επεισόδια

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Επεισόδια μεγάλης έκτασης εξελίσσονται στο κέντρο της Αθήνας, όπου είχαν προγραμματιστεί νέα συλλαλητήρια διαμαρτυρίας για το θάνατο του 16χρονου Αλέξη Γρηγορόπουλου. Ένταση και επεισόδια αντίστοιχης έκτασης στη Θεσσαλονίκη και σε άλλες ελληνικές πόλεις.
- Στις φλόγες δεκάδες κτίρια στο κέντρο των Αθηνών.
- Λεηλασίες καταστημάτων στο κέντρο της πρωτεύουσας.
- Στις φλόγες από το βράδυ και το Κολωνάκι.
- Η πολυκατοικία στην συμβολή των οδών Ακαδημίας και Ασκληπιού παραδόθηκε στις φλόγες και οι πυροσβέστες καταβάλλουν προσπάθειες να προσεγγίσουν το κτίριο.
- Μεγάλη πυρκαγιά προκάλεσαν στη διασταύρωση Ιπποκράτους και Ακαδημίας στο κτίριο του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών, όπου καίγονται τουλάχιστον τρεις όροφοι.
- Η φωτιά επεκτάθηκε από το διπλανό κτίριο της Εμπορικής Τράπεζας. Στο σημείο σπεύδουν ισχυρές πυροσβεστικές δυνάμεις προκειμένου να την θέσουν υπό έλεγχο.
- Σοβαρά επεισόδια στη Νομική Σχολή.
- Καίγονται γραφεία στη διασταύρωση των οδών Ακαδημίας και Σίνα.
- Κατάστημα στην οδό Ακαδημίας, προς την Ομόνοια, καίγεται αυτή τη στιγμή ολοσχερώς.
- Η Πυροσβεστική Υπηρεσία διαβεβαιώνει ότι δεν υπάρχει κανένας εγκλωβισμένος στα κτίρια που καίγονται.
- Η πρόσβαση των πυροσβεστικών δυνάμεων στις εστίες των πυρκαγιών δυσχεραίνεται επειδή ομάδες νεαρών δεν τους επιτρέπουν.
- Πυρκαγιές σε καταστήματα στη λεωφόρο Συγρού.
- Στη Θεσσαλονίκη νεαροί βγήκαν με βαριοπούλες από το Πανεπιστήμιο και καταστρέφουν καταστήματα. Επιχειρήθηκε επίθεση στα γραφεία της ΕΥΑΘ. Συγκρούσεις με ΜΑΤ. Ομάδες νεαρών βρίσκονται από την Καμάρα έως την οδό Εθνικής Αμύνης.
- Συναγερμός σήμανε στη ΓΑΔΑ έπειτα από πληροφορίες ότι κινείται ομάδα ατόμων. Μέχρι στιγμής όμως δεν έχει συμβεί τίποτα.


πηγή: in gr






κρίμα..πραγματικά..
 
Last edited by a moderator:

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Το μεγαλύτερο κρίμα όλων,είναι η ζωή που χάθηκε!
Ολα τα άλλα,μα όλα όμώς,σε λίγο καιρο θα είναι και πάλι όρθια και ο κόσμος θα κινείται κανονικά.Κτήρια,τράπεζες,περίπτερα,πολυκαταστήματα κλπ.
Αυτό το παιδί όμως θα σαπίζει στο χώμα!
Τι λοιπόν είναι πιο κρίμα???
Εχουμε και καθένα που βγαίνει στα κανάλια και κλαίει για τις βιτρίνες!
Ποίες βιτρίνες κύριοι????
Απο τις ασφάλειες θα αποζημιωθούν και με το παραπάνω.
Εχουμε και τον κάθε ακροδεξιό που λεέι "καλά του έκαναν,φάτε τους όλους".
Ηθελα να ήξερα αν θα έλεγαν το ίδιο,αν στη θέση αυτή ήταν το παιδί τους.
θα έκλαιγαν για το φέρετρο ή για την βιτρίνα???
Ντροπή και αίσχος!
Οτι έσπειραν,θα θερίσουν!
Εκεί κάτω δεν είναι μόνο οι αντιεξουσιαστές όπως λένε τα κανάλια.
Είναι φοιτητές, παιδιά με γονείς στα όρια της φτώχειας,η γενιά των 700 ευρώ,άνεργοι και ο κάθε μη βολεμένος που πλέον δεν αντέχει να βλέπει τους λίγους να γίνονται 200 κιλά απο το φαί και συνταξιούχους να ψάχνουν στα σκουπίδια!
Λυπάμαι μόνο για τα σπίτια και τα αυτοκίνητα των απλών ανθρώπων και το κατακρίνω.
Για τίποτα όμως άλλο!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
τα δραματικά επεισόδεια ταξιδεψαν και εδώ στην Βαρκελώνη!!!
Σε αρκετές εφημερίδες ειναι πρωτοσέλιδα!
Μολις επεστρεψα απο μπυραρια με φατσα καρτα πρωτη σελίδα κουκουλοφόροι να πετάνε μολοτοφ.

την απογευματινή μου σιέστα την "τάραξε" ενα τηλεφώνημα στο κινητό.
-Ναι, παρακαλώ
-παιδί μου εισαι καλά;
- ναι μπαμπά μια χαρά. Γιατί τι συμβαίνει;
- Ολη η Ελλάδα καιγεται παιδί μου. Δεν βλεπεις ειδήσεις στην τηλεόραση;
-Οχι μπαμπά, είμαι έξω!

Πολύ αναμεικτα τα συναισθήματα!:(
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Θάνο,είσαι τυχερός που δεν βρίσκεσαι εδώ.
Εχει καεί η μισή Ελλάδα και πολύ φοβάμαι πως τα πράγματα θα γίνουν και χειρότερα τις επόμενες ώρες με αποκορύφωση την ώρα που θα κηδεύεται το παιδι.
Αν δεν υπάρξει και άλλος νεκρός,θα είναι ευχης έργο.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ναι ειμαι τυχερος που δεν ζω αυτη την κατάσταση...
αλλά.... στεναχωριέμαι που υπαρχει αυτή η κατάσταση!
Γιατι φτασαμε σε τετοια σημεια;
ποιοι φταινε; ο κακος αστυνομικος που σκοτωσε; αυτον τον κακο αστυνομικο ποιος τον εκανε αστυνομικό; γιατι τον εκανε αστυνομικο; ποσοι χαρηκαν που τον ειδαν οταν την πρωτοφορεσε την αστυνομική στολή;

τα πραγματα ειναι παρα πολύ συνθετα!
και δυστυχως εκει που φτασαμε ελπίδα δεν υπαρχει για κάτι καλύτερο.
οχι επειδή δεν ειμαστε ικανοι και αξιοι για κατι τετοιο. αντιθετα μαλιστα.
για αλλους λόγους δεν υπαρχει ελπιδα που δεν ειναι της παρούσης ενοτητας και φόρουμ!

εγω θα πω ενα:
ας ταξιδευουμε, να δουμε πως λειτουργουν και αλλες κοινωνιες αλλου, και υποδυεστερες και ανώτερες! να παραδειγματιζόμαστε απο τα καλά των αλλων και να αποφευγουμε τα κακα των αλλων. να εχουμε ανοιχτα ματια, αυτια και μυαλά!

Συγνωμη που παρασυρθηκα καπως αλλα δεν κρατηθηκα!
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
την εποχή του πολυτεχνείου δεν την έζησα αλλά όλοι λένε πως αυτό που γίνεται το 3μερο αυτό,δεν συγκρίνεται ούτε με τις τότε εξελίξεις.
Αυτό που βλέπω εγώ γενικότερα είναι πως αντί να πηγαίνουμε μπροστά,πηγαίνουμε όλο και πιο πίσω.Ζούμε πλεόν κατάστάσεις πέρα απο κάθε λογική.Μόλις ορθοποδούμε απο μία καταστροφή,έρχεται η άλλη.
Οι νέοι που αντιδρούν,λέγονται αλήτες.Οι αλλοδαποί που ξυλοκοπούνται για πλάκα καθημερινώς και σήμερα κλέβουν απο τις κατεστραμμένες βιτρίνες, αποκαλούνται αλήτες.Το παιδί που πέθανε στα 15 αποκαλείται αλήτης.Ο συνταξιούχος στις πορείες είναι αλήτης.Ο φοιτητής απο την Κύπρο ήταν αλήτης.
Μα επιτέλους που είναι όλοι εκείνοι οι κύριοι που δεν είναι αλήτες και κυρίως τί κάνουν για να δείξουν σε όλους αυτούς τους "αλήτες" πως είναι άδικοι?????
Αν είχα τη δύναμη,θα ήμουν εκεί κάτω και θα πέταγα μολότοφ στα Βατοπέδια τους,στα θωρακισμένα τους και στις βίλλες τους.
ΣΥΓΓΝΏΜΗ για το ξέσπασμα αλλά είμαι εξαγριωμένη.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
"Οι υπαίτιοι για το χαμό του 15χρονου θα λάβουν την τιμωρία που τους αρμόζει", δήλωσε ο πρωθυπουργός μετά τη συνάντησή του με τους υπουργούς Εσωτερικών και Οικονομίας.
www.skai.gr

θα βγει ποτε ο ιδιος αξιωματουχος, ανεξαρτήτου ονοματος, να μας πει οταν τελεσεδικίσουν οι αποφάσεις:
" οι υπαίτοι ελαβαν την εξής τιμωρια που τους αρμοζε για αυτο που εκαναν!"

και αναρωτιεμαι υπαρχει ανθρωπινη τιμωρια αρμοζουσα για αφαιρεση ζωής;

Αχ τι σκεφτομαι βραδυάτικα στην Βαρκελώνη!

Ειναι ομως αυτο που λεει το τραγουδι:
Αχ Ελλάδα σ' αγαπώ
και βαθιά σ' ευχαριστώ
γιατί μ' έμαθες και ξέρω
ν' ανασαίνω όπου βρεθώ
να πεθαίνω όπου πατώ
και να μην σε υποφέρω

Αχ Ελλάδα θα στο πω
πριν λαλήσεις πετεινό
δεκατρείς φορές μ' αρνιέσαι
μ' εκβιάζεις μου κολλάς
σαν το νόθο με πετάς
μα κι απάνω μου κρεμιέσαι

Η πιο γλυκιά πατρίδα
είναι η καρδιά
Οδυσσέα γύρνα κοντά μου
που τ' άγια χώματα της
πόνος και χαρά
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Συγγνώμη αλλά δε νομίζω ότι καταστρέφοντας δημόσια και ιδιωτική περιουσία βοηθάει κανείς στο θάνατο ενός παιδιού. Ή νομίζει κανείς ότι έτσι κάνουν ζημιά στους αστυνομικούς; Εμείς (ή τουλάχιστον όσοι πληρώνουμε φόρους) θα πληρώσουμε τη καταστροφή της δημόσιας περιουσίας. Για να μη πω για τη καταστροφή ιστορικών κτηρίων (στην ελλάδα την "παιδεία" τη μετράμε με τα πτυχία, όχι στο πνεύμα).

Νομίζω ότι έχουμε δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα και θεωρώ ότι δεν υπάρχει νοθεία στις εκλογές (εκτός αν αμφισβητούμε αυτό). Πριν 1 χρόνο είχαμε εκλογές. Η γενιά των 700 ευρώ προφανώς επιλέγει να ψηφίσει με κριτήριο ποιος θα τον βάλει στο δημόσιο για να βολευτεί. Και όχι μόνο πριν 1 χρόνο, αλλά και προηγούμενες φορές (και καθώς φαίνεται και τις επόμενες).
Άρα για τι επανάσταση μιλάμε; Τι διεκδικεί ένας άνθρωπος από μια κυβέρνηση που πριν λίγο επέλεξε??? (και θα την επιλέξει ξανά αυτή ή κάποια άλλη για την οποία θα διαμαρτύρεται πάλι).
Και τελοσπάντων τι διεκδικεί κάποιος, προκαλώντας καταστροφές? Η άσκοπη καταστροφή έχει νόημα μόνο για έναν αναρχικό ή απλά ένα ανώριμο παιδί.

Αυτό όσον αφορά την πλειοψηφία.
Γιατί αν μιλάμε για μια μειοψηφία ανθρώπων που θέλει να επιβάλει τη γνώμη της με τη βία στους υπόλοιπους ... τι να πω ... αν κάποιος το βρίσκει λογικό ...
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Μεγαλη κουβεντα ανοιξατε παιδια για να κουβεντιαζουμε ωρες για την πολιτικη και την (δημοκρατια).Εκτος αν εννοουμε δημοκρατια το γεγονος να βγαινει οποιος θελει οποτε θελει να σπαει να κλεινει δρομους και να σε αναγκαζει να καθεσε σπιτι σου να μην μπορεις να πας στην δουλεια σου,ενω αυτοι που ξερουν να τα τρωνε και να παχαινουν να βουτανε απο μπαλκονια και να μην τρεχει τιποτα.Αλλα το ξεχασα αυτοι μενουν στην εκαλη β.προαστοια πολιτεια κτλ.κτλ.Δυστυχως επειδη μενω στην Ευελπιδων χαμηλα κοντα Πατησιων τα εζεισα ολα απο πρωτο χερι.Τοσα αμαξια αναποδογυρισμενα δεν εχω δει ποτε στην ζωη μου.Τοσα μαγαζια λεειλατημενα και καμμενα παλι δεν εχω ξαναδει...Για να παω στην δουλεια μου επρεπε να φορεσω βρεγμεννο μαντιλι για τα καπνογονα και τα δακρυγονα.Τι να λεμε τωρα...Κριμα για το παιδι τιποτα αλλο.Και αυτοι με τα μαγαζια που κλαινε ολοι μαζι ας ακουσουν ενα δημοσιαγραφο που ειπε την πιο σωστη κουβεντα...ΤΩΡΑ ΘΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΥΠΕΡΚΕΡΔΟΙ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΜΗΝΩΝ...Ολα στην ζωη εχουν ενα τιμημα...Και η σοφη παροιμια οτι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα:(:(:(:(:(:(:(
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
την εποχή του πολυτεχνείου δεν την έζησα αλλά όλοι λένε πως αυτό που γίνεται το 3μερο αυτό,δεν συγκρίνεται ούτε με τις τότε εξελίξεις.
Αυτό που βλέπω εγώ γενικότερα είναι πως αντί να πηγαίνουμε μπροστά,πηγαίνουμε όλο και πιο πίσω.Ζούμε πλεόν κατάστάσεις πέρα απο κάθε λογική.Μόλις ορθοποδούμε απο μία καταστροφή,έρχεται η άλλη.
Οι νέοι που αντιδρούν,λέγονται αλήτες.Οι αλλοδαποί που ξυλοκοπούνται για πλάκα καθημερινώς και σήμερα κλέβουν απο τις κατεστραμμένες βιτρίνες, αποκαλούνται αλήτες.Το παιδί που πέθανε στα 15 αποκαλείται αλήτης.Ο συνταξιούχος στις πορείες είναι αλήτης.Ο φοιτητής απο την Κύπρο ήταν αλήτης.
Μα επιτέλους που είναι όλοι εκείνοι οι κύριοι που δεν είναι αλήτες και κυρίως τί κάνουν για να δείξουν σε όλους αυτούς τους "αλήτες" πως είναι άδικοι?????
Αν είχα τη δύναμη,θα ήμουν εκεί κάτω και θα πέταγα μολότοφ στα Βατοπέδια τους,στα θωρακισμένα τους και στις βίλλες τους.
ΣΥΓΓΝΏΜΗ για το ξέσπασμα αλλά είμαι εξαγριωμένη.
Ζαχαρουλα μου εκεινοι δεν ειναι αλητες γιατι απλα ονομαζονται νομιμη τοκογλυφοι...
Ειναι αυτοι που εχουν φαει ολα τα λεφτα μας ειναι εκεινοι που δεν εχουν πληρωσει ΠΟΤΕ ΟΤΕ,ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ δημοτικους φορους,κινητο,νοικι,δανειο,κτλ.κτλ
Απλα οπως ειπε και παραπανω ο φιλος τους ψηφιζουν αυτοι που θελουν ενα δοντι για το δημοσιο.Ετσι καταντυσαμε την Ελλαδα μας που καποτε μας ζηλευε ολως ο κοσμος...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Άρα για τι επανάσταση μιλάμε; Τι διεκδικεί ένας άνθρωπος από μια κυβέρνηση που πριν λίγο επέλεξε??? (και θα την επιλέξει ξανά αυτή ή κάποια άλλη για την οποία θα διαμαρτύρεται πάλι).
Και τελοσπάντων τι διεκδικεί κάποιος, προκαλώντας καταστροφές? Η άσκοπη καταστροφή έχει νόημα μόνο για έναν αναρχικό ή απλά ένα ανώριμο παιδί.

Αυτό όσον αφορά την πλειοψηφία.
Γιατί αν μιλάμε για μια μειοψηφία ανθρώπων που θέλει να επιβάλει τη γνώμη της με τη βία στους υπόλοιπους ... τι να πω ... αν κάποιος το βρίσκει λογικό .
+1000 :clap:

και να προσθέσω το εξής:
υπαρχουν και οι ειρηνικες διαδηλώσεις: πχ, μαζι με αυτον που παιρνει τα 700Ε ας κατεβαινε στον δρομο να διαδηλώσει και η αδερφή του που το ξερει και το ζει το προβλημα, ενδεχωμενως και η ιδια ετσι να ειναι, και οι γονείς αυτων που ενω εχουν παιδια στα 35 τους φιλοξενούν στα σπίτια τους ακόμη η τους χαρτζιλικώνουν με αρκετα ευρω μηνιαίως απο την πενιχρή τους ενδεχωμένως σύνταξη.
αν ετσι για παραδειγμα μαζευόταν στο Συνταγμα 1 εκατομμύριο κόσμος και αλλοι 500 χιλιάδες στην Θεσσαλονίκη, νομιζω οτι ενα τετοιο μήνυμα θα ειχε μεγάλο αντιχτυπο παντού και δεν θα αμαυρωνε την οποιαδήποτε διαμαρτυρία.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Τι να βλέπεις και τι να λες:( Μια μαυρίλα πιέζει την ψυχή και η αγανάκτηση ξεχειλίζει, όχι για τις βιτρίνες αλλά γιατί χέρια ανίκανων, ψυχικά άρρωστων οπλισμένα αλλά πληρωμένα από μένα και τον καθένα μας σηκώνουν και σκοτώνουν το μέλλον του τόπου αυτού. Σε μια κοινωνία του καναπέ και του τηλεκοντρόλ και πάνω απ’όλα του «δε βαριέσαι, τι να κάνω». Και όταν μια σπίθα κάνει τα πράγματα να εκραγούν απορούμε γιατί τα παιδιά της ανασφάλειας και της σφαλιάρας τα κάνουν όλα λίμπα. Όταν οι νέοι που τους έλεγαν αλήτες (όπως λέει και ο Ελύτης στο Άξιον Εστί) ξεσπάνε. Δε συμφωνώ με τις καταστροφές αλλά καταλαβαίνω τέτοιες συμπεριφορές. Πως είναι δυνατόν να απαιτούμε ψύχραιμη και «ειρηνική» συμπεριφορά από νιάτα που ξεσπούν αγανακτισμένα; Το κακό είναι ότι τα επεισόδια δεν τέλειωσαν ακόμα (μακάρι να βγω ψεύτης).
Πολλοί από εμάς ξύπνησαν και αυτό για μένα είναι πολύ σπουδαίο. Όπως είπε και ένας πατέρας συμμαθητή του Αλέξανδρου «Ευχαριστώ τον Αλέξανδρο που με σήκωσε από τον καναπέ μου»!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom