επεισόδια

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
ειναι δυνατον να πιστευουμε οτι τα επεισοδια και οι διαδηλωσεις εγιναν μονο για τον θανατο του μαθητη?εχουν γινει και αλλες φορες παρομοια περιστατικα αλλα τετοιος ξεσηκωμος δεν εγινε.ο αναβρασμος και η οργη που ξεχυλιζει εχει να κανει με την γενικοτερη κατασταση στη χωρα.αυτο δεν το λεω μονο εγω το λενε μεγαλα ξενα μεσα μαζικης ενημερωσης.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
- Στο πειθαρχικό παραπέμπεται ο δικηγόρος Αλέξης Κούγιας.
Απο zougla.gr....
Εδω σε θελω Κουγια τωρα...
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Επειδή έχω διαβάσει αρκετά πράγματα σχετικά με τις έννοιες αυτές καθώς πάντα με ενδιέφερε να έχω μία άποψη,έχω να πω πως η αναρχία δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που παρουσιάζουν τα κανάλια,οι δημοσιογράφοι,οι πολιτικοί.
Συχνά συγχέουν τους κουκουλοφόρους με τους αναρχικούς,τους βανδαλιστές με τους τους αντιεξουσιαστες και είναι μέγα λάθος.Το κάνουν για να μηδενίσουν μια ολόκληρη ιδεολογία επειδή είναι κατά των συμφερόντων τους.
Η αναρχία είναι μορφή πολιτικής και οι μεγαλύτεροι εκπρόσωποί της όχι μόνο είναι κατά της βίας αλλά την αποδοκιμάζουν καθώς την θεωρούν και αυτή παράγοντα της κυβερνητικής πολιτικής.Εχει ρίζες στην δική μας αρχαιότητα και πολλούς υπερασπιστές κατά τον Μεσαίωνα.Δεν εμφανίστηκε τώρα με τουε βανδαλισμούς.
Απο τα 5 μας χρόνια μαθαίνουμε πως αυτή η ιδεολογία είναι η καταστροφή του λαού,είναι οι αλήτες και αυτές οι ομάδες είναι τα μαύρα πρόβατα.Δεν υπάρχουν γονείς που να εξηγούν στα παιδια τους τί σημαίνει αναρχία με την πραγματική της έννοια γιατί ούτε εκείνοι ξέρουν ή φοβούνται επειδή έτσι κι εκείνους τους έμαθαν.Τα παιδιά μεγαλώνουν νομίζοντας πως η αναρχία είναι το : Σπαώ βιτρίνες,καίω αυτοκίνητα,πανεπιστήμια,βιβλιοθήκες κλπ. και όταν ένα παιδί είναι οργισμένο,δηλώνει αναρχικό χωρίς καν να ξέρει τί σημαινει αυτό,χωρίς καν να έχει διαβάσει ούτε ένα βιβλίο σχετικό με αυτό.
Ωστόσο,αν όλοι ξέραμε ή αν όλοι μαθαίναμε στα σχολεία τι ακριβώς εξυπηρετεί,τα πράγματα θα ήταν πιο καλά καθώς λίγοι θα ήταν πραγματικά εκείνοι που θα την ασπάζονταν στο όνομα της βίας.
Οι λεγόμενοι κουκουλοφόροι και οι βανδαλιστές, δεν είναι οι αναρχικοί ή ακόμα και να δηλώνουν έτσι,σίγουρα δεν ξέρουν τί ακριβώς εκπροσωπούν.
Στις σχολές μας, λίγο πολύ όλοι είχαμε αναρχικούς.Μαζί με την πασπ,δαπ,πανσπουδαστική κ.λ.π, υπήρχαν και οι αναρχικοί στο δικό τους δωμάτιο,στον δικό τους χώρο.Δεν πείραξαν ποτέ κανέναν...Αντιθέτως,όλοι οι υπόλοιποι έκαναν σαν λυσσασμένα σκυλιά.
Είναι παιδιά μορφωμένα,πολύ διαβασμένα που δεν φορούν κουκούλες ούτε κρατούν σουγιάδες στις τσέπες.Πολλοί μάλιστα είναι και καθηγητές πανεπιστημίων τα ονόματα των οποίων δεν θα αναφέρω.Είναι πολιτες σαν όλους και πολλές φορές είναι καλύτεροι απο όλους όσους μας κυβερνούν καθώς πονούν περισσότερο την ανθρώπινη ύπαρξη.
Δεν θέλω να φανεί πως υποστηρίζω κάποια θέση απλά ένιωσα την ανάγκη να το σχολιάσω.
 

boubou

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Καλησπέρα σας. Μου αρέσει να γράφω. Γενικά! Αυτή εξάλλου είναι η δουλειά μου κι έτσι μου έχει μείνει κάτι σαν συνήθεια!
Τις τελευταίες πέντε ημέρες όμως έχω πρόβλημα! Μεγάλο πρόβλημα! Σωρεύονται μέσα μου συναισθήματα και γεμίζω, φουσκώνω, σκάω! Ακούω, διαβάζω, βλέπω, μαζεύω, μαζεύω, μαζεύω, αλλά δεν εξωτερικεύω! Κάποιες στιγμές παρασύρομαι σε αυτές τις άγονες συζητήσεις που μοιάζουν τόσο με τα παράθυρα που μας έπνιξαν αυτές τις ημέρες στις τηλεοράσεις, αλλά μόλις το συνειδητοποιώ τραβιέμαι!
Διάβασα όλες τι δημοσιεύσεις σας, όπως και πολλές άλλες σε άλλα φόρουμ και συνειδητοποίησα για ακόμη μία φορά ότι συμφωνώ και διαφωνώ με όλες! Είμαι ο μόνος που βλέπει ότι στη συζήτηση που γίνεται εδώ ο καθένας μας υιοθετεί κάτι από τα όσα μας βομβαρδίζουν τις τελευταίες ημέρες από το χαζοκούτι;
Πριν πω ο,τιδήποτε, θα μου επιτρέψετε εσείς και η γράφουσα να κάνω μία "αντιγραφή επικόλληση" από το μοναδικό κείμενο που διάβασα και με άγγιξε απολύτως θετικά τον τελευταίο καιρό;
Διαβάστε:

"Ας πούμε (επιτέλους) χωρίς φιλοσοφίες και θεωρητικούρες πώς νοιώθουμε, ας μιλήσουμε για τα συναισθήματα μας.
Εγώ, 44, είμαι θλιμμένη για όλα αυτά.4 μέρες δεν έχω κοιμηθεί, μαύρη είναι η ψυχή μου. Σιχαίνομαι τη γενιά μου και τους μεγαλύτερους. Αηδιάζω με την έκφαση η 'γενιά του Πολυτεχνείου' και 'η γενιά του '60'. Χάλια τα κάνανε και οι 2 γενιές. Όσο για τη δική μου γενιά απλώς είναι η βλαμμένη γενιά του '80. Που σε 24 ώρες ξεπούλησε -για μια θέση στο δημόσιο- όλους τους ποιητές.
Ντρέπομαι.
Θέλω να επικοινωνήσω με τους νέους. Δεν τους γνωρίζω καλά (δεν έχω παιδιά) και δεν καλοξέρω πώς σκέφτονται. Αλλά βλέπω στα μάτια τους μια σπίθα.Είσαστε πιο έξυπνοι από εμάς. Είσαστε πιο τίμιοι σπ' ότι εμείς. Ξεπεράστε μας.Κάντε την οργή σας γνώση και αυτοπεποίθηση. Διαβάστε! όχι τις σχολικές αηδίες άλλα πράγματα.Αμφισβητήστε! τους δασκάλους σας και τους γονείς σας κι εμένα που σας γράφω. Ο άνθρωπος με την αμφισβήτηση προχωρά. Και προπάντων μην αφήσετε να σας κάνουν καταναλωτικά ζώα. Μην τους αφήσετε να σας αποξηράνουν.Όλη η αλήθεια κρύβεται στη μουσική και στην ποίηση και σε εκείνους που έδωσαν τη ζωή τους για τα πιστεύω τους.
Μην γίνετε σαν εμάς. Και συγχωρέστε μου την προστακτική. Δεν είναι προσταγή, παράκληση είναι.
"Κάποτε θάρθουν να σου πουν
πως σε πιστεύουν σ' αγαπούν
και πως σε θένε.
Έχε το νου σου στο παιδί,
κλείσε την πόρτα με κλειδί.
Ψέμματα λένε.

Κάποτε θάρθουν γνωστικοί
λογάδες και γραμματικοί
για να σε πείσουν.
Έχε το νου σου στο παιδί
κλείσε την πόρτα με κελιδί.
Θα σε πουλήσουν.

Κι όταν θα έρθουν οι καιροί
που θάχει σβήσει το κερί
στην καταιγίδα,
ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ,
ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ".
(Μίκης Θεοδωράκης, Παύλος Σιδηρόπουλος)

Αφιερωμένο εξαιρετικά στα παιδιά που αφήσαμε ανυπεράσπιστα και στον Αλέξη."

Ανήκει σε κάποια Νατάσα και το έγραψε στο φόρουμ του TVXS. Φυσικά δε διαφημίζω κανέναν (γιατί μας έχουν κάνει πια να το σκεφτόμαστε και αυτό! Μας έχουν μάθει ότι όποιος μιλάει, μιλάει για να κερδίσει κάτι...), αλλά αισθάνομαι υποχρεωμένος να αποτίσω φόρο τιμής στην κυρία που με εντυπωσίασε!

Ξεκινώ λοιπόν:

ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ! ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ! ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ!

Έχουμε την τιμή να είμαστε οι πιο ηλίθιοι έξυπνοι του πλανήτη. Τόσο υποκριτές, τόσο εύκολα χειραγωγούμενοι, τόσο γεμάτοι από απόψεις! Ας θεωρήσουμε ότι το φόρουμ μας είναι μία μικρογραφία της ελληνικής κοινωνίας! Προσέξατε ότι όλοι έχουμε διαφορετικές απόψεις; Το μεγαλείο της δημοκρατίας θα μου πείτε! Τρίχες θα σας πω! Εγώ ο ίδιος που σας μιλώ εδώ, μέσα στην ίδια ημέρα είχα δύο διαφορετικές τοποθετήσεις επί του ίδιου θέματος σε δύο διαφορετικές χρονικά συζητήσεις! Γουστάρουμε να διαφωνούμε με τον συνομιλητή μας! Μας αρέσει να βρίσκουμε το αρνητικό σε αυτά που λέει ο άλλος και να το τονίζουμε!

Έχετε προσέξει ότι μας έχουν "διαπαιδαγωγήσει" έτσι, ώστε να μην μπορούμε ποτέ να συγκροτήσουμε μία ομάδα ανθρώπων με κοινό στόχο; Μας αρέσει να φτιάχνουμε ομάδες, αλλά ο καθένας μέσα σε αυτές να τραβάει το δρόμο του! Εξηγούμαι: τι έχουμε τις τελευταίες πέντε ημέρες; Από τη μία πλευρά τους "δεξιούς" (χαχαχα, δεν ακούγεται αστείος ο όρος του 1789 σήμερα;) που υποστηρίζουν την αστυνομία και θέλουν τον καναπέ τους, από την άλλη τους "κουκουλοφόρους" (εδώ κι αν γελάμε) που υποστηρίζουν την τυφλή βία. Ναι, ε; Επιτρέψτε μου να διαφωνώ!

Μέσα στους δεξιούς, υπάρχουν άλλες ομάδες, οι "φέρτε τα τανξ να τελειώνουμε, αλλά όχι να σκοτώνουν και τα παιδιά", οι "καλά του έκανε του αλήτη (ανατριχιάζω και μόνο που το γράφω, συγγνώμη Αλέξη!), έτσι να κάνουν και στους άλλους", οι "να έχουμε την ησυχία μας, αλλά όχι και να σκοτώνουν", οι "να τους συλλάβουν όλους, αλλά όχι να τους χτυπάνε μπροστά μας, όταν τους πιάνουν" και πολλές πολλές άλλες!

Μέσα στους κουκουλοφόρους επίσης διασπορά, οι "σπάστε ό,τι βρείτε", οι "σπάστε μόνο τις τράπεζες και τις δημόσιες υπηρεσίες", οι "σπάστε τράπεζες και δημόσιες υπηρεσίες και τα υπόλοιπα θεωρούμε ότι είναι προβοκάτσια των μπάτσων", οι "αν πέσει στα χέρια μας αστυνομικός, θα τον σκοτώσουμε, αλλά, αν αυτοί κάνουν το ίδιο, θα κάνουμε επανάσταση", οι "παιδιά είμαστε, αφήστε μας να εκτονωθούμε και από Δευτέρα σχολείο, τσατ σεξ και playstation" και πολλές πολλές άλλες!

Ξέρετε κατά τη γνώμη μου από πού ξεκινάει αυτό; Από το ότι κανείς δεν έχει τα κότσια να εκφράσει ευθέως και απερίφραστα την άποψή του! Από το ότι μας έχουν κάνει να πιστεύουμε ότι το να εκφράσουμε απόψεις υπέρ του κράτους και των θεσμών του είναι τελείως ξεπερασμένο! Επειδή τέλος πάντων η άποψή μας σε μεγάλο μέρος δεν προέρχεται από τις εσωτερικές διεργασίες των εγκεφάλων μας, προϊόν πραγματικής παιδείας και καλλιέργειας, αλλά από εξωγενείς παράγοντες και δη από τους αυτοαποκαλούμενους δημοσιογράφους. Αυτούς τους απόλυτους κριτές των πάντων, τους τέλειους δυνάστες της καθημερινότητάς μας! Αυτούς που δεν πίνουν, δεν καπνίζουν, δεν έχουν ψυχολογικά προβλήματα, δεν παίζουν χαρτιά, δεν κερατώνουν τις συντρόφους τους, δεν ξεπουλιούνται, δεν παρεκτρέπονται, δεν οργίζονται, δεν, δεν, δεν... Και γι' αυτό έχουν δικαίωμα να κρίνουν όλους τους άλλους, όλους εμάς, όταν το κάνουμε! Αυτό μας σερβίρουν, έτσι πορευόμαστε!

Ρε παιδιά, δεν είναι περίεργο που ο τύπος αυτός ήταν τόσο βλάκας, ώστε να σκοτώσει το παιδί, αν αναλογιστεί κανείς ότι εκπαιδεύτηκε μόνο τέσσερις μήνες, για να κάνει σκοπιές στις εισόδους των αστυνομικών τμημάτων και κάποιος ιθύνων νους τον έβαλε να κάνει περιπολίες στα Εξάρχεια!!!!

Δεν είναι περίεργο όμως ούτε ότι αυτός ο ιθύνων νους τον έβαλε να κάνει τις περιπολίες, αφού κάποιος ανώτέρος του του στέρησε τα 3/4 της δύναμης του τμήματός του, για να φυλάει τα γραφεία των κομμάτων και τα σπίτια των πολιτικών αρχηγών! Τους δημοσιογράφους και τους λοιπούς επώνυμους, αφήνοντας εμάς, τους ανώνυμους, να φυλασσόμαστε από αυτούς που έπρεπε να κάνουν σκοπιές!

Δεν είναι περίεργο όμως ούτε ότι κάποιος απογύμνωσε την αστυνομία, για να φυλάει όλους αυτούς, αφού εμείς τους δίνουμε αξία! Εμείς τους κάνουμε "επώνυμους" (θα ήθελα πολύ να βρίσω, αλλά συγκρατούμαι...)! Εμείς δεν ψηφίζουμε, για να μπούμε στο Δημόσιο ή να έχουμε καλές σχέσεις με τη Διοίκηση και να αποκομίσουμε κάθε είδους ωφέλη; Έχει δικαίωμα κάποιος που μπήκε οικειοθελώς στο τρελοκομείο να βρίζει τους τρελούς επειδή κάνουν το Ναπολέοντα; Όχι, άρα ούτε κι εμείς έχουμε δικαίωμα να βρίζουμε αυτούς που πριν από ένα χρόνο αναδείξαμε, μαζέψαμε στα πέντε κόμματα και τους βάλαμε μέσα στη Βουλή!

Από την άλλη αντί να στηλιτεύουμε αυτούς που ανόητα καταστρέφουν τυφλά περιουσίες και μνημεία, υιοθετούμε επιχειρήματα περί υπερκερδών και λοιπά αισχρολογήματα! Είναι δυνατόν;;;;; Υπήρξε άνθρωπος που τόλμησε να πει ότι δεν πρέπει να στεναχωρούμαστε γι' αυτούς που έχασαν την περιουσία τους, επειδή θα ζήσουν από τα μέχρι τώρα υπερκέρδη τους! Τι λέμε;;;;

Οι νόμοι, το δίκαιο με την ευρεία έννοιά του είναι το απαύγασμα σκέψης και συστήματος αξιών της εκάστοτε καθεστηκυίας τάξης, γι' αυτό και αλλάζουν από εποχή σε εποχή και από τόπο σε τόπο, αλλά δύο αρχές υπήρξαν από τις πρώτες συγκροτημένες κοινωνίες μέχρι σήμερα σταθερά προστατευόμενες: η πρώτη (και σημαντικότερη) η ανθρώπινη ζωή και η δεύτερη η περιουσία. Πάντοτε διώκονταν οι πράξεις εναντίον των δυό αυτών αξιών και όχι τυχαία! Φτάσαμε σήμερα να αμφισβητήσουμε και αυτό;

Ξέρετε τι έλειπε από την άγρια θάλασσα των δικαίως παραπονούμενων παιδιών (όχι αυτών που κατέστρεφαν!!!); Ένα σύνθημα, ένας σκοπός κάτω από τον οποίο θα συγκεντρώνονταν και με τον οποίο θα τράνταζαν συθέμελα το σύστημα και όλους εμάς! Αυτό δεν υπάρχει ακόμη, αλλά θα βρεθεί και τότε, θα δείτε τι σημαίνει λαϊκή εξέγερση! Θα δουν τι μπορεί να κάνει μία ειρηνική πορεία ενός εκατομμυρίου κόσμου!

Έχω πολλά ακόμη να πω, αλλά σας κούρασα. Φτάνει ως εδώ! Δε θα χαθούμε έτσι κι αλλιώς! Ελπίζω τουλάχιστον... Γιατί θα προσπαθήσω να είμαι εδώ... Να μην εξοστρακιστεί πάνω καμιά σφαίρα τουλάχιστον μέχρι να πάω στο Παρίσι.... :D

Φίλε Αλέξη, ο κόσμος αυτός υπήρξε άδικος μαζί σου. Αυτόν τον κόσμο το φτιάξαμε εμείς, οι μεγαλύτεροί σου, άρα σου οφείλουμε όλοι μία τεράστια ΣΥΓΓΝΩΜΗ!
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
αναρχία η [anarxía] Ο25 : 1.έλλειψη τάξης που οφείλεται σε ανυπαρξία ή κακή λειτουργία: α. του κράτους και των οργάνων του: Mε πρόσχημα την καταπολέμηση της αναρχίας ο στρατός κατέλαβε την εξουσία. β. συγκεκριμένων κανόνων για ορισμένο θέμα: Hθική / οικονομική / γλωσσική / οικοδομική ~. Στο σπίτι επικρατεί ~· ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. 2. (σπάν.) ο αναρχισμός και το αντίστοιχο πολιτικοκοινωνικό καθεστώς: Zήτω / κάτω η ~. [λόγ. < αρχ. ἀναρχία (στη σημ. 1)]

Είναι ακριβώς αυτό που είπα και παραπάνω.Ο στρατός,η αστυνομία φτίαχτηκε για να αντιμετωπίσει την ιδεολογία της αναρχίας επειδή είναι αντιμέτωπη των συμφερόντων τους παρόλο που την αναρχία (σύμφωνα με τη δική τους έννοια) την προκαλούν μόνοι τους.
Φτίαχτηκε για να αντιμετωπίσει την αναρχία που προκαλούν οι ίδιοι.
Να σας θυμίσω πως στο Πολυτεχνείο,είχε πιαστεί κουκουλοφόρος να σπάει ο οποίος ήταν αστυνομικός και μάλιστα υψηλόβαθμος.
Κάτι τέτοιο γίνεται και τώρα...
Και κάπως έτσι θα γίνεται πάντα.


menia mou, δεν πρόσεξες καλά αυτά που έγραψα.Δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι.Γράφω "ορισμένοι" και όχι όλοι.
Οπως επίσης τονίζω πως τέτοιους ανθρώπους,συναντάμε σε όλα τα επαγγέλματα είτε είναι γιατροί,δικηγόροι κλπ.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ξέρετε τι έλειπε από την άγρια θάλασσα των δικαίως παραπονούμενων παιδιών (όχι αυτών που κατέστρεφαν!!!); Ένα σύνθημα, ένας σκοπός κάτω από τον οποίο θα συγκεντρώνονταν και με τον οποίο θα τράνταζαν συθέμελα το σύστημα και όλους εμάς! Αυτό δεν υπάρχει ακόμη, αλλά θα βρεθεί και τότε, θα δείτε τι σημαίνει λαϊκή εξέγερση! Θα δουν τι μπορεί να κάνει μία ειρηνική πορεία ενός εκατομμυρίου κόσμου!
Eλπίδα για να φτάσουμε αλλους δεν υπάρχει.
Περασαν τα χρονια και περασαν παρα πολλά χρονια για να το πετύχουμε.
Τι μας έμεινε;
Να προσπαθήσουμε. Να δωσουμε τον καλύτερο μας εαυτό για τον τόπο αυτό.
Οπως προαναφέρθηκε: ειμαστε οι πιο ηλίθιοι έξυπνοι.
Την ηλιθιότητα να την αποβάλλουμε!
Να κρατήσουμε την εξυπνάδα μας, να την αξιοποιήσουμε, να την καλλιεργήσουμε.
Αρκεί....να
ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ!
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Παρακάτω,επικολλώ ένα κείμενο που γράφτηκε απο ένα παιδί 27 ετών σε γνωστό site.Νομίζω πως έχει μεγάλη σημασία καθώς νομίζω πως είναι η φωνή όλων των νέων ανθρώπων.

Ως εδώ.
Σας ακούμε κάθε μέρα στα δελτία ειδήσεων. Δηλώσεις, παραδηλώσεις και μετά σχολιασμοί και τα τοιαύτα δήθεν για την "αντικειμενική" μας ενημέρωση.
Ως εδώ.
Τώρα θα ακούσετε και εμάς.
Είμαστε η γενιά των 400 ευρώ. Των stage, της ευέλικτης εργασίας, της δια βίου μάθησης (πάντα με τα έξοδά μας), της εργασιακής ανασφάλειας, της ακρίβειας, των 2 πτυχίων που δεν χρησιμεύουν σε τίποτα. Της καταπάτησης των εργασιακών μας δικαιωμάτων, του εξευτελισμού μας από εργοδότες, πολιτηκάντηδες και λοιπούς.
Είμαστε η γενιά που την κλείνετε σε σχολεία, παλευοντας να χώσετε στο κεφάλι μας τους εθνικισμούς σας, τις προκαταλήψεις σας, την πατριδολαγνεία σας, το ψέμα σας, την υποταγή.
Είμαστε τα παιδιά που εξευτελίζουν και προκαλούν τα ΜΑΤ, οι ασφαλίτες, οι ειδικοί φρουροί και κάθε λογής αστυνομικός που έφτιαξε η δημοκρατία σας (και έχει εγκαταστήσει παντού σαν άλλο στρατό κατοχής) όποτε βρεθούμε στο δρόμο τους, τα καθημερινά αντικείμενα της κατάχρησης εξουσίας τους.

Είμαστε οι τραυματίες των φοιτητικών και μαθητιων διαδηλώσεων, τα κεφάλια μας τα κλοτσήσαν στην άσφαλτο, την αξιοπρέπειά μας την εξαφάνισαν κάτω από τις μπότες τους, τα χέρια μας τα σπάσαν με τα γκλοπ, τα πρόσωπα μας τα λιώσαν με τις γροθιές τους τα πνευμόνια μας έχουν ακόμα τα χημικά που μας ψέκασαν, απαγορευμένα από διεθνείς συνθήκες. Θα πεθάνουμε μια ώρα αρχύτερα επειδή δεν συμφωνήσαμε με νόμους που μας κλέβουν τη ζωή. Είμαστε οι συλληφθέντες που σέρνονται στα δικαστήρια για χρόνια, ο Παναγιώτης που φόραγε λάθος χρώμα παπούτσια και έμεινε 40 μέρες φυλακή, ο Δημήτριος Αυγουστίνος που πέρασε την λάθος ώρα από το λάθος μέρος, οι 50 τραυματίες στον Ευαγγελισμό την 8η Μάρτη 2007.

Εμείς καίμε τις τράπεζές σας. Εμείς συγκρουόμαστε με την αστυνομία. Εμείς χαλάμε την κοινωνική γαλήνη που χτίζετε μέρα νύχτα λοβοτομώντας τους πολίτες να υπακούν και να σωπαίνουν. Εμείς φωτίζουμε ακόμα τις κρύες νύχτες που μας φέρατε. Εμέις λερώνουμε ακόμα τους τοίχους με συνθήματα που ακόμα και αν δουν τα μάτια σας δεν θα φτάσουν ποτέ στα αυτιά σας. Εμείς εκδικηθήκαμε τον Αλέξη στα οδοφράγματα το Σάββατο που οι ευηπόληπτοι πολίτες ξεγελούσανε πάλι τις συνειδήσεις τους από τον εβδομαδιαίο βιασμό. Δεν είναι σκληρές οι λέξεις μας. Σκληρή είναι η πραγματικότητά σας. Ο Αλέξης ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Κάθε νύχτα θα του ανήκει από εδώ και μπρος.

Τέλος στις ήρεμες νύχτες σας.

Χτυπήστε μας, ψεκάστε μας, συλλάβετέ μας, ρίξτε πλαστικές σφαίρες σαν αυτές που ρίχνετε από το Σάββατο, σημαδέψτε μας με τα πιστόλια ή πυροβολείστε στον αέρα (ή πάνω μας άραγε;). Επιστρατεύστε το παρακράτος, όπως κάνετε τώρα στην Πάτρα ή αυτούς τους πάντα πρόθυμους δημοσιογράφους το πραγματικό μακρύ χέρι της εξουσίας. Ο Πρετεντέρης, ο Ευαγγελάτος, ο Τριανταφυλλόπουλος, ο Καψής, η Τρέμη, ο Παυλόπουλος, o Papahelas. Και όλοι οι άλλοι. Από αυτούς κρέμεται η επιτυχία σας. Κρύψτε τις εικόνες της αστυνομικής βίας, σκεπάστε τα σκάνδαλα που βρωμούν, ψηφίστε τα αντιλαικά σας μέτρα με "κοινωνική συναίνεση".

Τη Δευτέρα στην Αθήνα βάλατε το παρακράτος σας να καταστρέψει μικρομάγαζα. Εμείς τους είδαμε να βγαίνουν μέσα από τα ΜΑΤ. Υπάρχουν και φωτογραφίες. Θα τις κρύψετε και αυτές, πετυχημένα. Ήδη τα παπαγαλάκια σας, μετά την πρώτη ταραχή, αναμασούν καλά όσα τους δασκαλέψατε.
Την Τρίτη δεν σεβαστήκατε καν την κηδεία του Αλέξη. Στείλατε τα ΜΑΤ και τους ζητάδες σας στην κηδεία για να προκαλέσουν 15χρονους. Ρίξατε δακρυγόνα και συλλάβατε μικρά παιδιά. Σκυλεύσατε το παιδί που εσείς δολοφονήσατε.

Πάψτε τα ψέμματα! Δεν είμαστε οι κουκουλοφόροι ούτε οι άγνωστοι γνωστοί. Είμαστε πολλοί και είμαστε εξοργισμένοι. Σταματήστε να πιπιλάτε ανοησίες. Από την Κομοτηνή ως τα Χανιά και από την Κέρκυρα ως την Ρόδο η οργή μας ξεχειλίζει. Έχετε πέσει με κάθε μέσο που διαθέτει η τερατώδης εξουσία σας να μας λιώσετε. Με γκλοπ, σφαίρες, δακρυγόνα, ΜΜΕ, προβοκάτσιες, παρακράτος.
Δεν έχουμε αυταπάτες. Δεν έχουμε τίποτα να ελπίζουμε. Γι'αυτό είμαστε επικίνδυνοι.
Δεν ξεγελιόμαστε ότι θα τα λάβετε υπόψη σας αυτά. Θάβετε καθημερινά τις κραυγές μας στο ψέμα σας.

Αντίο σας. Θα μας δείτε από τους καναπέδες σας στις τηλεοράσεις σας.

"Ιστορία ερχόμαστε. Κοίτα ψηλά στον ουρανό"


Κώστας Τριάδας.

 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
αναρχία η [anarxía] Ο25 : 1.έλλειψη τάξης που οφείλεται σε ανυπαρξία ή κακή λειτουργία: α. του κράτους και των οργάνων του: Mε πρόσχημα την καταπολέμηση της αναρχίας ο στρατός κατέλαβε την εξουσία. β. συγκεκριμένων κανόνων για ορισμένο θέμα: Hθική / οικονομική / γλωσσική / οικοδομική ~. Στο σπίτι επικρατεί ~· ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. 2. (σπάν.) ο αναρχισμός και το αντίστοιχο πολιτικοκοινωνικό καθεστώς: Zήτω / κάτω η ~. [λόγ. < αρχ. ἀναρχία (στη σημ. 1)]

Είναι ακριβώς αυτό που είπα και παραπάνω.Ο στρατός,η αστυνομία φτίαχτηκε για να αντιμετωπίσει την ιδεολογία της αναρχίας επειδή είναι αντιμέτωπη των συμφερόντων τους παρόλο που την αναρχία (σύμφωνα με τη δική τους έννοια) την προκαλούν μόνοι τους.
Φτίαχτηκε για να αντιμετωπίσει την αναρχία που προκαλούν οι ίδιοι.
Να σας θυμίσω πως στο Πολυτεχνείο,είχε πιαστεί κουκουλοφόρος να σπάει ο οποίος ήταν αστυνομικός και μάλιστα υψηλόβαθμος.
Κάτι τέτοιο γίνεται και τώρα...
Και κάπως έτσι θα γίνεται πάντα.


menia mou, δεν πρόσεξες καλά αυτά που έγραψα.Δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι.Γράφω "ορισμένοι" και όχι όλοι.
Οπως επίσης τονίζω πως τέτοιους ανθρώπους,συναντάμε σε όλα τα επαγγέλματα είτε είναι γιατροί,δικηγόροι κλπ.
zacharoula με τα μάτια όλο γλύκα, όπως το όνομά σου (αν κρίνω από τη φώτο σου), με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο με τα όσα λες, τις ερμηνείες τις αντέργαψα από το λέξικό της νεοελληνικής γλώσσας, και οι ερμηνείες έιναι πολλες που μπορεί κάποιος να δώσει όπως και σε όλα τα θέματα.
Τα πράγματα κατά τη γνώμη μου δεν είναι άσπρα ή μαύρα είναι γκρι, η αλήθεια είναι πάντα στη μέση.
Αυτό που δεν μπορεί να διαπραγματευτεί κάποιος είναι η ζωή ενός ανθρώπου και πόσο μάλιστα όταν είναι 15 ετών.
Αυτό το παιδί μπορεί να ήταν ο οποιοσδήποτε.
Εκείνη τη βραδυά έγινε ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί και αυτός που το έπραξε καθώς επίσης και όλοι αυτοί που είναι ιεραρχικά πάνω από αυτόν δεν έχουν την ΑΞΙΟΠΡΕΠΙΑ να πουν μια κουβέντα ανθρωπιάς.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχετε προσέξει ότι μας έχουν "διαπαιδαγωγήσει" έτσι, ώστε να μην μπορούμε ποτέ να συγκροτήσουμε μία ομάδα ανθρώπων με κοινό στόχο; Μας αρέσει να φτιάχνουμε ομάδες, αλλά ο καθένας μέσα σε αυτές να τραβάει το δρόμο του! Εξηγούμαι: τι έχουμε τις τελευταίες πέντε ημέρες; Από τη μία πλευρά τους "δεξιούς" (χαχαχα, δεν ακούγεται αστείος ο όρος του 1789 σήμερα;) που υποστηρίζουν την αστυνομία και θέλουν τον καναπέ τους, από την άλλη τους "κουκουλοφόρους" (εδώ κι αν γελάμε) που υποστηρίζουν την τυφλή βία. Ναι, ε; Επιτρέψτε μου να διαφωνώ!

Μέσα στους δεξιούς, υπάρχουν άλλες ομάδες, οι "φέρτε τα τανξ να τελειώνουμε, αλλά όχι να σκοτώνουν και τα παιδιά", οι "καλά του έκανε του αλήτη (ανατριχιάζω και μόνο που το γράφω, συγγνώμη Αλέξη!), έτσι να κάνουν και στους άλλους", οι "να έχουμε την ησυχία μας, αλλά όχι και να σκοτώνουν", οι "να τους συλλάβουν όλους, αλλά όχι να τους χτυπάνε μπροστά μας, όταν τους πιάνουν" και πολλές πολλές άλλες!
Καλησπέρα boubou, και καλωσήρθες στο travelstories και στη συζήτηση αυτή. Με εντυπωσιάζει που βρέθηκε στο forum και κάποιος που γράφει μεγαλύτερα κατεβατά κι από μένα (έστω και σε ένα thread εκτός θέματος!).

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω μαζί σου.

Θέλω όμως να κάνω μια παρατήρηση "επί προσωπικού". Με βάση όσα είχα γράψει παραπάνω, θα με κατέτασσες με τα παραδείγματα που δίνεις, στους "δεξιούς". Δεν είμαι όμως καθόλου. Είμαι έντονα φιλελεύθερος (κοινωνικά & οικονομικά), και για τα κοινωνικά θέματα είμαι σχεδόν στις παρυφές της (πραγματικής) αναρχίας. Με τη μέτρηση του www.politicalcompass.org (συνιστώ να το δοκιμάσει όποιος δεν το ξέρει), είμαι κοινωνικά πιο φιλελεύθερος από οποιονδήποτε άνθρωπο ξέρω.
Κι όμως, από αυτή τη θέση αναγκάζομαι, βλέποντας καταστάσεις που με θλίβουν, να γράφω posts σαν αυτό παραπάνω....

Για μια ακόμη φορά, θεωρώ ότι το καθεστώς της ελέυθερης πρόσβασης στη βία δεν είναι κανενός είδους πολιτικοοικονομικό σύστημα. Είναι απλά ζούγκλα. Όταν μια κοινωνία θέτει κανόνες, καλοί ή κακοί, αυτοί ισχύουν πάντα και για όλους. Υποχρεωτικά, όχι προαιρετικά.
Δεν εξαιρούνται κάποιοι (και δη αυτοί που μας βολεύει), επειδή είναι παιδιά, εξοργισμένοι, καταπιεσμένοι, φτωχοί, ή (από την απέναντι πλευρά) αστυνομικοί, πλούσιοι, στην εξουσία.
Αν οι κανόνες της κοινωνίας δε μας αρέσουν, προσπαθούμε να τους αλλάξουμε. Το λένε πολιτική. Το σύστημα που έχουμε, είτε μας αρέσει είτε όχι, μας δίνει τη δυνατότητα να το αλλάξουμε εκ των έσω. Αν συνειδητά επιλέγουμε να βγούμε εκτός συστήματος και να κάνουμε την επανάστασή μας, ας μην μας ενοχλούν μετά οι αυτονόητες συνέπειες των πράξεων μας.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
zacharoula με τα μάτια όλο γλύκα, όπως το όνομά σου (αν κρίνω από τη φώτο σου), με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο με τα όσα λες, τις ερμηνείες τις αντέργαψα από το λέξικό της νεοελληνικής γλώσσας, και οι ερμηνείες έιναι πολλες που μπορεί κάποιος να δώσει όπως και σε όλα τα θέματα.
Τα πράγματα κατά τη γνώμη μου δεν είναι άσπρα ή μαύρα είναι γκρι, η αλήθεια είναι πάντα στη μέση.
Αυτό που δεν μπορεί να διαπραγματευτεί κάποιος είναι η ζωή ενός ανθρώπου και πόσο μάλιστα όταν είναι 15 ετών.
Αυτό το παιδί μπορεί να ήταν ο οποιοσδήποτε.
Εκείνη τη βραδυά έγινε ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί και αυτός που το έπραξε καθώς επίσης και όλοι αυτοί που είναι ιεραρχικά πάνω από αυτόν δεν έχουν την ΑΞΙΟΠΡΕΠΙΑ να πουν μια κουβέντα ανθρωπιάς.
θανάση μου σε ευχαριστώ.
Αξιοπρέπεια και πολιτικοί/ή δεν συνάδουν καθώς όταν ο άνθρωπος αποκτήσει οποιασδήποτε μορφής εξουσία,η αξιοπρέπεια του-ο αυτοσεβασμός του-η ανθρωπιά του και τα όνειρα των νιάτων του,έρχονται σε πολύ δεύτερη μοίρα καθώς πρωταρχικός στόχος και σκοπός γίνεται το : " Ο,τι αρπάξω γιατί σήμερα είμαι και αύριο δεν είμαι".
Κι έπειτα,το να ακούσω μία συγγνώμη απο τέτοια στόματα, είναι πιο υποκριτικό και απο το να μην παραδέχονται τίποτα.
Αν ο Χίτλερ,ζητούσε συγγνώμη θα την δέχονταν κανείς ή έστω, θα την πίστευε???
Είναι απλά ένα παράδειγμα.
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
θανάση μου σε ευχαριστώ.
Αξιοπρέπεια και πολιτικοί/ή δεν συνάδουν καθώς όταν ο άνθρωπος αποκτήσει οποιασδήποτε μορφής εξουσία,η αξιοπρέπεια του-ο αυτοσεβασμός του-η ανθρωπιά του και τα όνειρα των νιάτων του,έρχονται σε πολύ δεύτερη μοίρα καθώς πρωταρχικός στόχος και σκοπός γίνεται το : " Ο,τι αρπάξω γιατί σήμερα είμαι και αύριο δεν είμαι".
Κι έπειτα,το να ακούσω μία συγγνώμη απο τέτοια στόματα, είναι πιο υποκριτικό και απο το να μην παραδέχονται τίποτα.
Αν ο Χίτλερ,ζητούσε συγγνώμη θα την δέχονταν κανείς ή έστω, θα την πίστευε???
Είναι απλά ένα παράδειγμα.
Όχι η συγνώμη από αυτά τα στόματα δεν έχει αξία και χάνει και τη σημασία της.
Αυτές της μέρες άκουσα από μια ανταποκρίτρια ξένου σταθμού (αν θυμάμαι καλά ήταν sky news) και αυτό που έλεγε ήταν οτι: "οι πολιτικοί στην Ελλάδα τις τελευταίες 10ετίες δεν ανεβαίνουν στην εξουσία για να κυβερνήσουν τη χώρα τους, αλλά γατζώνοντε πάνω στην εξουσία και προσπαθούν να μην πέσουν. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τη διαφθορά και την αδιαφορία των πολιτικών για τους πολίτες."
Μάλλον μας έχουν πάρει χαμπάρι στην Ευρώπη, το άσχημο είναι οτι ακόμα δεν έχουν καταλάβει οι εγχώριοι πολιτικοί τι συμβαίνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.395
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom