θα πρότεινα την ευρύτερη περιοχή της Χειμάρας, όπου τα νερά είναι εξαιρετικά και ο τουρισμός πιο ήπιος.

Το Κότορ είναι πολύ όμορφο κι ελπίζω την περίοδο που θα πάτε να μη γίνεται ακόμα ο χαμός της high season. Πανέμορφο είναι και το γειτονικό Περαστ. Επουδενί μην πάτε Μπουντβα, εκείνη την εποχή θα είναι σίγουρα εφιαλτική, γεμάτη μεθυσμένους τουρίστες.

Από εκεί και πέρα σε δύο εβδομάδες μου φαίνεται δύσκολο να συνδυαστούν και Κροατία και Σλοβενία και Τεργέστη και Βοσνία και Σερβία και Βόρεια Μακεδονία. Πολλή κούραση και ένας αχταρμας γενικώς.

Αν μείνετε Βοσνία όπως λες μην παραλείψεις επίσκεψη στο Μοσταρ. Μια από τις ομορφότερες βαλκανικές πόλεις που έχω επισκεφτεί. Το Ντουμπρόβνικ να ξέρεις είναι ανυπόφορο το καλοκαίρι, ο κόσμος είναι τόσος πολύς που οριακά δυσφορείς
Επίσης όσον αφορά τη Βόρεια Μακεδονία, εγώ δεν θα έκανα τέτοια εποχή διανυκτερεύσεις στα Σκόπια, αλλά στην Οχρίδα που είναι πανέμορφη, με πολλά αξιοθέατα και μια υπέροχη και καθαρή λίμνη στην οποία μπορείτε να απολαύσετε και μια δροσερή βουτιά.
Ναι για το Δυρράχιο το είδα και γενικά κατάλαβα πως τα παράλια της Αλβανίας είναι κάτι από Καμένα Βούρλα του 80, αλλά θα είναι στην ουσία ενδιάμεσος σταθμός. To Μπεράτι είναι σαν σκέψη! Όχι δεν θα πάμε για μπάνιο, εκτός αν προκύψει, οπότε δεν είναι προτεραιότητα οι καλές παραλίες, αλλά γενικά η φύση. Σε ότι αφορά το πρόγραμμα, επειδή δεν είμαστε από αυτούς που κάθονται στα ξενοδοχεία και επειδή δεν έχω πρόβλημα με την οδήγηση, πιστεύω πως μπορούμε να κάνουμε διάφορες διαδρομές, οπότε στην ουσία με βάση την περιοχή που σκέφτηκα στην Κροατία οι αποστάσεις είναι Αθήνα-Λαμία με καλούς δρόμους.
Στα υπόψιν όλα όσα προτείνεις και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

To Αργυροκαστρο ειναι απιστευτο,μερα και νυχτα.Δεν νομιζω οτι θα μπορεσεις να ψτασεις Δυρραχιο μονοκοπανια τετοια εποχη,μιλαμε για δεκα ωρες μαζι με τις καθυστερησεις στα συνορα.
Ίσως λοιπόν κάνουμε εκεί μια διαμονή, θα το δούμε! Η απόσταση και ο χρόνος στο τιμόνι δεν είναι πρόβλημα, οπότε και 12ωρο χαλαρό με αρκετές στάσεις και κυρίως λόγω του σκύλου να κάνουμε, μια χαρά θα είναι!
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Αργυρόκαστρο, Μπεράτ, Κότορ, Τρεμπινιέ Ντουμπρόβνικ, Μόσταρ Σπλίτ, Τρογκίρ, Σίμπενικ, Λίμνες Πλίτβιτσε, Νόβισαντ , Βελιγράδι Ωχρίδα Θα είναι ένας ωραίος κύκλος στα βαλκάνια.
Κάπως έτσι το έχω φανταστεί, απλά βγάζω εκτός το Βελιγράδι και γιατί έχουμε πάει, αλλά και γιατί δεν θέλω να μπλέξω με πόλεις σαν διαμονή, θέλω περισσότερο φύση!
Σε ευχαριστώ!
 

polidoros

Member
Μηνύματα
73
Likes
61
Κάπως έτσι το έχω φανταστεί, απλά βγάζω εκτός το Βελιγράδι και γιατί έχουμε πάει, αλλά και γιατί δεν θέλω να μπλέξω με πόλεις σαν διαμονή, θέλω περισσότερο φύση!
Σε ευχαριστώ!
Αφού θα βγάλεις έξω το Βελιγράδι και σας αρέσει η φύση θα πρότεινα να επισκεφτείτε το Σεράγεβο (με δύο κατά προτίμηση διανυκτερεύσεις) και στην συνέχεια μέσω Piva Lake viewpoint να ανεβείτε το Durmitor National Park, και διανυκτερεύσει στο zabljak και να επισκεφτείτε την Μαύρη Λίμνη και την γέφυρα Τάρα. Η διαδρομή και η φύση τόσο της Βοσνίας όσο και του Μαυροβουνίου θα σας ξετρελάνει.
 

damasta

Member
Μηνύματα
196
Likes
400
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Αθήνα - Πατρα - Ιωάννινα είναι 5 ωρες συγχρονου αυτοκινητοδρομου (ο μονος της διαδρομης που αναφερεις).Αναλογος ειναι ο Ζαγκρεμπ-Βελιγραδι - Σκοπια και μεχρι τα συνορα με την Ελλαδα και απο Θεσσαλονικη και κατω.
Η Αλβανια περσι αρχες Ιουνη ειχε πολυ τουρισμο ,φετος αναμενουν περισσοτερο.
Απο Σαγιαδα εχει το εθνικο παρκο του Βουθρωτου.
Απο Κακαβια εχει να επισκεφτεις το καστρο του Αργυροκαστρου, εντυπωσιακο κατα την αποψη μου.Και στα δυο σημεια αναλογα την ωρα που θα προσεγγισεις να περιμενεις μικροδυσκολιες με το παρκινγκ.
Στους δρομους να περιμενεις αυξημενη κινηση ιδιαιτερα πλησιαζοντας το Δυραχιο και μεχρι τα συνορα με Μαυροβουνιο.(Κηφησος καθημερινη πρωϊ).
Το Κοτορ εαν θελεις να ανεβεις το καστρο του χρειαζεσαι χρονο και αντοχες.Επισης ο τοπος ειναι στενος ,οι επισκεπτες πολλοι και το παρκινγκ εχει δυσκολια.
Το Τρεμπινιε ειναι μικρο και γραφικο. Σχετικα κοντα με το Ντουμπροβνικ , στο οποιο θα πρεπει να εχεις προβλεψει το πληθος αλλα και το παρκινγκ κατα την επισκεψη σας + οτι περνας συνορα.
.
 

GThan

Member
Μηνύματα
17
Likes
16
Στους δρομους να περιμενεις αυξημενη κινηση ιδιαιτερα πλησιαζοντας το Δυραχιο και μεχρι τα συνορα με Μαυροβουνιο.(Κηφησος καθημερινη πρωϊ).
Αυτό να πω την αλήθεια ακούγετε λίγο τρομακτικό :)
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
235
Likes
519
... και να μη ξεχνατε , τα φωτα ειναι αναμενα μετα τα συνορα της Ελλαδας και την ημερα, αλλιως πεφτουν προστιμα...
 

damasta

Member
Μηνύματα
196
Likes
400
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Αυτό να πω την αλήθεια ακούγετε λίγο τρομακτικό :)
Eιναι πολυσυχναστος δρομος διπλης κατευθυνσης με μια λωριδα ανα ρευμα και με εργα . Ενα κομματι περιφερειακα του Δυραχειου ειναι κλειστοσ αυτοκινητοδρομος αλλα απο κει και πανω θελει προσοχη και υπομονη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.802
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom