ενημέρωση για την κατάσταση των θαλασσών φέτος...2021

KARANIOS

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
πως σας φαίνεται η ιδέα να καταθέτει ο καθένας την εικόνα που βλέπει (καθημερινά) για την καθαρότητα κλπ της παραλίας που βρίσκεται ,όχι τόσο από άποψη ομορφιάς...αλλά ειδικά φέτος για το αν έχει μέδουσες , έντονο πλαγκτόν ή άλλα προβλήματα.Ειδικά φέτος νομίζω το συζητάμε αρκετοί....
Ξεκινάω αναφέροντας ότι στο πρωτο πόδι χαλκιδικής το φαινόμενο δεν είναι ανησυχητικό με πολύ μικρή εμφάνιση μεδουσών...(Πευκοχώρι)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

maria_tr

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Αυτο το φαινόμενο φέτος με τα πολύ ζεστά νερά θα το επιβεβαιώσω και εγω για την περιοχή της Πιερίας. Αν γνωρίζει κάποιος να μας εξηγήσει γιατί έγινε αυτό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αυτο το φαινόμενο φέτος με τα πολύ ζεστά νερά θα το επιβεβαιώσω και εγω για την περιοχή της Πιερίας. Αν γνωρίζει κάποιος να μας εξηγήσει γιατί έγινε αυτό.
Το ιδιο μου λεει φιλη και για τη Χαλκιδικη.
Σε συνδυασμο με τις μωβ τσουχτρες, μαλλον ειναι φαινομενο ευτροφισμου της θαλασσας.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Ανατολικό Πήλιο, από τις ελάχιστες φορές εδώ και χρόνια που η θάλασσα είναι τόσο ζεστη! Ευτυχώς δεν έχουμε τσούχτρες, όχι ακόμα τουλάχιστον, αν και λέγεται ότι σε μερικές παραλίες όπως η Φακιστρα, έχει βγάλει…
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ήμασταν Χαλκιδική,το πρώτο πόδι από τη μεριά του Θερμαϊκού,όλο τον Ιούλιο ήταν φουλ στις τσούχτρες δεν τολμούσαμε να βουτήξουμε.Ηρθαμε Σκόπελο ακόμα χειρότερα.Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα πουθενά αλλού.Αλλο κάποιες διάσπαρτες και άλλο να μη φαίνεται το νερό από τις τσούχτρες...Τι γίνεται ρε παιδιά έχει κι αλλού; Εδώ μας είπαν ότι είναι εδώ και δύο μήνες έτσι το νησί,και Χαλκιδική κλείσανε δίμηνο...έχει κι αλλού,πότε θα φύγουν που να πάμε να κολυμπήσουμε χωρίς να χορέψουμε πεντοζάλι βγαίνοντας από το τσούξιμο ;
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Και στα παράλια της Λάρισας, μια από τα ίδια...
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Ήμασταν Χαλκιδική,το πρώτο πόδι από τη μεριά του Θερμαϊκού,όλο τον Ιούλιο ήταν φουλ στις τσούχτρες δεν τολμούσαμε να βουτήξουμε.Ηρθαμε Σκόπελο ακόμα χειρότερα.Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα πουθενά αλλού.Αλλο κάποιες διάσπαρτες και άλλο να μη φαίνεται το νερό από τις τσούχτρες...Τι γίνεται ρε παιδιά έχει κι αλλού; Εδώ μας είπαν ότι είναι εδώ και δύο μήνες έτσι το νησί,και Χαλκιδική κλείσανε δίμηνο...έχει κι αλλού,πότε θα φύγουν που να πάμε να κολυμπήσουμε χωρίς να χορέψουμε πεντοζάλι βγαίνοντας από το τσούξιμο ;
Τελευταίο δεκαήμερο του Ιουλίου σε διάφορες παραλίες μεταξύ Πάργας και Συβότων δεν υπήρχε τσούχτρα ούτε για δείγμα.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Κορινθιακός έως και την Κυριακή δεν είχε τσούχτρες, παρα μόνο μερικές μεσαίου μεγέθους μέδουσες (αυτές που είναι σαν τηγανιτά αυγά, και φυσικά δεν ενοχλούν, και μην τις ενοχλείτε και εσείς, είναι φαγητό για τα ψαράκια)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχω κανενα δίωρο στα Ψαρά και ήταν από τα πρώτα πράγματα που μου είπαν δυστυχώς.
Δε πολυκανουν μπάνιο, είναι έντονο το φαινόμενο.
Τίποτε ανάλογο σε Οινούσσες και Χίο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom