επιβαιωση κρατησης

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Fotast σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.. Μάλλον θα χρειαστεί να επικοινωνήσω με το booking..

Με ενα απλο mail στο ξενοδοχειο ολα λυνονται. Εγω οσες φορες εκλεισα μεσω booking παντα στελνω mail στο ξενοδοχειο για επιβεβαιωση και μαλιστα μια φορα επειδη ηταν χωρις επιλογη ακυρωσης τα δωματια δεν μου δεχοταν την pre paid καρτα, με ενημερωσαν και αυτοι οπως και το booking για τις 24 ωρες προθεσμια να δωσω αλλη καρτα και ολα καλα. Εγω δεν δινω καν τα στοιχεια απο το booking. μονο ονοματεπωνυμο και ημερομηνιες και κανενα προβλημα.
Αυτό είναι το θέμα! Ότι έστειλα μέιλ στο ξενοδοχείο και από εκεί άρχισε το μπέρδεμα!!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ok ευχαριστώ!
Προς το παρόν δεν μου έστειλαν "όχι"..
Απλά μην ξεχάσω να κάνω ακύρωση!:D
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Mετα απο email μου στο booking εμαθα οτι τελικα η καρτα μου ΔΕΝ ειχε γινει δεκτη και τωρα μου ζητησαν να βαλω μια αλλη η αιτιολογια ηταν "οτι δεν μπορουν να δουν τα στοιχεια της καρτας" και τωρα μου ζηταν να βαλω αλλη καρτα εντος 24 ωρων! εχω 2 επιλογες για που στην αρχη εβαλα την χρεωστικη μπορω τωρα
1) να βαλω μια prepaid καρτα αλλα δεν ξερω μιας και αργουν να απαντησουν μην και μου ακυρωσουν γενικα την κρατηση
2) να βαλω καθαρα πιστωτικη καρτα! αλλα δεν πολυ θελω να χρησιμοποιησω την πιστωτικη σε αγορες μεσω ιντερνετ!
τι να κανω ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Mετα απο email μου στο booking εμαθα οτι τελικα η καρτα μου ΔΕΝ ειχε γινει δεκτη και τωρα μου ζητησαν να βαλω μια αλλη η αιτιολογια ηταν "οτι δεν μπορουν να δουν τα στοιχεια της καρτας" και τωρα μου ζηταν να βαλω αλλη καρτα εντος 24 ωρων! εχω 2 επιλογες για που στην αρχη εβαλα την χρεωστικη μπορω τωρα
1) να βαλω μια prepaid καρτα αλλα δεν ξερω μιας και αργουν να απαντησουν μην και μου ακυρωσουν γενικα την κρατηση
2) να βαλω καθαρα πιστωτικη καρτα! αλλα δεν πολυ θελω να χρησιμοποιησω την πιστωτικη σε αγορες μεσω ιντερνετ!
τι να κανω ?
Να βάλεις την πιστωτική (αφού πρώτα ελέγξεις τον υπολογιστή σου από ιούς κλπ - μόνο εκεί υπάρχει ουσιώδης κίνδυνος για την ηλεκτρονική συναλλαγή σου).
 

sabanias

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
την πεμπτη φτανω στο λονδινο με κλεισμενο ξενοδοχειο απο το booking.com κ μου λεει ο υπαλληλος οτι δεν ειχε γινει η κρατηση σωστα.ναι αλλα ουτε ενα ε-μαιλ ακυρωσης καθως μου ειχαν στειλει πως ηταν ολα ενταξει απο το booking.com?οποτε ε-μαιλ για σιγουρια....
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
την πεμπτη φτανω στο λονδινο με κλεισμενο ξενοδοχειο απο το booking.com κ μου λεει ο υπαλληλος οτι δεν ειχε γινει η κρατηση σωστα.ναι αλλα ουτε ενα ε-μαιλ ακυρωσης καθως μου ειχαν στειλει πως ηταν ολα ενταξει απο το booking.com?οποτε ε-μαιλ για σιγουρια....
Τι ακριβώς δεν έκανες σωστά; Αν έχεις mail επιβεβαίωσης απο το booking δε χρειάζεται να ανησυχείς.
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Τελικα εκλεισα με πιστωτικη χθες και εστειλα και email στο booking αλλα ακομα δεν μας εχουν απαντησει ! Προβληματιζομαι με το γεγονος οτι η πιστωτικη ηταν αλλου ατομου που μου εδωσε για να κανω την κρατηση και ειχε διαφορετικο ονομα αποτι το ονομα που εχουμε δωσει για την κρατηση ! Παιζει κανενα ρολο ? Επισης για ονομα κατωχου της πιστωτικης εδωσα οτι αναγραφοταν πανω στην καρτα που δεν ηταν το πληρες ονομα δλδ ηταν καπως ετσι:
Μ. V. PAPADOPOULOU αντι για ΜARIA PAPADOPOULOU της Βασιλικης.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.345
Τελικα εκλεισα με πιστωτικη χθες και εστειλα και email στο booking αλλα ακομα δεν μας εχουν απαντησει ! Προβληματιζομαι με το γεγονος οτι η πιστωτικη ηταν αλλου ατομου που μου εδωσε για να κανω την κρατηση και ειχε διαφορετικο ονομα αποτι το ονομα που εχουμε δωσει για την κρατηση ! Παιζει κανενα ρολο ? Επισης για ονομα κατωχου της πιστωτικης εδωσα οτι αναγραφοταν πανω στην καρτα που δεν ηταν το πληρες ονομα δλδ ηταν καπως ετσι:
Μ. V. PAPADOPOULOU αντι για ΜARIA PAPADOPOULOU της Βασιλικης.
Οι πιστωτικές γράφουν όναμα επώνυμο.Δεν έχω δει πιστωτική με όνομα πατέρα ή μητέρας.Αν τα έδωσες οπως τα γράφει καλά έκανες.

Εχω κάνει κράτηση με πιστωτική(δική μου) για λογαριασμό άλλου προσώπου χωρίς κανένα πρόβλημα.Αφορούσε όμως κράτηση αεροπορικών εισιτηρίων.Δεν έτυχε να κάνω κράτηση ξενοδοχείου.
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
τελικα δεν ειχε σημασια το ονομα και εκαναν δεκτη την καρτα και πηραν τα χρηματα οποτε πλεον ειναι ολα καλα και αναμενουμε για Βερολινο !! σας ευχαριστω πολυ !!!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Οι πιστωτικές γράφουν όναμα επώνυμο.Δεν έχω δει πιστωτική με όνομα πατέρα ή μητέρας.Αν τα έδωσες οπως τα γράφει καλά έκανες.

Εχω κάνει κράτηση με πιστωτική(δική μου) για λογαριασμό άλλου προσώπου χωρίς κανένα πρόβλημα.Αφορούσε όμως κράτηση αεροπορικών εισιτηρίων.Δεν έτυχε να κάνω κράτηση ξενοδοχείου.
Η δική μου πιστωτική κάρτα έχει και το όνομα πατρός, εξαρτάται από την τράπεζα το αν θα αναγράφεται.
Τώρα για το αεροπορικό εισητήριο με "ξένη" κάρτα, έχω να σου πω ότι έκλεισα εισητήριο με lufthansa και στο αεροδρόμιο μου ζήτησαν την πιστωτική κάρτα με την οποία έκανα κράτηση.
 

kwtsoulis

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Τώρα για το αεροπορικό εισητήριο με "ξένη" κάρτα, έχω να σου πω ότι έκλεισα εισητήριο με lufthansa και στο αεροδρόμιο μου ζήτησαν την πιστωτική κάρτα με την οποία έκανα κράτηση.
Μάλλον τότε κάτι δεν έκανες σωστά.Η Lufthansa έχει την επιλογή book for someone else που πληρώνεις εσύ με την δική σου κάρτα για κάποιον άλλο.Δέν σου ζητάνε την κάρτα πουθενά.Στο λέω απο προσωπικη εμπειρία,μια και έκλεισα εισιτήριο για φίλο έτσι,και πέταξε την Παρασκευή για Αμερική.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.345
Ακριβώς η LH έχει αυτήν την δυνατότητα,μπορεί και άλλες εταιρείες.Αλλά αν επιμένεις και όταν τα στοιχεία αυτού που ταξιδεύει ειναι σωστά και έχει ταυτότητα ή διαβατήριο,δεν μπορούν να αρνηθούν την επιβίβαση άσχετα με ποιά πιστωτική κάρτα έχει γίνει η πληρωμή.Τουλάχιστον αυτην την εντύπωση έχω και μια φορά που ζήτησαν πιστωτικη η φίλη που ταξίδευε επέμενε και όλα καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.239
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom