επιβαιωση κρατησης

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Μολις εκλεισα ενα δωματιο στο Βερολινο και δεν γνωριζω εαν οντος εγινε η κρατηση μου. Το booking μου εστειλε ενα επιβεβαιωτικο email του στυλ:

Αγαπητέ/-ή Nikolaos K.,
Σας ευχαριστούμε για την κράτησή σας μέσω της booking.com. Παρακαλείστε εκτυπώστε αυτήν τη φόρμα επιβεβαίωσης και παρουσιάστε την κατά το check in.
Με το παρόν επιβεβαιώνουμε την ακόλουθη κράτηση.
booking.com Αριθμός κράτησης χχχχχχ
Κωδικός πρόσβασης χχχχ
Το όνομά σας Nikolaos K
Το e-mail σας nχχχχχ@hotmail.com

κτλ.

το θεμα ειναι οτι εγω εκλεισα με χρεωστικη καρτα Visa αλλα οταν μπαινω να δω το υπολοιπο στον λογαριασμο μου τα λευτα δεν μου τα εχουν δεσμευσει ακομα!

υγ: η κρατηση ηταν χωρις refund και στους ορους ελεγε οτι θα χρεωθω την στιγμη της κρατησης!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.Λές οτι μόλις έκλεισες.Δεν γίνεται και απολύτως αμέσως η δέσμευση του ποσού.Μπορεί νά περάσουν και 1-2 μέρες.Το booking θεωρείται αξιόπιστο και ποτε δεν έχει αναφερθεί πρόβλημα(εδώ τουλάχιστον).
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.Λές οτι μόλις έκλεισες.Δεν γίνεται και απολύτως αμέσως η δέσμευση του ποσού.Μπορεί νά περάσουν και 1-2 μέρες.Το booking θεωρείται αξιόπιστο και ποτε δεν έχει αναφερθεί πρόβλημα(εδώ τουλάχιστον).

Συμφωνω και εγω σε αυτο.Μην ανησυχεις.
Στο κατω-κατω,μπορεις να παρεις τηλ στα γραφεια τους στην Ελλαδα.
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες..!!!:p
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
1. Αν το δωματιο που εκλεισες ειναι με προοπτικη ακυρωσης δεν δεσμευονται χρηματα παρα μονο οταν περασει το χρονικο οριο ακυρωσης (μια μερα συνηθως πριν πας)
2. Αν το δωματιο ειναι με προπληρωμη του ποσου τοτε γινεται δεσμευση και η τελικη πληρωμη γινετε σε 1-2 ημερες. (Θα δεις διαφορα στο λογιστικο και στο διαθεσιμο υπολοιπο σου )
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Γεια!
Έχω παρόμοιο θέμα..
Έκανα κράτηση,με δικαίωμα δωρεάν ακύρωσης, με ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ κάρτα και ναι μια βδομάδα μετά, τα χρήματα είναι ακόμη μέσα κι ανησυχώ!Βρε καημό που έχω να μου τα πάρουν :bleh:
Το θέμα είναι οτι μάλλον δεν θα χρειαστώ το δωμάτιο και θα κάνω ακύρωση λίγα λεπτά πριν το deadline :rolleyes:, οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά?! ούτε θα μου πάρουν ούτε θα μου δώσουν πίσω (λογικό αφού δεν μου πήραν:bleh:)?
Μήπως είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό?:D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γεια!
Έχω παρόμοιο θέμα..
Έκανα κράτηση,με δικαίωμα δωρεάν ακύρωσης, με ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ κάρτα και ναι μια βδομάδα μετά, τα χρήματα είναι ακόμη μέσα κι ανησυχώ!Βρε καημό που έχω να μου τα πάρουν :bleh:
Το θέμα είναι οτι μάλλον δεν θα χρειαστώ το δωμάτιο και θα κάνω ακύρωση λίγα λεπτά πριν το deadline :rolleyes:, οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά?! ούτε θα μου πάρουν ούτε θα μου δώσουν πίσω (λογικό αφού δεν μου πήραν:bleh:)?
Μήπως είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό?:D
Ετσι ειναι οπως τα λες. Δεν θα χρεωθεις κατι εφοσον ακυρωσεις εγκαιρα.

Ξεχασα να πω πως μεχρι περιπου 2 βδομαδες πριν την αφιξη σου το ξενοδοχειο εχει δικαιωμα να προεγκρινει την καρτα σου. Οποτε αν δουν πως ειναι χρεωστικη μπορει να το ακυρωσουν μονοι τους. Θα σου ζητηθει βεβαιως αλλος αριθμος πιστωτικης ή αλλος τροπος πληρωμης. Μερικα ξενοδοχεια δεχονται και χρεωστικες οποτε κανενα προβλημα.
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Παντα με χρεωστικη κλεινω και ποτε δεν τεθηκε θεμα προεγκρισης. Μονο μια φορα στο Βερολινο μου ζητησαν την καρτα και κανανε δεσμευση (δεσμευση οχι κρατηση) καποιου ποσου αλλα πληρωσα με μετρητα στο τελος της διαμονης.
Θελει προσοχη μονο γιατι το καθε ξενοδοχειο εχει διαφορετικη πολιτικη ακυρωσης.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παντα με χρεωστικη κλεινω και ποτε δεν τεθηκε θεμα προεγκρισης. Μονο μια φορα στο Βερολινο μου ζητησαν την καρτα και κανανε δεσμευση (δεσμευση οχι κρατηση) καποιου ποσου αλλα πληρωσα με μετρητα στο τελος της διαμονης.
Θελει προσοχη μονο γιατι το καθε ξενοδοχειο εχει διαφορετικη πολιτικη ακυρωσης.
Επειδη δεν ετυχε σε σενα, δε σημαινει πως δεν συμβαινει.
Αν κλεινεις σε ξενοδοχειο οπου μπορεις να κανεις δωρεαν ακυρωση δεν υπαρχει και λογος προεγκρισης.
Καποια αλλα ξενοδοχεια δεν κανουν προεγκριση σε καμμια καρτα.
Και καποια αλλα που κανουν προεγκριση δεχονται και χρεωστικες.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Να ρωτήσω και εγώ τη γνώμη σας, που έχω ένα παρόμοιο θέμα. Έκλεισα περίπου πριν από εφτά μέρες με το booking ένα δωμάτιο με δικαίωμα ακύρωσης μέσω χρεωστικής κάρτας και αμέσως μετά το σάιτ μου έστειλε επιβεβαίωση της κράτησης. Ως εδώ όλα καλά.
Αποφάσισα, όμως, ύστερα από 5 μέρες περίπου να στείλω και στο ξενοδοχείο για να δω αν είναι όλα εντάξει και να τους κάνω και μία ερώτηση σχετικά με την τοποθεσία του ξενοδοχείου. Ενώ λοιπόν, στο μέιλ μου προς το ξενοδοχείο είχα όλες τις απαραίτητες πληροφορίες (όνομα, κωδικό κράτησης, ημερομηνία κτλ κτλ), μου απαντάνε αμέσως από το ξενοδοχείο "under which name the reservation was made?" Άντε, πάλι, λέω, δεν κατάλαβαν. Τους ξαναστέλνω με όλες τις ακριβείς πληροφορίες και από τότε (δύο μέρες μετά) δεν μου έχουν απαντήσει!! Να ανησυχήσω ότι κάτι δεν πάει καλά με την κράτησή μου;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Να ρωτήσω και εγώ τη γνώμη σας, που έχω ένα παρόμοιο θέμα. Έκλεισα περίπου πριν από εφτά μέρες με το booking ένα δωμάτιο με δικαίωμα ακύρωσης μέσω χρεωστικής κάρτας και αμέσως μετά το σάιτ μου έστειλε επιβεβαίωση της κράτησης. Ως εδώ όλα καλά.
Αποφάσισα, όμως, ύστερα από 5 μέρες περίπου να στείλω και στο ξενοδοχείο για να δω αν είναι όλα εντάξει και να τους κάνω και μία ερώτηση σχετικά με την τοποθεσία του ξενοδοχείου. Ενώ λοιπόν, στο μέιλ μου προς το ξενοδοχείο είχα όλες τις απαραίτητες πληροφορίες (όνομα, κωδικό κράτησης, ημερομηνία κτλ κτλ), μου απαντάνε αμέσως από το ξενοδοχείο "under which name the reservation was made?" Άντε, πάλι, λέω, δεν κατάλαβαν. Τους ξαναστέλνω με όλες τις ακριβείς πληροφορίες και από τότε (δύο μέρες μετά) δεν μου έχουν απαντήσει!! Να ανησυχήσω ότι κάτι δεν πάει καλά με την κράτησή μου;;
Ποτε δεν ειχα πρόβλημα με το booking.Και γενικά δεν εχω ακούσει κάτι αρνητικό από κάποιον(σε επίπεδο κράτησης τουλάχιστον).Πιο πολλές πιθανότηες υπάρχουν να κάνει κάποιο λάθος το ξενοδοχείο.Επικοινώνσε με το booking και ανέφερε το πρόβλημα.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Με ενα απλο mail στο ξενοδοχειο ολα λυνονται. Εγω οσες φορες εκλεισα μεσω booking παντα στελνω mail στο ξενοδοχειο για επιβεβαιωση και μαλιστα μια φορα επειδη ηταν χωρις επιλογη ακυρωσης τα δωματια δεν μου δεχοταν την pre paid καρτα, με ενημερωσαν και αυτοι οπως και το booking για τις 24 ωρες προθεσμια να δωσω αλλη καρτα και ολα καλα. Εγω δεν δινω καν τα στοιχεια απο το booking. μονο ονοματεπωνυμο και ημερομηνιες και κανενα προβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.877
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom