Χιλή εισιτηρια για χιλή

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.087
Εκτός από το σεβαστό ποσό που πρέπει να ξοδέψει κάποιος για να φτάσει στην Χιλή από την Ευρώπη, εάν θελήσει να επισκεφτεί την γη των Rapa Nui θα πρέπει να υπολογίζει άλλο ένα χιλιάρικο περίπου για τις επιπλέον πτήσεις.
Το μονοπώλιο που λέγετε Latam όλο και ανεβάζει τις τιμές μαζί με τον αριθμό των πτήσεων.
Από 2 την εβδομάδα αρχές καλοκαιριού, σε 4 προς το τέλος.
Φυσικά υπάρχουν και οι περιορισμοί κοβιντ.
Travel to Chile Plan - Chile Travel
Έκλεισα για Νησί Πάσχα 305 ευρώ φουλ εισιτήριο. Δε ξέρω αν είναι κάποια προσφορά αλλά πρόκειται για ιστορικό χαμηλό (ή εκεί κοντά).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.522
Likes
29.372
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έκλεισα για Νησί Πάσχα 305 ευρώ φουλ εισιτήριο. Δε ξέρω αν είναι κάποια προσφορά αλλά πρόκειται για ιστορικό χαμηλό (ή εκεί κοντά).
Προσοχή γιατί από περύσι απαιτούν να συνοδεύεσαι από ξεναγό για να μπείς στους αρχαιολογικούς χώρους, και ξεναγοί στο νησί δεν υπάρχουν αρκετοί.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.087
Προσοχή γιατί από περύσι απαιτούν να συνοδεύεσαι από ξεναγό για να μπείς στους αρχαιολογικούς χώρους, και ξεναγοί στο νησί δεν υπάρχουν αρκετοί.
Ναι, ξέρω ότι θες ξεναγό. Άρα να κλείσουμε όσο πιο νωρίς γίνεται. 4μ/3 νύχτες θα μείνουμε, 2μ καθαρές για ξεναγήσεις.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.593
Likes
5.687
Κι εγώ κανά 700άρι υπολόγιζα, αλλά η εταιρεία είχε μάλλον κέφια. Αγορά απευθείας από το σάιτ της.
Eίχε 4 πτήσεις την εβδομάδα, τώρα έχει κάθε μέρα και μερικές φορές και δυο από ότι είδα. Πάντως κατεβάζουν 787 και δυο αποσκευές ανά άτομο (έδιναν).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.087
Ξέρουμε τι παίζει με την απαλλαγή του ΦΠΑ 19% στα ξενοδοχεία; Έχω κλείσει από booking μια τιμή π.χ. 100 δολάρια μαζί με 19% ΦΠΑ. Τον αφαιρούν;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.593
Likes
5.687
Ξέρουμε τι παίζει με την απαλλαγή του ΦΠΑ 19% στα ξενοδοχεία; Έχω κλείσει από booking μια τιμή π.χ. 100 δολάρια μαζί με 19% ΦΠΑ. Τον αφαιρούν;
Ναι αν πληρώσεις μόνο με ξένη πιστωτική σε δολάρια, όχι σε τοπικό νόμισμα.
Ο κρατικός φόρος 19% δεν είναι μέσα στην τιμή που αναφέρει η μπουκινγκ, δεν αφαιρείτε, προστίθεται, αν πληρώσεις σε τοπικό νόμισμα.
Δες λίγο το παρακάτω από τα ξενοδοχεία που κλείσαμε εμείς για να καταλάβεις πως δουλεύει, σίγουρα το αναφέρει στην κράτηση σου.

LOCAL TAX LAW

Based on local tax laws, all Chilean citizens and resident foreigners must pay an additional fee (IVA) of 19%.

To be exempt from this 19% additional fee (IVA) the payment must be made in US dollars and a copy of the immigration card and passport must be presented. The passenger won’t be exempt from this fee when paying in local currency. In case of no show the invoice will be billed in local currency, including this additional fee (IVA).

This additional fee (IVA) is not included in the hotel rates and must be paid separately.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.087
Καταρχάς ευχαριστώ. Όμως, ενώ έχει πιο κάτω αυτό που παρέθεσες για το φπα, στην ανάλυση της τιμής γράφει:

1 μονάδα 65€
19 % ΦΠΑ 13€
Σύνολο 78€

* Ανάλογα με την εθνικότητα, μπορεί να ισχύουν επιπλέον χρεώσεις ΦΠΑ. Εξαιρέσεις γίνονται δεκτές αλλά θα πρέπει να υποβάλλονται στις τοπικές αρχές.
Τιμή
(για 2 επισκέπτες)
περ. € 78*
US$84,12
* Ανάλογα με την εθνικότητα, μπορεί να ισχύουν επιπλέον χρεώσεις ΦΠΑ. Εξαιρέσεις γίνονται δεκτές αλλά θα πρέπει να υποβάλλονται στις τοπικές αρχές.


Άρα; Εγώ υποθέτω ότι στα 78 ευρώ είναι μέσα ο ΦΠΑ και το πολύ να πληρώσω 65 ευρώ αν το κατάλυμα κάνει τη διαδικασία. Επίσης, από άλλο κατάλυμα μου έγραψαν ότι μόνο με δολάρια σε μετρητά σου κάνουν την έκπτωση (;;;).
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.593
Likes
5.687
Μας είπαν κατηγορηματικά πως για μη προσθήκη φόρου έπρεπε να πληρώσουμε με ξένη κάρτα. Η ρεβολουτ δεν έκανε, αυτή της Αιγαίου δούλεψε μια χαρά.
Ίσως η μπουκινγκ ενσωμάτωσε τον φόρο αναλυτικά πλέον για να αποφύγει τυχών παρεξηγήσεις όπως συνέβαινε στην Αμερική παλιότερα η εμάς μας πιάσαν κωτσους.
Αυτό που βάζεις εσύ είναι καινούριο για μένα. Λογικά πρέπει να σου αφαιρέσουν το 19%

Το παρακάτω ήταν πέρυσι.


............. US$............
Συνολική τιμή US$............

Θα πληρώσετε κατά τη διαμονή σας στο ....................................
Θα πληρώσετε στο τοπικό νόμισμα του ξενοδοχείου (CLP) στην τιμή συναλλάγματος της ημέρας πληρωμής.
Σημειώστε ότι οι πρόσθετες παροχές (π.χ. επιπλέον κρεβάτι) δεν υπολογίζονται σε αυτό το σύνολο.
Η αναγραφόμενη συνολική τιμή είναι αυτή που θα πληρώσετε στο κατάλυμα. Η Booking.com δεν χρεώνει στους επισκέπτες έξοδα κράτησης, διαχείρισης ή άλλες αμοιβές.
Ακόμα κι αν ακυρώσετε, το κατάλυμα μπορεί να σας χρεώσει τους ισχύοντες φόρους.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.087
Σε ερώτηση σε ένα ξενοδοχείο μου είπαν ότι αν πληρώσω σε δολάρια θα πληρώσω λιγότερα από το τελικό ποσό της booking, άρα θα αφαιρεθεί ο ΦΠΑ που ήδη περιλαμβάνεται. Επίσης όλες οι τιμές είναι σε δολάρια και όχι πέσος. Υποθέτω ότι πια το ενσωμάτωσαν για αποφυγή παρεξηγήσεων κ καλά έκαναν. Το περίεργο είναι ότι ο υπόψη ξενοδόχος θέλει τα δολάρια μόνο σε μετρητά για να στο αφαιρέσει.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.593
Likes
5.687
Εμείς και στα 3 πληρώσαμε με την πιστωτική σε δολάρια και όλα οκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.796
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom