ερωτηση για eurobank prepaid card

gbk

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
καλησπερα,θα θελα τη βοηθεια σας.σκεφτομαι να κλεισω για διακοπες εξωτερικο απο το expedia.μπορω με eurobank prepaid card?την εχει χρησιμοποιησει κανεις?μπορω να νοικιασω και αυτοκινητο οταν φτασω εκει με αυτη τη καρτα?ευχαριστω:roll::roll::roll:
Aπο αυτά που ξέρω η prepaid της Εurobank λειτουργέι κανονικά σαν Visa...

Αρκεί να έχει με΄σα τα λεφτά πυο χρειάζεται...


Την έχω χρησιμοποιήσει στην Αγγλία με επιτυχία.


Μπορείς να ζητήσεις και κωδικό απο το κατάστημα σου για να μπορείς να κάνεις και αναλήψεις απο την κάρτα :)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Έχω μόνο μια μικρή επιφύλαξη για κάποια γραφεία ενοικιάσεως αυτοκινήτων του εξωτερικού, επειδή σε κάποιες περιπτώσεις κάνουν έναν έλεγχο συναλλαγής που να καλύπτει ένα συγκεκριμένο όριο από εγγυήσεις που ορίζουν οι ίδιοι ώστε να είναι καλυμμένοι σε περίπτωση που γίνει κάποια στραβή.
Αυτό που λες είναι πολύ χρήσιμο και ευχαριστώ καθώς είχα προπληρωμένη, δούλεψε στο Λονδίνο μια χαρά αλλά στο Βερολίνο με κρέμασε και παραλίγο να έμενα χωρίς αμάξι! Τσαντίστηκα, την ακύρωσα και έβγαλα της Aegean+Alpha (5.000 μίλια είναι πολλά!!)
 

evageliav

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη-φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
σκανδιναβικες χωρες
καλησπερα,θα θελα τη βοηθεια σας.σκεφτομαι να κλεισω για διακοπες εξωτερικο απο το expedia.μπορω με eurobank prepaid card?την εχει χρησιμοποιησει κανεις?μπορω να νοικιασω και αυτοκινητο οταν φτασω εκει με αυτη τη καρτα?ευχαριστω:roll::roll::roll:
η καρτα που αναγνωριζεται σιγουρα στο εξωτερικο ειναι και η prepaid κυπρου.τη χρησιμοποιησα φετος,κλεινοντας ξενοδοχειο στη φλωρεντια και εισιτηρια μουσειων.καλο ταξιδι:clap:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
η καρτα που αναγνωριζεται σιγουρα στο εξωτερικο ειναι και η prepaid κυπρου.τη χρησιμοποιησα φετος,κλεινοντας ξενοδοχειο στη φλωρεντια και εισιτηρια μουσειων.καλο ταξιδι:clap:
Δεν έχει σημασία η τράπεζα σε αυτό...εφόσον είναι VISA και υπάρχει υπόλοιπο μέσα, η συναλλαγή γίνεται κανονικά. Ο μόνος λόγος που δεν θα γίνει είναι σε περίπτωση που υπάρχει γενικά κάποιο τεχνικό πρόβλημα, ή σε περίπτωση που είναι προσωρινά δεσμευμένο (για διάφορους λόγους) ένα ποσό στην προπληρωμένη κάρτα σου και δεν καλύπτεσαι από το αδέσμευτο υπόλοιπο, κάτι που μπορεί να συμβεί σε κάθε προπληρωμένη κάρτα.

καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας σκεφτομαι να ταξιδεψω ιταλια με την αλιταλια τα εισιτηρια τησ τα βρισκω οικονομικα αλλα εχω ενα προβλιημα δεν γνωριζω ιταλικα θα αντιμετωπισω προβλημα?μιλαν αγγλικα?πρεπει να τα κλεισω τωρα στης 14 οκτωμβριου φευγω?περιμενω απαντηση σας ευχαριστω!
Μήπως είσαι ολίγων (ως τελείως....πιο τελείως δεν γίνεται) off topic?

Άντε να σου πούμε... δεν γνωρίζουν και πολλά Αγγλικά, αλλά μην ανησυχείς, κανένας μας δεν χάθηκε και δεν είμαστε όλοι Ιταλομαθείς!

Όσο για τα εισιτήρια...τώρα να τα κλείσεις εφόσον θέλεις να πας...προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις την τιμή (εφόσον ήταν πράγματι χαμηλή όπως λες).
 

blademyc

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Ειμαι 3η μέρα στο Λονδίνο την χρησιμοποίησα αρκετά αλλά σε 2 περιπτωσης με κρέμασε και χρησιμοποίησα μια simply carefour που εχω.

Παντως με τιποτα μην κανεις συνάλλαγμα με την μια χάνεις πάνω απο 10 % των χρημάτων σου. (πλήρωσε οτι μπορεις με καρτα.
 

stamos1972

Member
Μηνύματα
52
Likes
25
Πάντως εγώ χρησιμοποιώ την prepaid της τράπεζας Κύπρου και την προτείνω ανεπιφύλακτα. http://www.prepaidcards.gr/

Την αποκτάς με 5 ευρώ, για κάθε κατάθεση χρημάτων που κάνεις η χρέωση είναι μόνο 1 ευρώ και δεν υπάρχει καμία άλλη χρέωση στις συναλλαγές.

Εάν θέλεις να κάνεις ανάληψη των χρημάτων που έχεις από ATM ή την τράπεζα η χρέωση είναι 0,75 ευρώ.

Όλες οι χρεώσεις τις κάρτας εδώ: http://www.prepaidcards.gr/default.asp?siteID=1&pageID=11&langID=1

Υπάρχει online ενημέρωση μέσω internet για τις συναλλαγές που γίνονται και γενικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

Να προσθέσω, ότι εννοείται ότι την έχω κάνει χρήση στο εξωτερικό χωρίς κανένα πρόβλημα.
Απλά καλό είναι να υπάρχει και άλλη μία, με σεβαστό πιστωτικό υπόλοιπο, σε περίπτωση που ζητούνται κάποιες υπέρογκες εγγυήσεις (από ενοικιάσεις αυτοκινήτων για παράδειγμα).

Τέλος θα συμφωνήσω με τον blademyc «…Πάντως με τίποτα μην κάνεις συνάλλαγμα με την μια χάνεις πάνω από 10 % των χρημάτων σου. (πλήρωσε ότι μπορείς με κάρτα)...»
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
.

εχω κ εγω μια prepaid αλλα εχω αμφιβολιες οσον αφορα την ενοικιαση αυτοκινητου...
αν το αυτοκινητο πχ κανει 300 ευρω για Χ μερες οι εταιριες σου δεσμευουν κ ενα επιπλεον ποσο...για αυτο ισως καποιες εταιριες να θελουν κανονικη πιστωτικη...
εκτος αν κανει ελεγχο το συστημα τους κ φαινεται ποσα λεφτα υπαρχουν μεσα κλπ

καλο ειναι, εαν καποιος σκοπευει να νοικιασει αυτοκινητο στο εξωτερικο να εχει κ μια κανονικη πιστωτικη για να ειναι σιγουρος 100%
 

furora19

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας παιδιά! Sorry για το necro-posting αλλά έχω κάποιες απορίες! Είμαι παντελώς άσχετη με ταξίδια και online booking etc και επειδή ετοιμάζομαι να ταξιδέψω στο εξωτερικό πρώτη φορά ζητώ τα φώτα σας. XD
Λοιπόν:
Με προπληρωμένη VISA Κύπρου μπορώ να κλείσω από το Expedia, έτσι;
Επειδή απ' ό,τι είδα η πληρωμή γίνεται σε δολλάρια, θέλω να ρωτήσω, η τράπεζα κάνει την μετατροπή του ποσού που χρειάζεται και έχει μέσα η κάρτα από ευρώ σε δολλάρια; Παίρνει κάποια προμήθεια;
Αυτά προς το παρών!^^
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλησπέρα!Παλιό το post αλλά επειδή έχω κι εγώ μία ανησυχία...
Γιώτα, όπως σου είπα σε διαφορετικό post (για τη Φλωρεντία), ήθελα να νοικιάσω αυτοκίνητο, και με βοήθησες πολύ!Έκλεισα για τα Χριστούγεννα από autoeurope και μάλιστα είναι η ίδια εταιρία που είχες κλείσει κι εσύ (advantage). Έχω όμως το εξής θέμα. Το αυτοκίνητο το έκλεισα με prepaid της τράπεζας Κύπρου. Μου τράβηξαν τα χρήματα που κοστίζει το αυτοκίνητο και μου έστειλαν κανονικά το voucher. Το πρόβλημα είναι ότι στους όρους γράφει πως η κάρτα πρέπει να είναι στο όνομα αυτού που θα παραλάβει το αυτοκίνητο κι έτσι όταν μου ζήταγε να βάλω το όνομα που αναγράφεται στην κάρτα εγώ έβαλα το όνομα του φίλου μου. (Δική του είναι η κάρτα). Το θέμα είναι ότι η κάρτα είναι ανώνυμη κι έτσι δεν αναγράφει κανένα όνομα επάνω. Πιστεύεις ότι θα αντιμετωπίσω πρόβλημα στην εταιρία όταν πάω να παραλάβω το αυτοκίνητο;Εσένα πόσα χρήματα σου δέσμευσαν μέχρι να επιστρέψεις το αυτοκίνητο;
Σ' ευχαριστώ πολύ!Καθώς και όποιον άλλο μπορεί να με βοηθήσει!
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Καλησπέρα!Παλιό το post αλλά επειδή έχω κι εγώ μία ανησυχία...
Γιώτα, όπως σου είπα σε διαφορετικό post (για τη Φλωρεντία), ήθελα να νοικιάσω αυτοκίνητο, και με βοήθησες πολύ!Έκλεισα για τα Χριστούγεννα από autoeurope και μάλιστα είναι η ίδια εταιρία που είχες κλείσει κι εσύ (advantage). Έχω όμως το εξής θέμα. Το αυτοκίνητο το έκλεισα με prepaid της τράπεζας Κύπρου. Μου τράβηξαν τα χρήματα που κοστίζει το αυτοκίνητο και μου έστειλαν κανονικά το voucher. Το πρόβλημα είναι ότι στους όρους γράφει πως η κάρτα πρέπει να είναι στο όνομα αυτού που θα παραλάβει το αυτοκίνητο κι έτσι όταν μου ζήταγε να βάλω το όνομα που αναγράφεται στην κάρτα εγώ έβαλα το όνομα του φίλου μου. (Δική του είναι η κάρτα). Το θέμα είναι ότι η κάρτα είναι ανώνυμη κι έτσι δεν αναγράφει κανένα όνομα επάνω. Πιστεύεις ότι θα αντιμετωπίσω πρόβλημα στην εταιρία όταν πάω να παραλάβω το αυτοκίνητο;Εσένα πόσα χρήματα σου δέσμευσαν μέχρι να επιστρέψεις το αυτοκίνητο;
Σ' ευχαριστώ πολύ!Καθώς και όποιον άλλο μπορεί να με βοηθήσει!



εγω ειχα πιστωτικη και μαλιστα επειδη ο οδηγος θα ηταν ο αντρας μου το κλεισα με τη δικη του πιστωτικη για να μην εχω προβλημα με το ονομα (ειχα και αγχος γιατι ηταν η πρωτη φορα που νοικιαζα). δε ξερω να σου πω αν θα υπαρξει προβλημα με prepaid. αλλα οπως σου ειχα ξαναπει καλυτερα να παρεις η ιδια τηλεφωνο στην εταιρια να ρωτησεις για να εισαι 100% σιγουρη. πανω στο voucher εχει τηλεφωνο της advantage, μονο μπροστα βαλε το 0039.
οσο για τα λεφτα που μου δεσμευσανε εκτος του ποσου του αυτοκινητου, εγραφε στους ορους και προυποθεσεις καποια ποσα αλλα δεν το κοιταξα οπως και δεν εβαλα καθολου επιπλεον ασφαλεια, τι να πω ειμαι αισιοδοξος ανθρωπος και δεν σκεφτομαι ποτε οτι θα γινει κατι κακο.


να σε ρωτησω, απο που θα το παραλαβεις? εγραφε οταν το κλεισες off airport supplier? σε ρωταω για να σου πω που να πας αν εγραφε ετσι να μη την πατησεις οπως εμεις και ψαχνεις καμια ωρα.
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Ναι έγραφε off airport supplier. Έχεις δίκιο, θα τους πάρω τηλέφωνο για να μην έχω κανένα πρόβλημα. Έχω κι άλλη πιστωτική αλλά προτιμώ την prepaid για θέμα ασφάλειας.
Σ' ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.935
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom