ενοικίαση τροχόσπιτου είτε ελλάδα είτε ιταλια

markoniko

Member
Μηνύματα
48
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βερονα, Βενετια
έχει κλείσει ποτε κανεις τροχόσπιτο από βουλγαρία?έχω βρει ένα με παρα πόλη καλές τιμές σε σχέση με ιταλία και με ελλάδα διαφορες δηλαδή στα 60-70 ευρώ την μέρα!!!αλλα κάτι δεν μου κάθεται καλά......αν θέλετε σας ποστάρω και το link τους ...Zoti Rental - motorhome hire Coral and Serija70 (δεν ξέρω αν επιτρέπεται αυτό που κάνω)
Έχω νοικιάσει απο τον συγκεκριμένο τύπο πριν 5-6 χρόνια. Πρόκειται για έναν ωραίο τυπάκο (60ρης) ιδιαίτερα δραστήριος για τα δεδομένα της βουλγαρίας. Τα αυτοκίνητα (τουλάχιστον τότε) ήταν καινούρια. Αν δεν σε πειράζει η απόσταση (Θα ταλαιπωρηθείς λίγο να φτάσεις εκεί αφού δεν είναι τόσο κοντά στα σύνορα) στον συνιστώ.
 

markoniko

Member
Μηνύματα
48
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βερονα, Βενετια
επειδή έχω μια σχετική εμπειρία απο ταξίδια στην Ευρώπη με αυτοκινούμενα θα σας πω ότι α) το αυτοκινούμενο δεν είναι μια "φτηνή" λύση, είναι μια λύση για αυτούς που τους αρέσει να ψάχνουν μικρά μυστικά της επαρχίας. β) δεν συμφέρει να πάτε σε μεγάλες πόλεις (Παρίσι, Ρώμη), συμφέρει να πάτε σε ωραίες περιοχές (κυανή ακτή, Ιταλική ριβιέρα, άλπεις, δαλματικές ακτές κ.τ.λ.). γ) ποτέ δεν επιλέγουμε αυτοκινούμενο όταν θέλουμε διακοπές πολυτελείας δ) το αυτοκινούμενο ενδύκνειτε κυρίως για Δυτική Ευρώπη όπου υπάρχει καλύτερη υποδομή (και ακριβότερα ξενοδοχεία). ε) μικρά ατυχήματα είναι σύνηθες (ιδιαίτερα όταν δεν υπάρχει σχετική εμπειρία) και επειδή ακόμα και η μικτή ασφάλεια δεν καλύπτει απο το πρώτο € καλό είναι στο κόστος να συνυπολογίσετε και ενδεχόμενη ζημιά ζ) με το αυτοκινούμενο θα δεις μέρη που δεν τα είχες φανταστεί !!!
 

AFAKHS

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
και εγώ σκεφτομαι πολύ σοβαρά την επιλογή της βουλγαρίας. Μπορείς να μου πεις αν αντιμετώπισης κάποιο πρόβλημα και τι τύπο επέλεξες ?
 

markoniko

Member
Μηνύματα
48
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βερονα, Βενετια
Ιδιαίτερο πρόβλημα πέραν της απόστασης (διαδρομής) με την συγκεκριμένη εταιρεία δεν είχα, ίσα- ίσα ο τύπος παρείχε δωρεάν και ένα σωρό μικροπράματα όπως κουζινικά και αν θυμάμαι καλά σεντόνια (που συνήθως δεν παρέχονται απο αντίστοιχες εταιρείες). Τον τύπο του αυτοκινούμενου που νοίκιασα δεν τον θυμάμαι αλλά πλεον δεν έχει και νόημα αφού 6 χρόνια μετά λογικα ο στόλος των αυτοκινήτων θα έχει ανανεωθεί.
Σε γενικές γραμμές είναι σκόπιμο το αμάξι να είναι 3ετίας και ούτε μικρότερο ούτε μεγαλύτερο απο τις ανάγκες μας (ένα διπλό κρεβάτι πάνω απο τον οδηγό αν είσαστε ζευγάρι, 2 διπλά κρεβάτια αν είστε 2 ζευγάρια 1 διπλό και 2 μονά αν είστε οικογένεια με 2 παιδιά). Το μεγάλο αυτοκίνητο μπορεί να εξυπηρετεί περισσότερα άτομα αλλά είναι πιο δυσκίνητο και δύσκολο στο παρκινγκ.
Η επιλογή της Βουλγαρίας είναι καλή μόνο αν σας ενδιαφέρει να επισκεφτείτε Βαλκάνια (όχι το καλύτερο μέρος της Ευρώπης για αυτοκινούμενο). Αν θέλετε να πάτε Δυτική ή κεντρική ευρώπη μην προτιμήσετε σε καμιά περίπτωση αυτοκίνητο απο Βουλγαρία.
 

AFAKHS

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Θα τα λάβω σοβαρά υπόψιν μου . Γιατί αν θέλουμε να πάμε κεντρική Ευρώπη να μην ενοικιάσουμε σε καμία περίπτωση απο βουλγαρία ? και πόσα χιλιόμετρα απο τα σύνορα είναι ?
 

markoniko

Member
Μηνύματα
48
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βερονα, Βενετια
Θα τα λάβω σοβαρά υπόψιν μου . Γιατί αν θέλουμε να πάμε κεντρική Ευρώπη να μην ενοικιάσουμε σε καμία περίπτωση απο βουλγαρία ? και πόσα χιλιόμετρα απο τα σύνορα είναι ?
Διότι αν θες να πας σε κεντρική Ευρώπη θα σου πρότεινα να προτιμήσεις άλλες πόλεις (ενδεικτικά σου λέω αεροπορικά σε Μιλάνο ή Βουδαπέστη ή Βρυξέλλες και ενοικίαση αυτοκινούμενου απο εκεί). Αν ξεκινήσεις απο Βουλγαρία για Κεντρική Ευρώπη θα σου πάρει 2-4 μέρες πήγαινε έλα επομένως ότι γλυτώσεις από το φτηνό ενοίκιο θα το πληρώσεις (στο πολλαπλάσιο) από τις επιπλέον ημέρες ενοικίασης και το πετρέλαιο.
Την απόσταση απο τα σύνορα δεν την θυμάμαι τσεκαρέτο στο ιντερνετ.
 

AFAKHS

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Σωστα. Αλλα με ενδιαφερει μα γυρίσω διάφορα μέρη . Οπότε μάλλον θα το προτιμήσω. Τους εστειλα mail για να μου κάμουν κάποια καλή προσφορά μιας και θα το ενοικιάσω 20 μέρες. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες !!!
 

AFAKHS

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Διότι αν θες να πας σε κεντρική Ευρώπη θα σου πρότεινα να προτιμήσεις άλλες πόλεις (ενδεικτικά σου λέω αεροπορικά σε Μιλάνο ή Βουδαπέστη ή Βρυξέλλες και ενοικίαση αυτοκινούμενου απο εκεί). Αν ξεκινήσεις απο Βουλγαρία για Κεντρική Ευρώπη θα σου πάρει 2-4 μέρες πήγαινε έλα επομένως ότι γλυτώσεις από το φτηνό ενοίκιο θα το πληρώσεις (στο πολλαπλάσιο) από τις επιπλέον ημέρες ενοικίασης και το πετρέλαιο.
Την απόσταση απο τα σύνορα δεν την θυμάμαι τσεκαρέτο στο ιντερνετ.
Φίλε μου , μου έστειλαν απάντηση και μου προτείνουν το CORAL S 680 SP για 48 € την βραδιά , πλήρες εξοπλισμένο. Θυμάσαι πιο νοίκιασες εσύ ?
 

markoniko

Member
Μηνύματα
48
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βερονα, Βενετια
εγώ είχα πάρει coral αλλα με καρούμπαλο (κρεβατι) πάνω από την θέση του οδηγού. Αυτοκινούμενο χωρίς κρεβάτι πάνω απο τον οδηγό δεν έχω νοικιάσει ποτέ. Η τιμή του είναι εξαιρετική επιβεβαίωσε λίγο ότι έχει θέρμανση και ρώτα γιατί διαφοροποιείται σε σχέση με τα άλλα στο δοχείο του βρώμικου νερού. Τέλος εγώ δεν θα το επέλεγα αν ήμασταν 2 ζευγάρια (το κρεβάτι που προκύπτει απο μετατροπή του σαλονιού δεν είναι εύχρηστο)
 

AFAKHS

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
εγώ είχα πάρει coral αλλα με καρούμπαλο (κρεβατι) πάνω από την θέση του οδηγού. Αυτοκινούμενο χωρίς κρεβάτι πάνω απο τον οδηγό δεν έχω νοικιάσει ποτέ. Η τιμή του είναι εξαιρετική επιβεβαίωσε λίγο ότι έχει θέρμανση και ρώτα γιατί διαφοροποιείται σε σχέση με τα άλλα στο δοχείο του βρώμικου νερού. Τέλος εγώ δεν θα το επέλεγα αν ήμασταν 2 ζευγάρια (το κρεβάτι που προκύπτει απο μετατροπή του σαλονιού δεν είναι εύχρηστο)
εγώ και η κοπέλα μου θα είμαστε οπότε κάτι μεγαλύτερο νομίζω πως δεν θα ήταν συμφέρον. Ναι όντως και εμένα η τιμή μου φαίνεται αρκετά μικρή (εντάσσεται στο εύρος των 21+ ημερών )Για να είμαι ειλικρινής, αν και είναι ολίγον ρατσιστικό , είμαι αρκετα καχύποπτος. Επιπλέον στο πρώτο mail που έλαβα απο την εταιρία , μου επισυνάπτουν τον τραπεζικό τους λογαριασμό για να καταθέσω 750 € σαν εγγύηση (δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι ) Θα τους ρωτήσω σχετικά με την θέρμανση , το άλλο με το δοχείο του βρώμικου νερού δεν το πολυ κατάλαβα σε τι διαφοροποιείτε .
Ισως οι απορίες μου είναι αρκετά χαζές αλλά είμαι πρωτάρης και προσπαθώ να μάθω :)
 

markoniko

Member
Μηνύματα
48
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βερονα, Βενετια
Για 2 άτομα είσαι ο.κ. υπεράνετος, οι ερωτήσεις που κάνω τόσο για την θέρμανση όσο και για το δοχείο του "βρώμικου νερού" είναι επειδή στο συγκριτικό πίνακα των χαρακτηριστικών των αυτοκινήτων, στις 2 αυτές κατηγορίες διαφοροποιείται το συγκεκριμένο αυτοκινούμενο απο τα υπόλοιπα. Με την ευκαιρία ρώτα τον επίσης πόσο παλιό είναι.
Όσο αφορά στην αξιοπιστία της εταιρείας το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι με εμένα δεν υπήρξε πρόβλημα ωστόσο θεωρώ ότι το να προκαταβάλεις €750 (δηλαδή σχεδόν το σύνολο του ποσού) το θεωρώ υπερβολικό ιδιαίτερα αν λάβεις υπόψη σου ότι πρόκειται για ofseason.
επισυνάπτω την φωτογραφία απο το αυτοκίνητο που νοικιασα
 

Attachments

AFAKHS

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Σαν να μου φαίνεται λίγο παλιό. Πρέπει να είναι του 06 κατασκευής αυτο που μου προσφέρουν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom