Βέλγιο Ιταλία εσείς φταίτε

vaso1975

Member
Μηνύματα
34
Likes
31
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος - μογγολια
ναι ναι εσείς φταίτε! αξιωθήκαμε πέρσι και κάναμε το πρώτο το μας ταξίδι. διάβασα ξαναδιάβασα, ωραία λέω το έχω,μπορούμε να πάμε και μόνοι μας χωρίς κάποιο οργανωμένο γκρουπ.
φέτος όμως άρχισα να διαβάζω τις ιστορίες σας,ξεσηκώθηκα, και λέω δεν πάμε και σε δυο και τρεις πόλεις αντί σε μια. αφού μπορούν αυτοί γιατί όχι και εμείς.!!!
αφού το ψάξαμε από εδώ, το ψάξαμε απο εκει αποφασίσαμε να πάμε ιταλια και βελγιο.
τώρα τι κάνουμε?πως θα βολέψουμε τις μέρες? το αρχικό σχεδιο είναι Μπολόνια όπου προσγειωνομαστε 7 το απόγευμα μετά φλωρεντια και μετά απο 3 διανυκτερεύσεις ιταλια άλλες 3 βελγιο. κλείσαμε τα εισιτήρια και τώρα βλέπουμε τι κάνουμε.
να μείνουμε ενα βράδυ μπολονια ή να πάμε κατευθείαν φλωνεντια? παρένθεση θα έχουμε και ενα οκτάχρονο παιδί και δεν ξέρω αν αντέξει τα πολλά πήγαινε έλα και ιδίως όταν αρχίζει να βραδιάζει και να ερχεται η ώρα του ύπνου.
Μετα ερχεται η ώρα του βελγιου.
μεσημέρι φτάνουμε στης Βρυξέλλες,που πάμε?κατευθείαν απο το αεροδρόμιο Αμβέρσα ενα βράδυ,μετά γανδη άλλο ενα βράδυ,Βρυξέλλες άλλο ενα βράδυ και μετά σαρλερουα για αναχώρηση?
μήπως παρα είναι σκότωμα το σχέδιο?πρέπει να υπολογίσω και τα έξοδα,πως μπορούμε όσο το δυνατό να γλυτώσουμε χρήματα άλλα και να δούμε πράγματα.

και εχθές μου πετάει την βόμβα ο άντρας μου να ακυρώσουμε την Μπολόνια γιατι θα φτάσουμε αργα και θα χάσουμε την μέρα μας (άλλα και τα είδη κλεισμένα εισιτήρια μας) και να πάμε μια μέρα πιο νωρίς στην ρωμη. να φτάσουμε ρωμη το πρωί να κάτσουμε 2 μέρες ρωμη και 2 φλωρεντια και απο εκει βελγιο.Να βγάλουμε απο εξω την αμβερσα και να κάτσουμε ενα βράδυ Βρυξέλλες και δυο γανδη.
τωρα ποσο θα μας βγει, χαρτί και μολύβι πάλι. Θα τινάξουμε την μπανγκα στον αέρα χαχαχα
αντε τωρα να δω τι θα κάνουμε,πως θα βγάλουμε ακρη. Και ναι ξανά λέω εσείς φταίτε που μας ξεσηκώνετε lol lol lol.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
ναι ναι εσείς φταίτε! αξιωθήκαμε πέρσι και κάναμε το πρώτο το μας ταξίδι. διάβασα ξαναδιάβασα, ωραία λέω το έχω,μπορούμε να πάμε και μόνοι μας χωρίς κάποιο οργανωμένο γκρουπ.
φέτος όμως άρχισα να διαβάζω τις ιστορίες σας,ξεσηκώθηκα, και λέω δεν πάμε και σε δυο και τρεις πόλεις αντί σε μια. αφού μπορούν αυτοί γιατί όχι και εμείς.!!!
αφού το ψάξαμε από εδώ, το ψάξαμε απο εκει αποφασίσαμε να πάμε ιταλια και βελγιο.
τώρα τι κάνουμε?πως θα βολέψουμε τις μέρες? το αρχικό σχεδιο είναι Μπολόνια όπου προσγειωνομαστε 7 το απόγευμα μετά φλωρεντια και μετά απο 3 διανυκτερεύσεις ιταλια άλλες 3 βελγιο. κλείσαμε τα εισιτήρια και τώρα βλέπουμε τι κάνουμε.
να μείνουμε ενα βράδυ μπολονια ή να πάμε κατευθείαν φλωνεντια? παρένθεση θα έχουμε και ενα οκτάχρονο παιδί και δεν ξέρω αν αντέξει τα πολλά πήγαινε έλα και ιδίως όταν αρχίζει να βραδιάζει και να ερχεται η ώρα του ύπνου.
Μετα ερχεται η ώρα του βελγιου.
μεσημέρι φτάνουμε στης Βρυξέλλες,που πάμε?κατευθείαν απο το αεροδρόμιο Αμβέρσα ενα βράδυ,μετά γανδη άλλο ενα βράδυ,Βρυξέλλες άλλο ενα βράδυ και μετά σαρλερουα για αναχώρηση?
μήπως παρα είναι σκότωμα το σχέδιο?πρέπει να υπολογίσω και τα έξοδα,πως μπορούμε όσο το δυνατό να γλυτώσουμε χρήματα άλλα και να δούμε πράγματα.

και εχθές μου πετάει την βόμβα ο άντρας μου να ακυρώσουμε την Μπολόνια γιατι θα φτάσουμε αργα και θα χάσουμε την μέρα μας (άλλα και τα είδη κλεισμένα εισιτήρια μας) και να πάμε μια μέρα πιο νωρίς στην ρωμη. να φτάσουμε ρωμη το πρωί να κάτσουμε 2 μέρες ρωμη και 2 φλωρεντια και απο εκει βελγιο.Να βγάλουμε απο εξω την αμβερσα και να κάτσουμε ενα βράδυ Βρυξέλλες και δυο γανδη.
τωρα ποσο θα μας βγει, χαρτί και μολύβι πάλι. Θα τινάξουμε την μπανγκα στον αέρα χαχαχα
αντε τωρα να δω τι θα κάνουμε,πως θα βγάλουμε ακρη. Και ναι ξανά λέω εσείς φταίτε που μας ξεσηκώνετε lol lol lol.
Μακάρι να είχαμε τέτοιους προβληματισμούς όλοι μας!, να είχαμε τη δυνατότητα να πηγαίνουμε συνέχεια εκδρομές και ας ψάχναμε σε ποιες πόλεις είναι προτιμότερο να διανυκτερεύσουμε. Σε καμιά περίπτωση μην ακυρώσετε εισιτήρια και άποψή μου είναι να μειώσετε τις συνεχείς αλλαγές ξενοδοχείων!
Για να σε βγάλω από το αδιέξοδο και με δεδομένο ότι θα έχετε μαζί σας και το οκτάχρονο παιδί που δεν αντέχει και πολλά, σου προτείνω να αφήσετε τη Μπολώνια και να φύγετε απευθείας για Φλωρεντία όπου να μείνετε εκεί όλες τις ημέρες πραγματοποιώντας μια ημερήσια εκδρομή σε κάποια από τις κοντινές πόλεις (Πίζα, Λούκα, Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο) της επιλογής σας. Όλες είναι πανέμορφες!
Στο Βέλγιο επίσης να μείνετε όλες τις ημέρες στις Βρυξέλλες πραγματοποιώντας 1 ή 2 ημερήσιες εκδρομές Γάνδη, Μπρυζ, Αμβέρσα όπου εσείς επιλέξετε. Έχει συνεχώς τρένα και οι αποστάσεις είναι μικρές.
Τη Ρώμη αφήστε τη για μελλοντικό ταξίδι!
Ξέχασες να μας πεις ποια εποχή θα πάτε!
 
Last edited:

vaso1975

Member
Μηνύματα
34
Likes
31
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος - μογγολια
4 ιουνιου πεταμε.

ελεγα να μείνουμε μπολονια για να την δουμε λιγο αλλα και γιατι αγχώθηκα λιγο με το πως θα παμε βραδιατικα. υπολογισα οτι μεχρι να φτασουμε θα εχει παει 10 και.

βρυξελλες λες?? δεν το σκέφτηκα να σου πω να μείνουμε και τις 3 μερες, ελεγα πως μηπως ηταν ωραιο να ζησουμε το 'βραδυνο παραμυθι' των πολεων αυτων.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αγαπητή Βάσω, λίγο άβολος ο συνδυασμός των χωρών που επιλέξατε για 6 μόνο μέρες. Η Ιταλία δεν συνδυάζεται με το Βέλγιο σε καμία περίπτωση. Με τι θα μετακινηθείτε; Με τρένα; Γιατί εάν πείτε να νοικιάσετε αμάξι από Μπολώνια και να το παραδώσετε στο Σαρλερουά θα πληρώσετε πάρα πολλά χρήματα, γιατί αλλάζετε χώρα.
Δεν ξέρω πόσο κόστισαν τα αεροπορικά σας, αλλά θα σου πρότεινα να παραμείνεις στην Ιταλία και να δεις το Βέλγιο σε άλλη εκδρομή. Θα είναι σκότωμα και πολλά χιλιόμετρα που πρέπει να διανύσεις και πολύ κουραστικό ταξίδι για ένα οκτάχρονο παιδί (Φλωρεντία -Βρυξέλλες είναι 1221 χλμ και 12,5 ώρες χωρίς στάσεις!!).
Διάλεξε να αφιερώσεις τις 6 μέρες σας είτε στην Ιταλία, είτε στο Βέλγιο και θα περάσετε υπέροχα!!
 
Last edited:

vaso1975

Member
Μηνύματα
34
Likes
31
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος - μογγολια
τα εχουμε κλεισει τα αεροπορικα εισιτήρια. σαλονικη-μπολονια, φλωρεντια-βρυξελλες, σαρλερουα -σαλονικη.

μηπως καναμε χαζομαρα?μηπως μας επιασε ενθουσιασμός τελικα ?
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
τα εχουμε κλεισει τα αεροπορικα εισιτήρια. σαλονικη-μπολονια, φλωρεντια-βρυξελλες, σαρλερουα -σαλονικη.

μηπως καναμε χαζομαρα?μηπως μας επιασε ενθουσιασμός τελικα ?
Τι να σου πω... Δεν το λες και τον καλύτερο συνδυασμό χωρών. ;)
Δεν ξέρω τι θέλεις να δεις σε 6 μέρες, αλλά μάλλον αρκετές ώρες θα τις φας στα αεροδρόμια.
Εάν διατηρήσεις το αρχικό σου πρόγραμμα θα αφιερώσεις 2 μέρες την Φλωρεντία, 1-1,5 μέρα στις Βρυξέλλες και πάρτε το τρένο για να πάτε μια ημερήσια εκδρομή στην Bruges ή στην Γάνδη. Την Αμβέρσα άστη έξω από το πρόγραμμά σου γιατί είναι πολύ λίγες οι μέρες σου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Καθολου χαζομαρα, εγω κανω κατι τετοια που και που, αν βρω φτηνα αεροπορικα. Αλλα επειδη εχετε μια εννοια για το οικονομικο, η διαμονη, το φαγητο και οι μετακινησεις δεν ειναι φτηνες και στα δυο μερη που πατε και ειδικα στο Βελγιο.
Βαλε κατω τα νουμερα, και συζητατε μετα για μετατροπες και ακυρωσεις εισιτηριων, αρα χαμενα χρηματα σε ηδη ακριβους προορισμους.
Πχ ποσα σκοπευετε να χαλατε τη μερα ως οικογενεια για διαμονη, μετακινησεις, φαγητα, ποτα, κανενα μουσειο κλπ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
τα εχουμε κλεισει τα αεροπορικα εισιτήρια. σαλονικη-μπολονια, φλωρεντια-βρυξελλες, σαρλερουα -σαλονικη.

μηπως καναμε χαζομαρα?μηπως μας επιασε ενθουσιασμός τελικα ?
Εγώ μια χαρά σας βλέπω, καμία χαζομάρα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μετα ερχεται η ώρα του βελγιου.
μεσημέρι φτάνουμε στης Βρυξέλλες,που πάμε?κατευθείαν απο το αεροδρόμιο Αμβέρσα ενα βράδυ,μετά γανδη άλλο ενα βράδυ,Βρυξέλλες άλλο ενα βράδυ και μετά σαρλερουα για αναχώρηση?
μήπως παρα είναι σκότωμα το σχέδιο?πρέπει να υπολογίσω και τα έξοδα,πως μπορούμε όσο το δυνατό να γλυτώσουμε χρήματα άλλα και να δούμε πράγματα.
Για το Βέλγιο αυτό το πρόγραμμα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, θα είχε μόνο αν είχες ένα σωφέρ να σε περιμένει στην έξοδο των σταθμών και να σε μετακινεί με αυτοκίνητο. Οι σιδηροδρομικές αποστάσεις μπορεί να σου φαίνονται μικρές αλλά τα τρένα στο Βέλγιο σε αυτές τις διαδρομές δεν πάνε τόσο γρήγορα ενώ οι κεντρικοί σταθμοί σε κάποιες πόλεις (Γάνδη, Μπρυζ) δεν είναι καν στο κέντρο άρα έξτρα μετακινήσεις. Επίσης Βρυξέλλες και Αμβέρσα δε 'βλέπονται' σε μισή μέρα και ένα πρωινό όπως βλέπω στο πρόγραμμα. Οπότε για το Βέλγιο πράγματι το πρόγραμμα είναι χαζομάρα.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
τα εχουμε κλεισει τα αεροπορικα εισιτήρια. σαλονικη-μπολονια, φλωρεντια-βρυξελλες, σαρλερουα -σαλονικη.

μηπως καναμε χαζομαρα?μηπως μας επιασε ενθουσιασμός τελικα ?
Ωραία εποχή θα πάτε! Στην ουσία έχετε μία πτήση παραπάνω από Ιταλία προς Βέλγιο. Προχώρα το όπως το κανόνισες. Μείνε Φλωρεντία και Βρυξέλλες με ημερήσιες. Από ότι βλέπω Σ-Κ θα είστε Βέλγιο οπότε θα αγοράσετε εισιτηρια τρενων για ημερήσιες στη μιση τιμή! Ψάξε και κλείσε οικονομικο δωματιο ή ξενοδοχείο από τώρα.
Στη Γάνδη φτάνεις σε 35 λεπτά από τις Βρυξέλλες με το τρένο. Από το σταθμό με το τραμ 1 αν θυμαμαι καλά (περιπου 8 στάσεις) σε 15 λεπτά εισαι στο κέντρο της (κάστρο).
Στη Μπρυζ η απόσταση με τα πόδια από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό της πόλης έως το ιστορικό κέντρο είναι περίπου 10′-15′ λεπτά. Για όποιον δε θέλει να περπατήσει υπάρχουν και λεωφορεία, η διαδρομή όμως με τα πόδια αξίζει.
Και στις 2 πόλεις μπορείτε να κάνετε και βαρκάδα στα κανάλια.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
. Μείνε Φλωρεντία και Βρυξέλλες με ημερήσιες.
Το προγραμμα ειναι ηδη βαρυ για ενα 8χρονο με τοσες μετακινησεις με πτησεις απο και προς αεροδρομια. Μπορει ξαφνικα να μουλαρωσει την τριτη μερα και να λεει "κουραστηκα". Ουτε καν ημερησιες δεν θα προτεινα, αν δεν σιγουρευτουν για τις αντοχες του. Δυο πολεις και ο,τι αλλο βγει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom